Šljiva

Kontaktiraj clana Aremane za detalje oko tog preparata.
 
Pozdrav svima. Na jesen planiram da pocnem za sadnjom sljiva. U pitanju je Cacanska lepotica. Trenutno sam u fazi istrazivanja i prikupljanja iskustava. Pa bih hteo da cujem i vase stavove o pomenutoj sorti. Jedno od dilema sa kojim sam se susreo je tip sadnje,a drugi je oprasivanje. Negde sam nasao da je samoplodna a negde da je samo delimicno. Molim za par saveta. Srdacan pozdrav.
 
To sam i ja video. Kazu da ne treba oprasivac. Zanimaju me iskustva ima li neko da je radio samo lepoticu, ili lepoticu i ranu i sta daje bolje rezultate?
 
To sam i ja video. Kazu da ne treba oprasivac. Zanimaju me iskustva ima li neko da je radio samo lepoticu, ili lepoticu i ranu i sta daje bolje rezultate?

Ja sam posadio u mono zasadu Č. Lepoticu ali tek je u trećoj godini pa je rano za "iskustva"... uglavnom moje inf su da može tako i da joj ne treba oprašivač a godine su pred nama da potvrdimo ili...
 
Evo moje lepotice sadjena 2012. U jesen
9abbb87f9f38424b9f8a7ba0c0a6093c.jpg
 
Ja imam na jdenom mestu 4 lepotice, sadjene 2013., a na drugom jos 4 sadjene iste godine ali tu imam i 3 starije rodne. Prosle godine sam imao lep rod i na jednom i drugom mestu, dakle ovih 4 sto su same nisu nista zaostajale za ovima koje imaju rodnu u blizini...

- - - - - - - - - -

Evo moje lepotice sadjena 2012. U jesen
9abbb87f9f38424b9f8a7ba0c0a6093c.jpg
Kako se vidi oko vocke zelena trava gde je bacano djubre, kao kod mene...Izmedju redova si prskao herbicidom ili frezirano?
 
E sad me zanima druga strana medalje. Videh u prethodnim postovima da je sljiva isla slabo prosle godine... Koliko je izlazila cacanska lepotica u najlosijem periodu,i kolika je bila prosecna cena prosle godine? Znam sta kazete odmah prica o novcu a nije jos ni posadio, ali valja se necemu nadati. :-D

- - - - - - - - - -

Evo moje lepotice sadjena 2012. U jesen
9abbb87f9f38424b9f8a7ba0c0a6093c.jpg

Koliko je razmak izmedju redova i sadnica?
 
Da li bi trebalo da svi iskopiramo ovu sliku i napišemo komentar ili pitanje .? Zaista ne razumem potrebu i svrhu toga .?
Kolege, ovako se zatrpava tema jednim te istim fotografijama, ponavljanjem i bespotrebnim "citiranjem" prethodnog posta gubi preglednost, vizuelni izgled, ali i osnovna funkcija teme što je najveća i najvažnija svrha postojanja.
Molim vas za više osećaja u nekim osnovnim stvarima.
Hvala ...
 
Kopirao sam da bi se znalo na sta mislim. Mislim da je moje pitanje sasvim na mestu. A sto se tice osnovne funkcije, objasni nam sta je ako nije razmena iskustava i misljenja. Jel neko od nas pise o ratu u Siriji pa se izgubila osnovna funkcija? Mislim da primedba nije na mestu, uostalom postoji moderator pa ako zeli neka obrise sta smatra nepotrebnim...Pozdrav.
 
Kolega, nemoj da te uvrede ove moje reči. Ja sam početnik kao i ti. Da si pročitao temu od početka, a ja sam je pročitao više puta, video bi da forumaši ne odgovaraju na ta pitanja u stilu, ja sam početnik... koliko treba para za sadnice, šta treba u prvoj godini... bacanje đubriva, kad, kako, koliko.... gde ste kupovali sadnice... jel treba da se zaliva... kolko košta đubrivo... a stajsko.... kolko košta prskanje... i gde ste to kupili.... a zašto baš s tim da se prska... jel može da se meša... koliko sam dobar u trećoj... kolko para ima da zaradim....

