Šljiva

Ove godine mi je rod bio po stablu oko 5 6 kg znaci prvi rod ove godine inace se radi o cacki i ima dio stenlija, koliki bi trebo biti rod u narednim godinima.
 
Polako se priblizava sezona sadnje (planiram novembar). Ostalo mi je jos 50 ari na koje treba da sadim. Imam dilemu vezano za Cacansku ranu. Posadjeno je 1000 komada lepotice prosle godine, treba da sadim jos oko 650 komada. Ne znam da li da ubacujem Ranu i koliko.
Ja sam za ali je ona. kao malo nestabilna na trzistu. Covjek koji se bavi otkupom kaze da guram samo Lepoticu, ali je ove i svih prethodnih godina otkupljivao Ranu i to za jako dobru cijenu. Razmisljam o nekih 250 komada. Ambijent bi joj bio stvarno odlican jer je sa svih strana Lepotica.
Sta mislite ?
 
Znam da je komšija prodavao ranu za oko 100 dinara (skoro 1 EUR), ne sećam se samo da li je to bilo na otkupu ili na kvantaškoj pijaci.
 
Ma i ja planiram da zasadim stotinak komada u novembru,ranu i lepoticu u odnosu 3:1,i isto mi se mota po glavi-hoce li imati dobru cenu i za 7-8 godina kad stigne na rod.To je muka kod sljive-puno joj treba dok ne pocne da radja(ne dok prorodi,vec dok pocne davati pun rod),a na toliko duge staze u ovoj zemlji je zeznuto pikirati.Al eto,prelomio sam.Svaka sorta voca koja prva stize donosi najvecu zaradu,pa tako ce i cacanska rana imati dobru cenu upravo zahvaljujuci tome.Ja se bar nadam,mada je ovde sve moguce :osmeh:
A i ono sto ja sadim nije ozbiljan zasad,tako da necu propasti :osmeh:
 
situacija sa cenama je krajnje neizvesna. Prethodnih godina je trešnja najbolja po ceni kilograma (sem lešnika i slično), a u neku ruku najmanje zahtevna, ali eto pre 10 godina ritopečani nisu imali kome da prodaju toliko trešnje, slično je i sa višnjom, malinama, čas dobra cena, čas nemaš kome ni da prodaš..u svakom slučaju ako se odlučiš za šljivu treba da imaš par sorti, rano voće uvek ima bolju cenu ali je manje interesantno za otkup za izvoz, lošije podnosi transport, pa ti možda pijaca ne gine..ali kao što rekoh, koje voće i sortu posaditi je kao igrati rulet kladeći se na boju, podjednake su šanse da uspeš i da omaneš na žalost...ma znate to već i sami nego eto da napišem i ja nešto :)
 
Zbog cega su svi zazalili ?
Svi se zale na tu sortu a koji god rasadnik da pozovem kazu da je unapred otkupljena sva proizvodnja...
Ja cu 200 da posadim pa sta bude.
 
Ja vam kažem da je komšijino iskustvo dobro, mada on ima od svakog voća pa se verovatno ne žali ako neka godina omane...od šljive koje ima kaže da od rane uzme najlepše pare, čak je tako lepo pričao da komšija pored mene sadi na jesen 20ak komada, koliko može da mu stane na plac.
 
U mom selu C. rana radja jednom u 5 godina, znam ljude koji imaju zasade probali su i borom da prskaju i sa vodom u cvetu i opet odbaci 90posto plodova, beru prosecno 5kg. po stablu. A u susednom selu Trnavi radja skoro svake godine.
U vecini knjiga o sljivama pise da je sklona alternativnom rodnoscu.
 
Cena stoji i ja sam je prodao po 100 dinara .ali sa drveta koje je staro 12 godina kod mene licno uberem jedno 20 kg najvise ,a niko jos nije rekao da je neku vecu kolicinu ubrao sa nje .Prskam redovno rezem isto tako cak je i prskam vestackim oprasivacem ,inace je u vocnjaku sa cacanskom lepoticom ,I jos jedna bitna stvar na dvetu budu skroz zreli plodovi ali i skroz zeleni tako da se bere iz dva cak i tri puta.
 
Vladimir GM se buni protiv GM :)))

Čuo sam da se došlo do saznanja valjda u Evropskoj uniji, da GM hrana izaziva neke tumore, te da će biti zabranjena na teritoriji EU. Nadam se da je to istina.
 
Nikada do sada nisam radio plavo prskanje u jesen pa me interesuje koliko treba plavog ulja za 100 stabala sljive stare 10godina i koliko se potrosi po stablu rastvora.
Hvala i pozdrav svima.
 
Ja sad u jesen plavo prskanje izvodim sa bakrom(bakarnioxihlorid 50), kad opadne 70% listova, a tamo krajem februara početkom marta, kad odradim rezidbu i uhvatim lepo vreme da su temperature u plusu , onda prskam uljem.
Meni je dovoljno 1 litar ulja za 80 stabala (starosti 7-12god), sa DM 14 dizna 2!
Sve zavisi čime ćeš prskati, tako da je teško tačno odrediti...
Ja kad prebacim na diznu 3, treba mi blizu 2 litre ulja...
pozzz joe!
 
Nazad
Vrh