Šljiva

bosanac, jel ti ovo razvodiš ili vraćaš ramene grane u vertikalu? :) Šalim se malo. Žicom je mnogo efikasnije to raditi.

Potvrđujem da je cijena Ljepotice i u Krajini bila toliko koliko reče Mladi vocar iz Brčkog.
 
U pravu si.
Neke grane sam razvodio,a neke vraćao u vertikalu koje su se zbog roda malo više savile.

Što se cijene tiče,vi ste dobro prošli.U mom kraju led je odradio svoje,tako da je cijena bila 30 feninga oko 15 eurocenti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma kad ima izvoza tad se i prodaje po boljim cijenama. Kod nas je bila č.rana 1,2km (0,6 €) a č.ljepotica 0,75km (0,38€) a stenley je bio i po 0,25km (0.13€) nije ga htio niko jer nije išao u izvoz. A za predatu šljivu u Bosnaplod u Brčkom bit će sudski epilog. Ima nas dosta oštećenih.
 
uh uh, mnogo trazis :)
Determinacija sorte na osnovu izgleda stabla i to cak bez lista je prilicno teska stvar i ne verujem da postoji iko koe to moze sigurnoscu reci a da je ozbiljan. Svaka determinacija bez ploda je prilicno nesigurna.
Pre se mogu iskljuciti neke masovne sorte pa bih ja iskljucio stenlej, cini mi se da nisu ni cacanske sorte, ali zato ne bih iskljucio crvenu ranku.
Ona ima te uske uglove grananja i zna da joj ovako zaraste krosnja. Naravno da uopste nisam siguran.


Sve stoji sto si rekao, da je tesko prepoznati...Ali ..posto sam imao ovakva 3 "kiklopa"..., koji su naravno, pristojno, "preklani" i kultivisani, sa sigurnoscu, od 90% ,kazem da je crvena ranka...zakon za dobru sljivovicu...da ne sirim temu o toj rakiji...itd...Posle "klanja" nisu se lomile grane,usled tezine , poloda..Ostalo je oko 35-40 kg. ploda po biljci,sa secerom od oko 11% (mereno refraktometrom)..Ako sam nekom pomogao.onda ..dobro ..a ako ne ...Sorry..

Pozdrav Misa
 
Cacanska rana

Na jesen planiram da posadim Cacansku ranu, 700 komada.
Bice posadjeno u produzetku vocnjaka na kome se nalazi lepotica. Bocno od tog novog vocnjaka postoji zasad sljive star 6 godina u kome ima vise sorti.
Jel moze neka preporuka vezano za oprasivanje ?
Kakav odnos rane i lepotice se preporucuje ?
Naravno, u planu su i pcele.
Hvala unapred.
 
Pozdrav svim profesionalnim vocarima i ostalim ljubiteljima sljive. Ja sam Zile iz Kragujevca. Imam stari sljivar od oko stotinak stabala pozegace i crvene ranke od kojih se godinama pece vrhunska rakija. Ukoliko mi uspe da dobijem start-up kredit, nameravam da u toku leta povadim stare sljive i prosirim parcelu na 1 hektar, te da zasadim nesto iz TOP asortimenta, na pr neki hibrid cacanske lepotice kod koga je otklonjen problem pucanja kore u kasnijim godinama. Zanima me da li je moguce nabaviti takve sadnice kod nas ili neki link gde direktno mogu da kontaktiram proizvodjaca, uopste sve informacije o austrijskim i nemackim hibridima cacanskih sorti. Hvala na razumevanju
Pronasao sam neko stivo, cetiri potomka cacanske najbolje,topgigant plus i topstar plus kojima je potreban oprasivac i ranije stizu u kombinacijisa tophit plus i topend plus kao kasnijim i samooplodnim
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh