Šljiva

interesantno da ni sneg nije uticao na oplodnju, a verovatno zbog niske temperature ni monilija nije mnogo uzela cak i sa redukovanim prskanjem
 
Lepo. Jesi li to luk i salatau sadio između? Ako jesi, pazi dobro kad prskaš jer je luk posebno osetljiv na pesticide.
 
Proces odbacivanja je pri kraju.
f85196190034445.jpg
[/URL]
Prelepo izgledaju šljive...sve pohvale!

I kod mene slična situacija...:haha:


Više me ništa nemože iznenaditi...smiren sam kao leptir

pozzz joe
 
problem koji imam odnosi se na cacansku ranu. Da ne otvaram novu temu, pokusacvu da objasnim ovde:

Znaci pored ostalih sorti, a u sljiviku, dominantno imam cacansku rodnu i lepoticu, imam i tridesetak, mozda 40 stabala Cacanske rane strih 12-13 godina. Problem je sa (ne)rodnoscu. Znaci ovo je cetvrta godina za redom da ploda gotovo da nema (5-10kg po stablu- za ovu godinu procena). Zapravo mozda su za sve vreme bile dve godine kada je rodnost bila dobra. Ostale sljive gotovo konstanto daju odlican rod.
E sad, obrada zemlje, prihrana, prskanje , rezanje... sve to sporovodim po mom misljenju u dovoljnoj kolicini i na vreme sto znaci: Obavezno jesenje djubrenje sa nekim NPK i u prolece sa KAN-om, folijalna prihrana uvek uz ostalo prskanje...freziranje vise puta godisnje. Sto se tice zastite od prilike je sledeci program: Rano prolecnje-zimsko prskanje (bakar+ulje), u punom cvetu dva-3 puta Chorus (monilija), zatim precvetavanje (inkseticid+fungicid), i jos 2-3 puta u zavisnosti od potrebe (insekticid protiv komarca ili neke druge zivotinjke+ fungicid-monilija plamenjaca...)... u jesen bakar jos jednom...i to je od prilike to. Korisceni inketicidi u poslednjih nekoliko godina:Galpar, Dimetogal, Sistemin, Plavo ulje, Fenitrotion, Nureled... Fungicidi: Mankogal, poliram, impackt25, Akord, Corus...
Folijalno djubre uvek Ferticare I.
Znaci sljive uglavnom dobro cvetaju i zametu (znaci oprasivanje dobro), ali kasnije u ovo vreme otprilike 90% ploda opadne!!! ZASTO??? Znam da cacanska rana ima problem sa rodnoscu ali ovo mislim da je ipak previse, pri tom kao sto rekoh druge sljive imaju dobar rod, cesto i vise nego dobar.... Ako imate bilo kakve sugestije sta da menjam i na koji nacin da popravim situaciju javite.Takodje, dobro bi mi dosao neki savet tipa ja neznam ali znam ko zna.
Zaboravih dakazem da pre nekoliko godina sam radio i analizu zemlje (trnutno nemam tacne podatke). Zemlja je bila malo vise kisela, al to sam mislim porpavio dodavanjem krecnjaka. Nije bilo nekih stetnih elemenata u povisenom sadrzaju a hranjljivi su bili na nekom, recimo, donjem srednjem nivou.
U nastavku ima ide par fotografija, napravljenih pre par dana:
, Kao sto se vidi na slikama opasce ili je vec opalo vise od 90% plodova:

eaec00191388105.jpg
[/URL] [/IMG]

Pomagajte!!!
 
imas ovde par ubusivanja smotavca u ove normalne plodove ali za ove koji ce biti odbacani prvo sto mi pada na pamet je da je primenjen dimetotat u fazi precvetavanja po hladnom i vlaznom vremenu i da je nastupio fitotoksican efekat, tj da plod nije ni mogao da se razvije plus u kombinaciji da je sama sorta podlozna odbacivanju plodova (ili da su eventualno filizioloski oslabljena stabla) mozda dobijes ovakav rezultat. jer ovo patogeni nisu, niti smotavci i osice u najezdi jer i sam kazes da si tretitao insekticidom posle precvetavanja.
 
imas ovde par ubusivanja smotavca u ove normalne plodove ali za ove koji ce biti odbacani prvo sto mi pada na pamet je da je primenjen dimetotat u fazi precvetavanja po hladnom i vlaznom vremenu i da je nastupio fitotoksican efekat, tj da plod nije ni mogao da se razvije plus u kombinaciji da je sama sorta podlozna odbacivanju plodova (ili da su eventualno filizioloski oslabljena stabla) mozda dobijes ovakav rezultat......

prskanje u precvetavanju nije bilo po hladnom vremenu, mislim bilo je izmedju 15-20 stepeni. Drugo prosle i preprosle godine nisam prskao sa dimetoatom u fazi precvetavanja, trudim se da svake godine menjam hemiju...
Ipak, bas zato sto i ja mislim da mozda ima uticaj neka hemikalija, naveo sve ono sa cime sam prskao poslednjih par godina.

.... jer ovo patogeni nisu, niti smotavci i osice u najezdi jer i sam kazes da si tretitao insekticidom posle precvetavanja.

nebi trebalo da je bilo sta od prethodnog, svake godine sprovodim zastitu, bar u ovoj fazi, skoro maksimalno... Zapravo moje razmisljanje ide u dva pravca:
1. nesto od hemikalija ili kombinacija izaziva fitotoksicnost, ali sta tacno? Pogotovo sto svake godine menjam.
2. nedostaje neki od hemijskih elemenata, ali koji? Mozda neki od takozvanih mikro elemenata.....da li je utvrdjeno da nedostatak nekog elementa izaziva opadanje ploda? nesto sam guglao i nisam bas nasao ozbiljniji tekst ta ovu temu.
 
