Šljiva

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
835
Koje su ti srte sto planiras za rakiju.
Kod mene u okolini Uzica ove cacanke skupe u najlon dzakove I ostave u njima 2 do 4 dana I onda tako sipaju u kace. Gledaj isti dan da sipas sto vise.
I posle toga slusas da vrenje zavrsi.

Nema tu nauke, ovo sto Brka kaze u Uzickom kraju niko za sljivom nije kvasce I enzime koristio.
Istina , jesu koristili kvasce oni koji nakon pecenja rakije I dzibru ubace secer, a ondaa kvasce da bi prepekli secerusu. Ali to je druga prica.
Probaj odmah dva tri kazana, kada vidis merak pecenja rakije , bice ti zao sto ranije nisi poceo da peces.

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.820
Sve sam ja to u glavi prostudirao i isplanirao... samo još nije vreme. Ne uklapa mi se u 'prvu petoletku'. Kad krenem biće i pitanja i fotkanja....

Tanja SD

Član
Učlanjen(a)
12 Jun 2016
Poruka
43
Jameson i Jack Daniels, pa me hejtujte. Sljivu prodajem za rakiji, a konzumiram ove dve rakije, doduse ponekad.
Sljivu za rakiju, od 25+.
Pisem cene po sortama, kako stizu, nadam se da ce pomoci i informisati.
Zbunjena sam, da li je kod nas poranila.
Cene o kojima sam pisala , Rana, izvoz za Nemacku, "nazelena", Lepotica izvoz-Nemacka, Najbolja je za nase trziste. Uglavnom nezrela.
Imate pripadnike romske populacije, koji kada im ponudim zreliju Najbolju vele: "Skupa ti, ima u Udovice...za dz.

Da li je sljiva u Sd kraju poranila ili samo kod mene?

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.820
Tanja je mlada pa kad dobije na iskustvu onda će početi da konzumira ove naše rakije. A možda i pokrene 'veselu mašinu'.
Moguće da je na višim predelima poranila ali kod mene pored Dunava uobičajeno kasni za brdom najmanje dve nedelje...

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.820
Jedno drvo stenleja staro desetak godina prepuno ploda... jedna prilično velika grana se prelomila... ne režem, ne proređujem, samo vodopije koje dohvatim... onda mi žao...
Imam jednu šljivu, mislim da je moravka, plodovi čim malo sazre opadaju. Mogu da se jedu ali za džem bi trebalo da su još malo zreliji. Lepa za jelo.
To stablo je bilo na izdisaju kada sam počeo da se brinem o njemu. Par sezona su ga napadale štitaste vaši ali samo jednu granu, jedan deo stabla.
Malo okopao, prihranio, zalivao u sušnim sezonama i skinuo sasušene grane i grane koje se suše. Oporavilo se. Ove sezone morao sam da ga podupirem. Ne režem, samo puštam da se širi. Izlaze mladari. Trebalo bi da ga kalemim da ga razmnožim.
Ima na zemlji za par kila... ovo su krupniji plodovi ima i sitnijih, ima i koji još nisu sazreli...

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
835
Kod mene ima jedna bjelosiva u cosku, verovatno je tu kao oprasivac. . Odavno nije tako rodila, krupna , socna, lepa.
Kada sam prskao sljive to sto mi ostane iz prskalice od 50 litara obicno oprskam one dve nemackesljive za jelo I ove godine sam uvek prskao bjelosljivu. Mozda je zato tako dobra.
Inace u Vojvodini sam zasadio jedno stablo zlatke. to je novija sosrta iz Cacka I ona je kao zamena za bjelosljivu.
Da li neko ima zlatku I kakva su iskustva.

marceta.b.

Član
Učlanjen(a)
10 Okt 2013
Poruka
1.126
Juče završio sa Lepoticom, ova godina je dobra sa cenom... na pijaci kilario po 60 u početku na gajbice (za džemove i u dve piljare) 50 kasnije 40, juče završio sa rakijskom po 25. Biće kasnije nešto Stenleja videćemo kako će on da prođe...

Vrh