Šljiva

danas sam isao da obidjem stanje u sljiviku jer sam poprskao Signumom pre ovih kisetina i bacio prehranu. ostalo i vise nego sto treba. lepo se otrebila i bice roda za rakiju, ne mogu stici da ispecem. a mislio sam da ce da mraz i ove kise oboriti cvet, ali ono nije je ni pipnuloo.
 
Bosanac, vrlo ti je lijep voćnjak!

Idklecin
, mzupunski, normalno je da su takvi u ovo doba godine.

Ratos, dobar komentar :)

Sutra ili prekosutra idem sa totalnim herbicidom, trava je već narasla dovoljno. Sa KAN-om ću još malo sačekati dok se izdefiniše šta će ostati poslije mraza. Vrlo lako moguće da ove godine neće ni ići, ili samo pola doze. Valja dobro obratiti pažnju na prihranu ove godine, tj. redukovati je.
 
zašto misliš da treba redukovati prihranu? Ja baš mislim kontra, pogotovo ko održava zemljište u stanju jalovog ugara, u kombinaciji sa kišama, treba valda više đubriva?
Koje bi bile posledice viška KANa?
 
zašto misliš da treba redukovati prihranu? Ja baš mislim kontra, pogotovo ko održava zemljište u stanju jalovog ugara, u kombinaciji sa kišama, treba valda više đubriva?
Koje bi bile posledice viška KANa?

Posledice preteranog djubrenja mogu da budu preterana bujnost i smanjeno usvajanje drugih hranljivih elemenata koji nisu azot, fosfor i kalijum.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Ja sam kod mene održavao zemlju u stanju jalovog ugara, jesenas sam poorao na stranu međ voćkama, ne suviše blizu stabala, onda sam na proleće dva tri puta tanjirao, zatim isfrezirao. Znate i sami koliko je kiša padalo. U kombinaciji ta dva, pročitao sam negde da je potrebno više đubriva. Da li grešim? Kad je godina jako kišna i jalov ugar u voću, treba više đubriva.

Dalji plan mi je da freziram u redovima, a između da ostavljam travu koju ću da kosim i da malčiram redove i oko stabala.
 
Ako nemaš željeni rod koji će ti trošiti određenu količinu hraniva, ništa drugo ne preostaje da bude potrošač no vegetativni deo, odnosno porast. Hoću reći bujnost dobija na intenzitetu. Činjenica je da je potrebna hrana za, ako ništa drugo obrazovanje rodnih pupoljaka za narednu godinu, ali ne u tolikoj meri da se đubrenje sprovodi po redovnom planu i programu! Dakle, redukcija, zavisno od stanja zasada, starosti....
 
aha, u tom smislu kažete "ove godine", zbog očekivanih smanjenih prinosa zbog mraza i slično, ne mislite pod time na kišno vreme...pa ok, ja i nemam nešto smanjen rod, pa treba normalno da đubrim, jedino da ne preterujem na mladim voćkama koje još nemaju puno roda...
 
Danas otkinuo zaperke pa htio poprskati totalom ali je bilo previše vjetrovito i kiša svakih sat vremena pa sam odustao. Ipak sam pribacio kan u manjoj količini 80g po stablu. Bio je pretjeran strah da je mraz odnio. Plodovi se polako čiste i bujaju, a faza otpadanja promrzlih peteljki s plodovima čini mi se je u završnoj fazi, jer ovo što ostaje dosta dobro izgleda. Vrlo sam zadovoljan.
 
Oho-ho!
Krenulo se ovde u finese :)
Nego, redukovano djubrenje u odnosu na sta? Koja kolicina se smatra redovnom, i zasto bas ta, da bi se u odnosu na nju smanjilo i za koliko smanjilo?

Ma zezam se, normalno jeste da se manje djubri ako je manje roda, ali je normalno i ovo sto oktopod prica da se vise djubri u jalovom ugaru nego u drugim nacinima odrzavanja povrsine..
Sve se to moze izracunati ...a moze i odoka
 
67903d186826966

d42208186827038

Pozdrav vocarima :)
Prije par dana mi se poceo susiti list na sljivi, kao da je poceo veniti. Prskao sam jesenje zimsko i pred cvjetanje Jeli mi moze neko reci o cemu se radi ili sta da poduzmem. Sljiva je druga godina roda i prilicno je dobro ponijela, ali sada me zabrinjava ovo savijanje lista jer gdje god je savijen list tu i rod opada. Na jednom mjestu sam primijetio crva koji dosta lici na grancicu, a list kada se razvije vidi se nesto slicno paucini
Svaki savjet ili sugestija dobrodosla

---------- Poruka napisana u 18:56 ---------- Prethodna poruka je at 18:54 ----------



Evo slike
 
guseice izazivaci su verovatno po svojoj prilici a cak su se mozda i sa vasima udruzile pa zajedno stetu prave. ja bih isao tu sa nesistemicnim insekticidom tipa dimetogal, taman zahvatis i sljivinu osu i sljivinog smotavca prvu generaciju. sta kazu iskusniji? :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Komšiji se tako savio i blago osušio list trešnje, okrenusmo ga a dole vaške :) oprskali smo cipkordom iako sam mu ja savetovao dimetogal, ali samo je to bilo, jedna apoteka radila, a on zapeo danas da oprska..videćemo rezultate.
 
Uspio sam naci nametljivca pa odgonetnite jeli stetocina ili ne. Bavim se vocarstvom iz hobija, nista profi, ali bi mi bilo zao da mi vocke obole radi nemarnosti
evo jos par slika



Na poslednjoj slici sam primijetio da ima pri peteljki lista slicno vasima, sta mislite
 
valda nece ;) pozdrav majevici :ppozdrav:
Danas sam oprskao u kombinaciji bijelo ulje i chromogor 40(dobio od komsije) http://www.chromos-agro.hr/category/3/subcategory/53/26
Nije mi se vise cekalo jer sam primijetio prije 4-5 dana ali je nonstop padala kisa pa mi se nije isplatilo da prscem kada ce kisa sve saprati.
Dali sam pogrijesio u izboru??
 
Poslednja izmena od urednika:
preparat DIMILIN od Agrosave je preporucen za gubara bas, aktivna materija je diflubenzuron. Suzbice i ostale gusenice a za vasi nemma primenu mada vidim da su ovde problem gusenice. Preparat Decis, aktivna materija deltametrin, on je sireg spektra deluje na vasi i na gusenice, treba samo videti cenu i uporediti i videti sta se vise isplati.

A moze i taj, isto sirokog spektra ista aktivna supstanca kao dimetogal (dimetoat akt. supstanca), sto bi kupovao ako komsija daje za dz. a ucinkovit bice sigurno, samo da vidimo koliko ce dimetoat suzbiti gubara :) belo ulje mislim da nema svrhu sad da se primenjuje ono ide za zimsko prskanje.
 
Poslednja izmena od urednika:
A sta je tu je, nisam htjeo vise cekati pa sam na svoju ruku odradio. Ako nebi ovo uspjelo, znaci ide prednost na Decis. Nakon koliko bi trebao ocekivati da uspije ili ne pa da trazim drugi preparat
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh