Akumulatori

Juče u firmi gledam kako majstori koji opravljaju krov pale kamion na kablove. Da sam kojim slučajem vlasnik tako bih slatko oterao iz kruga u tri lepe.
 
Akumulator na kombajnu. U stanju mirovanja 13,2 V. Kad pokrenem kombajn napon poraste na 14,3 V.
Upalim svjetla i lampica na satu počinje lagano svjetliti. Kad upalim i radna svjettla i ona pojača sjaj.
Unimer i dalje pokazuje 14V.
Može li neko da da dijagnozu ove boljke?
 
Skidao i nosio kod majstora. Kaže da je alternator ispravan.
Remen zategao.
Akumulator star 2 god.
Ima kombajn još nekih električnih boljki od prije ali mislim da nisu vezane za tinjajuću kontrolku pa ih nisam spominjao.
Vjerovatnije mi je da ima neku povećanu potrošnju struje ako je nešto oštećeno ili bi gorio osigurač. Ima i pad napona na zadnjem kraju. Vjerovatno slabi kontakti.
Ponekad se uključi senzor za rasip i dok vršalica nije uključena, ode u crveno pa polako pada do isključenja.
Tako neki sitni problemi ali ebuckaju.
 
AKUMULATOR

PUN - 12.72V
NA LERU BEZ POTROŠAČA - 14V
SA POTROŠAČIMA - VIŠE

Već napon od 12,6 volti znači da akumulator radi sa 85 posto svog kapaciteta, na 12,4 V sa svega 65 posto i na 12,25 volti sa 40 posto kapaciteta.

Zanimljivo je da se već napon od 10,5 volti smatra dubokom ispražnjenošću, dok pun akumulator ima napon od 12,72 volti.

Smatra se da je potrebno dopunjavanje akumulatora ukoliko mu je napon ispod 12,4 V, a kontrolu bi trebalo obavljati bar na mesec dana.

Provera napona se vrši tako što se na polne izvode akumulatora prikači voltmetar, nakon čega se motor stavlja u pogon i radi tri minuta na „leru“. Nakon tri minuta rada, proverava se voltaža.

Ukoliko je ona 14V ili više, sa punjenjem vašeg akumulatora putem alternatora je sve u redu. Nakon toga, treba uključiti sve potrošače električne energije u automobilu (grejanje, svetla, muzika, on-board kompjuter ukoliko ga ima) i ponovo izmeriti napon, koji bi trebalo da bude viši u odnosu na prošlo merenje.
 
Akumulator na kombajnu. U stanju mirovanja 13,2 V. Kad pokrenem kombajn napon poraste na 14,3 V.
Upalim svjetla i lampica na satu počinje lagano svjetliti. Kad upalim i radna svjettla i ona pojača sjaj.
Unimer i dalje pokazuje 14V.
Može li neko da da dijagnozu ove boljke?
Potupono isto kod mene . To sto tinja lampica nemora da znaci da nepuni dovoljno. Tako mi neko rekao , ja provjeravao voltmetrom i vidim da puni .
Otad ne obracam paznju sto svijetli lampica .
Inace moje misljenje je da je tu ili slabiji akumulator ili stavljen preveliki ili alternator nedovoljne snage
 
A što onda tinja bem joj konstruktora!
Mjenjao sam akumulator, sad je star 2 god. jer je sa prošlim bilo loše verglanje. Ovaj, kad je bio nov, je dobro okretao a sad...
Kad je hladan, na ovim temperaturama do zime, vrti lako. Kad se zagrije motor malo ispod pola skale u zelenom području, teže prebaci kompresiju ali upali.
Mjerio sam napon akumulatora i kad povuče struju napon padne i malo ispod 10 V a ako ga zadržim, da se pati padne i do 8V. Kad ga dopunim, ispravljačem, lakše prebaci jer nema tolikog pada napona.
Unimer pokazuje da dobro puni.
Ili nema dovoljno vitamina u akumulatoru ili anlaser vuče previše ili ipak nepuni dovoljno.
Kad imam takav problem a kontrolka tinja sumnjam na nešto oko punjenja.
 
A što onda tinja bem joj konstruktora!
Mjenjao sam akumulator, sad je star 2 god. jer je sa prošlim bilo loše verglanje. Ovaj, kad je bio nov, je dobro okretao a sad...
Kad je hladan, na ovim temperaturama do zime, vrti lako. Kad se zagrije motor malo ispod pola skale u zelenom području, teže prebaci kompresiju ali upali.
Mjerio sam napon akumulatora i kad povuče struju napon padne i malo ispod 10 V a ako ga zadržim, da se pati padne i do 8V. Kad ga dopunim, ispravljačem, lakše prebaci jer nema tolikog pada napona.
Unimer pokazuje da dobro puni.
Ili nema dovoljno vitamina u akumulatoru ili anlaser vuče previše ili ipak nepuni dovoljno.
Kad imam takav problem a kontrolka tinja sumnjam na nešto oko punjenja.

Diode?

Sjalica radi na prostom principu,dolazi 12 ili 24v kad daš kontakt,dalje je lampica spojena na alternator i zatvori kolo i tad sija.Kad alternator krene da puni struja krene nazad ka lampici i stalno je otvoreno kolo i sijalica se gasi,kad je napon iz alternatora manji od napona koji vuče iz akumulatora, opet se pali sijalica.Kad negde baca na masu opet se zatvara kolo i eto opet sijalice.Kad su diode loše opet se zatvara kolo i ponovo svetli sijalica.

Sijalica nije nikakva pobuda.
 
Nazad
Vrh