Šljiva

da kolege vocari bez hemijskih analiza nista samo nagadjanje a inace moje sadnice kupljene su iz jednog rasadnika vlasnik (profesor poljoprivrednog fakulteta) i slazem se da nemora da znaci da je uvek i dobra sadnica , zastitarka iz nase savetodavne sluzbe inace moj dobar kucni prijatelj mi je dolazila sa njenim kolegom (neki prof. iz polj.fak.zemuna) i odneli su neke uzorke na analizu prva njihova pretpostavka je ona koju sam gore naveo i vrlo verovatno da je sadnica bila jos u rasadnikku zarazena a rekose da se manifestuje pseudomonas posle 3-4 god ,e sada kada dobiijem labaratorijske rezultate javljam ,pozdarv svim kolegama:ppozdrav:
 
kolega ironman, opušteno! Nemoj da se nerviraš, prati me dalje i samo uči. To tvoje nagađanje te ne čini znalcem. :)

dolazi usled losih sadnica u startu

Mirko 015, a po čemu su to loše sadnice? Ja sam ih kupovao iz 3 različita rasadnika pa isto.
 
Evo kako izgleda moja stenlejka. Na prvom stablu u videu se vidi da je kora pukla uzdužno od samih ramenih grana sve do dna. To se desilo još pre nekoliko godina i stablo ne pokazuje probleme sa rađanjem ili vitalnošću. Kod mene je izgleda u pitanju crv, pošto u dnu pukotine postoji rupa u kojoj ima piljevine tj prašine od drveta, tu sam imao par jabuka blizu u kojima je takođe bilo tog crva, debeo ko palac.



[video=youtube_share;5Cz4fLn41ZA]http://youtu.be/5Cz4fLn41ZA[/video]
 
Kod lepotice postoji pucanje kore i pojava smolotečine. Koliko je meni poznato, takve sadnice su slate u inostranstvo na analizu čije rezultate niko živi ne zna. Mnogi govore o bolesti korena biljke ali lično sumnjam u to zato što iz korena izbijaju mladari kojih nikako da se oslobodim. Poenta je u tome što od 100 sadnica tek 10 oboli da ne može da pregura taj period do 4-6 godine. Mislim da se ne isplati nikome da se bakće oko problema kada otpada tih 10%. Uostalom čačanska lepotica tako lepo i konstantno rađa da joj tih 10% uopšte ne uzimam za zlo.
I ja, lako je svađati se i udariti čoveka, treba mu platiti piće.
 
Milojko, nisam znao da je tako nešto moguće jer je crv evidentno unutar debla...kako se zovu ti preparati? Prskao sam do sad insekticidima raznim, morala je magla da padne i na koru debla...
 
Milojko, nisam znao da je tako nešto moguće jer je crv evidentno unutar debla...kako se zovu ti preparati? Prskao sam do sad insekticidima raznim, morala je magla da padne i na koru debla...
Nisam mislio ozbiljno, u pitanju je bila sala. Mislio sam da ces shvatiti.
Izvini!
Cim nekeo vidi nekog insekta, crva,... odmah postavlja sliku na forum i pita cime da tertiram biljku ne bitno da li je u pitanju voce, povrce, sobno cvece.
Mislim da je najjednostavnije da ga zgazis nogom :osmeh:
 
Ahahaha pa vidim ja malo mi beše čudno i nerealno, ali otkud znam, nisam ja neki sveznajući pa pomislih da je moguće :) Problem je što je on negde unutra...na tih par jabuka što su bile blizu i koje sam izvadio je bio u rupi, možda je moga i sa se isčačka ali nije bio baš crv nego suvarak od crva, moguće da se preobrazio u nekog insekta, beše debelo ko palac...odmah tu pored je kućica od psa, od kad sam mali uvek je tu bila kućica za psa, ne znam da li ta nehigijena i činjenica da se tu nikad nije obrađivala zemlja već samo kosila trava ima veze sa crvima. Posle berbe imada isfreziram, problem je gusta sadnja i izdanci tj nije baš lako isfrezirati, puno je korenja i isečenih izdanaka..
 
