Будућност српске пољопривреде

@ironman,

Ovo ti je forum, i ako ti ocekujes da ti se sve napise, pa za to bi nekom trebali sati vremena. Ovde se brzo kuca i brzo pise, prelazi na sustinu i na informaciju. Moj ti je savet, uci i prepisuj od svih. Trudim se da svakog dana naucim nesto novo. Srecom, neke stvari sam i sagledao, tako da mogu da dozvolim sebi slobodu da budem direktan. Osnovnu stvar koju pokusavam da kazem da se nas problem ne moze resiti separatno. Problemi nase drzave i drustva su siroki, i dugacki do proslosti. Itd.
 
Ovde se brzo kuca i brzo pise,
Sto ti ocigledno i radis. Ali nedostaje ti jos jedan segment. Mora brzo i da se misli a to tebi jos ne polazi za rukom. Ali ima nade za tebe jer kazes da
Trudim se da svakog dana naucim nesto novo.
Ne valja ti sto prepisujes i probaj da se otarasis te lose navike.

A za ovo
Problemi nase drzave i drustva su siroki, i dugacki do proslosti.
Tako je to samo sto nacin da se iz tih problema izadje nije da se poljoprivreda stavi na vodece mesto. Ali , oni koji su razumeli za razliku od tebe koji nisi, vec znaju da je to moja teza od samog pocetka.
A sta ti tvrdis i sta joj zameras ni tebi samom nije jasno ocigledno.
Ali posto se trudis da naucis kako rece....
 
Miroslave kuco domacinska
Red je osnovni da se prati razgovor ako se ima namera da se u njemu ucestvuje.,
Ali evo samo za tebe, treci put ponavljam:
Ne znam sta treba da se stavi na prvo mesto.
 
evo ja ću reći umesto vas:jedino što još nije rasprodano,što svih ovih godina drži socijalni mir kako koja partija dođe na vlast,jedino što realno može da rešava socijalu i gde se svih ovih decenija unazad najmanje ulaže i obnavlja:bravo:japan nemožemo biti,švajcarci takođe,šveđani ponajmanje
 
I tako se resava problem?
Ali ako ti tako kazes.... :)
Zivio ti meni sto godina
 
I tako se resava problem?
Ali ako ti tako kazes.... :)
Zivio ti meni sto godina

nije to jedan problem.problem je u svim segmentima ovoga društva.A jedan kvar vuče za sobom drugi,treći,peti,stoti.A kvarovi se neotklanjaju na vreme,tako da..........ipak je ovo tema budučnost srpske poljoprivrede.A budućnosti nema........sa ovakvim razmišljanjima.......ali dobro.......svemu dođe kraj,pre ili kasnije.
 
Канда је било непотребне препирке, али шта да се ради.
Ко хоће да ме убеди да је пољопривреда сигурна пропаст нека ми за то да аргументе, а не само рекла-казала. Само да нагласим, то важи за државе, а ми то тек требамо да постанемо. Држава је уређен систем у коме државни органи само надгледају шта се дешава у њој, а не да креирају ситуацију. Код нас држава МОРА да се активно умеша и помогне пољопривреди, јер се умешала и безмало упропастила пољопривреду.Сада треба да уреди услове пословања законима, уредбама, царинама, антимонополистичким ставом и да се склони са тржишта. Тада ће пољопривреда у Србији бити као и у целој економски јакој Европи привилегија !!!
Ја знам да ће се неки најежити на овој задњој речи, али је то истина. Да је то тако, нека ми само одговори било ко, али аргументовано, - колико ти пара треба у Србији, а колико пара у ЕУ да почнеш да се бавиш пољопривредом (дакле да кренеш од ничега, као кад отвараш фабрику) и колико то процената становништва себи у ЕУ може да приушти? Одговор је - огромна средства и то врло мали број људи може !
 
Sto ti ocigledno i radis. Ali nedostaje ti jos jedan segment. Mora brzo i da se misli a to tebi jos ne polazi za rukom. Ali ima nade za tebe jer kazes da

Ne valja ti sto prepisujes i probaj da se otarasis te lose navike.