Sada su teški trenuci.... sutra ujutru će pola Srbije da kuka... voćnjaci su u mogućem mrazu i snegu i teško je pisati a kamoli davati savete. Većina bi ti sad napisala da se maneš ćorava posla i da gajiš nešto drugo.... rmbačiš ko konj, gledaš u nebo... a kad preživiš deset infarkta i šokova dok ne sazru plodovi, zavrnu te u otkupu....
Ali formaši su dobri ljudi....

Treba pre svega da nešto ponudiš da bi nešto dobio.... Ovde se znanje deli dobrovoljno... kolega Đađo je riznica znanja i pokušao je na lep način....
Kupi literaturu i pročitaj sve što možeš na internetu... napravi plan i strategiju... prostri se koliki ti je jorgan... i zapamti jednu stvar:

Voćnjak možeš da podigneš na dva načina:
- prvi način je da doneseš odluku samo jednom i da angažuješ profesora sa fakulteta i da samo finansiraš njegovo znanje iskustvo i veze sa firmama i rasadnicima i kućama za hemiju i da te nije briga.... ono što kaže profa ti uradiš... platiš i uživaš... i to je dobar način ako imaš finansija

- drugi način je da kao i velika većina ovih forumaša deset puta razmisliš pre svake odluke o lokaciji parcele, o oranju dubokom ili plitkom, o veličini rupa za sađenje, o sorti sadnica i oprašivačima, o starosti sadnica, o količini sadnica, o vremenu sađenja, o transportu sadnica, o sađenju sadnica, o stajnjaku u rupama, o veštaku u rupama, o glistenjaku u rupama, o zeolitu i hidrogelu u rupama, o zalivanju sadnica, o sistemu kap po kap, o razmaku sadnica u redu i razmaku redova, o prvom orezivaju sadnica, o prvoj i kasnijim zaštitama sadnica, o krečenju sadnica, o postavljanju stubova za protivgradnu mrežu, o antifrost sistemu, o orezivanju sadnica, o uređenju međurednog prostora, o pomotehnici - rovašenju, prstenovanju, obaranju grana, pinciranju, o zakidanju plodova pve i druge godine, o vremenu berbe plodova, o gajbama i načinu berbe, o skladištenju obranih plodova, o radnoj snazi, o transportu plodova do otkupnog mesta, o predaji plodova i naplati novca....
i još ko zna koliko procesa sam zaboravio da napišem ili ih nisam naučio... određivanje količine šećera u plodovima npr....

I zapamti koliko god da si pročitao, naučio i čuo, pa čak i od ljudi od poverenja, sa svakom svojom odlukom ćeš da se 'porveš' u tri runde, svaku ćeš da osetiš na leđima i svaku ćeš da dodirneš žuljevitim rukama, svaka tvoja odluka će ti na kraju doneti dobit ili gubitak, sačekaće te iza krivine i zveknuti te po sred njuške kad se najmanje nadaš ili ako je odluka prava - neće i svaki put ćeš ti i samo ti biti odgovoran za tu odluku!

E tek tad razmišljaš o novcu i zaradi a tada ti je već svejedno.... psovaćeš što pare nisi uložio u trange-frange poslove....

I sada dok se spremaš da mi odbrusiš i napišeš nešto slično kao što si kolegi Đađu, pročitaj još jednom moj post i videćeš i možda razumeti da sam ti puno pomogao...

drugarski pozdrav
 
Да ли је неко садио Аженку,у Ваљевској Агранели подижу засад са њом,а и она је доминантна сорта у Америци што се тиче сушења па ако неко има искуства нека подели са нама!
 
Ma daleko da sam hteo nekom da obrusim. Dve poruke sam napisao,odmah me napadaju da sam smarac.:-D.
Prvo da kazem svaka cast na komentaru. Nisam mislio da mi ljudi kazu nesto sto godinama sticu i ulazu u to,naravno da nece da podele sa nekim ko pojma nema o tome. Dosta citam, ali kao i sve u zivotu sto ljudi sto misljenja... Neko kaze udri 5x5, neko 4x3... Sve vas razumem, ionako je teska situacija jos i ovo vreme sto je krenulo... Ali kao sto vidis ima nas "pametnih" koji bi da ulazemo u vocarstvo... Sto se tice zarade, niko se tu nije obogatio osim nakupaca i hladnjaca bar meni tako deluje,ali zao mi da gledam njive kako stoje pa cu uloziti u sljive... Sve u svemu,ako sam nekog uvredio neka oprosti,samo sam se branio. Svako dobro...
 
