Будућност српске пољопривреде

Dakle industrija skoro da stoji, poljoprivreda izvozi najmanje u Evropi po hektaru ali para ima?
Odakle su?

Drzava preko granta..dakle ne pare koje su ostvarene zardjene an Starojplanini vec negde drugde.A sta kad ne bude grantova? Onda mora iz budzeta koji puni ovdasnja privreda.
Ma slazemo se mi da je sve to lepo ali valajlo bi i da se slozimo d ato nekomora da finansira a ja mislim d ato srpska privreda ne moze da izdrzi.
 
Da, to je ko u onom vicu..."Vi ustvari imate lepe crte lica samo su pogresno rasporedjene" :osmeh:

Dobro slazem se ali dok privreda ne postane sposobna da to finasira imamo grantove GEF, Svetske Banke, FAO, UNDP i predpristupne fondove EU (za sada komponente I i II ali uskoro i svih pet komponenti jer se nadam da postajemo u decembru zemlja kandidat za clanstvo). Iskamci se uvek neki dinar, samo treba hteti i znati uzeti.

Svako dobro
 
Просто не могу да се не укључим и да опет кажем да не разумем како ironman размишља.
Статистика је показатељ а не тежња. Леп пример **greška статистике је број коза->Средином прошлог вецка према броју коза у уделу сточарства гледало се колико је сточстство у некој земљи развијено, па су лепо комунисти наредили да се забрани држање коза у ФНРЈ. Тада је њихов број опао, смањио се удео у сточном фонду (проценат) и где чуда наше сточарство је постало интензивније по статистичким показатељима.??!!??
Једном сам те позвао да ствари гледаш мало шире, па ћу то опет учинити. У свим примењеним друштвеним наукама и активностима постоји нешто што се зове cost & price , коштања и цене. Државу кошта субвенција пољопривреде, нико то не спори, али ако ње не би било, онда би сељаци дигли руке од земље, похрлили у градове (што ти желиш) и набили се на бирое за запошљавање и социјалне јасле . Ова дурга варијанта је скупља за државу. Или мало шири пример - ЕУ се проширила на Румунију и Бугарску, да би њима дали мало боље услове за живот, таман толико боље да не би долазили главом без обзира у западне земље. Запамти - ко се једном батали пољопривреде, тај се у трактор више не пење, држава без пољопривреде нема сигуран и јефтин извор хране и хтела или не пада у савремено ропство. То је све нешто о чему мораш да размишљаш у својим плановима.
И још нешто, немој гајити илузије да ћеш гајити услешно пшеницу на 1000м надморске висине и имати приносе као ја, јер се ни ја не заносим да гајим пиринач или кикирики или урме. Али зато није појам банатски сир или пршут или ракија или кромпир, него сјенички сир и златиборска пршута и ваљевска ракија и ивањики кромпир.
 
Na planinama se ne ispalti ziveti. Ne isplati se da se pokrene proizvodnja na planisnkim podrucjima !!!!!?

Probacu da nabrojim samo neke segmente poljoprivredne proizvodnje koje se desavaju na brdsko planinskim podrucjima. Idemo redom, 1. ovcarstvo, kod nas su potencijalni ogromni i neiskoristeni. Govoriti o kvalitetu mesa i potrebama trzista je nepotrebno. 2. Isto ovo vazi i za kozarstvo. 3. Sumarstvo, ne iskoristavamo ni 30% godisnjeg prirastaja sumskog bogatstva 4. Pcelarstvo, svi znaju koliko je nas med danas trazen, i da ne mozemo da ispunimo trazene kolicine 5. Sumski proizvodi, gljive i lekovito bilje, kolicine uvek nedovoljne za kupce 6. Vocarstvo, poslednjih godina imamo intenzivno postavljanje zasada maline i kupine na blizu 1000 m nadmorske visine. Kad dodje berba, normalno kasnija, taj rod uglavnom postize i do 20% vecu cenu. Ko je video potkopaonicka sela, zna o cemu pricam. 7. Turizam, koji tek treba da se razvije, i sve ce veca potreba biti za tom vrstom turizma. Oni ljudi blizu Topole su napravili odlicnu stvar, i pitanje dana kada ce jos neko da uradi isto i na vecoj nadmorskoj visini. Imalo bi ovde jos sta da se doda i da se detaljise, ali mislim i da je ovo dosta za sagledavanje perspektive

