Šljiva

bar 2 nedelje nista ne diraj insekticidima, jedino ako ti nije kisa sprala sve odmah nakon prskanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Danas oprskao oko 4 popodne, nije jos padala kisa
Ako sve uspije dali treba jos neku preventivu da odradim ili da ostavim kako jeste. Nisam bas ljubitelj prskanja i trovanja, vise bih volio na eko nacin posto je za vlastitu upotrebu ali opet da ne izgubim prinos (ako moze to dvoje zajedno :osmeh:
 
zavisi kakvo je stanje ako ne bude neki napad mozes da zavrsis i sa tim prskanjem, nije beazleno tako prskati dimetotatom, koji ima karencu 48 dana, i ne bi trebao vise od jednom godisnje da ide, retko 2 puta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zaboravio sam da dodam, šljiva je osetljiva i na moniliju fruktigenu tj trulež plodova, pa ako budeš prskao insekticidom još jednom, dodaj i neki fungicid protiv truleži plodova. Vodi računa o karenci i imaćeš uslovno rečeno zdravo voće. Nije to baš kao organsko, daleko od toga, ali nije ni tako strašno. Ja nikad ne prskam posle faze plodova veličine klikera, do branja prođe i po mesec i po dana pa šta mu bog da, to je neka moja filozofija i to je za moje lične potrebe. Za prodaju pogotovo na veliko treba više povesti računa, ali treba biti moralan i ne trovati narod nego povesti računa o karenci.
 
Ozren

Zavisi koja ti je sorta šljive
Rekao bih da se radi o stenleju a na onim slikama pored insekata izgleda da je probila i monilija.
Tu sta si uradio uradio si, sacekaj jos par dana da se to potpuno definise pa ako bude bas jaka zaraza moraces (valjalo bi) to suvo uklanjati.
 
Zaboravio sam da dodam, šljiva je osetljiva i na moniliju fruktigenu tj trulež plodova, pa ako budeš prskao insekticidom još jednom, dodaj i neki fungicid protiv truleži plodova. Vodi računa o karenci i imaćeš uslovno rečeno zdravo voće. Nije to baš kao organsko, daleko od toga, ali nije ni tako strašno. Ja nikad ne prskam posle faze plodova veličine klikera, do branja prođe i po mesec i po dana pa šta mu bog da, to je neka moja filozofija i to je za moje lične potrebe. Za prodaju pogotovo na veliko treba više povesti računa, ali treba biti moralan i ne trovati narod nego povesti računa o karenci.

tacno, za licnu potrosnju treba vise voditi racuna. Eventualno posle toga mozes neki fungicid za suplikavost i crvenu pegavost da primenis da bi sacuvao lisnu masu, ali sa insekticidima pogotovu treba voditi vise racuna pogotovu sistemicnim kao sto je dimetotat koji su jaci otrovi i duze se zadrzavaju u samoj biljci. Fungicidi su generalno manje toksicniji
 
Pozdrav svima!
Relativno sam zadovoljan zametnutim plodovima šljiva...kako je krenulo, dobro se završilo.
Nego ima jako puno duplica, što je i @bosanac...primetio na svojim šljivama.
Jel zna neko šta je uzrok tome?
Bilo ih je uvek, ali samo po koja...al sad ih ima preterano


Kakva je situacija kod vas, što se tiče duplica?

pozzz joe!
 
Izgleda da je svud isto. Kod mene ih je dosta.
Pojava se pripisuje genetskoj sklonosti sorte i stesnim faktorima. Ta dva uzroka udruzena daju ovo sto imamo ove godine. Stenlej je sklon formiranju dvojnih pa i trojnih (na mom avataru je trojni plod stenleja) plodova.
 
koliko je meni poznato
biljka ima previše hrane,pa je i oplodnja jako dobra
barem je na breskvama tako, ima mi kolega šljiva pa ću baš pogledati kod njega

ja sam imao slučajeva gdje sam nalazio i osmorke breskve
 
Ja sam baš danas hteo da postavim ovakvo pitanje.
Naime, primetio sam dosta duplih plodova, ali kod mene je to uglavnom na č. lepotici.
Mnogo manje na rodnoj ili stenlejki.
 
Kod mene na stenlejki ih ima, sad da li je puno ili kao prošlih godina ne umem da procenim.
 
Sremac
Sudeći po situaciji koja se vidi na priloženim slikama,kod tebe je više od 50% duplica.Kod mene je procenat još veći.
Uzroci:
Stručnjaci kažu-ukoliko je vrijeme u oplodnji nepovoljno,česte kiše,hladno vrijeme i td,dolazi do samooplodnje i javljaju se takvi oblici plodova.

Šta se desilo ove godine.
Vrijeme izuzetno povoljno.Dosta sunca,ne pretjerano visoke temperature,vjetrovito,a bilo je i pčela,a ipak se to desilo.

I što je interesantno,veliki broj duplica se pojavio ne samo na jednom užem području,nego širem reonu bivše nam,meni lično drage,države.

Šta to znači,koće ga znat.
 
Šta se bre svi žalite što imate duple, a duplo je duplo i veće od jednog, što bi rekao Mujo:bravo:. Ja kod mene baš i ne vido toliko da bi me to baš nešto sekiralo a iako bude, zna se ide u rakiju.
 
Ne bih se ni ja sekirao, al kad onaj tamo na otkupu dođe i vidi duple samo kaže "njet" pa se onda češem i gde me ne svrbi.
 
kod mene je upravo bilo kišovito vreme danima, par mrazeva, sunca i ne baš nešto...tako da sam ja školski primer gore rečenog i imam duple, pogledaću sutra koliki procenat, ali dovoljno velik čim sam ja kao laik to primetio pre nego ste vi ostali i spomenuli i to samo letimičnim pogledom :)
 
Nazad
Vrh