A za ovo

Tako je to samo sto nacin da se iz tih problema izadje nije da se poljoprivreda stavi na vodece mesto. Ali , oni koji su razumeli za razliku od tebe koji nisi, vec znaju da je to moja teza od samog pocetka.
A sta ti tvrdis i sta joj zameras ni tebi samom nije jasno ocigledno.
Ali posto se trudis da naucis kako rece....
Vidi, sine, seckanje tudjih postova na nacin koji tebi odgovara, nece te nigde odvesti i tom tvom lutanju i neznanju. Nisi u stanju ni da procitas i shvatis ono sto drugi napisu, nemoj se onda ni baviti analizom toga. Sada si pored svega toga preterao u tom svom lost in translation, poceo si drugima da stavljas u post ono i sto nisu napisali. Padas, ali si mlad. Javi se kad napunis osamnaest.
 
poceo si drugima da stavljas u post ono i sto nisu napisali.
Kao npr sta?

Postove seckam konkretnosti radi, da cak i ti mozes a i moras, sto je po tebe neprijatnije, da uvidis gde si sve pogresio.
I evo uvideo si i u besu ni jedne jedine reci o temi vec iskljucivo o meni, To se decko dragi zove napad ad hominem i to se ne radi, onaj ko to radi odaje svoju nemoc.
Ali sta da ti radim, sam si se u to upetljao.
Ako zelis internet fajt ok, mozemo i to, ako zelis o temi prozbori koju o tome junacino.
Тада ће пољопривреда у Србији бити као и у целој економски јакој Европи привилегија !!!
Kako se zasluzuje ta privilegija?
Ko se otima o tu privilegiju a o privilegije se ljudi otimaju ili se trude se da ih zasluze? Ko odlucuje o tome da li je neko dovoljno dobar da bi stekao tu privilegiju?
Dajte spustite se na zemlju jer je to jedini nacin da se stvar popravi.
Da li iko misli da ce mu biti realno bolje ako o sebi ima nerealno visoko misljenje? Lakoje reci "ja sam najbolji" ali tesko je to stvarno i biti.
Biti seljak i baviti se poljoprivredom je najcesce posledoica nedostatka neke druge alternative. Koliko seljaka ima mogucnost da se bavi nekim drugim poslom ali se ipak odlucuju za poljoprivredu? Odgovorite sami sebi, ne moratre javno. Da li se radi o procentima ili promilima takvih? Pustite pojedinacne primere kojih ima, govorim o pojavi, o ukupno,m stanju, o ogromnoj vecini.
Odgovaralo to nama ili ne stanovnistvo koje se bavi poljoprivredom je najnize obrazovani deo stanovnoistva, deo sa najmanje spremnosti da menja navike, deo koji u svom poslu koristi najmanje znanja. Da je to tako govori i primer postavljen u ovoj temi gde gde tamo neki Zika
prica neke nebuloze a ovde se uzima kao primer tacne analize i realnog pogleda. Niti je sta tacno niti sta realno u onome sto on govori a utisak je da vecina onih koji zagovaraju tezu o poljorivredi kao privilegiji i okosnici razvoja ekonomije Srbije misle na nacin na koji misli i taj Zika.
I naravno, takvi biraju vlast a kakvu vlast moze da izabere vecina kojoj je Zika idol? Pa losu naravno. I tu dolazimo na ono sto je vec neko rekao, mora se i seljak promeniti da bi se stanje popravilo. Jer samo promenjena svest moze trealno sagledati problem a dok se to ne ucini vrtecemo se u krugu Zika -baba sa pijace- losa vlast.

I oko uloge drzave. Njena uloga sigurno nije neko nadgledanje vec nesto sasvim sasvim drugo, bar kad se o drzavi uredjenoj na demokratskim principima radi, ali to je sasvim druga tema.
 