Prijatelju moj crva nema sanse da ubijes u stablu,sta sve nisam radio i probao ali jeddnostavno nemoguca misija ,meni je usao u tri tresnje koje su stare jedno 30 godina i izgubile su bitku tj osusile se
 
prati me dalje i samo uči
Ma bih ali si, brate, mnogo nedosledan.
Tvrdis nesto pa posle kazes ne to ne vazi, zaletis se pa lupis glavom o zid, poletis pa zabasas...
Ajd obecaj da ces biti dobar pa necu insistirati na bas svakoj tvojoj gluposti (osim onih najvecih a i njih ima ohoho)

I kazi iskreno koje si struke, 'leba ti.

I ja, lako je svađati se i udariti čoveka, treba mu platiti piće.

coveka?

Tesko je to biti ali moze se

  • Ako možeš da čuješ
    kako tvoje reči izvrću nevaljalci
    da razdraže glupake
    i da čuješ kako luda usta o tebi lažu,
    a da sam ne kažeš ni jednu laž;

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    Bićeš Čovek, Sine moj!
 
sta se samo prepucavate kao da nesto znate ,a ako znate podelite to sa nama....
pucanje kore i susenje imam isti problem u trecoj cetvrtoj godini i strucnjaci kazu moze biti "pseudonomas" mada treba jos da mi dodje jedan profesor iz ns. pa cemo videti njegov sud ali cekam preciznijiodgovori iz zemuna sa fakulteta a na prvi pogled kao sto rekoh

---------- Poruka napisana u 23:08 ---------- Prethodna poruka je at 23:00 ----------

http://www.agroplod.rs/zemljoradnja/zastita-bilja/susenje-stabala-sljive-i-pucanje-njegove-kore/
pogledaj ovaj link obavezno


Mnogo dobar tekst napisan o pucanju kod šlive. Ima poklapanja sa onim što se dešava po mom votnjaku. Ono što je razočaravajuće je to što malo može da se utiče na biljku kad jednom bakterija uđe pod koru. :(
Hemijska zaštita može biti korisna ali nije svemoguća. Pošto bakterije prezimljavaju u krošnji voćke, može se vršiti zaštita u jesen (posle opadanja lista) da bi se sprečila kasnija penetracija bakterija u raspukline od mraza koje mogu nastati tokom zime. Ako bakterije dospeju u rane, zaštita je neefikasna. „Zimsko“ ili „plavo“ prskanje se vrši rano u proleće i najčešće se u praksi obavlja kasno kada su bakterije već dospele u pukotine.
 
Teško je utvrditi tačan uzrok sušenja Ljepotice. Činjenica jeste da je jedan od uzroka bakterija (Pseudomonas syringae) koja se naseljava i na mjestima gde list opadne. Tako da i stbala koja se čine zdrava obole i suše se. Međutim ja sam prije 3-4 godine imao problema sa potkornjakom koji je najviše napadao ljepoticu. Na stablima je bilo izbušeno čak i preko 100 malih rupica, kao da je neko bušilicom bušio. Takva stabla su se uglavnom sva osušila. Problem u narednim godinama se rešavao hemiskom zaštitom (pirifos + cipkord) plus postavljanje sistema za navodnjavanje. To može takođe biti jedan od uzroka (treba pažljivo pregledati stabla koja su se osušila).
Jednom riječju treba stabla održavati u punoj vitalnosti i kondiciji uz obavezno navodnjavanje. Po meni je to jedina mjera preventive od sušenja Ljepotice. Kod Ljepotice to je malo i sortana osobina. S drugim sortama nisam imao nikakvih problema.

Više o potkornjaku i slika izbušene kore na ovom linku.
 
Ako se navodnjavanje ne isplati, šta se onda isplati. Onda treba dići ruke od šljive. Jer bolje je džaba lažati nego džaba raditi.
 
