Šljiva

Ma po njima,gledano sa moje strane rekao bi da i nisu bas sigurni ali opet ponavljam zasto je preparat za moniliju pomogao,zaustavio je veoma brzo kao i sto bi i trebalo.Znaci pitao sam,slike sam postavio da bi se to i videlo,sutra cu postaviti nove slike opet.

Mislio sam na praksu ovih savetodavaca,znate kako se kaze,praksa i teorija obicno se ne slazu ali nemogu jedno bez drugog.

- - - - - - - - - -

Ajd razmisli jos jednom molim te!
I na ciju si ovde praksu mislio tvoju ili ovih savetodavaca koji su ti rekli da vegetacija kasni zbog kise a ne zbog niskih temperatura :sta:
Nisi dobro procitao sta sam napisao,ustvari sta su mi rekli.Ponovicu,da vegetacija kasni zbog hladnog i suvog vremena,znaci bez ovih svakodnevnih kisa,nebi bilo problema ovakvih kao sto imam.Vegetacija kasni i kad je kisno-hladno a i suvo-hladno.Tako sam i napisao u poruci ranije,samo je razlika u razvoju bolesti.
 
Mirko dobro je da si zaustavio sirenje monilije. Juce si me uplasio sa ovim postovima danas sam obilazio sljive ali kod mene malo kasni vegetacija nisu jos poseli pupolji da se otvaraju. Mozda kasni vegetacija zato sto sam ih krecio.
 
Ma dobro, to što je preparat "za moniliju" zaustavio nije siguran dokaz da je stvarno ta gljiva u pitanju. Ti preparati najčešće imaju širi spektar dejstva, ali pri registraciji se mora naznačiti na koji patogen deluju, pa se onda naglašava onaj na koji ima najjače dejstvo.
Znači, teoretski je moguće da je i druga gljiva bila u pitanju a da ju je octave zaustavio.
Po slikama sudeći, ali pod uslovom da se recimo ne zna za podatak da se to dešava pre cvetanja, svako bi rekao da jeste monilija u pitanju.
Ali tajming malo zbunjuje.
 
Tacno tako,sa 100% sigurnoscu je tesko poverovati u moniliju ali danasnja praksa mi govori da se nesto cudno desava.Sto je jako zanimljivo i kod kolega mi se pojavilo isto.Jedan je prskao Mirazom i sve je sad pod kontrolom,a drugi pokusao Kubikom+ i zezno se,nije hteo bas odmah Miraz jer kako kaze nemoguce je da je monilija,nastavlja se zaraza.Sutra ce ujutru Mirzom.Kao sto rece sirok je spektar raznih Fungicida.

- - - - - - - - - -

Visnja za sad kao devojka se drzi,nema ovakvih :sta:znakova

- - - - - - - - - -

Mirko dobro je da si zaustavio sirenje monilije. Juce si me uplasio sa ovim postovima danas sam obilazio sljive ali kod mene malo kasni vegetacija nisu jos poseli pupolji da se otvaraju. Mozda kasni vegetacija zato sto sam ih krecio.
Zato sam i ubacio slike jer slika govori vise od reci.
Obicno malo kasni vegetacija kad su krecene,sto i nije tako lose.
 
eee da znate moj deda je imao 3 Hektara sljive one stare madzarke bar ja tako mislim da se zove dok sam bio mali secam se dolazi li su ljudi iz 3 opstine kupovali za kafane medjutim pojede je sarka,tako da mi je ostalo 200-300 L od dede pokojnog mole ljudi da im prodam ja necu zao mi nek stoji trebace za svadbu inace je stara 15 godina,

- - - - - - - - - -

i nema vise niggde takve

- - - - - - - - - -

Sutra cu vam izbaciti slike da vidite
 
Ko to kaze da nema dobre rakije vise?
whistle.gif
Dok je Srbije bice i dobre rakije. Evo kod mene recimo ima stara 22-25god isto iz dedinog vocnjaka, verujem da je tako u vecini domacinstava u zapadnoj Srbijii sire. Sad je na meni da obnovim i nastavim dalje.:ppozdrav:
 