УФУФУФУФУФ
"Гвоздени", пријатељу,
не бих да изгледа као вређање, али заиста или не знаш доста тога или немаш ширину схватања и гледишта, на шта сам позвао све, да би могао да без образложења разумеш оно шта сам написао. За тебе је појам пољопривреде - пољопривреда у Србији 70-тих, 80-тих, а држава нека имагинарна, са улогом коју ни сам не можеш дефинисати. О свему можемо потанко полемисати, али молим те, аргументима.
Дакле, бити пољопривредник у ЕУ је привилегија је јер за пристојан живот по њиховом стандарду и примањима мораш да имаш : мин. 50-70ха земље (по 5-10.000ЕУ/ха) и 50-так говеда (1500ЕУ по грлу) или 100-тинак ха за чисто ратарење (дакле опет 5-10.000 по ха зависно од државе), тракторе и прикључне машине за обраду земље, које захваљујући здравој економској клими и политикама држава не могу да имају мању вредност (као половне, у употреби, тренутно вредне)100.000ЕУ. То чини вредност једног газдинства 500-750.000 ЕУ !!! Да нагласим да је хектар земље у Мађарској 4-7.000 ЕУ, а у Немачкој и Аустрији 20.000-50.000 ЕУ, п ати само то помножи. Шта мислиш колико њих може да одовји толико новца?
А како до толике земље? Е, па пријатељу, они нису имали национализације, конфискације и остале благодети комунизма, већ деценијама и генерацијама се капитал умножавао. Дакле јесте привилегија малобројних, јер не знам ко би уложио милион евра сировог капитала који се сигурно, али споро оплођује, па се тиме баве само они који су то наследили. Тачно је да мали број се бави пољопривредом, сада се надам да ти је јасно зашто.
 
@ivanm,

Hvala ti ko bratu. Ja ne mogu vise sa ovim. No, da se vratimo temi. Poljoprivreda je samo jedan od segmenata drustva. Po mnogima i fundamentalan, i ravnopravan sa ostalima kao sto su zdravstvo, obrazovanje, prava i zakoni, itd. U Srbiji poljoprivreda ima poseban znacaj, jer kod nas jako puno stanovnistva zivi od iste. Znacajna je i zbog nasih ogromnih potencijala koji imamo u poljoprivredi, pre svega zbog povoljnog geografskog polozaja, o raznovrsnosti prirode. Znacajna i sto je kod nas jedina grana sa suficitom prema svetu, a pri tome zasluga drzave za to je nikakva, cak sta vise drzava sprecava razvoj iste. Sve ovo gore govori da se temom poljorpivrede kod nas moraju baviti ozbiljni ljudi sa velikim znanjem. Prema tome izlisno je raspravljati o buducnosti srpske poljoprivrede, jer je ona svako visoko potencijalna. Probleme koje mi imamo su proslost i sadasnjost. nesto o proslosti je naceo @ivanm. Po meni problemu treba prici i sa sadasnjosti i proslosti. Moraju se ponovo izgraditi duboko poremeceni odnosi. Naruseni su odnosi u celom lancu proizvodjac-preradjivac-trgovac. Spona koja sve ovo povezuje je zakon, i ta oblast je duboko degradirana. Govoriti tek o postojanju nekakvog plana i strategije tek je besmisleno pricati sa ovim neznalicama na vlasti. Iz svih ovih elemenata treba da nastanei kao rezultat jedno POVERENJE, koje je osnov svakog poslovanja, a toga elementarnog kod nas nema. Sve ovo gore navedeno cine i uredjuju ljudi, pre svega oni na celu drzave kao sto su ministri, pa na nize. Ovi gore nisu u stanju ni jedan od navedenih elemenata da uspostave. Zasto to rade? Moze se o tome pricati, ali mislim da je gubljenje vremena. Po meni stanje treba dobro opservirati, predloziti nove programe i ljude, a ove jednostavno oduvati. Posle toga protiv tih, treba pokrenuti sudske postupke, dokazati krivicu, oduzeti protiv zakonski stecenu imovinu, i kako tako zadovoljiti makar neku minimalnu pravdu.

:haha: ljudi, verujte u slobodu medija, slobodu izbora, racunajte na objektivnost. I stvarno niste fer, zasto me niste obavestili da i ja mogu da glasam za ministra i njegove sekretare.

I opet cu da pisem u istom. Mada za to koliko si me nasmejao sa onim besmislenim komentarom, zasluzio si priznanje. Posle odlicne doze humora koji su mi priustio, izgubio sam svaku dalju zelju za klincom. Speed King http://www.youtube.com/watch?v=ew1PXRftUSQ&feature=related, godine sine, a ti imas jos dosta http://www.youtube.com/watch?v=ew1PXRftUSQ&feature=related
 