čini mi se da si rekao da si radio analizu zemljišta, pa kad već imaš tu volju i uslove, odnesi list na analizu, ali sam čitao da se list nosi tek negde mesec dana posle berbe, tad su najtačniji rezultati, pokušaću da nađem tačno a ako neko zna nek kaže :)
 
@laki
iako se plod zametne ne znaci da je oprasivanje dobro, ova slika gore pokazuje da oprasivanje nije bilo dobro a i da si zakasnio sa prskanjem u precvetavanju. cacanska rana ima taj problem da ne radja redovno i da retko daje dobre prinose verovatno je to i jedan od razloga da ljudi daju prednost lepotici.....sad je i tako kasno da bilo sta uradis, dogodine u slucaju da vreme bude hladno za vreme cvetanja. mizes uz fungicid u vreme cvetanja kada prskas od monilije da dodas boraks i ureu da bi podspesio klijavost polena.
 
čini mi se da si rekao da si radio analizu zemljišta, pa kad već imaš tu volju i uslove, odnesi list na analizu, ali sam čitao da se list nosi tek negde mesec dana posle berbe, tad su najtačniji rezultati, pokušaću da nađem tačno a ako neko zna nek kaže :)
cek, cek nisam ni znao da se to radi. Sta bi ta analiza trebalo da pokaze?.. Koji element nedostaje?... Moram prvo da se raspitam ko radi?
iako se plod zametne ne znaci da je oprasivanje dobro, ova slika gore pokazuje da oprasivanje nije bilo dobro QUOTE]
ni ovo nisam znao. Znaci moguce je da zametne plod a da ustvari nije oprasen, sto znaci da je njegova sudbina izvesna...vrlo skoro susenje i opadanje?

......sad je i tako kasno da bilo sta uradis, dogodine u slucaju da vreme bude hladno za vreme cvetanja. ...

da znam da je kasno za ovu godinu, nego razmisljam sta u buduce. Kao sto rekoh ovo se ponavlja vec cetvrtu godinu za redom. A pre toga sam imao nekoliko uspesnih godina
Definitivno, ove godine je bilo hladno za vreme cvetanja...ali sta je sa prethodne tri godine? Koliko se secam prosle godine je bio toplo, za ranije ne mogu da se setim.

..... mizes uz fungicid u vreme cvetanja kada prskas od monilije da dodas boraks i ureu da bi podspesio klijavost polena.
i ovo nisam znao. Primenicu sledece godine...uzgred, a sta je to boraks?:sta: jel to natrijum borat? i gde ima da se kupi, poljo apoteka?
 
Ma najverovatnije ti je nekvalitetna oplodnja što rekoše, ili je bilo loše vreme za pčele u vreme cvatnje ili ova sorta traži još neku pored, nije samooplodna, ne razumem se puno u sorte šljiva...
A analiza lista ti pokaže čega ima u biljci tj kako koristi hranljive materije..tako nekako nisam ni to siguran :D
 
onda su definitivno u pitanju losi vremesnki uslovi u vreme zametanja kao i podloznost same sorte losem zametanju plodova. u kojoj koncentraciji se dodaje boraks u cvetu?
 
iako se plod zametne ne znaci da je oprasivanje dobro
,

Ma najverovatnije ti je nekvalitetna oplodnja


losi vremesnki uslovi u vreme zametanja


Da pametujem malo, a? :)

Oprasivanje, oplodnja ili zametanje? Tri razlicite faze u procesu formiranja ploda, a jedna je sigurno omanula.
Ja tipujem na oplodnju.
Vec druga godina za redom sa nepovoljnim temperaturnim uslovima za nju, oplodnju.
Oprasivanje je prenosenje polenovih zrnaca sa prasnika na tucak, to rade insekti (ne iskljucivo pcele, Oktopode :)), vetar, kapi kise, gravitacija i jos sto sta, za to je bilo uslova.
Oplodnja je rizican momenat. Ona podrazumeva klijanje polenovog zrna na zigu tucka, rast kroz stubic i kontakt sa zenskom polnom celijom u plodniku.
Taj proces da bi zapoceo zahteva minimalnu temperaturu od svega nekoliko stepeni ali da bi se odvijao bez zastoja optimalna je preko 15. I previsoke temp mogu da stete ali u poslednje dve godine problem su bile niske temperature u toj fazi. polenovo zrnce onako sitno i neugeldni klija, krene onako slabasna nit, a onda temp spadne, rast stane, opet kreni ,stani. i ..propadne
Zametanje je deoba, umnozavanje oplodjene celije, tj formoranje ploda. I to naravno moze da bude problem ali ipak je faza oplodnje najrizicnija.

Laki, sta raditi, tj sta bih ja radio da sam na tvom mestu.
Prvo bih se pomirio sa sudbinom da je rana problematicna sto se rodnosti tice (ali je zato rana i moze lepu cenu da postigne), oko oprasivaca ne bih razmisljao jer ocito da ih ima posto su postojale godine kad je na tom mestu u tim uslovima rodila. Rezidbu bih malo redukovao i navijao da se sledece godine sve sklopi i da ona lepo rodi.
Ja bih tako a ti kako hoces, srecno.


 
Nazad
Vrh