Šljiva

имам три врсте чачанску лепотицу родну и стенлеј далеко најбоља је лепотица стиже 2 недеље раније већи плод ниједну годину није оманула ове године ниста од родне за ракију је боља стенлејка али има проблем са монилијом код лепотице нисам имо тај проблемпросле године нисам прскао код лепотице нисам имао никаквих проблема за мене лепотица број 1
 
Mozda je glupo pitanje, ali kako znati da li je i koliko mraz ostetio biljku? Konkretno moje sljive i visnje vec imaju male plodove...

Nisam rekao da je oštetio biljku, već da je obrano 50% plodova, koji su naravno već zametnuti. A kako se vide, pa crni su skroz, kao i od svakog drugog mraza, nije nam ovo prva godina sa mrazom, ali je ovo možda najozbiljnija šteta u ovom delu Srbije dosta godina unazad. Sa kim god sam se danas čuo sa juga Srbije, okolina Niša, Blaca, Prokuplja, Kuršumlije, svi su imali štete, dosta njih i 100%.
 
U pravu si kolega vuxsd 100000............... posto za ono oko odluke o sadnji i radu. Inače ja sam nov u proizvodnji šljiva na većim površinama. Imam zasad č. rane u drugoj godini na jednom hektaru, oko 600 komada sa oprašivačima č. lepotica i č. rodna po 60 komada. Zasad su u odličnom stanju
 
Poslednja izmena:
Žao mi je druze, koliko je bilo u minusu i koliko je trajalo?
Mi smo noćas obrali 50% našeg roda za ovu godinu. Šljivu je razvalio mraz uprkos prskanju aminokiselinama i biostimulatorima i prihranama i jbm li ga čime još. Jednostavno gde je bilo vode u parcelama, koja jako privlači mraz, i u nešto malo nižim delovima razbio mraz skoro sve. Na vrhu brda gde je bilo jako provetreno i suvo bolja situacija. Sve u svemu zasigurno ne uplaćujemo osiguranje od grada i ne đubrimo više azotom, a ostalo moramo redom. Dobra stvar što su višnje ostale netaknute, iako su red uz red sa šljivama koje su tučene, jednostavno malo bolje podnose.
 
Hvala svima koji su izdvojili vreme i napisali nesto o C.ranoj. Razmislicu jos da li da je ubacujem u Lepoticu ili ne, jer vidim da puno hvalite Lepoticu.. u svakom slucaju hvala svima.
Kakvi su zahtevi sljive za vodom, oni koji imaju uslove koliko je cesto zalivaju u sezoni?
 
Tu gde živim je bilo -1, ali 6km dalje u zasadima je bilo -4 pa i -5, a palo je ispod nule već oko 3 sati, i guralo do 7. Višnja je pregurala, malo potpomognuta tretmanom pre mraza, malo jer je izdržljivija. Sve u svemu veliki zasad koji je na vrhu brda i jako je provetren je onako, nema većih šteta na skoro 20 hektara, a ima na 10, ali nažalost to mi je zasad star 2 i 3 godine, pa tu i nije bilo glavnog roda, a u starim zasadima na oko 3 hektara šljiva skoro načisto otišla, a na preostalih 3 je šareno. Sve u svemu velika šteta sa tendencijom da u narednim godinama bude višestruko veća kad sve dođe na bolji rod. Koliko god da sam uvek bio protiv osiguranja od mraza, jer nismo imali problema sa tim, prošle i ove godine trpimo štetu, i ozbiljno razmišljam na tu temu, mada kad osigurate od mraza, i rod na kvalitet pošto imamo i grad u toku leta imate četvrtinu roda već unapred datu osiguravačima. U Nišu je kolega branio trešnje od 1 do ujutru i nije uspeo, nekog momenta je bilo -6. Drugi kolega u Merošini ima 100% štete na višnji, radi se o Šumadinki na oko 3 hektara, radio je isabion pre mraza. U mom kraju u većini sela obralo sve. Naravno jutros u poljoprivrednim emisijama nešto malo o malini i to je sve, bitno je kako je pšenica podnela mraz. Mislim da će cena rakije porasti od naredne nedelje kod svih koji je rade od šljive, ko ima suvu šljivu od prošle godine, nemoj da brine, a cena konzuma ove godine neće biti simbolična, nažalost to nama koji smo stradali ne pomaže.
 
Malinari su glavni sta ces ima ih dosta a koliko ima posla u malinama samo oni znaju. Sljiva je nasa takva kakva je nama je ova godina jako cudna da nije bilo onih ludih temperatura u martu ne bi voce ni krenulo toliko zestoko. Mozda za profesionalne vocare kao zica postoji neko osiguranje na vise godina pa budu manje premije ali opet ne volim osiguranje nikakk
 
Људи, је ли ово измрзло?
slike.php
[/URL][/IMG]
Не види се баш добро, али има ситне пликове на покожици плода, види се да јесте неко оштећење, али као што се види плод је зелен, није потамнео, и кад се отвори мала семенка је бела. Има и неоштећених плодова, отприлике половина. Шљива је близу куће па за сад изгледа да није лоше прошла.
 
