Akumulatori

mozda r 60...za nju znam da su malo slabije po tom pitanju...moja i pred generalnu je palila odlicno zimi...znaci skinuti akumulatori preko zime,donesem jedan od 70,prikacim i upali iz prve.fabricki anlaser ima 3kw,ali ne onaj sa kapom nego brzi.akumulator je tada bio topla...a primetio sam da su black horse dosta slabiji na startu,kako prema topli,tako i prema proatomic akumulatorima.
 
Jedno pitanje pa ako ima ko iskustva neka odgovori.
Treba da promenem akumulatore na R65 posto su sad na njoj 2 po 65Ah , ja imam jedan od 55Ah nov neraspakovan mogu li da dokupim jedan od 65Ah ili da kupujem obadva.

Samo da podsetim da postoji posebna tema o akumulator(ima)u za R65.

Ukratko, može jedan a mogu i dva (oba izbora imaju ZA i PROTIV).
Za vaš slučaj je jednostavnije ići na dva (i jeftinije) jer već jedan imate. Najbolje je da budu istog tipa i kapaciteta.
Zato je možda bolje kupiti još jedan od 55Ah. Ako vam je instalacija (i motor) O.K. biće dovoljno i za zimu (a kamoli leto).
Naravno 65Ah je fleksibilnije rešenje (može i sam leti, a i malo više "rezerve" nije na odmet).
Mala razlika u kapacitetu nije strašna pa je 10-20% moguće. Dakle i 65Ah ali to je maksimalna razlika.
Sigurno vam je jeftinije (i bolje) da uzmete samo još jedan od 55Ah.
Narano, mogu i obe kombinacije (čisto "školski" ona sa različitim akum. je "strašna" i "loša").
 
Srđane ja realno nisam nikad imao nikad problema sa paljenjem rakovice ,a zimi na takvoj temperaturi nisam nikad ni palio treaktor. Pa je to bilo interesantno za mene kako će na -15 da upali.
Više sam ga uzeo jel mi je dosadilo da menjam svake godine po jedan.Uzeo sam kod Bojana u Plandištu i mogu reći da sam prezadovoljan. Cena mu je bila 24000 din i 4 godine garancija.
 
Danas kupljeni dva exide akumulatora 100ah kod nas u hrvatskoj 960kn komad za rusa 820 ,mora da pali ko lud s njima sad.
 
Srđane ja realno nisam nikad imao nikad problema sa paljenjem rakovice ,a zimi na takvoj temperaturi nisam nikad ni palio treaktor. Pa je to bilo interesantno za mene kako će na -15 da upali.
Više sam ga uzeo jel mi je dosadilo da menjam svake godine po jedan.Uzeo sam kod Bojana u Plandištu i mogu reći da sam prezadovoljan. Cena mu je bila 24000 din i 4 godine garancija.
Upravo sam pre neki dan kod Bojana gledao te suve,ali spustili su im garanciju na 3 godine...cena je ostala slicna.da li ima razlike na startu traktora prema obicnom akumulatoru od 143a,ako si imao prilike da uporedis?
 
Pravo ti kažem moje uvo ne "oseti "razliku tj nemam ja sluha za te sitnice ipak sam odrastao u varoši.
Samo znam da pali odmah čima zaverglam :osmeh:
 
ja sam konačno ustanovio da imam problema sa novim akumulatorom.pre tri meseca kupio sam za 558 nov od 110 Ah i mislim da ima 800A monbat bugarski nije bio baš ni jeftin skuplji je od black horsa.napravio sam sa njim nekih 60-70rh ukupno ali već mesec dana i vise me zeza stalno se prazni.stavio sam alternator od zastave,nov regler,uradio manju remenicu na strugu,namontirao ampermetar,brzi alnaser,proveravao punjenje i pražnjenje sve ok a u radu sa popaljenim svetlima pokazuje 13.8V što je donja granica.i konačno napunim ga i skinem kleme i posle 3 dana on ni da bekne.

odnesem ga u servis on ga otvori kad tamo sve ćelije totalno suve.ostavim ga jedna naravno crkla tako da čekam da stigne drugi isti takav pošto je ovaj riknuo načisto.
dešavalo mi se da posle godinu dve se smanji nivo ali da sve ostanu suve ovako nikada.kada sam ga kupio nisam ga ni proveravao samo sam ga postavio računam nov je a kada sam ga skinuo isto je bio suv i prašnjav spolja nigde se nije poznavalo da je isparila tečnost ili neki znak vlage po njemu.ipak je to suviše kratak period da se baš toliko isprazni tako da smatram da su mi ga tako i prodali.videćemo kad stigne drugi kako će se ponašati
 
Ma prodat je kao loš (škart) i/ili star više od 2 godine.
Za par meseci ni akumulatori od pre 50 godina ne bi ostali suvi.
Sasvim sigurno nije "suvi" tip akumulatora.
Nema šanse da iole noviji ne preživi bar godinu i po nakon garancije (otprilike svetski trend je baš 1,5 do 2,5 god. nakon garancije sa tendencijom pada na 0,5 na 1,5 čak i kod zvučnih imena, uz produženje garantnog roka na 40 ili 42 meseca).
 
pa ja mislim da ima neka caka oko starosti akumulatora da nesme više od neznam koliko da stoji u radnji.piše čini mi se u garanciji.mada ne vidim šta ih sprečava da oni to prepakuju i preprave datume proizvodnje i opet vrate u prodaju
 
Za "mokre" akumulatore je ako stoji duže od 6 mjeseci od dana proizvodnje pa do dana kupnje proizvođač ne prizna garanciju.
 
Za "mokre" akumulatore je ako stoji duže od 6 mjeseci od dana proizvodnje pa do dana kupnje proizvođač ne prizna garanciju.

Baš tako!
Za Ca/Ca akumulatore je to 12 meseci.

(već rečeno ali nikad loše da se ponovi: najbolji akumulator? što noviji, što kraćeg stajanja nakon proizvodnje)
 
Od koliko ampera je potreban akumulator za ovaj traktor, ima 60ks

sam0016.jpg
 
Pa sve zavisi za koliki akumulator imas mesta na traktoru.. Ja na rakovici imam dva po 76 ampera i super pali sa njima a ona je 65 konja a tvoj je 60 pa ako imas mesta za dva akoumulatora evo mozes tako dva po 76 ampera...
 
Na nasem 578 je pre godinu i po dana stavljen Banner 125 ah akumulator. Dok nije sredjen anlaser, nije mogao da upali ispod 15 stepeni, i leti cak tesko... A sad pali na taj akumulator kao zver... cini mi se da bi sad mogao sa akumulatorom od 539 upaliti, a na njemu je topla od 95ah... Tako da spram stanja traktora i akumulator :osmeh:
 
Pa i moja rakovica pali na jedan od 76 veoma lako,ali zasto bi stavio jedan kad ima mesta za dva?? Nisu oni dzaba to stavili... A naravno da veliku ulogu tu igra motor i anaser u kakvom je stanju...
 
Nazad
Vrh