Будућност српске пољопривреде

Марко, нисам мислио на тебе, а имена намерно нисам хтео да помињем јер ће тема опет да одлети у ко зна ком смеру.
Не сматрам да је лако остварити оно што сам навео.
Ако мало прочешљаш моје постове видећеш да сам одавно помињао да је незнање нешто што убија Србију, али некоме таква ситуација итекако одговара. Нема ко да нас поведе напред, не самоу пољопривреди, јер су незналице и бескранишно безобзирни људи засели на водећа места, међусобно се повезали, те људи од струке и науке могу само да пуцају од муке или да спакују кофере и оду одавде.Мислим да је незнање и лична сујета (која опет потиче од незнања) нешто што недозвољава да се направе озбиљне асоцијације, удружења, а без тога тешко да можемо напред.
 
@ivanm,

Ne zameram i da jesi, jer su delovi mojih postova i bili na neki nacin van teme, iako po meni nisu, delom svakako ispadaju iz nekog strogog koncepta. Slazem se sa tobom da to tako nazovemo "neznanje" postoji. No, treba da budemo realni, krecemo se u slozenim temama, i za tako nesto potrebno je dosta profesija, koje bi artikulisale zahteve na prave nacine. Zato i predlazem da se udruzimo oko bilo cega za pocetak. dajte da krenemo korak po korak. Ne moramo domah da resavamo velike teme, ali dajte da barem neke pokrenemo, a neke da pocnemo da razmatramo.
 
Mi se uvek nekako organizujemo po "horizontali" jer se razumemo i muče nas iste brige, ali šta ćemo sa "vertikalom" i kod nas i u EU koja sve ovo sabotira. I naravno, uvek uspe. Ne zbog naše nesloge, ili manjka obrazovanja, nego jednostavno, zbog sistema koji je tako podešen. Ne vidim da to može da se sruši. Dok god sav izvoz i uvoz ide preko samo nekoliko kanala iz sprege politika - kapital, nema ništa od nas. Zar smo zaboravili izvoz malina, propadanje izvoza krompira, uvoz GM semena, uvoz smrznutog mesa sa isteklim rokom, otrovnog paradajza i čega sve ne. Ne zamerite mi na pesimizmu, ali činjenice kojima raspolažemo i ne mogu da daju neku nadu. Zapadu mora da se desi nešto veoma ozbiljno,pa da napuste ovakvu politiku prema nama. U to čudo pomalo i verujem, a da li ćemo ga mi dočekati, naravno, niko i ne može da zna.
 
Мирославе, не љути се, али ја заиста не видим разлог зашто би се ова тема закључала. Нема тешких речи, нисмо дозволили да оде расправа тотално ван теме, или да се гомилају непотребни и глупи постови. Шта више, лично мислим да смо успели да дефинишемо главне разлоге лошег стања у пољопривреди Србије (не знање и неорганизованост), а без дијагнозе нема ни лечења.
Морам нешто да додам да ме не би неки погрдно разумели - незнање није срамота !! Великоумни Аристотел је рекао "Ја знам да ништа не знам"! Срамота је не признати незнање и не борити се против њега. Није у предности онај који је завршио факултет и бацио књигу под орман, него онај ко, па макар и са 4 разреда основне школе, учи сваког дана, стално усавршавајући своје вештине и умножавајући знање које има.
Иако је факултет иза мене, ја свакодневно проведем барем сат времена читајући стручну литературу, форуме, научне радове, јер само тако можемо и морамо да будемо у корак са временом. Пољопривреда није ништа мање флексибилна од осталих грана индустрије. Све се мења. Како ћеш знати чему тежи светско тржиште, шта да производиш, како да производиш, ако се не сналазиш у материји?
Мени је, нпр , потпуно јасно, да је крајње наисплативо и неизвесно сејати пшеницу, па је сејем врло мало, само из агротехничких разлога. Све се више и све више ће се исплатити уљане културе и тд.
Ту је и овај форум да нас погура.
Удруживање је морање, ко не схвати пропашће. Зашто се не удружујемо ? Па овде је владао комунизам 60 година, две радне генерације, потребно је мало и времена да се јасно увиди да се морамо удружити, да сваком од нас "кврцне" у глави. Већини, очигледно треба много више времена него нама, а разлог је опет незнање и страх који проистиче из незнања ( да га неко "паметнији", "школованији" је преј.б. као толико пута до сада). Није удруживање само формирање удружења н апапиру. Удруживање је и кад се ја договорим са мојим комчијом и кажем му - ја ћу на јесен да купим пнеуматски транспортер за зрно, а ти кад ти искрсне приколицу киперку. Свако је власник своје машине, али несебично делимо обе у раду. Тако са приколицом за стајњак и утоваривачем... Ова два примера нису из малог мозгапримери, већ заиста тако функционишем са мојим комшијом. Колико вас то чини? Колико вас има кад сазна где има нешто јефтиније отрчи код комшије пријатеља да му јави да може да уштеди и до 20-30%. Ја то радим, Деја то ради. Дакле може и не кошта ништа, али треба хтети.
 
