Akumulatori

Meni crk'o Black horse 72Ah, godinu i po star.(garancija 2 godine)
Odneo u prodavnicu gde sam kupio (Gumatic - Novi Sad), kaze mi prodavac da ga nosim u servis gp Shop isto Novi Sad.
Otisao u servis, a na vratima pise NE RADIMO DO DALJNJEG.
Sta sad raditi?
Kupiti drugi ili cekati do daljnjeg???

Ipak sam uspeo da izvucem drugi akumulator, do duse ne Black Horse nego Autopower ako se ne varam, s'tim sto sam doplatio razliku u ceni nekih 700 din.
Sve u svemu dobro sam prosao uz malo cimanja po raznim servisima. :ppozdrav:
 
Nemam iskustava. To je drugi brend proizvođača TAB (Slovenija) koji je poznat po Topla akumulatorima.
Verovatno sve što važi za Topla brend važi i za ovaj.
Ipak treba imati na umu dve stvari:
1) ovo je jeftiniji brend od Topla i sa manjim startnim strujama za isti kapacitet akumulatorske baterije. Ne mora da bude značajno ali dobro je znati da razlika ipak postoji (nije jeftiniji samo zbog imena).
2) Koliko piše na sajtu ovo su (isključivo) Ca/Ca akumulatori što traži viši napon punjenja (bilo je u temi o tome). Tako da može i da ne bude bolji izbor od klasičnih akumulatora sa odražavanjem (sa dolivanjem vode), naročito kod starijih mašina.
 
6-7 godina je solidno za olovnu akumulatorsku bateriju. Ono što je prosek i što treba očekivati je (čak) 5-6god. (već pominjano u temi) zbog toga što se sada tako prave, inače tehnološki je moguće i 10 god. (ali bi verovatno industrija propala u kompletu).
Sada je već teško očekivati od BH da traje toliko (što se ranije često dešavalo). Sada je uspeh ako prebaci garanciju (još zimu preko).
 
Kada se koriste dva akumulatora problem može (iako ne mora, ali često jeste) biti da je jedan od njih manje napunjen pa onda isporuka startne struje ide na onaj "jači" pa i on ode ... to je loša strana ovog rešenja. Ali (doduše slično kao i za jedan) se rešava "izjednačavajućim" punjenjem (dovođenjem u isto stanje oba, potpune napunjenosti).
No, o tome a i više o (olovnim) akumulatorskim baterijama na blogu o tome (pandan mom blogu o uljima; čovek zna šta priča, ne očekujte samo da čujete da li je bolji ovaj od onog, nego kako da kupite i sačuvate akumulator i eventualno povratite stari, mada to morate malo i platiti, za to nema "besplatnog ručka"):
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com
Videćete zašto vredi (nema praznih obećanja i priča, ali nema ni instant znanja, takvo ionako ne postoji ali dobrih, i besplatnih, saveta - DA).
 
Na imt 585 mi otisao akumulator,na njemu je sad od 97 ah,cini mi se da je taj broj,ne vidi se najjasnije,koji da uzmem akumulator,ne kog proizvodjaca nego koje snage,traktor se koristi i u zimskim uslovima,pa ne znam da l je trebalo strpati jaci akumulator.
 
Za samo startovanje je bitnija startna struja (EN, DIN) i verovatno je dovoljno da akumulator ima 500A da bi to "radilo". Ne treba zaboraviti da na nižim temperaturama ova vrednost pada (kao i kapacitet). Gledaj da bude ova vrednost što veća (min. 700A još bolje 800A po EN, DiN je manje i nekih 5/8 je od EN vrednosti pa je onda 500A (po DiN) ono što se traži).
Što se samog kapaciteta tiče sve od 88 do 110Ah je O.K.
Akumulatori sa održavanjem možda jesu gnjavaža (bar 3-4 dolivanja destilovane vode, proleće, leto (1-2) i jesen) ali ako se redovno dolivaju i dopunjuju obično duže traju (naročito na strijim mašinama). Obično su većih dimenzija za isti kapacitet (ili startnu struju) ali su obično i jeftiniji. Nema ih baš mnogo na tržištu.
Manje trpe ispražnjenost, duže verglanje i tako to (nisu npr. za automobile sa dosta dodatne opreme koja radi na struju) ali zato bolje trepe nepravilnosti tipa, preveliki napon, nešto niži napun punjenja (kao što sam već rekao Ca-Ca neki sistemi (stariji automobili ili mašine) ne mogu dobro dopuniti ove akumulatore).
 
Kolege, riknuo mi akumulator,... treba da kupim nov, zanima me sta mislite o black horse? traktor imt 539? ovaj sto je do sada bio kupljen je davne 2003 godine black horse bele boje, tacno deset godina i 4 dana je trajao...
 
Danas sam bio u jednoj prodavnici i video Duracell akumulatore,garancija im ide i do 40 meseci ,žurio sam pa nisam pitao za cene,ali ako su dobri kao i baterije,ne bi bilo loše da se probaju.
 
Znao sam ja da ce biranje akumulatora da bude puno neisvesnije nego muvanje devojaka,al nekad se i akumulator valja promeniti :osmeh:
Taman sam mislio da odluka padne na proatomic, al Drug Matic me razuveri :haha: hahaha nista idemo na sledece, Ali salu na stranu, slazem se da je sve lutrija i slazem se da black horse nece da moze da uleti kod mene, nece da moze sto bi rekao sojic, polako s placanje :osmeh:
Znate sta, steta je sto nemaju probni period za akumulatore to bi bila odlicna ideja, pa ako ne valja vratimo ga, onako dzabe, a ako valja platimo naravno :ppozdrav:
 
baner se dosta dobro pokazao zasad.ima startnu snagu jaku ali je prilicno i skup. kod mene je bosh akumulator vec 7god na autu a njim i vladimirca palim. ali vec je gotov tako da ce uskoro dobiti zamenu.
 
Nazad
Vrh