Šljiva

Danas sam dobio informaciju da sljiva TOP FIRST, trogodisnja, kosta 45€ !
Da li je moguce ?
Јесте. Практично плаћаш прогнозирани род а на тржиште ЕУ нећеш моћи да их извозиш ако их ниси купио легално (са папирима). Тачно ће знати колико си садница купио и колики род могу да дају па евентуално веће количине (сопствени калемови) нећеш моћи да извезеш. То нас, уосталом, чека за све нове воћне сорте.
Ја се надам да је до сада неко већ "мазнуо" калемове за домаћу употребау па их зато тражим.
 
Jel se zna priblizna prodajna cijena za kg ?
Е, то питање се могло поставити у условима социјалистичке, планске привреде а сад су услови тржишног привређивања. Можеш за мишљење питати откупљиваче па прогнозирај сам. За разлику од лутрије овде су ти шансе за тачну прогнозу 10-30%.
 
Znam da se cijena ne moze predvidjeti.
Da li neko zna koja je bila otkupna cijena prethodnih godina ?
Ovo mi je bas interesantno, uzecu nekoliko na jesen da.vidim o cemu se radi.
Sljivar,
kakva su tvoja iskustva?
 
Da, sa top sortama.
Pretpostvljam da je kod nas nema nogo, ali valjda neko ima info koja je cijena.
Trebala bi da bude dobra, ipak medju prvima dolazi.
 
cena je ista kao i drugih sljiva koje stizu u to vreme, sto ti platis 45 eura za sadnicu tu ne igra nikakvu ulogu. cena u rastu jeste tolika i mene su iznenadili t.j. ostao sam bez teksta sad treba uzeti u obzir da je to cena za jednu-dve sadnice . sto se tice ponude na nasem trzistu jos nema u ponudi ni sadnica ni plodova (valjda svi skidaju vioke maksimalno da bi je razmnozili ;-) )
 
Da, sa top sortama.
Pretpostvljam da je kod nas nema nogo, ali valjda neko ima info koja je cijena.
Trebala bi da bude dobra, ipak medju prvima dolazi.

Ako misliš na ranu sortu Top First, ništa posebno bolja mi je čač. rana.

Od svih topova jedino su mi se svidjele Top Taste i posebno Top King. Vidjet ćemo kakavi su u mojim uslovima.
 
Ja sam mislio da su cijene mnogo vece.
Kakva su vam iskustva sa Rutom i kalifornijskom plavom ?
Planiram da ih ubacujem, pa.me zanimaju iskustva sto se tice cijene i plasmana.
 
Rut je prva sljiva i trebalo bi dobro da ide ali nije bas tako generalno ako prodajes na pijaci onda moze nesto malo koje ces prodati po dobroj ceni ali male kolicine na veliko ga niko nece
za plavu nzm nema je bas nesto kod nas puno
 
Ja sam mislio da su cijene mnogo vece.
Kakva su vam iskustva sa Rutom i kalifornijskom plavom ?
Planiram da ih ubacujem, pa.me zanimaju iskustva sto se tice cijene i plasmana.

Obe sorte se dobro prodaju u loku, kao što reče kicca nisu za velike zasade. Još imaj jednu stvar na umu, a to je da su osjetljive na mraz. Ako su na kakvom toplom položaju sadi ih, ali ne puno. Takođe prinos nije kao kod ostalih šljiva (stenli, ljepotica), manji je, al je cijena veća. Ja ih ima po par komada u zasadu, kad rode ekstra su, u tom vremenu sazrevanja.
 
Jedno pitanje.Jesenas sam posadio 80 koma sljiva.Pri sadnji nisam mogao da dodjem do stajnjaka,stavljao sam NPK.Sada sam u prilici da nabavim stajnjak,da li bi bilo pametno staviti ga oko vocki i zariljati ili ga stavljati na jesen pre obrade?
 
Stajnjak se uglavnom unosi pred jesenju obradu, ali nije greška ni ako ti je organizacija teko lakša da to uradiš i sada.
Važno je da ga odmah nekako uneseš u zemljište, riljanjem, kopanjem, tanjiranjem....
 
Imamo mi u jednom katalogu. Pokušaću da slikam u katalogu, pa da stavim sliku. Liči na kajsiju. Kažu da nije baš nešto za jelo. Ime joj se piše "Jumbo".
 
molila bih za pomoc, da li mi neko reci nesto o revitalizaciji sljiva? citala sam nesto na ovom blogu. Interesuju me vasa iskustva. Hvala unapred
 
Pa na tom blogu uglavnom piše kako se načelno radi podmlađivanje.
Ono što ne piše je da se ne može svako stablo podmladiti i da je taj momenat prilično važan kada se odlučuje na taj potez.
Postoje stabla koja se ne mogu "vratiti", prestara, previše oštešena bolestima, previše iznurena..

To je teško proceniti na osnovu opisa voćnjaka, nekoliko slika bi možda pomoglo da se iznese mišljenje da li je moguće, i da li se isplati pokušavati podmlađivanje.
 
Po meni nista novo,sve je vec receno na ovom blogu.Naravno da se moze sve spasiti(dobro ne bas sve) ako se ulozi maksimalni trud,rad i sredstva.A matore sljive se neisplati podmladjivati jer od babe nema devojke.Dok se ona dobro oreze i dok krene novi zasad(lepotice naprimer)poceo da radja.Cena klasicne sadnice je danas prilicno jeftina oko 100-ke da je investicija same sadnje novog zasada ne preterano skupa ako se radi o manjim zasadima do 100-200 komada.
 
Nazad
Vrh