Akumulatori

Treba mi savet za izbor amperaze, na traktoru imt 533, imam alanser koji je pojacan na, cini mi se negde na oko 3kw, i ubrzan je, da li je uopste potrebno ici na preko 100 A? i da li ima smisla, u odnosu na to koliko dinama moze da stigne da ga dopuni u toku rada, mada bih u skorije vreme izbacio dinamu i regler, i ubacio alternator od zastave, da li bi taj alternator bio sposoban da puni akumulator, kako treba, od 110A?
Bi , al malko sporije on je cinimise 30a uzmi od golfa 60a i nema zime i nikad opterecen
 
Pitanje za društvo, koristi li ko akumulatore sa greškom u spoljnom izgledu, u pitanju su somborci, imaju račun i garanciju ali nisu prošli kontrolu u estetskom izgledu, negde ima grešku, pa ih kontrola izbacila, a dosta su povoljniji, treba mi za auto jedan od 75ah pošto sada imam na njemu 'letnji' a zima se približava.
 
Nije uvek ali na žalost ima dosta toga. U principu, ako izdrži do treće godine onda potraje 5-6 (normalan period).
Inače ona akcija na SAT-u im uopšte nije bila reklama, jer ako je najstariji akumulator(ska) (baterija) koja je mogla da pokrene mašinu tek 8 godina (sa sve LCD TV-om kao nagrada), a dobitnik je priznao da nije više za sledeću zimu, onda je to zaista loše jer bolji brendovi bi po tim propozicijama našli i one sa 10 ili 12 godina.
No, koliko para toliko muzike.
Uz veliki popust a kako ste naveli možda i jeste interesantna ponuda. Ipak, proverite direktno sa proizvođačem da li je samo "spoljni izgled" ("kozmetički" problem) ili ima tu još toga. U svakom slučaju ako je akum. stariji od 6 meseci, kažite: ne hvala! (sa sve garancijom), izuzetak su Ca/Ca koji bi mogli i do godinu dana da stoje na policama.

- - - - - - - - - -

Verovatno sam već (negde) rekao ali da ponovim (gde se uhvatih Ca/Ca):
Ca/Ca akumulatore (kao što je White Horse) ne kupujte ukoliko nemate na automobilu napon punjenja od min. 14,8V !!
Ako niste sigurni kontaktirajte proizvođača automobila ili akumulatora. Uglavnom stariji modeli automobila (pre 2000.) nisu pogodni (makar u nižoj klasi) za ovakve akumulatore. Kako tehnologija i nije (posebno) nova, ima i automobila (uglavnom više klase) i pre '90-tih koja pak jesu pogodna.
Ukoliko niste sigurni, uzmite radije one koje sigurno nisu Ca/Ca.
Bilo je o ovome na CBC-u (vazdan).
Ukratko, od onih skupljih i poznatijih, NISU Ca/Ca: Exide Excell, Varta Black Dynamic.
 
ako moze malo objasnjenje sta je to ca/ca?

Мора велико Ц .. Ca/Ca ( Калцијум Калцијум)
Укратко .. у састав легуре је посољено мало Калцијума .. решеава неке проблеме (промена саства електролита, одржавање, трајање) али прави друге ( виши напон пуњења, други режим пуњења) ..
 
Мора велико Ц .. Ca/Ca ( Калцијум Калцијум)
Укратко .. у састав легуре је посољено мало Калцијума .. решеава неке проблеме (промена саства електролита, одржавање, трајање) али прави друге ( виши напон пуњења, други режим пуњења) ..

Malo uprošćeno i skraćeno ali to je (otprilike) tako.
I (naravno) nisu najsavršenije olovne (punjive) baterije, jer su tu makar AGM koje su za dve klase bolje.
A o tome je već bilo pa da (se) ne ponavljam.
 
Malo uprošćeno i skraćeno ali to je (otprilike) tako.
I (naravno) nisu najsavršenije olovne (punjive) baterije, jer su tu makar AGM koje su za dve klase bolje.
A o tome je već bilo pa da (se) ne ponavljam.