Ljudi kod nas ponekad imaju pogresnu perspektivu o brdsko planinskom podrucju. Ta nasa brda nisu Alpi, sa vecnim snegom i ledom. To su uglavnom visoravni do 1200 m visine, i na kojima uspeva sta hoces. Politika komunista je bila da taj deo stalno sputava. Zato smo dugo i imali devastiran taj deo zemlje. Taj deo poljoprivrede i stanovnistva je poceo sam da se budi, bez ikakve pomoci drzave. U slucaju da se napravi makar neki kratkorocan plan, to bi puno znacilo za drzavu i za te ljude. cak sta vise siguran sam da bi se dosta ljudi vratilo, i zivelo na taj nacin i od tog posla. Od drzave pod hitno treba zahtevati da odredjena podrucja zastiti. A ne da vec sada imamo primer postavljanja vetrenjaca, tamo gde im nije mesto. Usput receno, neko je na vrat na nos, postavio te vetrenjace, i gle cuda odjednom mu nisu bitne subvnecije po kW. Svasta se desava, dok mi kuntamo. Po meni perspektiva tih krajeva je ogromna. Dosta ljudi je to uvidelo, i krenulo sa investicijama, i ne zanima ih subvencija i drzavna pomoc. Pisacemo ovde za nekoliko godina, i uveren sam da cemo imati primera koliko hoces.
 
@marko22
Svaka cast na postu ::svaka cast::::super::
Evo slazem se i podrzavam svaku rec koju ste napisali

Izvinjavam se svima na :off_topic:ali nisam mogao da sakrijem svoje zadovoljstvo ovakvim jednim razmisljanjem
 
Sve je to lepo Marko, verovatno ti prijaju pohvale ali postoji tu jedan problem. Pohvale nisu nikakav dokaz da je to sto pricas i tacno.
Imas li ti neki konkretniji dokaz ili se svi dokazi svode na - tako rek'o Marko?

Ta prica kako je Srbija strasno bogata, kako je svega u izobilju samo to treba iskoristiti, traje od kad je Srbije a Srbija nikako da postane stvarno bogata. Statistika, a ja drugi nacin da proverim stvarno stanje osim koriscenja proverenih dokazanih podataka ne znam, kaze da je Srbija jedna od siromasnijih zemalja po skoro svim parametrima, i price o tome kako statistika nije vazna, kako smo mi bogati i pored svega i uprkos svemu, nece podici prosek plata,nece smaniti nezaposlenost i nece povecati prinos po hektaru.
Ako su vama ti parametri nevazni ok, to je vas rezon, ali za savremeno covecanstvo ti parametri su vrlo vazni a po njima gledano Srbija jeste siromasna.
Ako mi navedete ekonomiju u Evropi koja pociva na ovcama i kozama i koja je uspesna odmah cu prihvatiti sve sto kazete i pocecu da se osecam kao bogat covek bez obzira na kolicinu para u novcaniku.
Ili smatrate da i pored toga sto to nikad niko nije uspeo Srbija moze jer smo mi nesto posebni, neki specijalan narod i neka specijalna drazva. Ako tako mislite nek vam je sa srecom ali bilo bi posteno da kazete da Srbija moze ono sto niko drugi nije uspeo.
Rece neko da su predpristupni fondovi mesto odakle ce dolaziti pare za selajke. Da , ali kandidatura i clansvo u EU nije samo med, mora malo i zuci u toj casi da se nadje pa tako ce Srbija ako izabere da koristi pare iz tih fondova, dakle ako konacno stekne pravo na njih, samim tim izgubiti pravo na zastitu svojih proizvoda carinama pa sad treba sagledati da li se seljak sa stare planine moze nositi sa seljakom iz Alpa sa sve tim fondovima.