Ja sam imao u planu ove godine da podignem kredit i ulozim nekih 10 000e u objekat za svinje.Ali posle ovog izd.kavanja od strane naseg ministarstva nije da sam odustao,nego se pitam gde mi je bila pamet kad sam i razmisljao o tome.
 
Е, мој Никола, у плановима водило те срце, а не памет. Као мене када сам се понадао да је вредно улагање у мини-фарму музара, па сам направио објект, напунио га у току од 3 године, али га и испразнио зимус, јер је очигледно производња млека нема перспективу у Србији наредних неколико година, док са сцене нестану Беко и Мишковић са својим зачараним кругом САЛФОРД-МАКСИ-ДЕЛТА. Кад се ради о свињама иста прича, само прву карику замениш речју МАТИЈЕВИЋ.
Овако жито, кукуруз овршем, па у амбар, и све продајем 3-4 месеца после скидања летине. Од 10ха зарадим више него од 10музара и телади и јунади која иду са њима. Блесаво јесте,али истинито...
 
@ivanm/ja sam optimista uvek,čak i na silu,videćeš zašto sam ja to napisao.sistem se teško menja,ali se menja ipak,treba samo mnogo vremena.VREMENA SU UVEK ISTA,LJUDI NISU ISTI.
maksi su prodati prijatelju......................
koja je budućnost u parku iz doba jure............nije vredno pisanja
ZASADA..........pozz
 
Бићу ван теме, али само да покажем да у Србији ништа није како се прича - МАКСИ НИЈЕ ПРОДАТ, него је само договорена продаја ! Да би га продали треба агенција за заштиту конкуренције (или антимонополска комисија - ко ће више знати колико их има) да одобри, да не би дошчо до нарушавања конкуренције. Док се то не догоди, иста мета - исто одстојање, ми и даље овце код њих и даље маказе...
 
@ivanm,

Slazem se ja za ne znanje, samo sto ja kad govorim o neznanju, ja govorim da jedan covek ne moze i ne treba da zna sve. Moj stav je da ako bi se vec pravilo udruzenje, ono bi obavezno trebalo da ima i druge struke u sebi, da bi pravilno artikulisalo svoje stavove. Kad kazem da ima, mislim da zna kome moze i od koga moze da dobije savet. Potreban je pravnik, potreban je ekonomista, potreban je neko ko se razume u logistiku, potreban je zastitar, itd. I kad sve to imamo, tek onda cemo moci da se upustimo u ovo o cemu pise @milovan64, i tek onda cemo moci da budemo ravnopravni igraci donekle, sa ovima sto nas prave ovcama. O tom tipu udruzenja pisem. O udruzenju, koje bi se izborilo za pocetak za neki svoj mali cilj, za neki mali komercijalan uticaj. Idemo dalje.
 
Sve što treba je napisano u ovoj temi i nemam šta da dodam osim pitanja za ironman-a. Pošto su Vaši postovi smisleni mogu da ih razumem (iako se sa većinom sadržaja ne slažem ali poštujem lični stav), osim ideje da država ne treba da zaustavlja napuštanje sela i, štaviše, taj "prirodan proces" stimuliše. Kakvo dobro može nastati iz takvog postupanja?

Mislim da je to siguran recept za nestanak poljoprivrede, države i naroda.
 
