Šljiva

Mirkem, jesi radio bilo koje prskanje? Onda znaš koliko ti litara treba za voćnjak...a plavo ulje ide 2 do 3 litre na 100 litara vode. Njime prskaj u februaru, do početka marta kako reče i Joe, bitno je da pupoljci već ne nabubre, tad je kasno za ulje, može da ih sprži, tako recimo trešnju možeš i maltene krajem marta, a kajsiju najkasnije početkom marta jer ranije cveta, a sada bakarni preparati..bakaroksihlorid50, cuprozin, bordovska čorba, plavi kamen..kad opadne 70 posto lista.
 
Puno hvala.
Nisam nikada prskao.Dobio sam juce neku rskalicu ledjnu od 15l pa me interesovalo koliko otprilike imam tura,da tako kazem.Prskacu bakaroksihlorid,sad sam gledao i na sajtu galenike.
Sto se tice prskalice,ne znam ni koja je dizna,videcu sutra.Malo ce to biti zezancija izgleda,ali za sve postoji prvi put.
I recite mi sto se tice zastite,jel potreba maska i to?!
 
Potrebna je maska, ali bakar mislim da nije toliko opasan kao neki insekticidi...svakako treba da razviješ tu zdravu naviku da koristiš masku, zaštitne naočare ako maska ne pokriva oči, odelo, rukavice gumene nepromičive, da se posle istuširaš i opereš tu garderobu.

Mislim da je cuprozin bolji na jesen a bakaroksihlorid na proleće...mislim, oba imaju aktivnu materiju bakaroksihlorid, ali mi neko nekad reče da je ovako bolje..cuprozin piše da je i baktericid...
http://www.fitofarmacija.rs/Proizvo.../Language/en-SG/CatID/139/Cuprozin_35_WP.aspx
 
Hvala lepo.A moze li mi neko reci koliko litara rastvora ode po drvetu?!Cisto od oka,interesuje me jel to 0.5l ili 3l?
Jos jednom hvala.
 
bitno je da pupoljci već ne nabubre, tad je kasno za ulje, može da ih sprži

Ne boj se nećeš ih spržiti. Bakarnim uljem možeš prskati do faze mišijeg uha. Najbolje je izvesti tretman kada pupovi nabubre i popucaju jer je tad efekat prskanja mnogo bolji nego kad pupovi miruju. Samo treba pratiti vremnsku prognuzu pa da se ne zakasni. Ja lično gledam da što kasnije prskam tako da i malo pali pupove. Time malo usporiš kretanje, odnosno da što kasnije cvijeta. Napominjem da ovo radim kod kruške, jabuke i šljive. Dok kod breskve prvo prskanje mora da se obavi prije pucanja pupova, jer kad pukne pup a nije izvršena zaštita onda je kasno, tafrina je uzela svoje.
 
Mirkem, zavisi od prskalice i od dizne i od veličine stabala...pošto sad treba lepo da okupaš stabla, ako su malo starija tj u punom rodu, to ti je negde oko 1 do 3 litre leđnom recimo. Probaj pa vidi, probaj samo sa vodom na jednom stablu otkud znam.. :)
 
Mirkem, zavisi od prskalice i od dizne i od veličine stabala...pošto sad treba lepo da okupaš stabla, ako su malo starija tj u punom rodu, to ti je negde oko 1 do 3 litre leđnom recimo. Probaj pa vidi, probaj samo sa vodom na jednom stablu otkud znam.. :)


Pametno zboris,probam pa vidim. :osmeh:
Hvala.Ako bude nesto trebalo,eto mene opet.
 
Hajde malo da pokrenem temu.Malo ste se :spavam:
Juče i danas sam bio selu.U šljiviku sam radio,samo je pucalo.Sekao sam obalu u kojoj je bilo nenormalno mnogo drva.Raširila se u moju parcelu skoro 3m.Pisao sam već o tome da nisam dugo ništa radio u šljiviku prethodnih godina i da je bilo dosta zapušteno.Šljive iz tog poslednjeg reda su se ili osušile ili nagle za skoro 45 stepeni tražeći sunce.Hoće li se one sad malo vratiti pošto sam isekao i kod komšinice jedno 2metra koje kakvog granja i dženerike!Cilj je bio samo da se očisti i daparcela prodiše.I sad je sjajno.Mnogo lepše,prozračnije,milina jedna.Sledi bacanje mešavine i stajnjaka i da se to prevrne tj urilja.Pozdrav
 
