Šljiva

Pozdrav svima!

Znači situacija je svuda ista što se tiče duplica.
Genetika, stres, toplo, hladno...i mi tu ništa nemožemo, kako je tako je...
Kod mene ih ima svuda, Č.rana, Č.lepotica, a najviše na Stenly
Koliko ima duplih, možda se i nađe koja trojka kao @ironman:osmeh:
pozzz joe!
 
@joe
naravno da moze nesto da se preduzme, proredjivanjem plodova mozes da odbacis te sto su van klase a te "duplice " bas to jesu , deformisani plodovi koje neces prodati kao konzumno a ujedno ces dobiti krupnije plodove sljiva koji ti ostanu na drvetu. ja do sada to nisam radio ali kod sorti koje se dobro placaju i imaju krupnije plodove to se isplati..... naravno ne na stenley-u ili rodnoj i sljivama koje idu u rakiju. kod mene ove godine ide proredjivanje na cacanskoj najboljoj i jedna parcela probno na lepotici

jel zasadio neko nesto novo od vas ili mozda ima u planu neku novu sortu ?
 
Pročitao sam da duple plodove nije dobro koristiti u rakijskoj proizvodnji jer daju gorčinu rakiji, da li je to tačno ?
 
Dobro vece ljudi.
Pisao sam malo u odeljku Prihrana vocaka organskim djubrivima.Tamo sam napisao da sam poceo polako da sredjujem po malo zapusten vocnjak.Uradjeno je orezivanje i isecene su mladice koje izbijaju tako svuda,uradjeno je dva prskanja i tako.Polako se sredjuje i bice to ok.Moje pitanje je,ako neko moze da mi pomogne,zasto otprilike svake druge godine radja sljiva kako treba.Nije radjeno djubrenje,nije navodnjavano i u pitanju je stenli.I pitanje jos jedno,koliko kosta sistem kap po kap?Jel se zna okvirno cena za nekih 120 stabala,bunar imam na 15m od sljivika.
Puno hvala
 
@ mirkem
radja svake druge godine zbog nepravilnog orezivanja ili -ti neorezivanja. ( u odrzavanim vocnjacima radja svake godine a u u neodrzavanim svake druge , e onda te druge godine cena sljive ode u p.......m... i ti onda jedva izvuces ono sto si ulozio) ovo nisi pitao, ali rekoh mozda volis da znas. cena sistema je relativna stvar i zavisi sta hoces tako da ce to biti bolje da se raspitas kod nekog sto prodaje takvu opremu , ono sto je u sustini najskuplje to vec imas (bunar).
 
KRCINAC hvala na brzom odgovoru i na informacijama.Nije nazalost orezivan vise od 5godina.Sada cu se truditi da svake godine bude orezivan i tako dalje.Imam malo problema sa travom,za sada cu kositi pa cu videti sta cu.Ima li nekih predloga za to mozda?!I kakvo je ovciji stajnjak za sljivu?
 
molim za pomoc ako neko zna sta moze biti,sad me zvao otac iz vocnjaka sav pogubljen u petak je bilo sve ok,sad su na stenlejkama samo skoro sve grane i cvetovi suvi(poneki zelen list samo kaze na granama da je ostao ostali kao da su sprljeni) a cacanke su ok skroz
sljive imaju 7 i 6 godina
ima li iko ideju sta im je i sta da radim?
hvala unapred
 
molim za pomoc ako neko zna sta moze biti,sad me zvao otac iz vocnjaka sav pogubljen u petak je bilo sve ok,sad su na stenlejkama samo skoro sve grane i cvetovi suvi(poneki zelen list samo kaze na granama da je ostao ostali kao da su sprljeni) a cacanke su ok skroz
sljive imaju 7 i 6 godina
ima li iko ideju sta im je i sta da radim?
hvala unapred

Monilia, ako nije prskano u cvetu.
undefined​
 
Ljudi da se pozalim, na najboljoj i lepotici vise od pola plodova duplaci ko da su nedaj boze stenly :) Ovo mi se nikad nije dogodilo. Ko prodaje za konzum bice problema prilicnih. Jel se jos nekom ovo dogodilo ?
 
@krcinac
znaci od sledece godine usled orezivanja i djubrenja bi trebalo da ide svake godine rod,naravno osim ako ne izmrzne ili tako nesto.koliko staviti ovcijeg stajnjaka?
hvala?
 
Pozdrav svima!
@joe
naravno da moze nesto da se preduzme, proredjivanjem plodova mozes da odbacis te sto su van klase a te "duplice " bas to jesu , deformisani plodovi koje neces prodati kao konzumno a ujedno ces dobiti krupnije plodove sljiva koji ti ostanu na drvetu. ja do sada to nisam radio ali kod sorti koje se dobro placaju i imaju krupnije plodove to se isplati..... naravno ne na stenley-u ili rodnoj i sljivama koje idu u rakiju. kod mene ove godine ide proredjivanje na cacanskoj najboljoj i jedna parcela probno na lepotici

Nije ti loša ideja, samo mnogo vremena oduzima! Al u svakom slučaju probaću na Č.ranoj, jer ona bude prva i najbolje se prodaje kao konzumna. Samo ću još malo sačekati, jer još uvek odbacuje plodiće, pa da vidim na čemu sam...
Kao za inat, neodbacuje duplice uopšte.

Pročitao sam da duple plodove nije dobro koristiti u rakijskoj proizvodnji jer daju gorčinu rakiji, da li je to tačno ?

