Šljiva

Odoste vi na kajsije a moje ranke ostadose bez odgovora.
 
Mirko,a kada i kako je komsija posadio voce?Koliko sam shvatio prvi mrazevi su unistili kaleme,pa je ili presadjivao prerano(pre pocetka mirovanja vegetacije)ili ih je kratio kad je zasadio.Ili su jednostavno sadnice bile lose same po sebi,pa bi se mozda osusile i u prolecnoj sadnji.Mnogo je tu faktora koji su mogli uticati.
Sto se tice kopanja rupe asovom ili svrdlom-žila je to-napravice ona sebi put.Pa nije cement vec je zemlja,majku mu staru.
Ssasa,dovoljno ti je oranje jednobraznim plugom,tanjiranje i AKO treba drljanje.Samo,jos malo pricekaj,da jos koji litar padne.Nisam bio u selu od kako su poceli ovi kisoviti dani,ali mislim da je za takvo oranje jos rano.I ja to cekam,pa da sadim.
Proletos sam kupio sadnice i otisao u selo da sadim.Medjutim,pocne kisa i moradoh da odgodim posao za 3 nedelje.Sadnice sam polozio na zemlju(kako ne bi štrčale u vis pa da mi komsiluk pomaznjava)i po korenu nabacao gomilu sitnog peska koji sam doooobro ugazio.Pri tome pazis da ti citav korenov sistem bude u pesku,jer sve sto viri-osusice se.U ostalom,u rasadnicima i drze kaleme u pesku mesecima,jer pesak dosta dugo drzi vlagu.I da kucnem u drvo,svi mi se kalemi primili,i pored ovogodisnje suse(samo jednom sam ih zalivao).
Posto se pribojavam suse i u sledecoj godini,odlucio sam da sadnju ovog turnusa obavim sto je pre moguce,do polovine novembra kada najavljuju sneg.Zeza me samo suva zemlja.
 
Mi smo imali dve sljive,u mom kraju su ih zvali "karićevke".Ranovače,crvenkaste boje,sitne.Stizale su oko 10-og avgusta i redovno radjale svake godine,po kazan na svakoj.Vremenom se izlomile,pa sam ih povadio_Ostavio sam izdanke oko njih,ali mi upadnu komsijine ovce i sve obrste.Prezivela je samo jedna,koju cu presaditi tokom ove zime.Nadam se da ce slediti gen svojih predhodnica ::super::
 
Ljudi ne izmišljate toplu vodu, već sadite na jesen, odnosno sad pa dok god vrijeme dozvoli. Prednositi su mnogobrojne, bolji start na proljeće, ne treba zaljevanje u slučajuju sušnog proljeća, zemlja se slegne 100% uz korjenov sistem i td... A što se tiče izmrzavanja sadnica u toku zime, to se najčešće dešava kod sadnica koje su forsirane u drugom djelu vegetacije (u rasadniku, jer su bile male) i nisu dobro odrvenile odnosno sazrele. Zato se sadnice (ko podiže malo veći voćnjak) prilikom kupovine idu gledati u rasadnik krajem jula, početkom avgusta, jer do tad sadnica mora biti skoro formirana. I ne treba uzimati predebele sadnice, dovoljno je da ima 3-4 prevremene grane (mislim na šljivu) i dobro razvije korjenov sistem sa dosta malih žilica. Takođe je bitna stvar da su sadnice svježe odnosno da su isti dan vađene iz rasadnika i trapljene, to se lako utvrđuje presecanjem žila makazama. Presječene žile moraju biti čiste i zdrave obično bijele boje bez trunke crnoga, takođe obrtiti pažnju da nisu smrežurane ni malo, niti oštećene prilikom vađenja. Još jedan bitna stvar a to je, da sadnice ne treba kupovati po poljo apotekama i marketima, jer dugo stoje, promrzavaju, izložene su suncu, gube vlagu i suše se. Sadnice kupujte isključivo kod provjerenih rasadničara i odmah sadite, ne odugovlačite sa sadnjom prilikom preuzimanja.

Eto toliko za sad... :ppozdrav:
 