Moja cacanska rana je usla u petu godinu tako da to roda sto ima je za jelo. Ako je mraz u medjuvremenu nije smlatio. Imam oko 60 komada u tri reda, i red lepotice kao oprasivac. Lepotica je jos prosle godine dala roda za jelo, a ove je cvet na cvet. Ipak, dok dodje do roda kada mogu poceti da komentarisem te dve sorte proci ce jos dve-tri godine i malo vise iskustva sa njima. Inace su posadjene na odlicnoj parceli, okrenutoj ka juznoj strani. E, problemi tek nastaju. Naravno, otkup. U mom kraju rana nije zastupljena i nema otkupa, a ovo moje je smejurija da bi neko dosao da otkupi. Znaci, kvantas je jedino resenje, najblize. Drugi problem je ambalaza, tj nabavka plitkih drvenih gajbica. Treba da idem u Grocku da ih nabavim. Pa izacice me skuplje dara nego mera. Neko spomenu i rakiju od rane. Od tog posla leba nema, sljivu mora doooobro sunce da osunca tokom leta da bi se napunila fruktozom, a rana se bere krajem juna il pocetkom jula. Prednost rane je sto ima skoro dva meseca manje mogucnosti da je pobije grad il da je obere suša. Ja sam zbog toga tu parcelu iskoristio za nju jer su vremenski uslovi postali ekstremni zadnje dve decenije, i treba gledati da kulture koje sadimo imaju sto kraci reprodukcioni period. Dakle jedini problem-plasman.

- - - - - - - - - -

Ah da... Od bolesti sam primetio da je lepotica podlozna rdji a rana supljikavosti lista.

- - - - - - - - - -

Ne rdja, vec plamenjaca!
 
Poslednja izmena:
Nisam, to su rekli neki pametniji ljudi od mene tako da ja to necu ni pokusavati. Pazi, ne postoji voce od kog se ne moze peci rakija, ali pitanje je isplativosti. Rana je stona sorta, ima visoku cenu u odnosu na recimo stenlej ili rodnu koje su industrijske. Nije li logicno nju predavati a od ovih peci rakiju? Drugo, rana ima dosta manji procenat secera u sebi i ako bi, na primer od stenleja ili rodne dobio 10 litara, rana ne bi bacila vise od 5-6 litara. Ekonomska isplativost je na prvom mestu, a zbog toga se i bavimo ovim, zar ne? Znaci, nit ima logike peci rakiju od cacanske rane, nit ekonomske isplativosti.
 
Logika pada u vodu ako prošara grad pa ne može ići u konzum, onda pusti da dobro uzri, otresi je da postoji 2 dana na zemlji i biće i od nje rakija, ne vrhunska ali dobra sigurno. Šta se sve prodaje na rafovima, uradite je bez šećera i koštice, dvostrukom destlacijom ostavite na 65 stepeni pa par godina u hrastovini, pa da vidite miline.
 
Pečem rakiju od rane oko 5g. i mogu reći da daje 10l-40% alkohol a što je još bitnije rakija je odlične kvalitete.
Govorim iz iskustva,ne što je netko rekao ili sam negdje pročitao.
Kad je prvi puta dobrano urodila a nisam je uspio riješiti pošto kod nas i nema baš otkupljivača.Isto su pričali da rakije od rane nema i da je loše kvalitite,ali kad sam se uvjerio u suprotno ,svake godine od nje pečem odličnu rakiju a i moji prijatelji isto su jako zadovoljni.
Tako da sve ostale teorije padaju u vodu,sve je rekla-kazala
 
Niste obratili paznju na ono sto sam napisao. Niko ne spori kvalitet rakije vec kolicinu. Sljiva koju sunce greje 45 dana duze dace mnogo vise rakije od one koja se pokupi pocetkom jula. Wajbul, ja od rodne, ako je suncano leto, u idealnim uslovima dobijem 10 litara ljute. Rakiju pecem 23 godine i nije mi jasno kako ti od cacanske rane dobijes 10 litara.

- - - - - - - - - -

I kao sto gore navedoh-ekonomska isplativost je jako bitna.
 
Poslednja izmena:
Ima li ko zasadjenu feliciu grosu, top selekcije sljive? Iskustva me interesuju jer je parcela okrenuta prema zapadu. Oko sljive sam slab imam drugo voce posadjeno. Pozdrav

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Ima li ko zasadjenu feliciu grosu, top selekcije sljive?

Imam ja, nemam neko pretjerano iskustvo jer je mraz prošle godine sve obrao. Nije bilo šljive ni za pekmez. Voćke su sad u 5 godini (top sorte) i rodile su ko lude, ne vidi se list od roda.
Jedino mogu reći za Top Five da je otporan na zimu odnosno da su 3 stabla koliko imam u voćnjaku rodili normalno prošle godine, oko 20 kg bilo je po stablu. Bukvalno samo ona nisu izmrzla.

Evo da ponovim post, poslije ću dopuniti i sa slikama nadam se.

Evo da se ja malo uključim u sortiment šljive.

Grossa de felliciju - imam je već 8 godina u zasadu. Odlična šljiva. Zakasni za cvjetanjem 1-2 dana poslije stenlia, tako da se preklopi sa njim. Rađa ekstremno dobro, daje slične grane kao stenli. Plodovi krupni tamnoplave boje. Za stonu potrošnju može se brati čak i 3-4 dana prije stenlija, ali treba sačekati malo, dosta se dobro drži na grani. Nema problema sa oprašivanjem, pošto je djelimično i samooplodna.

Napomena u vezi ove sorte. Svi rasadničari uglavnom prodaju Prezident pod ovim imenom jer uopšte ne razlikuju ove dve sorte (čast izuzetcima).

Evo kolega Zicaprom je stavio slike http://poljoinfo.com/showthread.php?636-Šljiva&p=906433&viewfull=1#post906433

Međutim to na slikama je prezident. Svi misle da je Felicija. Komplet nasadi su podizani pod ovim imenom u čitavom mom okruženju.

Međutim i ova sorta prezident je jako dobra takođe u zasadu 8 godina. Dolazi kasno poslije Stenlija nekih 10-15 tak dana za stonu potrošnju. Jako otporna na mraz, otpornija i od rodne. Rađa Ekstremno. Ima plavo-ljubičasut boju ploda. Plod je nešto sitni od Felicije a krupnji od Stenlija, osjetljiv na moniliju ploda. Cvjeta isto kad i felicija.

Evo kako razlikovati. List im je skoro identično isti, kod felicije nešto nijansu tamni. Međutim velika je razlika u plodu. Felicija nagnje više na plavu boju dok prezident na ljubičastu. Takođe vrh ploda kod felicije je šiljati, dok kod prezidenta je zaobljeni kao jaje. Narvno zrenje im se ne poklapa.

Evo i orginalnih slika sa talijnskog sajta, pa a sami vidjeti razliku

Felicija:http://www.dalmontevivai.com/catalogo/frutti/grossa-di-felisio-empress/
Prezident: http://www.dalmontevivai.com/catalogo/frutti/president/

Jojo - 4 godine u zasadu. Sorta odlične kakvoće ploda. Bolje nešto nisam jeo, bolja mi je i od požegače po okusu. Pravio pekmez od nje, svi oduševljeni. Plod tamno plave boje oblika stenlija samo krupni za 30%, meso čvrsto kompktno, sa dosta šećera. Dolazi kad i stenli. Otporna na šarku 100%. Ekstremo rađa. Rod donosi i na jednogodišnjim grana. Meni se lično svidela nema šta reći.

Top Star - 3 godine u zasadu. Dolazi kad i Čač. Ljepotica. Plod sličan ljepotici, krupna samo naginje na ljubičastu boju. Takođe rod donosi na jednogodišnjim granama. Samo da dolazi kasnije bila bi izvrsna.

Top Taste
- 3 godine u zasadu. Ima izvrsnu kakvoću ploda. Ukus najslični sličani sorti Jojo. Dolazi kad i stenli. Rodnost mu je slabija (od svih najmanje u ove 3 godine). Otporan dosta na bolesti monilija, plemanjača.

Top King - 3 godine u zasadu. Plod sitan. Sadrži veliku količinu šećera i suve matarije preko 18 brx. Velične čač. rodne, tamno plave boje. Ukus drvenast dosta suv, nema neku sočnost. Treblo bi ispitati za rkiju i sušnje kakav bi bio, s obzirom da ima veliki procenat šećera i suve materije. Isto eksremno rađa od svih možda najrodni, donosi rod na jednogodišnjim grnama. U 3 godini dao oko 15 Kg po stablu.

Ostale sorte Top 2000. Top Gigant, Haganta su u drugoj godini pa je bilo po par plodova takođe zanimljive sorte, ali nebi ulazio u detaljano opis, Vidjet čemo sledeće godine. Nisam ostavi više grana na ovim sortama jer mi je trebala plemka, pa sam skoro sve isjekao. Zato je bilo samo po par plodova.

Meni je najveći problem iza Čač. Ljepotice, tad imam vakum nekih 10-tak dana sigurno dok nestigne č. rodna za stonu potrošnju. Ima li ko iskustva sa nekom sortom koja dolazi odmah iza Ljepotice, ili bar da se djelimično preklapa sa njom.

Ovo je neko moje lično iskustvo, vidjet ćemo šta će vrijeme reći.
 
Nazad
Vrh