Verovatno je to zbog toga, što koštica duplih plodova nije kompaktna! Nego se lako rascepi na dva dela, nekad samo rascepiš dupli plod, i sama koštica se prepolovi. Pa zbog toga nevalja u rakiju, jer se koštica prepolovi i bude komina puna cijano vodonične kiseline, zbog toga je i gorka rakija. Kao plod je ok, al košticu bi trebao vaditi ako ide u rakiju! Što će nam biti i glavna zanimacija ove sezone...

Ljudi da se pozalim, na najboljoj i lepotici vise od pola plodova duplaci ko da su nedaj boze stenly :) Ovo mi se nikad nije dogodilo. Ko prodaje za konzum bice problema prilicnih. Jel se jos nekom ovo dogodilo ?

Kod svakog je ista situacija, duplica koliko hoćeš...prelistaj predhodnu stranicu, i sve ti bude jasno.

živi bili...
pozzz joe!
 
Malo skrećem sa teme ali mi se čini da ovde (na šljivi) ima najviše kompetentnih ljudi da me posavetuju: planiram na jesen da posadim veći voćnjak, međutim ono što me plaši jesu zečevi a naročito srne kojih ima mnogo, gotovo uvek vidim neku kad odem do imanja. Čitao sam po forumu da ljudi štite mrežicama ali imam prijatelja koji kaže da i pored njih srna mu je upropastila kruške. Sa druge strane jedan stariji voćar me ubeđuje da je i samo krečenje dovoljna zaštita u početku, ali prema tome tek imam rezervi. Šta mi je činiti i da li je moguće da izbegnem ograđivanje voćnjaka jer u ovom trenutku ne verujem da mogu to finansijski da podržim?
Što se tiče duplica i kod mene je ista situacija, puna su ih drva ali sva moja šljiva ide u radžu pa sumnjam da će im neko naći manu.:)
 
@uzunche
meni ove godine mrezice nisu pomogle, zbog visine snega kojeg je bilo 70-ak cm , a niske krune . ostao bez svih prevremenih grana na sadnicama posadjenih jesenas. za jesen je u planu krecenje (krec +mast)
 
Prve tri godine sam mazao srestovom Kunilent .
Sretstvo je na bazi ribljeg ulja i zečevi bježe od njega kao od vraga ,nisu taknuli ni jednu šljivu
srestvo je 100% djelotvorno,na jesen ga namažeš ili pošpricaš i miran si.
 
@uzunche
meni ove godine mrezice nisu pomogle, zbog visine snega kojeg je bilo 70-ak cm , a niske krune . ostao bez svih prevremenih grana na sadnicama posadjenih jesenas. za jesen je u planu krecenje (krec +mast)
Hvala još jednom. Pretpostavljam da je u pitanju svinjska mast? Pominjao mi je neko i životinjsku krv da se maže ali mi je to već malo ekstremno, ova verzija sa mašću je sasvim ok ako je delotvorna naravno.

---------- Poruka napisana u 21:06 ---------- Prethodna poruka je at 21:04 ----------

Prve tri godine sam mazao srestovom Kunilent .
Sretstvo je na bazi ribljeg ulja i zečevi bježe od njega kao od vraga ,nisu taknuli ni jednu šljivu
srestvo je 100% djelotvorno,na jesen ga namažeš ili pošpricaš i miran si.
Pretpostavljam da je delotvorno i što se tiče srna? Hvala najlepše na savetu, samo da izbegnem dizanje stubova i žicu, bar za ovu godinu...
 
predprosle godine 2x mazao kunilent i morao sam 140 sadnica kajsije da zamenim. kunilent od mene veliki minus mrezice su ok ali ne stite od miseva, koji pri zemlji ogule koru , naprave prsten i sadnica se osusi . posto se obicno kruna formira nisko u zimama kao ova , kad je puno snega ne pomaze puno. na kraju mi ostaje ili da sve ogradim sto je velika investicija ili da probam sa krecom+mast sto mi je za sada jevtinija varijanta.
 
ja sam mislio na jesen kad budem sadio trešnje, kod svake da stavim kolac koji će da je drži pravo, i jedan ili dva malo dalje, pa onda oko tog trougla da omotam žicu koju bih usadio delom u zemlju..pošto kod te njive ima zečeva i miševa, znam kad smo gajili krompir i slično, dok orem samo iskaču oni mali sivi miševi, zanima me da li ukopavanje mrežice uopšte ima smisla jer miševi očigledno idu i ispod zemlje jel?

Drugo, komšija prekjuče oprskao šljive akordom i pojavile mu se baš krupne ulubljene ožegotine, ja sam prskao akordom u fazi početka precvetavanja i sve latice požutele pa pocrnele posle pola sata, srećom već behu plodići unutra, a prošle godine lozu usput oprskah akordom i sve mi požutelo i pocrnelo lišće, pitam ja vas, koja je fora sa tim akordom prokletim?
Vodili smo računa o količini, nismo odoka, nije prošao rok trajanja, kupili smo u različitim apotekama.
 
akord ti je sistemik prodire u biljku pa ako ga primenis u vecoj malo koncentraciji kao kod neke osetljive sorte kao sto je mozda ta tavoja loza bila onda imas hloroticno lisce, a komsija je juce prskao po toplom vremenu plus mozda malo veca koncentracija plus mozda malo neispravne dizne i eto ozegotina.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Nazad
Vrh