Akumulatori

zbog cega netreba uzimati veci akumulator?
 
Eto ta Tesla se kod nas nisu nesto u zadnje vrijeme pokazali, na nivou otprilike "crne kljusine". Mozda Teslu za vas u Srbiji, tj inostranstvo:haha::haha:, rade kvalitetnije.

A tako kažu i za FAS (Somborce) ... za izvoz su bolji (rigoroznije kontrole); ali samo pojedino inostranstvo (Rusija i truli zapad).

A za Vartu ili Exide pa važi obrnuto ... za izvoz (na Balkan) - lošiji kvalitet.

Zaključak? Previše lak da se kaže.

- - - - - - - - - -

Više je za automobile ali važi i uopšte.
Osim dimenzija koje je teže uklopiti tu je i to da se akumulator ne dopunjava tako dobro ako je predimenzioniran.
Naravno da se može dopunjavati i van vozila ali onda to nije to (iz više razloga, prvi je što je nepraktično).
Nije strogo pravilo a zavisi i od načina upotrebe.
Ipak kod automobila je sve češće da se koriste na kratkim gradskim relacijama kada je dopuna prilično diskutabilna i kod nominalnog kapaciteta a naročito kod većeg.
 
Ljudi pa koji onda aku. da se kupi? Crklo mi je,kako kaže sova crno kljuse u IMT-u pa bih na proleće uzeo nov ali što više čitam temu sve manje znam.... Dosad smo koristili Blek horse i bili smo uglavnom zadovoljni ali su u zadnje vreme počeli ubrzo nakon garancije da krepaju. Odlučio sam da postepeno predjem na druge marke,da batalim ergelu... Npr u rajku sam ubacio Bosch-kove aku ali imaju ~godinu dana pa je rano da ih falim ili kudim... Znači nepoznati su mi. Pre neki dan u prodavnici se raspitam u vezi bosch-a da kupim i za IMT-a i prodavac mi kaže mani ih. E sad,savet,koji aku da kupim,da nije preskup a ni jeftin? Prosečqn... Valjda će toliko i trajati... Ili da otvorimo anketu koja bi glasila npr: Koji akumulator vam se najbolje pokazao?
 
Ja koristim Black Horse i zadovoljan sam do sada. Jednom prilikom mi je na Rakovici služio 7 godina, istinu za volju bio je jedan od 135Ah što dođe kao da je bio malo rasterećeniji sve vreme. Evo, trenutno je na drugom traktoru takođe, 4 god. star i još uvek bez problema. To što je u poslednje vreme sve lošiji, verovatno nije slučaj samo sa tom markom, zakon koji obavezuje da u sred bela dana, na +40 stepeni (najgluplja stvar po meni) moraš imati upaljena svetla ima svoje implikacije i na ova pitanja.
 
Eto ta Tesla se kod nas nisu nesto u zadnje vrijeme pokazali, na nivou otprilike "crne kljusine". Mozda Teslu za vas u Srbiji, tj inostranstvo:haha::haha:, rade kvalitetnije.
Eto kod mene je bela kljusina kao garancija 3 god, ako pri isteku 2 godine odneses u servis. i normalno to ti niko ne napomene. meni crce ali kada sam cuo da od 135 akumulatora 95 nije izguralo 2 godine, e onda stvarno . tesla mi je na rusu 2*100 Ah i na njih nemam primedbe , mada na ursusu sam imao opet teslu crkli pre isteka garancije .
 
Ja Black Horse koristim na nekoliko automobila i nemam zamerke.Medjutim na traktor mi crkavaju odmah posle garancije ili cak i u toku garancije,reklamacija uvek prihvacena i zamena izdata u roku od par dana.Naravno da Black Horse nije vise sto je nekad bio,jer ni firma nije sto je nekad bila,jednostavno nezadovoljni radnici=los kvalitet.
Najbolje se pokazala Varta i u zadnje vreme enerdzajzer(ne znam kako se pise) ali su im i cene najvece.Varta ima 4god. garanciju,a za ovaj drugi ne znam.
 
To je kako se kome kakav akumulator zalomi.Tesla od 100 ampera trajao 3 dana do isteka garancije,nisam uspeo da ga zamenim.Tesla od 180 ampera došao sa traktorom pre skoro 5 godina i letos završio karijeru.Black Horse kako kad.Neki traje duže od garantnog roka neki kraće.Pro Atomic 100 ampera trajao 1.5 godinu a garancija 3 godine.Topla traje već 5 godina da kucnem u drvo još uvek bez greške a uzet Top Start od 140 ampera letos pa ću videti koliko će on izgurati.Sve u svemu imam akumulatora raznih proizvođača koje koristim i koje sam koristio i za sada nema nekog pravila koji je od kog bolji.
 
Exide Premium 74 ah za sada vrlo dobar u Laguni 1.9 dci dok je Beli KONJ bio sranje... sad su u Belarusu dva komada od 72 ah White Horse i taj što je bio u Laguni se često prazni dok ovaj drugi što je noviji i od prvog dana u traktoru sa njim nema problema. Oba somborska aku. su u garanciji... ako geknu pravac na reklamaciju.
 
Ja sam pre tri godine sa "crne kljusine" počeo da prelazim na Vartu, i to na Blue Dynamic od 95Ah (po jedan) i na IMT577, i na IMT555, za sada OK, mada mi se čini da ovaj što je napunio 3 godine, počinje polako da jenjava (statični napon drži oko 12,50V), mada ni tu nema pravila, valjda će istrjati bar još jednu godinu. Mogu reći da ova Varta BD od 95Ah, bolje okreće nego dve "kljusine" od po 66Ah (kada su bile nove), koje sam koristio do tada. Na kombajnu mi je jesenas crkla jedna "crna kljusina" Ca od 110Ah, a drugi je još dobar, iako je napon na kombajnu standardnih 14,00V, a stari su 4 godine, što je kod mene za sada rekord za BH. Na Astri G 1,7dti, mi je prošle zime crko njen orginalni "Opel", posle nepunih 9 godina, svaka mu čast!
 
po meni je od povoljnih topla. snjim nisam imo nikad problema. e sad razmisljam posto me vesna ubi u pojam dal toplu il exside??
 
Ah,9 godina... Čini mi se nedostižno za nove generacije aku. No videćemo. Znam i ja za jednog takvog starkelju. Jednoj mušteriji sam pre neki dan izvadio 8 godina star oridji motorcraft aku. iz fieste dtci a stavio sam exide premium. Nije potpuno krep'o ali ga je malo veći minus znatno usporavao. E sad koliko će ovaj trajati.... Jbm li ga.
 
Ja sam se odlucio za nekog konja sa 36 meseci garancije,bio je par stotina dinara skuplji od crnog konja,a garancija godinu dana duza.Servis je korektan i uvek daju drugi nov ako trenutni u garanciji rikne.
 
Jeli iko donosio akumulatore sa zapada,i pošto su.Neverujem da je ispod 2e. amper i nek bude 7 god. opet ovde možeš kupiti 3 konja i bit će i oni 7 god.
 
Sto se tice akumulatora sa zapada koji su na kolima u prvoj ugradnji znam da moj drug do prosle godine sigurno nije menjao fabricki na astri G 2.0dtl koja je 2001 godiste.Znaci cak 10god,ali ja mislim da su ti za prvu ugradnju neki ekstra kvalitet i da toga nema u slobodnoj prodaji.
 
Pa i ja sam na umetniku menjao fabrički-vartin akumulator pre deset dana,auto 2001.god,akumulator pravljen 18.1.2001.,al kod kuma tera još pretvarač za centralno
 
Nazad
Vrh