Šljiva

Uzunche, ako ti finansije dozvole ili nađeš besplatno, a u svakom slučaju bi trebalo, ti uradi analizu zemljišta. Može da se ispostavi da ima višak nekog elementa, čuo sam da za kajsiju zna da smeta previše azota, tako da znaš dal ti u zemljištu nešto fali ili ima viška, mada kažem to laički pa uzmi sa rezervom, meni deluje na fizičko oštećenje, smolu je možda bolje i ne skidati jer je to kako reče ironman prirodna zaštita biljke i najbolja, ako se bude širilo onda skini smolu i oguli malo to mesto pa premaži nekim fitobalsamom, a ako dođe do ne daj bože situacije, uvek možeš da probaš prekalemljivanje granom, prosto zasečeš koru ispod i iznad mesta gde se suši i umetneš grančicu kojoj su krajevi ukoso reznuti, da se kambijum tj sredina grane dodirne sa kambijumom debla, na tan način uradi bajpas oštećenog mesta, možeš da upotrebiš par grana a ne samo jednu i miran si :ppozdrav:
 
kicca, krcinac

'Ajde bre pisite,
Ja sam to sto ste primetili hteo da napisem al ispada da se samo ja ovde nesto bunim, da svemu nalazim mane, ali ovo sa vitkim vretenom i tri metra u redu...mislim jbg
A i vitko vreteno na dzenarici...al to smo vec apsolvirali :)
 
Da ste pročitali moj post sa malo više pažnje videli bi ste da je uzgojni oblik poboljšana piramidalna kruna (osim na stenleju koji će biti zastupljen sa 10% od ukupnog broja sadnica). I tih 10% će biti na istom razmaku iz čisto estetskih razloga.
 
@ Vladimir
estetski ce to da izgleda samo ove godine a od sledece pa na dalje ne ,jedino sto ce verovatno i to biti pretvoreno u piramidu tokom par godina
 
ma niko te ne proziva ali ako si se vec konsultovao sa ljudima iz struke trebali su da ti ukazu na to da je optimalno za vito vreteno razmak medju stablima 1,5 m a kod tebe je duplo sto je problem u smislu ili ces imati prazan prostor izmedju stabala ili neces imati zeljeni uzgojni oblik ako me razumes

---------- Poruka napisana u 21:42 ---------- Prethodna poruka je at 21:37 ----------

a i za tu kombinovanu americku krunu optimalni razmak je 5*3 a ne 4*3 i to nije slucajno ili zato sto je neko tako hteo nego zato sto sa 5*3 dobijas krosnju perimetra 3m pravilno okruglog oblika i 2m za prolazak traktora i mezanizacije medju redovima ovako sa 4 m razmaka moras ili da formiras elipsastu krosnju ili "mlatis traktorom po granama
 
i meni bio zec u sljiviku....Kalem vosak da premazem...kolike su sanse da sljive prezive,stare su oko 1 god.
 
ako nije skinuo koru ukrug sanse su velike.odnosno jednostavno receno vidis kako ti to glodanje izgleda ako je ono malo glockao premazi i nema brige ako je bas unakazio bolje zameni ili prekrati sadnicu jer ima da boluje i nikad nece biti kako treba:ppozdrav:
 
Znam da je optimalan razmak za vitko vreteno 1,5 m ali se ovde radi o isuviše maloj količini stabala. Takođe mi je predočeno da je optimalan razmak između redova 5 m ali sam spreman da se malo pomučim oko obrade zemljišta zarad većeg broja stabala - malo sam u deficitu sa zemljom. Zapravo prvi i poslednji red će biti udaljeni od ivice parcele po 4 m, a redovi između 4,5 m jedan od drugog.
 
Ja nikako da kazem: ako nekome trebaju sadnice pozegace neka se javi, imam ih u izobilju, sredjujem stari vocnjak u kome ih ima toliko da mi je svaki put zao kad moram da ih posecem, radije bi ih dao nego da ih vadim...
 
uzunche, hvala lijepa, meni požegača ne treba.

ironman, vidim ponavljaš me, pa fino, em što me pratiš, počeo si i da učiš od mojih pisanja. Ponosan sam, samo tako. :) Ali kad već utvrđuješ simptome, potrudi se da tvrdiš ono što misliš a ne svaki put demant u istoj rečenici, pa i sad ovo zadnje o uzroku smolotoka. Ako treba citiraću. :)

