Šljiva

Pozdrav,cime bi trebalo prskati sljive posadjene jesenas?Pupoljci su tek poceli da se otvaraju.Pretpostavljam da nece biti cveta pa da prskanje protiv monilije nece biti potrebno ili gresim?
 
Ma neće biti problema sa monilijom, ali kad malo olista zaštiti to nekim sistemičnim fungicidom protiv plamenjače, prati da se slučajno ne pojave kakve vaši i to će biti dovoljno za početak.
 
Onda ne bi trebalo da je insekt, neka gljiva je najverovatnije
Pa nemaš mnogo izbora, fungicid neki pa šta bog da.
Za labaratorijske pretrage nemaš vremena.
Ja sam danas bio u voćnjaku, u sličnij fazi je kao i kod tebe, cvetovi pred otvaranjem, nisam video nikakav problem ali si me sad zabrinuo.
Ovo mi se jos nije desilo,kako svi kod mene mozgaju kazu da je zbog preterano kise i velika temperatura danas,dolazi do problema.Inace godina je izvanredna za moniliju,ima sve uslove.Sad mi jedino preostaje da prskam fungicidom za moniliju pa sta bude bice.
Veoma je interesantno da je mnogo vise uhvatilo gde je obala i gde sunce stigne poslepodne:sta:sto se kosi sa tvrdnjama da je zbog velike temperature ili gresim.
Najvise se plasim da mi ne uhvati tek zasadjene sljive.
 
Kiša i tempeartura odgovaraju gljivama to je tačno, ali monilija inficira šljivu isključivo preko žiga tučka a on je još zatvoren, tako da je ta sumnja malo verovatna.
Plamenjača zna da izazove te simptome na mladom lišču kao da su spaljeni (otud i naziv) ali i za nju je baš prerano.
Mada ništa nije nemoguće.
 
Za plamenjacu je prerano i neznam bas da tako brzo napreduje.I sa cim sad u ovoj fazi prskati od plamenjace???:sta:Koliko znam za ovu fazu pred cvetanje nema nista?
 
Pokusavam da izvucem sto vise inormacija od vas postavljajuci pitanja u temi Pomoc oko vocnjaka ali tamo vas nema pa cu pokusati ovde.

Sadicu na jesen sljivu,oko 80 komada,za sopstvene potrebe i rakiju. Razmak ce biti 5x3 uzgojni oblik popravljena piramida. Hteo bi da zasadim samo jednu sortu,dakle samooplodnu. Prvobitno sam hteo C.rodnu ali nesmem zbog sarke jer zivim u ne bas vocarskom kraju gde svako ima po nekoliko sljiva u katastrofalnom stanju. Sada je dilema Stenley ili Lepotica,oni su ako negresim bar malo tolerantniji. Molim vas za komentar u vezi ove dve sorte ili ako vi imate jos neki predlog.
 
Pa pazi,plamenjača uglavnom najjaće inficira posle cvetanja ali nagađam da se možda zbog ove malo čudne godine, okasnele vegetacije, nije poklopila faza razvoja šljive sa fazom razvoja gljive, pa da je zato došlo do tog raskoraka.
Ali to samo nagađam.
A ima preparata protiv plamenjače i sad, verovatno.
Mankogal običan bi trebao da je ubije, antrakol...

- - - - - - - - - -

Sada je dilema Stenley ili Lepotica
Ako je to dilema onda Lepotica.
Stenlej baš i nije dobar za rakiju a ti zbog nje i sadiš
 
Inace uvek prskam Mankogalom i dobar je za plamenjacu,jedino nisam siguran koliko moze da naskodi Mankogal u ovoj fazi predcvetanje ako se zaustavi zaraza,mislim na dalji razvoj i oprasivanje.Sad sam se bacio u dilemu cime prskati.Oktava ili Mankogal:sta:ili jedno i drugo.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Pokusavam da izvucem sto vise inormacija od vas postavljajuci pitanja u temi Pomoc oko vocnjaka ali tamo vas nema pa cu pokusati ovde.