Lepo je o sebi imati lepo misljenje ali je korisnije ako je to misljenje realno, a Srbija je realno zemlja koja je na samom zacelju u Evropi A vi joj zelite i savetujete joj da se pretezno bavi poslom koji ne donosi zaradu vec se mora jos i dotirati sa neke druge starne. Zanimljivo.
 
Za primer bih uzeo toliko pominjani Izrael, koji u polupustinjskim uslovima proizvodi voće i povrće i sveže ih plasira u Evropu (šargarepa, kaki, dinje,...), od ovaca nisu digli ruke već udarili po selekciji i napravili Awassi, verovatno najbolju mlečnu rasu na svetu. Pored irigacionih sistema podižu i riblje farme u sred pustinje i sve to svakako ne rade za ukras. Šta nas sprečava?
 
@ironman

Uzmi dve parcele identicne zemlje i daj je dvojici poljoprivrednika. Mislis da ce obojica imati isti prinos? Bogatstvo o kome se ovde govori je bogatstvo resursa, a ne bogatstvo u novcaniku. E sad kako ce ko da iskoristi resurse koje ima, to je druga prica. Tice se STRATEGIJE
 
moram da se nadovezem na ovo - Ta prica kako je Srbija strasno bogata, kako je svega u izobilju samo to treba iskoristiti, traje od kad je Srbije a Srbija nikako da postane stvarno bogata - u nasem bukvaru je to prva recenica, dok mi komsija koji je dosao iz Svajcarske rece - prva recenica u njihovom bukvaru -Svajcarska je izuzetno siromasna zemlja, zato svi moramo mnogo da radimo da bi smo mogli lepo da zivimo - parafraziram
 
Šta nas sprečava?
To sto nemamo dijamante a izrael ih ima.
Uz svo uvazavanje, ako sada treba da se upustamo u objasnjavanje razlika izmedju polozaja sprske i izraelske drzave i ekonomije, od globalnih politickih do lokalnih ekonomskih koje nikako nisu nezavisne jedan od druge, odna odustajem.
Za ozbiljan razgovor neki aksiomi se moraju postovati. Zasto Srbija ne moze ono sto moze Izrael je nesto sto se mora znati.
 
Nemacka je zemlja koja je u Evropi poznata kao jedan od najvecih poljoprivrednih proizvodjaca. Nekako nisu svoj razvoj zasnovali samo na Mercedesu i BMW-u. Da ne pisem o tome koliko ta Nemacka ima i koliko podrzava mala preduzeca i po tome je najpoznatija u Evropi. Pocevsi od malih pivara, u poslednje vreme, pa malim vinarijama, malim fabrikama mlecnih proizvoda itd. Sve same poljoprivredne delatnosti. Isto tako je u Italiji i Francuskoj. U svim tim zemljama poljoprivrednici imaju pijacne dane. Ima li potrebe govoriti koliko te zemlje kroz subvencije ulazu u tu istu poljoprivredu.

@ironman,

Odgovaram ti zadnji put. Probacu da zadrzim uljudan recnik prma tebi, iako to ni najmanje ne zasluzujes. Dok ja iznosim cinjenice ti se bavis samnom i mojom po tebi samodopadljivoscu. Man, mislim da imas problem. Pored ocigledne tvrdoglavosti koju ispoljavas sa svakim postom, jos vise zabrinjava tvoja zloba koja dodatno uvecava tvoju ogranicenost. Vec sam ti napisao, a sada cu ponoviti, nista ne postizes stavljanjem tvojih misli u tudje postove. Izvodjenjem tako pogresnih zakljucaka, samo tetosis onom najgorem u sebi. Izadje iz te ljusture, mislim da te to opasno ogranicava i narusava tvoj neki mir. Ti normalno, i dalje mozes da nastavis da pises, ono sto ti mislis da bi ja trebao da napisem. Ali, opet pogledaj, ti ne treba da imas potrebu da tumacis tudja pisanja, koja svako moze da procita. To sto ja ili bilo ko napise, to je napisano,i svima vidljivo, nije izgovoreno , i zato nema potrebe za tvojim interpretacijama.
 