Ма у шљивама је мала зарада. Ја их не бих садио. Друга је ствар ако човјек има стајњак, трактор и прикључке па нешто постигне. Кренути испочетка са шљивом је неисплативо.
 
Ма у шљивама је мала зарада. Ја их не бих садио. Друга је ствар ако човјек има стајњак, трактор и прикључке па нешто постигне. Кренути испочетка са шљивом је неисплативо.

Ne znam za sljive, ali sam jednom prisustvovao, istina slucajnu razgovoru coveka koji se interesuje sta ozboljnije da zasadi na preko hektar zemlje.

Razgovarao je sa covekom koji je upucen. Samo prenosim da su najvise razgovarali o kruskama i dunjama.

A takođe sam cuo , da li je tacno to ne znam, da je veca potraznja za musmulama nego sto sto ih proizvodimo, cak da se ne podmiruje ni domace trziste.

Eto to sam cuo, a o isplativosti nisma cuo, sto sam cuo i prenosim, a moze biti interesantno nekome.
 
Kolega @Pocetnik88
Nisam ja mislio na tebe konkretno jer bih ti u tom slučaju prilikom obraćanja napisao nickname, kao što ti se evo sada obraćam. Nisam mislio ni na tvoje pitanje, naprotiv. Mislio sam na bespotrebno kopiranje fotografije šljivika, jer je i kolega pre kopirao plus, tema je ionako šljiva. Najmanje sam mislio da se raspravljam ili uvredim nekoga ko je početnik, ili mu je takav nick interesantan, kao ni bilo kojeg člana bez obzira na "staž" ili broj postova na forumu. Sa poštovanjem se obraćam svima i poštovanje s pravom očekujem.

. Nisam mislio da mi ljudi kazu nesto sto godinama sticu i ulazu u to,naravno da nece da podele sa nekim ko pojma nema o tome.
Sa ovom rečenicom silno grešiš i razmišljao sam da li je dostojna pomena. Ono što me čini šljivarom, voćarom uopšte, ali i i forumovcom, ipak me je primoralo da je pojasnim.
Ja sam na ovom forumu, uostalom kao i većina, da rado podelim iskustvo i znanje sticano godinama i naravno da još uvek dodatno naučim od naših kolega. Mnogo puta je to do sada potvrđeno. Takvi, kakve si ti u svojoj rečenici opisao nisu na forumu, ne treba ni da budu, nikome nisu od koristi.

- - - - - - - - - -

Koliko je šljiva isplativa zaista je veliko, veliko pitanje.
Koliko je kod nas u ovakvom uređenju i ovakvim klimatskim anomalijama, uopšte više bilo šta isplativo, verovatno je pitanje "za milion dolara".
 
Ono što me čini šljivarom, voćarom uopšte, ali i i forumovcom, ipak me je primoralo da je pojasnim.
Ja sam na ovom forumu, uostalom kao i većina, da rado podelim iskustvo i znanje sticano godinama i naravno da još uvek dodatno naučim od naših kolega. Mnogo puta je to do sada potvrđeno. Takvi, kakve si ti u svojoj rečenici opisao nisu na forumu, ne treba ni da budu, nikome nisu od koristi.

Đađo, nisi forumovca ni ovan, ti si forumaš. :osmeh: Samo bez sikiracije.
 
E pa drago mi je sto smo se razumeli. Eto ispo je mali nesporazum koji je iza sada iza nas. E sad ako biste bili ljubazni da se vratimo sljivi.:)
Sto se tice isplativosti to ne bih znao da kazem,da imam pare i uslove gajio bih borovnicu ili dren. ?????? Izbor je pao na sljivu, ako nista ide u rakiju. E sad mene zanima koji je razmak najbolji, jer me savetuju da idem 4x2, tj preko hiljadu stabala po ha. Ima li ko takav intezivni zasad sljive?
 
Nazad
Vrh