Ljudi ne izmišljate toplu vodu, već sadite na jesen, odnosno sad pa dok god vrijeme dozvoli. Prednositi su mnogobrojne, bolji start na proljeće, ne treba zaljevanje u slučajuju sušnog proljeća, zemlja se slegne 100% uz korjenov sistem i td... A što se tiče izmrzavanja sadnica u toku zime, to se najčešće dešava kod sadnica koje su forsirane u drugom djelu vegetacije (u rasadniku, jer su bile male) i nisu dobro odrvenile odnosno sazrele. Zato se sadnice (ko podiže malo veći voćnjak) prilikom kupovine idu gledati u rasadnik krajem jula, početkom avgusta, jer do tad sadnica mora biti skoro formirana. I ne treba uzimati predebele sadnice, dovoljno je da ima 3-4 prevremene grane (mislim na šljivu) i dobro razvije korjenov sistem sa dosta malih žilica. Takođe je bitna stvar da su sadnice svježe odnosno da su isti dan vađene iz rasadnika i trapljene, to se lako utvrđuje presecanjem žila makazama. Presječene žile moraju biti čiste i zdrave obično bijele boje bez trunke crnoga, takođe obrtiti pažnju da nisu smrežurane ni malo, niti oštećene prilikom vađenja. Još jedan bitna stvar a to je, da sadnice ne treba kupovati po poljo apotekama i marketima, jer dugo stoje, promrzavaju, izložene su suncu, gube vlagu i suše se. Sadnice kupujte isključivo kod provjerenih rasadničara i odmah sadite, ne odugovlačite sa sadnjom prilikom preuzimanja.

Eto toliko za sad... :ppozdrav:

Tako je, ne kazu dzabe da je i najlosija jesenja sadnja bolja od najbolje prolecne.
 
Pozdrav svima. Novi sam clan i nemam mnogo iskustva. Resio sam da sadim jedan vocnjak koji nece biti samo sljiva ali ce da bude oko 140 sadnica sljive. Radi se o njivi od 50 ari.
Za sada sam zemlju pripremio usitnio i izbusio rupe. Mene interesuje da li je cacanska lepotica dobra za rakiju ili nije? Jos me zanima da li je dobro sto sam rupe busio svrdlom?
Cuo sam da to bas i nije dobro pa me interesuje sta mislite vi posto vidim da imaljudi koji se bas razumeju.
Na parcelu od 50 ari bi trebalo da stane više od 300 sadnica (!), koliki si mislio razmak između stabala ?
 
Na parcelu od 50 ari bi trebalo da stane više od 300 sadnica (!), koliki si mislio razmak između stabala ?
Nisam rekao da nece biti samo sljive. Ne planiram da se bavim profesionalno. Ovo je vise za neke licne potrebe, a sto "pretekne" :osmeh: moze i da se proda. Pored sljive mislo sam da posadim i nesto kajsije i neku tresnju.
Razmak sam ostavljao 5x5 metara. Znam da ce me dosta njih kritikovati ali nekako mi se cinilo da je to mnogo lakse za odrzavanje.
Zanima me vase misljenje kako bi trebao da sadim stabla sljive zbog oprasivanja?
Plan je da sto se sljive tice bude nekih 30 stabala cacanske rane,70 cacanske lepotice i 40 stenly.
Pozdrav
 
Prelistaj ovu temu,i nacices na koji nacin se sade osnovne sorte i oprašivači.Mene je konkretno taj odnos interesovao,pa mi je objasnjeno,sa sve šemom.Samo prelistaj temu ::namigivanje::
5x5 je standardan razmak,ali ako ti zbog uklapanja odgovara i 4x5, 4,5x4,5... sve je to ok.
 
To sad tako pričaš, a kad počneš da radiš poneće te da to bude barem nalik na profesionalno, čim si se ti odlučio na voćarstvo, u tebi čuči skrivena ljubav prema tome :) Tako da bolje sadi 4x5, da nikad ne orežeš, 4 metra je dovoljno da se ne umrse krošnje šljive, a orezaćeš kad tad, kako tako, dobićeš dosta na broju sadnica. Za kajsije je 5x5 možda bolje, za trešnje je to minimum minimuma, 6x6 je idealno.
 
Nema popravke rupe su vec izbusene na 5x5. Cini mi se da nisam mnogo pogresio. Slazem se da bi dobio koju sljivu vise ali za pocetak je dovoljno.
Prelistao sam celu temu i negde sam video tu semu za oprasivanje. Potrudicu se da je nadjem.
 
Da li bi bilo pametno isprskati sada totalom parcelu pa onda orati i potanjirati pa tako ostaviti za prolecnu sadnju?
 
Za vikend posadjeno 400 komada. 300 Lepotice i 100 Rane.
Stavljao sam dva reda lepotice pa jedan Rane.

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

Ovo je od sadjeno proslog novembra....
 
da li je dobro svake jeseni bacati NPK u sljivik(800gr po stablu) ili mozda napraviti pauzu, promeniti? na prolece inace bacam kan. sad sam nasao NPK formulacije 9.18.27 pa bih to bacio ako je preporucljivo svake godine..
 
Preporučljivo je zimi bacati NPK...i stajsko...i humus :) Naravno, količina i formulacija se može znati samo nakon analize zemljišta. Ove godine je dobro baciti sa što više N odnosno azota pošto je bila sušna godina i trebaće dosta vremena azotu da potone do žila do proleća kada je voćki potreban.
 
Nazad
Vrh