Šljiva

Ono sto mi se namece ko pitanje: da li ste nekad u praksi videli da je neko na trnovacu kalemio pozegacu?
Ja nisam ali mozda neko jeste, pa ce se vec javiti. Kalemi se, kao i sve sorte, na daznariku.
Mada, ja da sam na tvom mestu, nakalemio bih par komada na te sljive, cisto da vidim kako ce se ponasati; nesto poput malog experimenta.
Pa onda za par godina delis savete ovde po forumu o kalemljenju Pozegace na Trnovacu :osmeh:
 
@ironman
Moj ujak (a uskoro i ja) ima problem sa Čačanskom Ranom jel slabo rađa. Da li misliš da je razlog tome isto orezivanje ili nešto drugo?

Sa Cacanskom ranom nije tesko imati problem iako se dobro reze npr. Prilicno svilena sorta sto bi rekli u mom kraju (svilena u nasem slengu znaci zahtevna,osetljiva)
Malo cudno radja za sljivu, dosta cvetova je na jednogodisnjim grancicama pa je tu moguca greska pri rezidbi (ukloni se vise jednogodisnjih grana kao kod rodne npr i tako ode dobar deo roda) Ona je i aspolutno bespolodna pa je i oprasivanje moguci problem. Bujna je pa ako se malo dublje zasadi eto opet problema.
Tesko je reci sta je uzrok toga sto ne radja kod tebe, moguce je cak i neki mikroklimatski faktor (ako je parcela malo "hladnija" (recimo severna ekspozicija a nesto zbijenije zemljiste i to moze biti probem.
Mada vidim da si iz Topole a tu bas ne bi trebnalo da bude problema sa zemljistem sto se uslova za sljivu tice?
Nisam ti pomogao, zna, zao mi, je ali ne znam vise od ovoga sto sam napisao.
 
Ja kod mene na par kajsija imam problem sa tim trnovima, rastu iz debla a dešava se i da krenu sa dna krošnje nove grane koje ne liče na kajsijine i imaju trnove, takođe izdanci budu puni trnja, o čemu se tu radi? Ne znam na šta su kalemljene, davno su kupljene..

Izvinjavam se za pomen kajsije u temi šljive, ali kad ste već pomenuli trnje...
 
Verovatno visoko kalemljene i to u prosep pa je racviste zapravo i mesto kalemljenja a to znaci da je deblo formirala podloga, najverovatnije dzenarika jer je dosta tipova dzenarike sa trnovima, a i samo racviste je "podeljeno" izmedju sorte i podloge pa su ti ti zboji koji na sebi imaju trnove takodje izboji iz podloge.
To se desava kad se kalemi u procep, grancica se duboko potopi u podlogu, cak je moguce da donje okce, iz koga se kasnije formira ramena grana, bude ispod povrsine preseka podloge.
E da li si razumeo ebemli ga :)
zakomplikovah obicnu stvar
 
Jasno ko dan, beše mi baš čudna situacija da iz dna krošnje izbijaju trnovite grane, za ove na deblu i izbojke sam nekako i kapirao da je neka trnovita podloga...
 
Evo komsiinog Prezidenta.Pravi lepotan medju sljivama.I ukusan dosta.Nadam se da ce i kod mene jdnog dana biti slicnih.
:osmeh:



Pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Sve odlično izgleda :) Samo vodi računa koliko obaraš donje ramene grane da za 2-3 godine ne bude rod visio previše pri zemlji. Koja je sorta, i je li ovo 4x3?
 
Imate li problema u okolini Brčkog što se tiče pucanja kore i sušenja Ljepotice u prvih 7 godina po sadnji? Znam da kad ovdje dođe do tehnološke zrelosti Ljepotice vi ste svoju već odavno obrali.
 
Ima problema sa pucanjem kore i to prilicno. U mojoj blizoj okolini nije bilo susenja ali velika vecina stabala je sa popucalom korom.
Kakvi su prijedlozi za smanjenje te pojave ?
Ja cu na jesen da krecim stabla. Razmisljam cak i o tome da oko stabla stavim neku zastitu.
 
Nekoliko slika mladih vockica.. Molim za savjete..
Moj ti je savet da pustis te sljive da normalno rastu. Ovako ces upropastiti za sada dobar vocnjak slusajuci savete sa kojekakvih foruma.

---------- Poruka napisana u 21:14 ---------- Prethodna poruka je at 21:07 ----------

sušenja Ljepotice u prvih 7 godina po sadnji?

Sto bas sedam? sto ne sest, djavolski broj, ili 12 apostolski? Posle toga se ne suse?
Sta se to dogodi u osmoj godini pa sljiva postane otporna na izazivaca tog susenja?
Svasta.
 
Evo kolega ironman da ti objasnim. Do otprilike 7 godine se suše, a kasnije najvjerovatnije da će preživjeti i normalno rasti ako nema većih posljedica pucanja kore - ovo nije striktno pravilo. Ako ispuca kora što je načešći slučaj, zakržljaju i uvjek su problemi. Dobro rađa, ali se bori da preživi iz godine u godinu. Ako su sušne godine kao ova, uz razvoj bolesti i smolotoka na tim pukotinama, nije lako gledati kako biljka pokušava da ostane u životu. Međutim, nije pravilo i ima područja gdje normalo se razvija i nema gore nabrojanih problema. Plodovi ispucalih stabala nikad ne mogu dostići kvalitet ni veličinu svojstvenu Ljepotici bez obzira na navodnjavanje.

Mladi vocar, koliko znam nema pravih objašnjenja uzroka te pojave, i nije definisano šta je pravi razlog pucanja. Dosta se priča o mrazu, bakterijama, neodgovarajućoj podlozi, bujnosti, pretjeranoj ishrani, sklonosti sorte za tim, ali nema pravog objašnjenja. Krečio sam ja, prskao, svašta radio ali ništa ne može da to spriječi, koliko mene znanje služi. Čak sam mislio da navodnjavanjem sam uzrokujem pucanje (pokušavanje pronalaska još neke teorije), međutim kod prijatelja voćara koji i ne navodnjavaju šljivu situacija je ista.

Vrlo blizu sam odluke da sve počupam ove godine dok je još list na njima. Razloga je mnogo.

Duke, teče kad su sušni periodi.
 
Nemas ti pojma.
Napises da je to 7 godina a onda krenu vadjenja. Uz to se doda patetika kako nije lako gledati da se sljiva muci, kao da je dete u pitanju.
Uostalom pisi sta hoces, ko tebe slusa i tebi veruje ocigledno ne zna da prepozna razmetljivog neznalicu kakav si ti, od ozbiljnog diskutanta. A ako zbog toga taj neko ko tebe slusa bude imao problema, sam je kriv.
Susenje stabala sljive je bolest koja se sigurno ne moze pobediti citanjem tvojih elegicnih eseja koji patetikom treba da pridobiju simpatije i sakriju neznanje.
 
sta se samo prepucavate kao da nesto znate ,a ako znate podelite to sa nama....
pucanje kore i susenje imam isti problem u trecoj cetvrtoj godini i strucnjaci kazu moze biti "pseudonomas" mada treba jos da mi dodje jedan profesor iz ns. pa cemo videti njegov sud ali cekam preciznijiodgovori iz zemuna sa fakulteta a na prvi pogled kao sto rekoh

---------- Poruka napisana u 23:08 ---------- Prethodna poruka je at 23:00 ----------

http://www.agroplod.rs/zemljoradnja/zastita-bilja/susenje-stabala-sljive-i-pucanje-njegove-kore/
pogledaj ovaj link obavezno

 
Ja mislim,a mozda gresim da do susenja i pucanja kore dolazi usled losih sadnica u startu.Nemojte misliti da su sadnice extra dobre ako su kupljene u institutu,mnogo kojekakvih sumljivih kooperanata radi za institut,pa je tako moj rodjak pre nekoliko godina dobio 150 sadnica lepotice od instituta koje su se posusile veoma brzo,odmah angazovao advokata i posle dve godine sudjenja dobio parnicu i odstetu koji nikad nije naplatio jer nam je drzava takva kakva jeste,a utvrdjeni uzrok stradanja sadnog materijala je sto je lepotica kalemljena na breskvu
 
Pa sve je moguce.
Ono sto nauka zna je da to pucanje moze da bude, i najcesce jeste, posledica naseljavanja bakterija (onaj pseudomonas koga pominje Dalibor) u mikropukotine koje se javljaju na kori usled kolebanja temperature. Uoceno je da je pojava intenzivnija posle zima sa ostrijim mrazevima i to se pripisuje tome.
Kako je praksa da se kalemi nisko, dakle da deblo tvori sorta a na podloga, a kako se zna da razlicite sorte imaju i razlicite osobine ne samo ploda vec i drvne mase i kore, to su odredjene sorte osetljivije na pucanje pa se pokazalo da je bas lepotica nejosetljivija. Stenlej takodje cesto puca, cacanska rodna manje ali ni ona nije imuna.
Sada se ideje krecu u smeru da se kalemi visoko, tj da podloga, najcesce dzenarika, tvori deblo jer se smatra da je na manje osetljiva na kolebanja temperature.
Medjutim, samo pucanje kore i susenje delova ili cele vocke nije dovoljan znak da se o toj bakteriji radi jer slicne simptome mogu da prouzrokuju i neke gljive, pa je jedini siguran nacin taj da se sa stabla uzme bris i u labaratoriji urade pretrage pa set ako izoluje (ili ne izoluje) patogen. To ce se verujem desiti u Daliborovim slucaju posto mu dolaze ljudi sa fakulteta.
 
I kod mene je na stenleju popucala kora,60%,ima vec 6-7 godina.Ja sam licno digao ruke od toga jer radja uredno i ne susi se pa dokle izdrzi.
 
Nazad
Vrh