Pozdrav svima, sad sam došao iz voćnjaka i slikao sam jednu "neobičnu" pojavu, pa ako neko može da mi kaže šta da uradim zbog ovog "žutog" što se nalazi ispod behara, i da li mogu da prskam protiv monolije iako nije izbeharalo?
5RJTH.jpg
 
AXN
zoom na aparatu ili telefonu je tako podesen da vidim tri sela iza vocnjaka ali ne i ovaj pupoljak.
Inace naravno da mozes da prskas,najbolje je kada 20% pupoljaka procveta/zabehara/prvi put i jos jedanput kada je u punom cvetu ali vodi racuna da bude u smiraj dana pred vece,jer se u drugo prskanje dodaje i insekticid.
p.s.
ovo zuto je nesto beznacajno ja mislim
p.p.s.
Jesi li blizu Zivinica posto je ovo rekao bih okolina Tuzle
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Ove godine se definitivno javljaju neke nepoznate bolesti:osmeh:::samo bes::

AXN ako nije strasno,mislim da napreduje brzo,sacekaj dan-dva i prskaj fungicidom protiv monilije,pa sta bude.Ja ovako nesto nisam vidjao.
 
  • Like
Reagovanja: AXN
& kicca ma više sam se fokusirao da uslikam ovo nepoznato, a ova gore sela su neplanski tu, a ja sam okolina Kalesije..ovo gore iznad je Lisača, Majevica... i hvala ti na odgovoru, sutra ide prskanje protiv Molonije, Signumom pa valjda bude sve oki, viidio sam danas da na nekim pupcima ima kao da su počeli da se suše, a nije ni čudno jer svaki dan pada kiša :(

mirko 015 hvala također..sutra već ide prskanje :)
 
Pozdrav svima, sad sam došao iz voćnjaka i slikao sam jednu "neobičnu" pojavu, pa ako neko može da mi kaže šta da uradim zbog ovog "žutog" što se nalazi ispod behara, i da li mogu da prskam protiv monolije iako nije izbeharalo?

Meni to žuto liči na položena jajašca!
I malo je rano za prskanje protiv monilije(bacanje para), ako je slika danas slikana!
Sačekaj još koji dan, i prati situaciju na terenu da se bar 10-20% cvetova otvore! Ako bude lepo vreme, kako najavljuju meteorolozi...može i bez prskanja da prođe!
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Meni to žuto liči na položena jajašca!
I malo je rano za prskanje protiv monilije(bacanje para), ako je slika danas slikana!
Sačekaj još koji dan, i prati situaciju na terenu da se bar 10-20% cvetova otvore! Ako bude lepo vreme, kako najavljuju meteorolozi...može i bez prskanja da prođe!
Nisam to najbolje slikao, ali ću sutra, na nekim pupovima se vidi žuto kao oštećenje, kao da se osušio pup il počinje da se suši, ti je veoma rijetko ali ima ne nekim šljivama, pa sam mislio zbog toga da to odradim, il se to dešava samo po sebi..nisam baš stručan za ovo, pa zato pitam za sve prije nego što odradim... i hvala ti na savjetu.
 
To žuto i ja prvi put vidim, (tj. nevidim jer je loša slika, ali nikada ranije nisam video tako nešto)...što reče @mirko -"luda godina za nepoznate bolesti::samo bes::"
 
sreća pa je ovo na dvogodišnjoj šljivi... da je na ovim od 6 godina, eh onda bi bilo opasno, a ovako cu da odradim prskanja pa valjda nestane :) sutra cu ovo da skinem i da slikam pa nek neko protumači šta li bi moglo da bude :)
 
Sta mislite o preparatima na bazi tebukonazola(Folicur,Akord WG)za moniliju?Ovo pitam zbog strica,ima stenlej pa posto nema oktave on me danas pita za ove preparate za misljenje,ja nisam koristio pa nebih znao reci.Ako je neko koristio neka kaze misljenje.
Naprimer u mom kraju ko je koristio Kubik za visnju,monilija je pojela sve,e sad kako pomaze tebukonazol neznam,nemam iskustva.
 
Nazad
Vrh