Пријатељи,децо исписници нас који смо у разним видовима везани за пољопривреду има охохо и крајње је време да из стоте линије пређете у прву линију.Још је јефтино али се бојим, да ако се причека коју годину, да ће бити толико скупо да ће "око" бити јефтиније.
Имајте на уму да су кључне речи ПОВЕРЕЊЕ и ОДЛУЧНОСТ а тек онда долази СНАГА ИСТРАЈНОСТИ.
 
osim ideje da država ne treba da zaustavlja napuštanje sela i, štaviše, taj "prirodan proces" stimuliše. Kakvo dobro može nastati iz takvog postupanja?
Izvini nisam ranije primetio ovo pitanje.
Nastupice ono dobro koje je ili bi trebalo da bude posao drzave a to je ta cuvena racionalizacija a u sklopu nje rejonizacija proizvodnje.
Ne moze npr na pominjanim planinama nikakva proizvodnaj da bude racionalna tj isplativa i ako neko tamo ostane a jos mu drzava daje signale da treba da ostane, onda, obzirom da ne moze sam zaraditi za zivot ( ako pod zivotom ne podrazumevamo bioloski opstanak vec i drustveni, socijalni i druge segmente) onda za njegov zivot mora da zaradi neko drugi jer kako rekose "nema besplatnog rucka"
Na drugoj strani se moze postaviti pitanje sta drustvo, drzava dobija ako neko zivi, stanuje na tim planuinama? Zasto bi bilo vazno da tamo neko selo i dalje ima stanovnike? Oni nisu strazari niti cuvari tih planina, te planine ce i dalje biti tu i kad se sela pogase. Na njima ce i dalje rasti suma jer je to jedino i isplativo i moguce na tim planinama. Ili lekovito bilje ili sta vec. Nije Srbija Japan ili Izrael pa da joj nedostaju poljoprivredne povsrine te da mora koristiti sve sto se iskoristiti moze za proizvodnju hrane pa ma kako ta proizvodnja bila skupa i ekonomski neispaltiva. Japan i Izrael imaju druge sektore privrede dovoljno jake da finansiraju privodnjenje kulturi nepoljoprivrednih povrsina.

Moramo, tj trebali bi da se zapitamo zasto je struktura u svim drugim zemlajma razlicita od nase i zasto su bogatije drzave istovremeno i drzave sa manje polj stanovnoistva. Mi tu cinjenicu mozemo da ignorisemo ali ona time ne prestaje da bude cinjenica. Ako budemo dovoljno pametni uvazicemo je i zapitacemo se sta joj je uzrok. Kada to sagledamo priznacemo sebi da poljoprivreda ne moze biti motor razvoja i da bi poljoprivredi bilo bolje mora se uporedo sa njoj ili cak malo brze od nje razvijati industrija.

A sto se te reonizacije tice a ona je takodje u sklopu opste teme uvodjenja logike i smisla u agrarnu politiku Srbije. Sada je npr na snazi politika koja razmislja na nacin da li ce npr za voce imati ili ne subvencija, za ratarstvo, za vinovu lozu, stoku itd, dakle po kulturama bez obzira gde se one gaje. Pa tako npr u mojom Robajama psenica nikako ne moze da bude isplativa jer ako neko dobaci prinos od 3, 3,5, 4 tona on to smatra uspehom bez obzira sto je orao "na jedniu stranu" jer nema sanse da vuce brazdu uzbrdo, sto je za kombajniranje potrosio duplo vise nafte nego njegov kolega po kulturi u Vojvodini i za to ocekuje a drzava mu na zalost to i isplacuje i tako ga drzi i na selu i u pogresnoj proizvodnji, subvenciju za ratarstvo i tako pravi gubitak, ali tako gubi i tudje a ne samo svoje pare.
Drzava bi trebala da bude ta, a posto ona to ne ume, ne zeli ili sta vec onda moramo sacekati da to uradi vreme,
Drzava bi trebala da bude ta koja ce sagledati gde sta moze da bude profitabilno i da to u tim regionima subvencionise pa neka moji Robajci proizvode i kikiriki ali o svom trosku a ako hoce da im drzva pomogne onda bi morali da rade ono za sta nauka kaze da moze da bude ispaltivo i uspesno.
Dalje, treba razdvojiti agrarni budzet od socijalnog pa i po cenu da se smanji agrarni.
Cinjenica jeste da se u 21. veku pod proizvodnjom podrazumeva isplativa, robna tj proizvodnja koja stvara profit, ciji proizvodi izlaze na trziste a ne naturalna tj proizvodnja za svoje potrebe. Ako to uvazimo onda ce se iz agrarnog budzeta placati samo onima koji se takvom proizvodnjom bave a ne da, kao sto je sad slucaj, imamo veoma izrazenu socijalnu dimenziju u agrarnom budzetu pa samim ti i mahinacije u smislu da neko negde prijavi neku povrsinu kao zasejanu i ko zna kako i da li uopste radi ali za to ocekuje i dobije neke pare.
Ako postoje, a postoje, oni koji zive u selu a nisu u stanju da zarade za svoj opstanak onda su to svud u svetu i u svim profesijama kategorije o kojima drzva vodi racuna iz socijalnog a ne agrarnog dela budzeta.
Kada bi se na ovaj nacin stvari postavile uveren sam da bi vise para moglo da se odvoji za poljoprivrednu proizvodnju pa makar i nominalni deo budzeta bio manji nego sto je sad.

