Šljiva

@axn
to ti je prskanje protiv monilia laxa, trulež grančica, možeš i chorusom u te dve faze a u precvetavanju fungicid i insekticid (mankogal80 i cipkord).

@gorski car
bilo je već reči po forumu, hoće da prerodi jedne godine pa druge zato ne rodi, treba oštrije da se reže

@jelnik
nisam siguran da ti dam odgovor, ili šljiva inače ima braonkasto srce ili i ja imam problem kao ti, može biti da je problem šarka, kad porastu listovi javi da li imaš šarku, svetlozelene i žućkaste linijice po listovima, proguglaj malo slike...

Znaci ista mana kao i kod Crvene Ranke.
 
  • Like
Reagovanja: AXN
@jelnik
Nsam neki stručnjak za šljive ali imam nekih iskustava. Ove naše šlive imaju različite nazive a vidio sam da onu koju zovu požegača kod mene zovu savka. Ako su to iste šljive onda je sasvim normalno da ima braon srce. To je takva vrsta i od nje se mogu rezbarenjem dobiti veoma lijepi predmeti. Osim toga komad drveta se može staviti i u rakiju i ona poprimi žućkastu boju. Nikako nestavljati mnogo i dugo držati jer rakija previše potamni.
 
@frkani
Mislim da to nije ista sljiva jer se ova i kod vas zove Pozegaca,Madjarica,Madzarka u Bosni Bistrica.Plava sljiva prosirena na nase prostore u vreme Austrougarske Moonarhije dok mislim da je Savka autohtona sorta iz tih krajeva Hr ispravi me ako gresim ali mislim da je tako
 
Ako je danas bio dan bez padanja, da li postoji mogućnost da večerašnji mraz (ako ga bude) naškodi cvijetnim pupcima na šljivi? malo prije sam vidio da narod lozi vatru u voćnjaku... il se to radi samo kad izbehara?
 
sutra napokon da poprskam sljivu,ako me vreme ne zezne po ko zna koji put,sta kazete jel kasno?
galmin+Cuprablau Z (smanjenene kolicine od propisane)
 
@frkani
Mislim da to nije ista sljiva jer se ova i kod vas zove Pozegaca,Madjarica,Madzarka u Bosni Bistrica.Plava sljiva prosirena na nase prostore u vreme Austrougarske Moonarhije dok mislim da je Savka autohtona sorta iz tih krajeva Hr ispravi me ako gresim ali mislim da je tako
Савка је пожегача. Тако пожегачу зову у Крајини.
 
Sljiva Cacanska Lepotica posadjena u zimu 2011. godine. Ovo je slikano prije mjesec dana. Da li joj nesto fali ?
 
Zanima me da li sam negdje omanuo, da li ima potrebnu velicinu ?
Mnogo sam naucio na ovom forumu pa svaki savjet dobro dodje.
 
Imamo jedan problem na sljivi stenlej,ustvari ne samo na stenleju,ne samo ja vec i kolege iz sela.U toku danasnjeg dana poceli su da se naglo suse cvetni pupoljci,sljiva je pocela malo list da pusta i po neki cvet kao da oce da izadje,sve se spaljuje,kao da gori,za kratko vreme se spali,nema ni lista ni pupoljka,kao brenerom odradjeno.Nemogu da verujem da monilija vec hvata a jos se nije ni otvorila cvat,doduse ova godina i ovo kisno vreme sa suncem svakih pola sata dok kisa pada je idealno za moniliju.Da napomenem da su mi svi vocnjaci sljive u takvom stanju.Zanimljivo kod visnje nista.Sutra ujutru mora atomizer i sta se moze spasiti.Sa cim sad prskati,ja planiram Oktavu,jos je imam,nemam drugu ideju,ja tipujem na neku moniliju u prevremenom kretanju.Ovo mi se jos nije desilo.:sta:
 
sve se spaljuje,kao da gori,za kratko vreme se spali
Kako misliš spali?

Sasuši se kao da vene ili baš kao da je spaljeno, ono, kruni se u ruci?
Ne verujem da je monilija a nešto neuobičajeno jeste.

Jesi li siguran da tebineki insket ne pravi probleme?
edit
i da, za koliko kratko vreme, vidi li se u toku jednog dana da se to širi?
 
Siri se u toku jednog dana,juce nije bilo,danas ujutru se pojavilo,ja pratio situaciju do veceras,kad sve vise i vise.Ostavio sam za ujutru prskanje ako uopste ima vajde.

Bas kao sto si napisao,kruni se u ruci kao spaljeno sve komplet.Ostane samo grana gola.

Bas sad se nasadio da mi nije tu foto,odneo burazer danas::samo bes::
 
Onda ne bi trebalo da je insekt, neka gljiva je najverovatnije
Pa nemaš mnogo izbora, fungicid neki pa šta bog da.
Za labaratorijske pretrage nemaš vremena.
Ja sam danas bio u voćnjaku, u sličnij fazi je kao i kod tebe, cvetovi pred otvaranjem, nisam video nikakav problem ali si me sad zabrinuo.
 
Nazad
Vrh