Da Sorin, naravno da se sa tim sto si sad napisao slazem. Nije svejedno kako ce se upravljati drzvom naravno
Ali moja osnovna teza je da se iz ovog sada stanja, iz siromastva u kom jesmo, Srbija ne moize izvuci ako joj poljoprivreda bude dominantna grana ekonomije, jer se to niakda i nigde nije dogodilo, Kako to da je u Srbiji moguce ono sto nigde na drugom mestu nije?
 
Probacu da zadrzim uljudan recnik prma tebi, iako to ni najmanje ne zasluzujes.
Mislis na ovo
jos vise zabrinjava tvoja zloba koja dodatno uvecava tvoju ogranicenost.
Sto se mene tice ne moras da budes tako fin. Pokusacu da vratim istom merom. Usudjujes li se?
Dok ja iznosim cinjenice
Kao npr?
Da ti objasnim: Pod cinjenicoim se podrazumeva nesto sto se moze dokazati i na drugi nacin osim tog sto si ti rekao. Cime dokazujes ono sto si ispisao gore?

Reko Marko. A sta ako je Marko glup i lupa glupsti da li to sto on prica i dalje stoji kao cinjenica jer je on tako rekao?
 
Srpska plojoprivreda ima budućnost ALI ne sa ovakvim ministrom i ovakvom agrarnom politikom gde se ništa nezna svima su puna usta EVROPE pa ako želimo u evropu ( ja lično ne ) onda treba i poljoprivreda da bude na evropskom nivou mislim na zakone ,uredbe,podsticajna sredstva cene poljoprivrednih proizvoda da budu zagarantovane i poznate mnogo pre a ne posle žetve da saznamo pošto će nam platiti žito i da nema diskriminacije po pitanju subvencija kao što je to sada e pa kada se ovo sve ispuni i kada ovo budemo imali onda možemo govoriti o budućnosti Srpske poljprivrede
 
Jos malo statistike
Poljoprivreda u EU
Niski ekonomski značaj poljoprivrede (1.5% u GDP i
4.7% u zaposlenosti - 199:cool:,
Učešće poljoprivrede u trgovini je relativno visoko, 7.7 %
u izvozu i 7.0% u uvozu, neto-trg pozicija je negativna, EU
je još uvek neto uvoznik poljoprivrednih proizvoda
??????EU je eksporter samo za najvažnije
poljoprivredne proizvode, žita,
mleko i juneće meso
 
@cukaneca,

Dugo sam vremena po raznim forumima, i navikao sam na ovakve kao sto je ironhead. Gore sam napisao da mu odgovaram zadnji put i tako ce i ostati. Ogranicenom i nevaspitanom detetu ne vredi objasnjavati. Zivot je taj koji ce sve to korigovati. Proci ce vreme, a bilo je prilike da se neki dobronamerni savet usvoji, al ne vredi. Doticni misli da ima problem sa drugima, a to je samo podsvesna projekcija, i odbrana superega. Problem je in the head.
 
buducnost srpske poljoprivrede usejanju kukuruza a u sredini njive ostavite dvadesetak ari i posejte konoplju drogi nikad ne pada cena ja cu dogodine tako
 
Ogranicenom i nevaspitanom detetu ne vredi objasnjavati.

Nego se treba opravdati kod tate?

Znas, ako se ne zeli nekome obracati onda se to ne radi ni preko drugog.
Nisi ti tako fin kako se tati pokazujes, nego nemas ono neophodno za fajt. Dzaba ti prazna prica o iskustvu po forumima, tanak si ti tu izgleda.

Moderatoru:
Razumem reakciju, odobravam je, ali ocutati na ovakve niske podle pokusaje da se kaze a da izgleda kao da se nije reklo pristati necu.
Ja cu pisati sto m se pise a vi radite svoj posao.
 
Nazad
Vrh