Šljiva

dobra stara sorta ali nije za trziste i neku vecu proizvodnju, za okucnice ok,trebalo bi da je imaju vikendasi i hobi vocari to jest ako mislis na kraljicu viktoriju. neznam kakva te iskustva interesuje? pravo ime je Queen wiktoria nastala u engleskoj 1844 , samooplodna sorta krupnih plodova, vrlo socna , lako se odvaja od kostice. uz opal i "pozegacu" standardna sorta u mnogim bastama i vrtovima. imas je ili bi hteo da je imas?
 
teoretska iskustva kazes. odakle ti znas da je nemam. mozda imam vise sorti sljiva nego svi ti tvoji kalemari zajedno
 
ja nisam rekao da nemas,samo sam poitao ko ima iskustva sa njom da je ima u svoim zasadu
ocigledno je da ti imas bas nestoprotiv mene
ti i tvoj klan ili sta ste vec
vasa grupica
niti sdam ja tebe prozivao niti bilo sta rekao lepo sam pitao da me interesuju iskustva sa tom sljiuvom
a ti nastavlajs po vasem starom organizovanom ritmu sa napadima nekima na kalemare
sada ce verovatno i ostaatk ekipe da se pridruzi
 
to sto mi je on rekao sve ima na netu
i kraljica viktorija i sve to
ja sam pitao za praksu
i neprozivam
ima neki klan tu koji se bori protiv drugih da ih protera sa foruma
sto ce i uspeti
 
Pa lepo te pitao otkud ti znaš jel ima ili nema prakse.

A što se "klana" tiče
Druže ovde niko nikog ne tera da piše ako se pojedincima ne sviđa kada se njihovo mišljenje ne sviđa većini neka sam odluči šta mu je činiti.
Mislim da "klan " piše sasvim konkretno i argumentovano.Tvoj kraj kao i zanat ako je na lošem glasu evo ti prilika da budeš među prvima koji će nam dokazati da grešimo i što se tiče struke i što se tiče kvaliteta uz sve to i poštenja.:off_topic:
I ja sam nagazio u tvom kraju i zeznuo se za sadnic pa što bi jedan naš moderator rekao "ko se na mleko opeče i u jogurt duva".
Ovde imate i vremena i prostra da lepo argumentovano dokažete da grešimo.
 
decko , da sam imao nesto protiv tebe nebih ti odgovorio na tvoje pitanje. a to sto ima na netu i po forumima opet si mozda procitao moje komentare ili komentare "mog kluba" ili clanove klana ;-) . vecinu sorti kojih nema kod nas su opisali bas ti ljudi i moja malenkost. nemam problem niti ce da nam smeta da sutra dan iskoristis to za tvoj katalog voca ;-)
 
Bem ti zamalo da se zadavim :haha:
Vidim vi "prechani" preslisavate ovde po forumu pa rekoh ajd da se umesam napravili ste klan a?

- - - - - - - - - -

Da skratim posto je kasno
Moram da se osvrnem na cestu pojavu na forumu uglavnom od pocetnika a to je?
Trazenje "svetog grala" vocke koja ce nas namah obogatiti i postacemo multimilioneri itt obicno je krupna,ranija ili kasnija od svih niko je nema i stize kada te robe nema na trzistu

Jedna od najvecih zabluda u vocarstvu
Vecina onih koje znam a da su zaradili neki ozbiljniji novac od vocarstva zaradili su ga na jabuci "ajdared" i breskvi "red heven" dve najobicnije sorte u svojim vrstama i najsadjenije definitivno

- - - - - - - - - -

Da bi postao "glavni baja" kao rasadnicar ili vocar potrebno je odredjeno predznanje teorijsko i dosta rada nema sorte koje ce nas izbaciti iz proseka u orbitu slavnih nego dugogodisnji rad ,zalaganje i stalno usavrsavanje i vrlo je bitno ako vec nemas neko znanje proceniti ko je taj ko ga ima i nauciti od njega.
Stav ja sam najpametniji ne prilici ni onima koji su stvarno puni znanja jer to znaci da ne znaju osnvno a to je da niko i nikada ne moze znati SVE

- - - - - - - - - -

:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:

- - - - - - - - - -

l
teoretska iskustva kazes. odakle ti znas da je nemam. mozda imam vise sorti sljiva nego svi ti tvoji kalemari zajedno
Samo si ti hvali kad dodju sledeci put nece samo sadnice da ti pocupaju nego i one na rodu sto su:haha:

- - - - - - - - - -

Da nije Toma iskljucio net ko ovi korejanci kad ste se ucutali:ideja:
 