Poslednja izmena:
држава нека имагинарна, са улогом коју ни сам не можеш дефинисати
Nema potrebe da je definisem ja, to su vec uradili davno pre mene. Demokratski princip podrazumeva da je na prvom mestu gradjanin, pojedinac, a ne drzava. Gradjani pored svojih pojedinacnih imaju i zajednicke, grupne interese i poslove. Ko ce te zajednicke interese zastupati i zajednicke poslove raditi gradjani odluce na izborima, i tako se formira zajednicki servis svih gradjana, tj drzavna vlast. Sto su gradjani informisaniji i realnije sagledavaju sopstvene potrebe i nacine njihovog ostvarenja to ce izabrati one koji ce te zajednicke poslove uspesnije i kvalitetnije obavljati tj gradjani ce vise svojih interesa ostvariti. Ako su, kao u nasem selu, gradjani slabo informisani, ne sagledavaju realno stanje, nesposobni da definisu problem i nacin njegovog resavanja lako ce postati plen demagoga i izabrace losu vlast a idol ce im biti Zika.
Eto toliko o ulozi drzave a sve se moglo reci i onako kako je odavno receno - ako narod slobodnom voljom bira vlast dobice tacno onakvu kakvu zasluzuje tj, Zika ne moze izabrati dobru vlast. Ili sto Pasic davno rece-kakvi ste mi vi Englezi takav sam i ja Gledston.
A oko privilegija i razloga zbog cega je malo i zbog cega se i dalje smanjuje poljoprivredno stanovnistvo.
Znaci, a hvala ti za tu informaciju, kad na zapadu neko sakupi dovoljno novca on odmah trci da kupi zemlju kako bi ipostao seljak?
Onaj ko nema zemlju, sta ce jadan, mora na neke univerzitete, mora u neke tamo skole, mora mucenik da se aka sa nekim tamo informatikom, bankarstvom, turizmom, trgovinom, industrijom, modom, filmom.....dok ne sakupi dovoljno para da bi postao seljak?
Nego, da te pitam ozbiljno.
Jel ti stvarno mislis ovo sto pises?
 
Dobro marko, razumem ja da ti vise ne smes u direktan klinc pa pokusavas preko editovanja. Drugi put ne pocinji tako olako, razmisli dobro pre nego sto krenes.
Ali da te ipak pitam nesto
Zar ti bas toliko vremena treba da se setis neceg a i to nesto cega si se setio je, izvini, priglupo?

Pazi
tvoj komentar u 20:29
Moj komentar u 20:38
A editovao ga u 20:55.
Mislim, jasno je bilo i do sad da prilicno sporo mislis ali sto je mnogo mnogo je...kume
 
dobro je cuti razlicita misljenja i stavove i naravno argumente, ali bez direktnog vredjanja licno vas molim - svako ima pravo na svoj stav - neko ce ga braniti uspesnije neko manje uspesno

dosta mi je interesantna ova polemika i obojica ste u pravu donekle
 
dobro je cuti razlicita misljenja i stavove i naravno argumente, ali bez direktnog vredjanja licno vas molim - svako ima pravo na svoj stav - neko ce ga braniti uspesnije neko manje uspesno

dosta mi je interesantna ova polemika i obojica ste u pravu donekle
Drago mi je da ti je polemika interesantna, i meni je bila interesantna dok se polemisalo o temi.
Kad je to sto je nekad bila polemika postalo spekulacija o sagovornikovim godinama i sagovornikovom socijalnom statusu onda od polemike nije ostalo nista pa sam eto uzeo sebi za pravo da tima koji ne umeju da polemisu pokazem da ne umeju ama bas nista, ni da se nadgornjavaju na internetu.
 
