Šljiva

Код мене тако пукне кора на кајсији од мраза. Али, шљиве су отпорније, оне ријетко буду оштећене. Осим ако није било - 25 степени. Стварно требало би наћи неког стручњака.
 
Kupio sam jutro zemlje i tubi sadio šljivu e sad me zanima koju sortu da je konzumna a da i može u rakiju i da nije preosjetljiva na šarku.
 
Tibore da ih ne udavite sa velikom kolicinom vode? Na jednoj slici se vidi da je podloga tanja od kalemljenog dela. Kao da nisu kompatibilne. Tako je kod mene na tresnji kalemljenoj na oblacinskoj visnji. Krzljava podloga,a tresnja bujna.
 
@cika_laza@
negde sam pre vec napisao da zalivanje ide otprilike 50-100 litara vode na nedeljnom nivou , ovde je pesak ako se ne zaliva propadne sve,
E to smo i mi primetili da stablo nije iste debljine a sada, u sta je kalemljena i da nije kompatibilna u podlogu to ja neznam , sadnice su kupljene iz rasadnika Krusevac,Ljubava ,i ta okolina . jos kao napomena sljive i jabuka je iz istog rasadnika kupljena samo ne u istoj godini.
problem postoji ocigledno samo resenje se trazi, jer kada se primeti nesto cudno na sadnici posle sadnje onda rasadnicari pricaju njihovu pricu , kako pesak, pogresno sadnja i tako dalje samo da kupac bude kriv za sve to , ali i meni se cini da je negde to problem da kao :tesne cipele obucemo i steze. kod vocaka mozda puca kora i propada vocka vremenom i mora se menjati to je neko dobro . ali to nije bas posteno , Ja pokusavam dati vockama sto treba , jedino im jos ne pevam /neznam i los mi je glas/ .

ovo sam pronasao u vezi navodnjavanja ili zalivanja:
 
Poslednja izmena:
Kod sljive pucanje kore se javlja pretezno u proljece, kada stablo potjera sokove a onda bude jakih mrazeva i minusa, tj kada su velike razlike izmedju dnevne i nocne temperature. To stanje pretezno nazivaju "mrazopuc", mozda je to problem i kod tebe sa tresnjom.
Ova godina je bila idealna za to, jer je februar bio nadprosjecno topao a kraj marta hladan sa jakim minusima.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Evo na ovoj slici sam pokusao da uvecam, ako mozete da vidite kako to izgleda.
7dc967f3dd8b43d7b6c1b9ed1b5c76da.jpg


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Mrazopuc, jedino krecenje moze spasiti. Druga stvar herbicidi uticu na slabljenje kore

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
U sljivama najvise kod stenleja I cacanki list se sav smezurao. Nema vasi , nema ni oni zutih tackica koje su na pocetku supljikavosti lista.
Po ivicama lista ima mali zutila, bolje receno svetlija je zelena boja.

Sta je to I cime tretirati.
 
U sljivama najvise kod stenleja I cacanki list se sav smezurao. Nema vasi , nema ni oni zutih tackica koje su na pocetku supljikavosti lista.
Po ivicama lista ima mali zutila, bolje receno svetlija je zelena boja.

Sta je to I cime tretirati.
Koje vreme doslo sam sebi odgovaram ....
Pisem jer moze nekom I koristiti.

Danas bio u PSS sa uzorcima bolesnih listova, strucnjaci rekli mi da vasi prave problem . Ne vide se golim okom vide se pod mikroskopom.

Savetovali bifentrin I rekli da je to jako dobro I jako sredstvo, pa su mi rangirali insikticide za vasi....
Preporucili I kaptan za bolesti da dodam kad vec prskam.
 
Evo , da navedem licnu impresiju .....Posto tek ucim oko zastitie vinograda i zapitkujem stvari , ajde da se malo i edukujem pa
nadjem na netu neko agormarketovo specijalnog izdanje sa programima, i za vinograd mi se ucini dosta lepo napisano po fazama,
pa reko ajde da bacim na pogled na program zastitte sljive.... tu bar imam neko iskustvo i znam sta je kada napada i sredstva koja se uobicajena i prihvatljive cene ....

Nisam strucnjak ali sam stekao JAK ustisak da su oni pisali samo da bi sto vise sredstava prodali ili
je to neko podneblje za sljive koje nisu kao moje. Po tome ja ne bih prskao sljivu .....
 
Nisam strucnjak ali sam stekao JAK ustisak da su oni pisali samo da bi sto vise sredstava prodali ili
je to neko podneblje za sljive koje nisu kao moje. Po tome ja ne bih prskao sljivu .....

Generaln ne tretiram voće sa insekticidima osim šljive i to samo protiv šljivine ose. Za smotavca koristim klopke koje pravim od mešavine sirćeta, šećera i piva. I tada ima ubušenja od smotavca ali ostane da se pojede...

Izuzetak su godine kada nestane pekmeza kao što je ova pogotovo što ima lepog roda. Zato planiram i da istretiram smotavca insekticidom.
Ostalo voće ne tretiram i nije mi problem da jabuka bude crvljiva. Kruške će tek ove godine biti poneki plod od butire i viljamovke a za junsku lepoticu ne treba ništa. Ostale sorte kruške su stare sorte pa kad krenu da plodonose videćemo koliko ih insekti napadaju.
Ima puno čvoraka i lasti u okolini voćnjaka pa mislim da će i oni pomoći da se smanji broj insekata. Zauzvrat čvorci če imati plodova da se i oni slade.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Čini mi se da je krenuo smotavac. Čime tretirati da je sistemik a da nije aktivna materija dimetoat?

Tonus, Mospilan, Afinex?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh