Šljiva

могла би бити родна! у сваком случају, било да је измрзло или не, немојте пропуштати редовна прскања. долази и нови род ускоро!
 
Prvi zasad i prvi problemi ....
Od posadjenih 1020 sadnica, na oko 160-180 postoji veliki problem. Na svakoj od tih 160-180 postoji smola koja je dovela do susenja. Osusilo se oko tri cetvrtine stabla.
Isao sam u rasadnik i kazu da ce izaci na teren. Inace dobio sam potvrdu da sam kupio bezvirusni sadni materijal.
Inzenjer koji je gledao stabla kaze da nema sanse da su sadnice bezvirusne jer da je tako ne bi se desilo ovako nesto, jer i na nekim sadnicama koje su se primile ima problema.
Inace, podigli smo zasad uz primenu apsolutno svih preporuka strucnih ljudi, prskali, bacili gnojivo, okopali....sve ono sto se moglo uraditi za ovih 5 meseci.
Sacekacu inzenjere iz rasadnika pa cu da vidim sta dalje.
Nije bas prijatna situacija, ali i to je sastavni deo ovog posla. Nadam se da ce na kraju ispasti kako treba.
 
Virusna oboljenja skoro nikad ne luce smolu, pre ce biti da je neka bakterijska ili gljivicna infekcija, u svakom slucaju to treba sto pre izvaditi iz vocnjaka da ne bi doslo do sirenja po vocnjaku. Mada razmisli i o mogucnosti da se nisu primile ili da su promrzle.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sacekacu inzenjere iz rasadnika pa cu da vidim sta dalje.
Nista dalje...za gusu ih hvataj da ti nekako nadoknade stetu...i to ne samo da ti zamene sadnice....ko zna sta su ti prodali
Sad ce od njih da krene prica kako tvoje zemljiste nije dobro, kako si nesto pogresio pri sadnji..ma sto razloga ce da izmsiljaju.
Tu sadnice ne valjaju, jer treba stvarno nesto mnogo naopako uraditi da bi se to tako brzo manifestovalo na sadnicama ako bi one bile zdrave.
 
@Ironman
Apsolutno se slažem da će da izmisle nešto u zemljištu da ne valja .
Moj primer . Posušilo mi se više od 20 % voćaka( preko 1000 kom.) i to čudno skoro pa u svakom drugom redu neka biljka i to jedna vrsta ( kao slučajno). Čovek došao da vidi ( prodavac) inače profesor poljoprivredni i kad nije ima šta da kaže tražio mi je da radim prisustvo Atrazina u zemljištu . Ja odem na poljo.fak. kažem da je predusev bilo žito pa plus 1 god.parlog starija profesorka se samo nasmejala . Na kraju kad ljubaznosti dodje kraj ,dodjemo do blizu hvatanja za revere e onda može sve i sve se priznaje .
 
listovi sljive su mi nekako bledo zelene boje,sta bi to moglo biti sutra bi uradio folijarnu prihranu
 
Oktopod
Lako je tebi kad imas strica pa ti on spremi sadnice, em za dz em ne brines oko kvaliteta :)
Stvarno, sta ti je sa stricem, jel video tvoje rastilo?

A za ovaj problem, stvarno je skoro uvek ista prica, rasadnik posalje nekog koga pretstavi kao nekog strucnjaka u pm, kakvog svet jos nije video, ovaj pocne da teoretise o nematodama, o ostacima pesticida, o mikroelementima, o losoj pripremi zemljista, o bog te pita cemu, trazi neke svemirske analize, kao oni sve rade na visokom naucnom nivou, oni su superprofesionalni, a stvarnost je najcesce sasvim suprotna od toga.

