Šljiva

preuzet text:
ŠLjIVIN smotavac predstavlja jednu od najznačajnijih štetočina šljive. Najštetniji stadijum pomenute štetočine je larva, koja nanosi ogromne štete u uslovima prenamnoženosti, do kojih neretko dolazi u povoljnim klimatskim uslovima. U našim proizvodnim uslovima razvija tri generacije godišnje. Štete pričinjavaju larve koje se hrane mesom ploda. Mlada larva po napuštanju jajnog embriona luta po plodu, a zatim se ubušuje u njegovu unutrašnjost.


Napadnuti plod prestaje da raste i dobija ljubičastu boju i opada dok su larve u njemu još male. Na mestu ubušenja javlja se kapljica smole. U jedan plod može da se ubuši više larvi. Larve često oštećuju i košticu u mladom plodu, a rupe oko koštice pune svojim izmetom. Preporuka proizvođačima je da pregledaju zasade šljiva, provere prisustvo jaja i da izvrše tretman preparatima na bazi aktivne materije hlorpirifos (npr. Pyrinex 25 CS) u koncentraciji od 0.25%.
 
Za sljivinog smotavca ja prsam u precvetavanju sisteminom I za masac dana sa nurell d.
E ima problem koji sam uocio da se zadnje tri godine pojavljuju sredinom maja vasi. Prskao sam actarom , bifentrinom a preporucivali su mi strcnjaci tonus I kozak. Neverovatni kako su zbrisane vasi I nisam dva puta prskao I nisu se ponovo vracale.
 
Poslednja izmena:
U precvetavanju za šljivinu osu a šljivin smotavac kada plod dobija plavičastu boju mada treba pratiti poljoprivredne službe koje javljaju rezultate pregleda klopki...
 
Koje sorte su ove sljive?

DSC-0117.jpg


DSC-0118.jpg
 
Pa i ja to sam mislio al pise da su one okrugle a ove bas i nisu ili mi se cini...Inace jedne tj ove iz kese su iz DIS-a a ove u posudi su sa pijace...
 
evo da javim dokle smo stigli sa ranijim pitanjima u vezi pucanja stabla i susenja sljiva 16.06 i 17.06 . Juce pocupano 66 vocke to znaci sve sto je bilo problematicno , na korenju kvrge manje vece ,ove na slici su najvece , a bilo je vocki koje nisu imale /nekoliko komada/ Slike su u prilogu jer snimak sa kamere je veliki i ne mogu staviti ima vise od 8 gb i traje 3-4 h.
tako da sada ostaje da se na jesen posade nove i zdrave sadnice. Trava ce da se kosi /kada naraste/

 
evo da javim dokle smo stigli sa ranijim pitanjima u vezi pucanja stabla i susenja sljiva 16.06 i 17.06 . Juce pocupano 66 vocke to znaci sve sto je bilo problematicno , na korenju kvrge manje vece ,ove na slici su najvece , a bilo je vocki koje nisu imale /nekoliko komada/ Slike su u prilogu jer snimak sa kamere je veliki i ne mogu staviti ima vise od 8 gb i traje 3-4 h.
tako da sada ostaje da se na jesen posade nove i zdrave sadnice. Trava ce da se kosi /kada naraste/


Ubaci u rupe krec za dezinfekciju do sadnje.
 
ја сам купио код твог комшије Спремића нисам имао никакав проблем цена је била евро ипо по комаду
 
јако сам задовољан на лепотицу и стенлејку род је сталан а чачанска родна ми је каснила две године и сад мање даје од ове две
 
evo da javim dokle smo stigli sa ranijim pitanjima u vezi pucanja stabla i susenja sljiva 16.06 i 17.06 . Juce pocupano 66 vocke to znaci sve sto je bilo problematicno , na korenju kvrge manje vece ,ove na slici su najvece , a bilo je vocki koje nisu imale /nekoliko komada/ Slike su u prilogu jer snimak sa kamere je veliki i ne mogu staviti ima vise od 8 gb i traje 3-4 h.
tako da sada ostaje da se na jesen posade nove i zdrave sadnice. Trava ce da se kosi /kada naraste/

Druze to je rak korena, samim vadjenjem nisi resio problem
Bakterija je ostala u zemlji, preporucio bih ti da ne sadis na istom mestu, u iste rupe ili izmenjaj bar zemlju u rupi.
 