Мора тако .. није ово форум за технологију материјала... лепо Ви пишете ал искрено нисам сигуран да вас добар део читалаца разуме .. добронамерна примедба ако смем
4fdcacfa4753600bac0faeabe9965a07.gif
 
@stalker, ajde pojasnite zašto nije dobro da bude napon manji od 14,8V za Ca/ca akumulatore. Moje iskustvo je da je za akumulator ipak bolje da nepređe 14V, a naročito BlackHorse, kod mene su tako duže trajali.
 
Мора тако .. није ово форум за технологију материјала... лепо Ви пишете ал искрено нисам сигуран да вас добар део читалаца разуме .. добронамерна примедба ако смем
4fdcacfa4753600bac0faeabe9965a07.gif


господине Тесла, схватио сам добронамерно. Надам се да је зазвучало као похвала (бар донекле).
Поздрав!

- - - - - - - - - -

@stalker, ajde pojasnite zašto nije dobro da bude napon manji od 14,8V za Ca/ca akumulatore. Moje iskustvo je da je za akumulator ipak bolje da nepređe 14V, a naročito BlackHorse, kod mene su tako duže trajali.

Savršeno ste u pravu za Black Horse. Ca/Ca je White Horse serija i tu ne bi bilo dobro (da napon bude "samo" 14V).
Mislim da sam već o ovome pisao na forumu (a na CBC-u ima cela "enciklopedia"), pa ne bih ponavljao.
Takvi su jednostavno Ca/Ca akumulatori. Teorijski ne deluje čak tako (i sam sam podcenio problem sa čisto elektrohemijskog aspekta, teorijsko objašnjenje je obimno i ne toliko ubedljivo) ALI praksa je pokazala da kod klasičnih ne treba da bude više od 14,4V a kod Ca/Ca min. 14,8V (pa sve do 15,5V).
Zanimljivo da i AGM ne traže viši napon punjenja, već tek oko 14,5V.
 
Izvinite ako ste me pogrešno razumeli, ja sam pitao zato što me to interesuje, i malo mi je nelogično da napon prelazi 14,4 , jer tad normalan akumulator "kuva", i dolazi do oštećenja ćelija, a to za Ca-Ca nisam znao, pa zato pitah :ppozdrav:.
 
Jedno pitanje pa ako ima ko iskustva neka odgovori.
Treba da promenem akumulatore na R65 posto su sad na njoj 2 po 65Ah , ja imam jedan od 55Ah nov neraspakovan mogu li da dokupim jedan od 65Ah ili da kupujem obadva.
 
Sto se tice toga mislim da nece biti problema , pali rajka ko nagazna mina samo sto su ova dva crkla skroz.
Jutros sam je sa jednim iz auta upalio.
 
Milane ja sam se patio svake.Nisam ih menjao zajedno nego po jedan i uvek je samo jedan crkava.Rešio jednom da kupim oba i na kraju uzeo samo jedan suvi od 140 ampera. Prošle godine u februaru na -15 samo topla voda u hladnjak i palio ko mina.Jes da je koštao kao 3 obična ali vredi svaku paru.
 
Talianu...dobra rakovica pali na minusu sa jednim akumulatorom od 70 ah,naravno ispravnim...ako nesto valja na tom traktoru,onda je sigurno paljenje...koji si suvi akumulator tada uzeo,da li si zadovoljan-meni ce za sledecu zetvu trebati jedan za kombajn,taj kao sto si ti pazario mislim da bi bio dovoljne snage?
 
70ah nije dosta za rakovicu jer dreba dobro da zavrti da bi upalio i zato smo i mi stavili od 137ah da bi imao dosta snage da upali traktor dobar i motor isto ja bilo koji sam video svaki treba da zavergla par puta da bi upalio nije kao kod IMT da pali na zub
 
Nazad
Vrh