Na tom pravcu, mislim, treba da se razmislja i u tim asocijacijama, sindikatima i sta li sve jos postoji ali koliko vidim to nije slucaj.
 
@ironman
Moglo bi da se sagleda i na taj nacin ali npr. evropske drzave razmisljaju drugacije i ima mnogo rezona u tome sta i kako rade...
Lepa basta zahteva i bastovana...a lepa drzava zahteva isto tako nekog ko ce se brinuti o toj i takvoj prirodnoj lepoti. Ne mozemo govoriti samo o prirodnim ekosistemima i ne mozemo samo uvek i uvek govoriti o profitu. Npr na nasoj Staroj Planini postoje predivni pasnjaci na visinama preko 1200 metara pa sve do vrha Midzora, ti pasnjaci nisu prirodan ekosistem, oni su nastali pod uticajem ekstenzivnog stocarenja na tim povrsinama i tako je nastao jedan agroekosistem. Takvih agroekosistema ima jos ali sam ovaj uzeo za primer. Da li takav agroekosistem treba ocuvati...DA NARAVNO jer je on deo i kulturno-istorijskog nasledja. Dakle predivnih planinskih pasnjaka sa autohtonim rasama/sojevima stoke na njima ne moze biti bez coveka. Ako taj sistem prepustite prirodi razviju se invazivne vrste kao sto su breza i kleka od kojih niko, ama bas niko, nema koristi. Normalne drzave od tih ljudi koji svoj zivot pronadju u zivotu u tim predelima ne ocekuje profitabilnost vec im se kroz agro-ekoloska placanja (Osa II u konceptu ruralnog razvoja EU) daju sredstva koja im omugacavaju zivot. Razlika izmedju Srbije i EU je sto ljudi u EU na takvim mestima zive jer to zele a kod nas jer to moraju dok ne nadju bilo koje bolje resenje jer imamo drzavu koja ne brine o tim stvarima. Da ne kazem da je poljoprivreda, naravno ekstenzivna, jedan od osnovnih cuvara agro i biodivrziteta. O mogucnostima ulaganja i rezultatima ulaganja u ovakav koncept mozete se raspitati kod NGO "Natura Balkanika" u Dimitrovgradu kod Sergeja Ivanova.
Koncept ruralnog razvoja treba da preozna sve specificnosti mikroregiona...u Vojvodini treba podsticati cenovno i kvalitetno konkurentnu proizvodnju, u brdskim regionima treba ici vise ka tradicionalnim proizvodima, proizvodima sa geografskim oznakama porekla, mini pogonima za preradu i slicno a na planinskim prostorima onima koji to zele mora se omoguciti da zive na tradicionalan nacin kao svojevrsni cuvari prirode i kulturnog nasledja. Poslovica kaze:" Planina je onoga cije je stado na njoj".
Koncept ruralnog razvoja ne treba da bude socijalni, treba da omoguci podizanje konkurentnosti proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda i udruzivanje (Osa I), agroekoloska placanja (Osa II) i diversifikaciju ruralne ekonomije (Osa III).
Bolje ce nam biti kada shvatimo da u ruralnom razvoju mora da ucestvuje cela Vlada a ne samo ministarstvo poljoprivrede. Veoma vaznu ulogu u razvoju sela i omogucavanju dobrih uslova za zivot na selu ima i ministarstvo infrastruture (struja, voda, kanalizacija, regionalni putevi), ministarstvo prosvete (ocuvanje i diversifikacija aktivnosti malih seoskih skola), ministartvo telekomunikacija (PTT i internet), ministarstvo zdravlja (adekvatna zdravstvena zastita seoskog stanovnistva), ministarstvo rada i socijalne politike (mere za smanjenje ruralnog siomastva) i tako redom...
Malo sam se raspisao o ovoj temi jer je tema vrlo kompleksna...