@ubovicratko@
ja sam smislio kombinaciju a iskusniji ce reci njihov predlog ili nesto. Po savetu u rupe sutra ujutro bacam po mistriju ili dve gasenog kreca razblazenog u vodi , nameravao sam pomeriti rupe/mesta/ za 1.5 metar, nove sadnice koje bi sadio 11 meseca 2020. i u tu novu rupu ili mestonaprskati/ Dioxy Activ Supra AGRO/ i sadnice umociti jedno 5 minuta u rastvor istog i posle posaditi zatrpati, samo jos ne znam sta da sadim ponovo /bilo dosta sljiva/ i trazim sadnice koje su zdrave i cekam predloge , a i Vas su preporucili da imate dobre sadnice. u ponudi
sorte u zutom stubu je povadjeno:
 
Poslednja izmena:
Ne radim vise, ne stignem.
Proveri ti jel taj rastvor se moze koristiti direktno na koren.
Moje misljenje je da ta bolest nastaje tamo gde imas ranu na korenu.
Zato msm da je tu najbolja opcija sto manja sadnica sa sto manjim presekom zila.
Ili setva podloge na stalno mesto.
 
@ubovicratko@

DEZINFEKCIJA ZEMLJIŠTA:
Proizvodnja povrća, jagodastog voća i ukrasnog bilja u zaštićenim prostorima tipa plastenika je ograničena na istu površinu zemljišta dugi niz godina. I pored adekvatne smene biljnih kultura, nakon određenih ciklusa proizvodnje potrebno je izvršiti dezinfekciju zemljišta kako bi se eliminisali neki od uobičajenih problema kao što je npr. poleganje rasada. U tom slučaju neophodno je nakon pripreme zemljišta ga preprskati ovim preparatom u razblaženju 1l/500l vode. Nakon tretiranja zemljišta nema nikakve potrebe za izolacijom ili zatvaranjem plastenika, već se odmah može početi sa setvom ili sadnjom. Dezinfekcija zemljišta predstavlja neophodnu aktivnost u svim slučajevima kada se na istom mestu tokom godina organizuje proizvodnja samo jedne kulture (monokultura), kao što je npr: jagoda, paprika, paradajz i sl. U slučaju jagode, nakon adekvatne pripreme zemljišta i postavljanja folije, preparat se može primeniti putem sistema za navodnjavanje. Kod ostalih biljnih kultura kod kojih nije potrebno zastiranje zemljišta folijom i gde nije instaliran sistem za navodnjavanje tipa kap po kap, preparat se primenjuje prskanjem površine zemljišta. Kod ovakvog načina primene preparat treba razblažiti u koncentraciji 1l/500l vode, a nakon sprovedene dezinfekcije zemljište je odmah spremno za sadnju.
DEZINFEKCIJA SADNICA VOĆA I POVRĆA: Sadnice voća i povrća, kao i hortikulturnih biljaka, mogu se dezinfikovati primenom ovog preparata tokom ciklusa proizvodnje u rasadniku, ili pak potapanjem i zalivanjem neposredno tokom sadnje na mestu proizvodnje. Zdravstveno ispravne sadnice voća i povrća predstavljaju ključ uspeha u proizvodnji plodova. Bilo da se radi o sadnicama golih žila ili o sadnicama kontejnerskog tipa, iste se tokom ciklusa proizvodnje zalivaju, prskaju ili potapaju u rastvor ovog preparata sa vodom u odnosu 1:500. Takođe, preporučuje se potapanje sadnica kategorije golih žila u rastvor preparata naposredno pre sadnje.
 
Cacanka Rana prosla, i prolazi.
Nema komentara na forumu.
Rodila kao nikad, plavi se nebo, plavi se more.
Kako je realizujete ili ste vec?
Konzumna, zelena, za EU je otisla po 70 din.
Teska, vremenski uslovi...more.
Realizovana po 22 i 18.
Male kolicine. Oko 5t.
Ostala je sljiva, zrela ali lepa za konzum, za pojacu.
Sta sa njom?
 
Nazad
Vrh