Sadicu na jesen sljivu,oko 80 komada,za sopstvene potrebe i rakiju. Razmak ce biti 5x3 uzgojni oblik popravljena piramida. Hteo bi da zasadim samo jednu sortu,dakle samooplodnu. Prvobitno sam hteo C.rodnu ali nesmem zbog sarke jer zivim u ne bas vocarskom kraju gde svako ima po nekoliko sljiva u katastrofalnom stanju. Sada je dilema Stenley ili Lepotica,oni su ako negresim bar malo tolerantniji. Molim vas za komentar u vezi ove dve sorte ili ako vi imate jos neki predlog.
Takodje Lepotica kao rakijska a i za druge stvari::novac::
 
Ni u šta nisam siguran, da se opet ogradim, samo razgovaramo.
Ne bi mankogal oštetio cevt ako na to misliš a da li će da pomogne????
Ako je plamenjaća u pitanju hoće.
To jesu atipični simptomi, plamenjača se uglavnom drugačije manifestuje, ali pošto su listići izuzetno mladi računam da to može da bude razlog tih neuobičajenih simptoma.
A ona zna baš brzo da se širi.
Bem li ga, ima elemenata i da se posumnja u nju i da se odbaci....
 
Hvala u svakom slucaju na savetima.Najgore je sto se nema vremena za ispitivanja,sutra ujutru se mora sa necim prskati.Najverovatnije cu da odradim za moniliju pa cu da vidim razvoj situacije,u medjuvremenu(tj.odmah posle prskanja) cu da odnesem uzorak kod strucnih sluzbi da vidim sta ce da kazu.Ako treba nesto drugo ponavljacu prskanje,moram spasiti sto se spasti da.::novac:::ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Moze li Lepotica sama?
Naravno,netreba joj oprasivac,samooplodna je.

- - - - - - - - - -

Evo i slika sta mi snaslo sljivu.Nagradno pitanje je sta je ovo???:sta:
 
Evo da se javim,problem na sljivi je za sada resen,na slikama iznad je Monilija verovali ili ne,jutros rano je prskana sva sljiva Oktavom i veceras je druga prica,spaljivanje je stalo i izguruju beli baloni,sutra ce cvatanje najverovatnije.Kad bude 20% cvata moram ponovo Oktavom.Danas su zastitari dolazili,strucna sluzba na moj poziv.Kako kazu uslovi za moniliju su fenomenalni i da se ne cudim zasto ovako rano hvata vocnjake,pogotovo ne zaklonjene kao moj,cela Macva i Fruska gora se vidi iz vocnjaka,svi su tako pozicionirani,zato je ta strana ka otvorenom najvise stradala.Takodje su me obavestili da cu se tesko izboriti sa monilijom i da nisam jedini koji se zali ovih dana na ovakvu pojavu.Znaci monilija moze da se pojavi i u ovoj fazi,kada kasni vegetacija zbog velikih kisa,kako rekose da kasni zbog hladnoce bez kisa nebi bilo ovih problema.
Takodje su mi naglasili da preparati kao sto je Oktava nije dzabe skup,ali sve sto valja vise ga nema:kisa:i da treba paziti sta kupovati i rok trajanja gledati jer trziste je jadno.
Sada moram strogo da pazim sta se desava u ovoj fazi,inace ode mast u propast,a vreme mi ide na ruku,danas pada sitna kisa i sija sunce,idealno.::samo bes::
 
Dobro je bar da znas sta je...Dobro je da nije neka nepoznata boljka.A da je vreme postalo uzasno jeste,cas sunce ,cas kisa...
 
Prvo praksa,a posle knjiga.
Uglavnom ja jutros poprska sa Oktavom za moniliju i resi problem za sada,nisam ni ja verovao ali sad verujem.
Spalilo se oko 20%.Sta da se radi,idemo dalje.
 
I ja sam prvi put cuo da monilija napadne pre cvetanja:sta:
Jedino sto mi pada napamet je da su zarazene prosle godine i da je sada samo buknula zaraza
 
Ma neka je stalo samo, šta god da je.
Malo je čudno stvarno da su tako sigurni?
Prvo zatvoreni cvetovi, a drugo Mirko kaže da višnja nije stradala a ona je izrazito osetljiva na tu gljivu, pa ako je baš toliko ima i ako su tako povoljni uslovi kako nju da ostavi?
 
Nazad
Vrh