Svako dobro
 
Preduhitrio me je kolega Radivoj sa odgovorom tako da mu se samo zahvaljujem, nema potrebe bilo šta dodati jer je sve rečeno. Dakle, poljoprivrednik na svojoj zemlji ostaje i opstaje, ne završava kao talog u prenaseljenom Beogradu ili nadničar u Minhenu.
 
Radivoj.nadlacki

Sve je to lepo samo ga kvari to sto je skupo.
Ocuvanje genetike autohtonih rasa je stvar banke gena, to je najjeftiniji i najefikasniji nacin, ocuvanje povoljne strukture suma je stvar sumskih uprava ili koga vec, a ne seljaka. Nacin da se dobar deo stanovnistva drzi ili bar da se podstice da zivi u uslovima gde je nemoguce zaraditi za pristojan zivot da bi se ocuvali genetika ovaca i struktura suma podrazumeva jedan od dva podjednako neprihvatljiva uslova.
Prvi je da se od tih ljudi trazi, ocekuje, da zive onako kako vecina ne bi htela da zivi, bez elemantranih uslova primerenih vremenu, a drugi je da neko drugi zaradi da se tim ljudima obezbede pristojni uslovi.
Rece da o njihovom statusu treba da brinu druga ministarstva a ne ministrsytvo poljoprivrede. Tacno, samo sto su i ta druga ministarstva ministarstva koja se finansiraju iz budzeta Srbije a ne iz nekih drugih nepresusnih izvora. A kako napuniti taj budzet ako seljake podsticemo da rade nesto sto je neisplativo i sto moramo da finansiramo s aneke druge strane, ako tezimo da se sto vise ljudi bavi poslom koji je neisplativ ili niskoprofitabilan? Od kojih para na staroj planini napraviti puteve skole, dovesti kvalitetnu vodu struju brz internet? Odakle sve to isfinansirati?
Ja bih mogao i lepse stvari da smislim od predivnih pasnjaka i frule pastira na njima samo sto bi malo kood nas pozeleo da njegovo dete bude taj pastir sa frulom, iskreno.
Egzotika i setne uspomene moraju ustupiti mesto realnosti i cinjenici da novca nema, a da ga drustvo sa polovinom stanovnistva u poslu gde je zarada mala ne moze napraviti.
 
Samo jedan iz ekipe bivšeg ministra za kapitalne investicije ( ne sećam se imena) olakšao je državu za 200 miliona evropskih novčanica. Para ima, pitanje je u čijem džepu i kada će takvi da završe na robiji i bez celokupne imovine da bi čestit i radan narod mogao normalno da živi. Neću dalje u :off_topic:.
 
@ironman
slazemo se u mnogo cemu ali opet ne bas u svemu :) sto je dobro i korisno. kao prvo ja nisam utopista i ne pricam prazne price...ja sam dete sa sela, zivim na selu i bavim se i poljoprivredom a mi seljaci smo sve samo ne utopisti
Nekada je na Staroj Planini pasilo preko dvesta hiljada ovaca, bilo je dosta sela sa skolama...dakle moglo se...dali se moze danas, moze jer dok je drzava preko granta GEF-a upumpala neke pare na Staru Planinu, stoka i ljudi su se vratili na planinske pasnjake, krce kleku i brezu i adaptiraju stare kuce u svrhu seoskog turizma...jeste li ikad bili tamo i prespavali...toplo preporucujem
Stara Planina je mnogo isplativija kroz kako Vi to kazete ocuvanje genetike ovaca nego da se pretvoru u skijalista. Ja karakacansku ovcu zelim da vidim uzivo a ne kao smrznute somatske celije u banci gena (mada je i to potrebno, naravno).
Te pare koje bi isle za kako Vi kazete skupe poduhvate su vrlo mala sredstva u odnosu na to koliko drzava sredstava gubi kroz neadekvatno punjenje budzeta (utaje poreza, siva ekonomija, korupcija i slicno) dakle treba kasu puniti vise a ne stezati kais.

Svako dobro
 
Nazad
Vrh