Ne kažem da se ne isplati navodnjavanje, nego da mi je sumnjiva isplativost navodnjavanje šljive koja je ove godine 20din za cepanje, 30din za Rujke i ko zna koliko i da li za sušenje. Mislim da je dosta važnije navodnjavati malo skuplje proizvode tipa jabuka.
 
Međutim ja sam prije 3-4 godine imao problema sa potkornjakom koji je najviše napadao ljepoticu

Napada skoro iskljucivo vec iznurena stabla. Zbog toga se i smatra sekundarnom stetocinom. Dakle ako se potkornjak naselio to je znak da je pre toga nesto pogresno uradjeno i to drasticno.
Navodnjavanje nije losa stvar ako se isplati, a da li se isplati zavisi od mnoooogo faktora. Ima li jeftine vode, kolika je investicija u sistem, koja cena sljive se postize, kakvi su prinosi i kvalitet bez navodnjavanja, kolika je razlika izmedju profita ostvarenog bez i onog koji bi se ostvario sa navodnjavanjem.
Bavljenje sljivom je ozbiljan posao koji treba da pociva na racunanju a ne na ubedjenju i ubedjivanju.
 
Dakle ako se potkornjak naselio to je znak da je pre toga nesto pogresno uradjeno i to drasticno.

To navođenje uopšte nije tačno. Potkornjak napada (slažem se iznurena stabla) i isključivo ona stabla koja su opterećena ili preopteređena rodom, a nastupi sušan period. Tada biljka ne može iznjeti rod kako treba i počinje da luči odrećene hormone koje da tako kažemo prizivaju potkornjaka. Zato u kišnoj godini nema problema sa potkornjakom.

Bavljenje sljivom je ozbiljan posao koji treba da pociva na racunanju a ne na ubedjenju i ubedjivanju.

Jeste ozbiljan posao, zato prije podizanja voćnjaka treba imati jasnu viziju plasmana proizvoda (vlastita sušara, prerada ili lanac prodaje), a ne biti u milosti nakupaca i otkupljivača. Nije dovoljno samo proizvesti šljivu i čekati da se otkupi bez prethodno ugovorene proizvodnje. Za mene je to ići grlom u jagode.
 
Da li on napada i kajsije, imam kajsije 6 godina stare a na nekima ima dosta rupica ali malo većih iz kojih curi smola, deluje mi da je to to, stabla nisu uopšte iznurena...i toga ima samo na m39, na kečkemetskoj ruži nema toga.
 
Najviše napada šljivu, breskvu i kajsiju. Jako rijetko jabuku i krušku. Godišnje razvija dvije generacije u maju i julu. Prva generacija može se suzbiti hemiskom zaštitom, a druga je problem jer sredstva koja na njega djeluju imaju veliku karencu pa se ne mogu koristiti.
 
i isključivo ona stabla koja su opterećena ili preopteređena rodom, a nastupi sušan period.
A moze li ona koja su opterecena rodom a nema dovoljno hrane u zemljistu iako nije susni period?
Ili ona kod kojih je vec nastupilo pucanje kore?
Ili ona koja su zasadjena u nepovoljim uslovima?
Ili ona koja su neodrzavana?
Ili ona koja nisu sticena pa su iznurana raznim bolestima i stetocinama?

Ili samo u slucaju da su prerodila a nema zalivanja?
Znaci li to da se zalivanjem sprecava potkornjak?
ccccccc

zato prije podizanja voćnjaka treba imati jasnu viziju plasmana proizvoda (vlastita sušara, prerada ili lanac prodaje),
Sto znaci da bar 99 % onih koji se bave sljivom ne treba to da rade jer nemaju ni susare, ni preradu ni lance prodaje?
A isti slucaj je i sa vecinom proizvodjaca drugog voca i ne samo voca.
Proizvodnja sirove sljive je posao sam za sebe i on kao takav treba da bude isplativ. Treba praviti racunicu da li se taj posao isplati ako bi se npr investiralo u sistem za navodnjavanje a ne da taj trosak pokriva eventualni profit iz nekog drugog posla kao sto je npr posao prerade.
 
Nazad
Vrh