vi ocigledno nemozete shvatiti ili ne zelite shvatiti da ja nisam niti zelim da budem ko ostali proizvodjaci sadnica
da meni nije cilj da obmanjujem ljude radi novca
po tim vasim katalozima koje koriste rasadnici nigde ne videh da rana ne daje rod svake godine vec samo da sazreva pocetkom jula (ja to svakom sa kime pricam o sadnicama kazem) cak i po cenu da mu ne prodam,navodim sve karakteristike koje znam i koje ce coveku (potencijalnom kupcu) dati uvid u sve dobre i lose strane odredjene sorte neke biljke,niti nekom mogu reci da stenlej sazreva krajem avgusta a da mu ne kazem koja je njena namena kao ni da lepotica sazreva krajem jula a da ne napomenem da je stona sorta sljive
zato sam pitao za iskustva sa viktorijom (ko je ima) a to sto bi ja njemu rekao da je nastala u engleskoj 1844 ime dobila po kraljici viktoriji
bas njega iskreno briga za to
a nije cilj reci mu ni to sto ste vi povadili preko googla da u norveskoj sazreva krajem septembra i sl
ja moram znati kada sazreva kod nas i kako se ponasa na nasem podnevlju,a to jel je napravio neki svedjanin ili arapin ili sam neki princ engleski ljude ne zanima to je realnost kao sto ni jednog vocara ovde ne zanima ko je napravio koju sljivu i ukrstanjem cega
vec njene karakteristike na nasem podnevljima
a vi i dalje filozofirate sa teorijama,teoreticara ima mnogo ovde
i cim se neko sa praksom pojavi i iznese nesto iz svoje prakse ospe se paljba teoreticara po njemu
ne kazem ja da je teorija losa,lepo je znati sve teoretski,aliljude daleko vise interesuju karakteristike kod nas i moja je duznost i ja smatram vazan uslov za uspesno poslovanje da se svakom kaze i prenese sto je vise moguce prakticnih detalja za nbesto sto kupuje
i ne vidim sta sam ja uvredio nekog sto sam napisao da znam sve to i da m interesuje praksa,jer sto se mene licno tice za Viktoriju cu sam saznati kakva je u praksi kroz par godina ali zelim da potencijalnim kupcima koji ce mozda vec na jesen kupovati tu istu viktoriju od mene ako uspem prenesem deo prakse sa nasih podnevlja,zato sam na ovom forumu da komuniciram sa ljudima koji imaju vec postojece zasade sa necim u sta ja ulazim,a teoretske delove i karakteristike po maticnim zemljama nekih vocki sam nalzim na google.ali to nije merodavno da sutra dana ja prenosim jer se ti detalji ne poklapaju svuda cak ni u nasoj zemlji a kamo li sa Italijom,nemackom i zemljama u okruzenju ili cak sa Engleskom,mislim da sam bio ajsam sa ovim izlaganjem,ako mislite da sa ovim cinim nesto lose ili vredjam nekog niej problem napusticu ovaj forum kako sam i dosao na njega
 
Poslednja izmena:
ovo bi bio konstruktivan monolog ;-) . mislim na kiccu ;-).

@miroljube
opet ispada samo pisemo i imamo teoriju koju smo pokupili na google. sam kazes da kalemis 5-10 hiljada da se ne vracam nazad po toliko stabala a i vise imaju na rodu ti ljudi kojima ti prebacas da nemaju praksu. moj deda dok je bio ziv znao je da kaze " lepa rec careva vrata otvara" da si bio pristojniji ja bih ti rekao i ostalo sto te zanima za tu sortu. ali ima vremena jos si mlad naucices se i daj boze da budes dobar kalemar i posten pre svega
 
Poslednja izmena:
Srpska posla... da prekratimo ovu muku

...hocu reci, da se vratimo na temu, evo jedne slicice cacanske lepotice u 4-oj godini :osmeh:

070420131056.jpg
 
Pozdrav svima, jučer sam na B 92 u emisiji Dobra zemlja čuo da se u vrijeme beharanja obave 2 prskanja, prvo kada se razvije 10-20 % behara, a drugo kada bude voćka u punom cvatu, to se može obaviti Signumom ili Kubik Plusom, danas sam zvao poljoprivrednu apoteku i pitao ih da li imaju ove preparate, oni su mi rekli da to obavim miješanjem Signuma i Chromgora, a sad sam na netu vidio da se Chromgor ne smije prskati za vrijeme beharanja, pa ovom prilikom molim sve one koji tačno znaju da mi kažu, kad se izvode prskanja i kojim preparatima? Hvala unaprijed ;)
 
Imam jedno pitanje.Ovako prosle godine sam po prvi put posadio vrstu sljive Pozegacu.Ove godine kad sam hteo da je orezem vidim da joj je samo srce i srediste stabla braonkaste boje kao kad se susi dok vamo krecu listovi.E sad dal je ovo specificno za ovu vrstu il pocinju da se suse?jer nemam iskustva sa ovom sortom jer kod stenleja i ranke nisam ovo video
 
@axn
pre i na pocetku cvetanja prskas sa nekim fungicidom i insekticidom , u punom cvetu samo sa fungicidom a u precvetavanju sa fungicidom i insekticidom. sad koji ces preparat upotrebiti zavisi od apoteke i sta imaju u ponudi.

@axn isprazni folder sa porukama
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: AXN
@axn
to ti je prskanje protiv monilia laxa, trulež grančica, možeš i chorusom u te dve faze a u precvetavanju fungicid i insekticid (mankogal80 i cipkord).

@gorski car
bilo je već reči po forumu, hoće da prerodi jedne godine pa druge zato ne rodi, treba oštrije da se reže

@jelnik
nisam siguran da ti dam odgovor, ili šljiva inače ima braonkasto srce ili i ja imam problem kao ti, može biti da je problem šarka, kad porastu listovi javi da li imaš šarku, svetlozelene i žućkaste linijice po listovima, proguglaj malo slike...
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Nazad
Vrh