Vrlo interesantan razgovor i vokabular pre svega Srpskih domacina u ovoj temi :sta:
Ajd i ja da iznesem svoje misljenje:
Gore pomenute konstatacije o zivotu i polozaju seljaka u EU uglavnom ne stoje za ostale zemlje neznam ali u Madjarskoj i Austriji otprilike znam jer sam se malo jurio za polovnim masinama pa sam video domacinstva i vozne parkove.Cene zemljista obradivog su u Austriji od 5000-15.000 €/ha u mom selu se prosle godine prodala parcela od 3,7ha za 52.000€ Masinski prstenovi su nesto bez cega se nemoze ovde zamisliti poljoprivreda.Da ne duzim domacinstva i dvorista kakva sam video u Vojvodini konkretno jedno i u Gaju u Austriji nisam imao prilike da vidim.Jedino sto su krediti povoljniji i jeftiniji ali to pogadja sve a ne samo poljoprivrednike.Jos nesto prosecna seoska domacinstva imaju oko 20ak ha obvradivih njiva postoje pasnjaci na vecim povrsinama koji su drzavni i uzimaju se na licitacijama nije mi jasna ta logika sa ukrupnjavanjem poseda to je moguce jedino razvojem industrije koja bi usisala taj visak nezaposlenih bezemljasa.U mom selu ima oko 3.500Ha obradive povrsine a 1.200 domacinstava ako bi posed bio 70ha to bi imalo 50 domacinstava a sta cemo sa ovih 1150 koji su sad bez zemlje bili bi sluge ili tako nesto.
EU je klub koji je napravljen tako da od njega imaju vajdu samo oni koji su ga pravili to nije nasa sreca definitivno ili bar nije sansa za nasu poljoprivredu i ovo sa junecim mesom je cirkus ja sam danas kupio kilogram juneceg mlevenog mesa za 3,99€ i kg mesano junece svinjsko za 2,99kg ove cene su na akciji nize za 30% i ajd sad neka mi neko sabere koliko ce neko ko prodaje gotovo junece messo za prosecnih 3,50€ upakovano samleveno da plati kg zive vage Srpskom seljaku ja mislim manje nego sto je aktuelna cena na pijaci.
Jedina sansa za srpsku poljoprivredu je cvrsce ekonomsko povezivanje sa Ruskom federacijom i izvoz zitarica i voca na to trziste a sve drugo su stranputice.
I nije samo drzava kriva za sve sami smo krivi sto nema udruzivanja i ako je i vrapcima jasno da se bez toga nemoze lobiji i odredjeni monopoli su nepovoljni zato sto nisu u nasim rukama ali mogu da budu sta sad treba neko da lobira za poljoprivrednika i da mu to jos bude zakonska obaveza vlast koja je izvela Zandarmeriju na seljaka u protestu i dalje uziva podrsku vecine gradjana a vama je kriv Gvozden iz Robaje koji je inace gresan samo sto je malo tvrdoglav inace je skroz O.K. lik :haha:
 
Slažem se sa čika Jovom. Napišite nešto konkretno o bu
dućnosti poljoprivrede.
Evo konkretno:nema budućnosti za poljoprivredu,seljake i poljoprivrednike,srozano je sve na nivo od pre 100godina(i tada je Miloš Obrenović više mesa izvozio u austrougarsku)a vi gospodo uvozite mleko u prahu,meso otpadno iz EU i Naravno banane:haha:tužna li je slika a koliko je to tek žalosno.da se ove stvari dešavaju u civilizovanom svetu i javna vešala bi im bila mala
 
Не видим себе у твом предходном коментару...Никада ни у једном мом коментару нисам никога вређао и није ми битна ничија социјална, старостна или образовна ситуација. Битан је став и начин гледања.
А што се тиче мојих постова, очигледно је да их не читаш пажњиво. Да си то хтео или могао прочитао би да нико не трчи у пољопривреду јер су му потребне огромне паре да би их уложио у ниско профитабилну, али привредну грану која не може да пропадне и у којој ако радиш поштено и пратиш технологију нећеш пропасти никада.АЛИ управо зато што зна да има велики капитал мало ко га отуђује. Нико не јури да купи, али нико не не јури да прода. Када је тржиште мртво тада су и цене велике. Надам се да смо и то сада разјаснили зашто је код нас хектар 3.000ЕУ, а у Аустрији 20.000. Свака твоја реч враћа на оно да је за тебе пољопривреда она каква је била средином прошлог века у Србији. Само је овде била политика - ако си паметан иди у школу, ако си мање паметан иди на занат, а ако си глуп, затуцан немаш три чисте е, онда ти не гине трактор. Пољопривредом се на трулом западу баве људи који су високо образовани у струци, као ја, као ти, као добар део корисника овог форума. Необразовани немају шта да траже у било ком послу било где на белом свету, осим у државним органима републике Србије...
Управо зато поломих прсте да објасним - хоће да нас убеде да дигнемо руке од земље да би је купили за мале паре, како би је после 10-так година продали за дебеле новце. Ја никад нисам питао "да ли српска пољопривреда има будућност", јер је има, већ каква је и у ком правцу треба ићи.
 
Nazad
Vrh