Za nekoliko stabala raditi sve te silne laboratorijske analize, i to predlagati čovjeku koji samo pita šta da radi s njima? Ma daj koje je to foliranje? Prosipa se znanje ko iz rukava. Ko ima šljivu i ako ju je ikad imao, zna šta je smolotok, u kojim godinama nastaje i zavisno od faze šta može učiniti. Analize...vrlo stručno! :)

kicca, krcinac, kao prvo pozdrav obojici, slabo vas ima na forumu u zadnje vrijeme! :ppozdrav:

Da se ne vraćam sad, al jedan od vas je rekao da je savjetovao rez na "južnoj" strani... pa mislim.

Vladimir, oko razmaka, kao što su prokomentarisali zadnja dva uvažena člana koje sam pomenuo, u pravu su. 4x3 razmak je dosta problematičniji nego npr. 5x3. Vitko vreteno na 3 metra u redu može, ali biće problematično oko rezidbe u starijim godinama, i mlacaranja grana po kabini traktora. A do tada oko praznog prostora kod zaštite. Prvo vidi šta ćeš koristiti od mehanizacije, a onda da li sortiment odgovara gustom zasadu ili ne, pa razmisli koji razmak. Po meni 1,5m je već pregusto, može i gušće jedino ako se ide na solakse i slične oblike, ali tu bez navodnjavanja i špalira ne treba ni razmišljati.
 
Poslednja izmena:
vidim ponavljaš me
A ti bi to voleo ? :)
E moj Vocaru, ako to budem doziveo ubicu se.

počeo si i da učiš od mojih pisanja
Ne vocaru, ja sam o sljivi poceo da ucim od rodjenja. Rodjen u kraju (Valjevo) o kom je odvajkada sljiva vazila za kulturu od koje se najozbiljniji novac uzimao i kuca izdravla, odrastao u porodici koja je na sljivi opstajala, o sljivi sam ucio u srednjoj skoli i na fakultetu, od sljive zivim i izdrzavam svoju porodicu....nisam kao ti vocaru onomad zasadio strotinak komada pa pomislio da o sljivi sve znam.
Nemas pojma vocaru, blage veze nemas a ni kapaciteta da to shvatis.
To sto te taj banjalucki kalemar ubedio da nesto znas kako bi ti uvalio sto vise sadnica je samo dokaz da zapravo pojma nemas. Onoga ko nesto zna nije lako preveslati kao tebe taj sto je preveslao.
 
Vidiš da sam u pravu, ma opušteno kolega ironman. :) Ne skreći opet sa teme, to te ne čini ništa pametnijim. Samo ti veslaj :)
 
Za sta si u pravu?
Hajde vocar majku mu staru, pa daj jednom reci na sta mislis?
Za sta si u pravu?
Za ravan rez, za trulez, smolu, za "bijeljiku" (naziva jbt!)...za sta jbg?
Pa sve sto si napisao su tolike gluposti da nema normalnog coveka koji ce se sloziti sa tim a ti i dalje pricas kako si u pravu....
Za sta?
 
@Vocar
Ovo za juznu stranu mi rekao predsednik saveza udruzenja uzgajivaca.......... ima 55godina i 50+ hektara pod vocem meni je izgledalo logicno njegovo objasnjenje/naravno da necu da ga prenesem/smatram da je obicnim ljudima dovoljno da znaju sta treba da urade a svaki savet koji napisem je za njih profi vocari smatram da imaju dovoljno znanja.
Kad smo kod prijatelja podseti me ovo @vocarevo podpitanje pa da izreklamiram malo moje selo i mog najboljeg prijatelja sa kojim sam zadnjih 10 godina svaki dan delio dobro i zlo/pre nego je Balasevic zapevao cuvenu "zanavek je otiso iz sela"
http://www.youtube.com/watch?v=zt707fHnEDw
 
pitao čovijek tko ima ......:)
Novija švapska sorta,kod nas u slavoniji ,počeli unzad par godina da sade te sorte ,selekcija TOP
 
Poslednja izmena:
Делује занимљиво, одличне карактеристике, тврде, погодне за био-узгој! приметио сам да је продају хрватски расадничари, код нас је нема у продаји. Па ме чисто занимало да ли неко има искуства. Wajabul, хвала на одговору.:ppozdrav: http://poljoinfo.com/member.php?270-wajbul
 
Nazad
Vrh