Znaci usao si i komsinici 2 metra :osmeh:
'Oce,vratice se sljive,al kad ih pocupas i posadis nove :haha: Kakvo crno vracanje,tu povratka nema.Inace,i ja sam krcio obalu i jedan deo placa ove jeseni.Udarili šljivići i višnjak jedni uz druge,pa u nebo.Testera na trimeru mi sva ispucala dak sam jedan deo iskrcio.Sad tamo vire panjevi od 6-7cm u precniku jedan do drugog.Sledecu godinu cu prskati totalom,pa cu valjda u jesen 2014 moci da uzorem(valjda ce zile dovoljno istruliti).U tom cosku ima nekih 7-8 ari,ravno je,greota da zarasta,pa cu i tu nesto da ubacim.Bacio sam oko i na neke njive u okolini moje,sa preko 1h,ali to ce pricekati bar godinu-dve.Ma bice zemlje,samo nas biti nece ::suncanje::
 
U pravu si.Ma ako se ne vrati za dve godine ide napolje pa će opet biti posađena samo druga sorta.Što se tiče komšinice,bog da joj dušu prosti,kako se kaže,muka živela sama bez vode i stgruje.Kako je umrla,ne zna se ko je naslednik tako je počelo da zarasta koje šta po njenom dvorištu a onda polako i kod mene.Dvorište sam još i stizao a šljivik nikako.Pasam rešio da sređujem sve i došlo i to na red.I ja ću total,mada moram se raspitati o štetnom dejstvu pošto sam počeo da pčelariim sa pet košnica.Veliki pozdrav.
 
Ajde da cujem vase misljenje,jer uvek je vise glava pametnije od jedne.Imam jednu parcelu koja je na dobrom mestu,blaga nizbrdica,osuncana,imam bunar na vrhu.Relativno mi je blizu.Hteo sam da posadim sljivu iskljucivo za rakiju.Znaci samo za sebe i eventualno da se nesto proda ako pretekne.Mislio sam da to bude crvena ranka.Ipak je ona vrh za rakiju.Imam izdanke iz starog sljivika u selu.Da li oni mogu da se koriste,stare sljive nizu zarazene sarkom ili bar tako izgledaju.Kako ona podnosi sarku i ostale bolesti?Znam da hoce da se polomi i da ne radja redovno i sl.Od dosta ljudi sam cuo da se cacanske sorte nisu pokazale bas kao sto se o njima govorilo.Nemam puno vremena za neki ozbiljan rad u vocnjaku.Par ljudi mi je reklo da su sadili Rusku dzanariku,da zahteva minimalan rad i odrzavanje,i da su zadovoljni kvalitetom rakije,jos ako ima da se pomesa za rankom ili madzarkom bude dobra.Ne mislim da se ozbiljno bavim vocarstvom i da prodajem za konzum ili otkup i sl.Dajte neke predloge.Hvala unapred.
 
Moj predlog ti je da pripremis parcelu i sadis odmah jedna sezona mnogo znacim za vocnjak. Biraj izdanke koji su mladi ,pravi i sa dobrim korenovim sistemom. pPREDLOZIO Bih da ako si u mogucnosti da poila parcele posadis ranku a pola sumadinku tako se kod nas na jugu zove ova vrsta a daje izvanrednu rakiju sa posebnim smekom . Obrati posenu paznju kod sadnica da imaju dobar korenov sisem i SADI nemoj mnogo da razmisljas.
 
Ne znam koja je to sljiva Sumadinka?Parcela je rigolovana na 60-70cm ali pretprosle godine,trebao je da bude vinograd pa se odustalo.Prosle godine je potanjirana velikom tanjiracom i posle predjena setvospremacem.Zatravila je.Sta predlazeste sada kako je pripremiti.Ja sam mislio da je izorem i potanjiram.
 
Pozdrav svima. Novi sam clan i nemam mnogo iskustva. Resio sam da sadim jedan vocnjak koji nece biti samo sljiva ali ce da bude oko 140 sadnica sljive. Radi se o njivi od 50 ari.
Za sada sam zemlju pripremio usitnio i izbusio rupe. Mene interesuje da li je cacanska lepotica dobra za rakiju ili nije? Jos me zanima da li je dobro sto sam rupe busio svrdlom?
Cuo sam da to bas i nije dobro pa me interesuje sta mislite vi posto vidim da imaljudi koji se bas razumeju.
 