I kako sad nadoknaditi stetu mladom vocaru npr?
Jbg lako je zameniti 200 sadnica, to je na kraju 200 evra, nije neka prevelika cifra, ali sta sa ostalim sadnicama koje su se kao primile a ko zma kako ce napredovati? Pa i da mu zameni sve sadnice ili da mu vrati pare, kako da mu nadoknadi godinu dana vremena?
Stvarno je mnogo vazno paziti od koga se kupuju sadnice
 
stric nije više dobrodošao, nismo se ni čuli ni videli, ne volim rođake koji mi pomažu samo za novac a i tada gledaju da otaljaju posao. Njegove sadnice koje sam kupio pre 2 godine, od 7 se osušilo 4 prvo proleće, od 3 preostale jedna ne raste već je procvetala na vrhu, jako nisko, drugoj je prve godine na podlozi pukla kora i ima sad kao rupu na kojo fali pola tkiva, samo je jedna od 7 kako treba...
12 sadnica burlat, one šestogodišnje što sam orezivao su procvetale po 4 komada u grupama u različito vreme, tako da nisam siguran ni u sortu a od njih sam uzimao grančice baš da bih bio siguran u sortu, a tek ću ove godine videti koja je sorta..

Tako da možeš i da kupiš od strica, džabe ti.

Ujak koji ima burlat od 12 leta mi je obećao grančice da bi mi onda složio priču da mu je grad polomio grane, kako grad nije padao od njegovog obećanja u januaru do marta kad sam otišao po grančice, a i u januaru je znao procenu štete od grada koji je pao u maju još, ubedio me sećaš se da sadim magrive u njivu pa u avgustu na stalnom mestu da kalemim pupoljkom, tad bi imao grančice navodno...

Pa ti vidi kome danas možeš da veruješ bilo šta. Zato ubuduće radim sve sam, svojim rukama i svojim za sada skromnim znanjem pa šta mi bog da, neću da zavisim od nikog.
 
Hvala na savetima.
Sto se tice rasadnika, stvarno sam proveravao na sve moguce strane i nisam cuo losa misljenja.
Ono sto je karakterisitcno je da su se uglavnom u nizu osusile. Znaci, bilo je po deset komada u buntu i sadjene su redom.
Javim vam kakav su zapisnik napravili experti iz rasadnika :)
U medjuvremenu cu da zovem ove iz poljoprivredne strucne sluzbe da naprave zapisnik.
I gde sada da trazim sadnice za jesen :)
 
Imam takodje problem sa smolom. Jesenas sam posadio 20ak požegača u produžetku voćnjaka koji sam tad i raskrčio, sve su se primile i krenule sa vegetacijom ali sam danas primetio na nekoliko da imaju smolu i ne nalaze se jedna do druge. Na dve sam imao problem sa smolom ranije ali sam po savetima forumaša okrečio ih, zatim okupao plavim uljem, fungicidom prošao i koliko mi se čini više nemaju smole niti oštećenja ali sad evo kod drugih,e pa molim za savet...
 
Jas vo noemvri sadev sliva stenlej i gi mackav so svinska mast, dali toa moze da bide pricina za nerazvivanje na drvcata. Vegetacijata veke e pocnata a na niv nema nikakvi znaci za razvoj...Ako moze nekoj da mi pomogne, odnapred blagodaram.:sta::sta:
 
moze vrlo lako biti nedostatak azota. najbolje slikas pa pokazes




dsc1469-1.jpg


slikano je pored visanja ali vidi se bledo zeleni listovi ,danas sam pored vocaka razbacao malo ureje a sutra cu prihraniti Murtonikom i Slavolom
 
Poslednja izmena od urednika:
primecujem da su bas visoka stabla. Ovo prosvetljavanje listova mi deluje kao nedostatak azota. Na bolesti sumnjam sem ukoliko eventualno nema nekog susenja grana ili jace pojave smole. Kombinovana prihrana moze u svakom slucaju samo da koristi, samo nemoj ni sa njom da preterujes.

 
Poslednja izmena od urednika:

Morala su ici u visinu jer stalno kopaju,te plin,te kanalizacija,te su cevi menjali od vode tako da su morala na taj nacin biti orezana inace bi ih sve morao vaditi,sada ih pokusavamo koliko toliko spustiti dole.Probacu sutra prehranu murtonikom i slavolom.Uradjeno je pre ovih kisa Signum.


 
Poslednja izmena od urednika:
Kako ti brate to uspelo, ova moja gleda šljive samo na slici i silno se oduševljava.(u poverenju koreni joj vuku iz Crne Gore). Doduše pravi dobar džem, naravno kad ih donesem,.
 
Nazad
Vrh