Šljiva

da znaš da sam otkad sam postavio post nešto razmišljao i došao i ja do zaključka da je bilo sunčano kad sam prskao lozu kao i juče prekjuče kad je ovaj prskao šljivu...ali kad sam ja prskao šljivu bila je hladovina i ne više od 15 stepeni pa sam spržio latice, a koncentracija je bila čak malo manja od navedene...ma jedno znam sigurno, akord više nikad neću kupiti, za koj će mi.. :D
 
latice su i najosetljivije i odmah opadaju na bilo koji hemijski stimulans tako da je to i normalno, a akord je ok kada zakasnis malo za zastitom od monilije u cvetu pa onda on prodre i kurativno izleci biljku. ne prska se dzaba rano ujutru ili pridvece kada je hladovina :)
 
predprosle godine 2x mazao kunilent i morao sam 140 sadnica kajsije da zamenim. kunilent od mene veliki minus mrezice su ok ali ne stite od miseva, koji pri zemlji ogule koru , naprave prsten i sadnica se osusi . posto se obicno kruna formira nisko u zimama kao ova , kad je puno snega ne pomaze puno. na kraju mi ostaje ili da sve ogradim sto je velika investicija ili da probam sa krecom+mast sto mi je za sada jevtinija varijanta.
Mnogo bre 140 sadnica da propadne, velika to šteta. Pa, dobro, imamo do jeseni vremena još da se raspitamo, nešto će valjda dobro da ispadne. Pozdrav veliki!
 
predprosle godine 2x mazao kunilent i morao sam 140 sadnica kajsije da zamenim. kunilent od mene veliki minus mrezice su ok ali ne stite od miseva, koji pri zemlji ogule koru , naprave prsten i sadnica se osusi . posto se obicno kruna formira nisko u zimama kao ova , kad je puno snega ne pomaze puno. na kraju mi ostaje ili da sve ogradim sto je velika investicija ili da probam sa krecom+mast sto mi je za sada jevtinija varijanta.
Ili si stavio malu dozu ili je srestvu istekao rok trajanja.Ja sam ga koristio sam jednom u toku zime ,a vidio sam zeceva i srndaća u blizini
Ni jedna šljiva nije ni dirnuta.
 
Iskusni vocari, sta peporucujete za prihranu sredinom maja i naravno koju kolicinu po stablu ?
Zasada podignut prosle godine.
 
Mladi voćar, 50g kana po sadnici. Može i odmah.

Oktopod, pa mani se akorda onda.

Miladinovic, može biti da ste neki herbicid ubacili u prskalicu ili je monilija. Mada, monilija bi se već ranije trebala pokazati na granama, a nije ni rijedak slučaj da osuši stablo i kad su plodovi veličine masline. Ima jedan u blizini voćnjak gdje je čovjek poprskao očigledno herbicidom pred cvijetanje, sad je grehota i vidjeti kako se šljive bore za život sa 20tak listova na stablu.

Ne vrijedi mrežica ako je snijeg 50-70cm. Kod mene je zec malo dirao mlade grančice na prvim granama, ali nije nikakva šteta. Jedino što se u jednoj zoni voćnjaka ispod svakog stabla potpisao (pokakio). Vjerovatno je tu prezimio zimu.
 
Uzunče, zavisi u kojoj ti je fazi voće i koliko imaš do berbe (zbog karence). Mišljenja sam da za šljivu svakako nije rano, sem ako nije neka rana sorta koja stiže za recimo 10 dana a prskaš insekticidom kojem je karenca 21 dan :) tako da samo udri...
 
Možeš čak i još dva prskanja, zavisno od faze u kojoj ti je voće i koliko imaš do berbe. Prskaj predveče, kad sunce oslabi, nikako po jakom suncu.

Galenikin program npr kaže:

Plodovi u porastu: rđa šljive, šupljikavost lišća šljivin smotavac biljne vaši
Metod 480 SC + Harpun + Radar 300 EC

Plodovi menjaju boju: monilija ploda šljivin smotavac
Dional 500 SC + Cipkord 20 EC
 
Pozdrav svima!

Neznam kako je kod vas?
Al moje sljive su prdnule u fenjer...što se tiče Č.rane i Č.lepotice, poodpadalo jako puno plodića i još uvek odpadaju...
Sve požutile plodići...ima po koja da ostala, tako da nema predhodno spomenutog ručnog proređivanja...priroda odradila u moje ime...
I ono što je ostalo, primetio sam dosta napuknutih plodića(rascepljenih), ima dosta sa flekama kao ožegotine od sunca ili neznam ni ja šta je već...uglavnom loše izgleda!

Jedino - Stenley...aj da kažem da je OK, i ima je lepo...al ajd da nelajem, da nebude posle......

pozzz joe!
 
I kod mene baš kao kod joekiki-a, identično.
I što je interesantno: kod nekih plodova koji su se počeli formirati kao 'duplice' jedan deo napreduje, a drugi ostao kao začetak i požutio:sta:
 
Ja nemam čačanskih sorti, tačnije imam samo požegaču, mraz je odradio svoje ali ono što je ostalo (možda trećina) je krupno, i ne napreduje loše. Ima takođe dosta duplica, primetio sam i ja po neko oštećene ali ipak ne u većoj meri, tako da se nadam da će ovo što je preživelo biti solidnog kvaliteta. Pozz!
 
I kod mene ima žućkastih i crvenkastih, na trešnji npr imam sitne a počele da crvene, maltene pa zrele ali su jako sitne, istripovana godina totalno...
 
Ja sam danas oprskao dimetogalom (insekticid) i merpan 50 WP (kaptan, za list). Doduše nisam primetio vaške niti da list ima problema, prevencije radi, sad je uostalom faza porasta, u fazi menjanja boje ću fenitrotion 50EC (insekticid, smotavci) i nešto za moniliju ploda. Jel koristio ko za moniliju ploda Teldor od Bayera, to mi uvališe a piše da je za malinu i lozu?

Kako vam se čini preparat: http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/teldor-500-sc.html
 
Još prije 10tak dana pred 1. maj sam primjetio dosta mrava kako se užurbano kreću gore dolje, a zna se šta oni u ovom periodu rade na mladim granama i lišću, evo prođe i 10 dana od tada, ispadoše se nekoliko kiša i od sutra sunčano kažu, a i savjetnik me savjetovao pa eto jednostavno iz godine u godinu skoro u 7 dana isti procesi.
 
Ja sam danas oprskao dimetogalom (insekticid) i merpan 50 WP (kaptan, za list). Doduše nisam primetio vaške niti da list ima problema, prevencije radi, sad je uostalom faza porasta, u fazi menjanja boje ću fenitrotion 50EC (insekticid, smotavci) i nešto za moniliju ploda.
Po savetu ja sam prekjuče oprskao dimetogalom, da li je to dovoljno za sad? Vidim dodavao si i merpan za plamenjaču, kakva su ti iskustva sa njim? Pozz!
 
deluje kao ok preparat i za botritis i moniliju (teldor), jel skuplji?
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Nazad
Vrh