Rupe je najbolje asovom kopati,ja sam za sada odusto od sadnje u jesen,prosle godine mom komsiji pola tek zasadjenog vocnjaka uhvato mraz i propale sadnice,ostale su nekako pregurale mraz ali....
Mislim da cu da sadim kasnije, u martu naprimer,sto je sigurno sigurno,nemam viska para.
 
Problem svrdla je što pravi "zid" na omotaču rupe, mada to nije tako strašno, veće je pitanje prečnik rupe, ta svrdla su obično nešto oko 20 cm što je malo, pogotovo za šljivu treba što šira rupa, zavisno i od prethodne pripreme zemlje, tako da nakon sadnje kad korenje krene da se širi ne naiđe na tvrdo već na meko i sitno ako me razumeš...

Ja se razmišljam isto da trešnje sadim kasnije zbog mraza, ali je problem što sam trešnje sam kalemio i nalaze mi se kod kuće na placu, tako da vadio ih sada ili u februaru isti mi đavo, one će svakako prezimiti napolju, jel zna neko dal mogu kad stane vegetacija da ih povadim i utrapim samo u pesak koji bih sipao u jedno dugačko korito pa u garažu, koliko mogu tako da stoje i dal treba nešto oko njih da se radi preko zime tipa ovlaživanje peska ili je bolje da pesak bude što suvlji da ne zaledi?
 
Precnik rupe je 60 cm. Tacno je da pravi zid to me i brine.
I mene interesuje recimo kada kupim sadnice da li moram istog dana da ih posadim?
 
Moraš ili da ih posadiš ili da ih utrapiš. Trap je kad svežanj sadnica samo zatrpaš zemljom, ne moraju ni da stoje uspravno, jedna rupa u koju stane svo korenje pa se odozgo zatrpa i malo ih promrdaš da zemlja popuni oko korena, ili ih staviš u pesak. Najbolje je da se sa time ne zezaš nego da ih odmah sadiš ako je moguće. Vegetacija ionako stoji, tako da ne moraš da trčiš sa sadnicama do trapa ali nije poželjno da nekoliko dana koren stoji na vazduhu i suši se.

Veličina rupe ti nije loša, taj zid sigurno nije tako strašan, ako te ne mrzi možeš ašovom malo da proširiš i razbiješ zid, svakako je lakše nego da si ašovom kopao celu rupu iako je ašovom najbolje, taman ćeš ih malo još proširiti...meni su se 5 kajsija koje sam sadio u mnogo manje rupe sve primile, sad je samo pitanje brzine napretka, nisam mogao da kopam veće jer sam tih dana operisao neki mladež na grudima pa nisam smeo da se mnogo napinjem.
 
Tako sam i mislio da asovom malo razbijem to sa strene.
Sta mislis o kupovini sadnica u institutu u Cacku? Mislio sam da posadim cacansku ranu, cacansku lepoticu i stenly.
To bi bile sljive a planiram ostatak da posadim kajsiju. Koju kajsiju imas ti?
 
ja imam m39 nekih 7 komada, kečkemetsku ružu 50ak i domaću, kod nas se zove zaklopčanka, imaš u temi kajsija ili kucaj na youtube domaća kajsija zaklopčanka da vidiš. Pogledaj i ostale moje snimke na youtube. Ona je najzahvalnija po pitanju redovnog rađanja, kasni mraz joj smanji prinos ali uvek ima barem 20 do 30 kg po stablu, zatim ide kečkemetska ruža kao dobra za otkup, a m39 se nije pokazala traženom na otkupu jer je loša za transport, ali stiže jako rano pa je u lošim godinama možeš prodati. Ove godine mi jedno veče minus dva temperature krajem marta obrstilo svu m39 i ružu, nakupih 20 kila sa 50 stabala, a zaklopčanka dala oko 30 kila po stablu, u proseku, neka manje neka više, a video sam da je i njoj dosta opalo, skoro pola plodova. Plan mi je da sam kalemim ovu domaću koja nema cenu na otkupu, ide od 25 do 45 din, kako koje godine, pa da pravim rakiju, posadio bih u jednu lošiju i manju njivu bez mnogo ulaganja pa kako ispadne.

Za kupovinu sadnica nemam puno iskustva, uglavnom su negativna, zato sam počeo sam da kalemim, institut u čačku svakako zvuči ozbiljno.
 
Nazad
Vrh