Šljiva

Ja planiram da sadim jos 100kom sljive, odlucio sam se za 50kom ljepotice i citajuci ovaj tvoj post malo sam se raspitao za JOJO pa sam odlucio 50kom nje da sadim pa kako bude. Neznam samo da li cu uspijeti da pripremim parcelu za ovu jesen ili cu na godinu.
I naravno sadim gusti sklop 4x2m.

Imam 100kom Rodne ali nju vise ne bi sadio, jako je zahtijevna za rezidbu zbog alternativnog radjanja a jako sklona da prerodi sto jos vise otezava da se taj odnos uskladi. Ispoljava simptome sarke na listu, ali plod uz dobru kondiciju stabla bude dobar i zdrav. Imam 50 stabala ljepotice u 6god. u drugoj je dala prvi rod onako par sljiva za pojesti, i od tada svake godine radja kao luda. kod nje nema veze ako je ove godine prerodila ona i sledece extra rodi. Rakija od nje extra kvaliteta, cak je pitkija nego rakija od rodne. Najveca mana joj je susenje stabala u 4-5 god. niko ne moze da kaze tacan uzrok jedni kazu ovako drugi onako.
 
sljivar@ a kakvo je stablo i list u odnosu na Stenlej, pitam da nije to onaj "krupni Stenlej" što se spominje na forumu.

- - - - - - - - - -

I ako znate čija je to selekcija šljiva.
 
sljivar@ a kakvo je stablo i list u odnosu na Stenlej, pitam da nije to onaj "krupni Stenlej" što se spominje na forumu.

I ako znate čija je to selekcija šljiva.

To je vjerovatno neka sorta (možda Jojo dosta je sličan Stenliju), pa je narod prozvao krupni stenli. Ja još nisam čuo da je to neki klon od Stenlia. Slično je i sa Felicijom svi je tako zovu, a u stvari to je Prezident.
Neko je spominjao da ima, pa nek uslika detaljno, stablo, list, plod košpicu itd. Pa ćemo probati utvrditi šta je.

Najveca mana joj je susenje stabala u 4-5 god. niko ne moze da kaze tacan uzrok jedni kazu ovako drugi onako.

Napiasao sam ja šta je uzrok ali imam vremena pa ću opat i za toga stojim 100%. Problem je u zemljištu, odnosno one parcele gdje se zadržava voda, ne mislim na poveršinske ili plavne vode. Tačnije na ona zemljišta koja nisu brzo ocjedita, glinasta i slična. Ja u rasadniku imam oko 30 stabala koja služe samo za uzimanja plemke. Posađena su na 1m, rezena svakako da nekažem unakažena, da bude što više grana, pored svega toga rađa svake godine oko 10-15 kg, što nije bilo planirano. Tu je zemljište šljunkovito i propusno. Posađena su 2003/04 i niti jedna se nije osušila.

Evo posta od prije.

Da se malo osvrnomo na sortu Č. Ljepotica i njeno prijevremeno sušenje. Iznjeću neke moje zaključke i iskustva. Osnovni problem je bakterija pseudomonas koja prouzrokuje sušenje. Kako se boriti i zašto se negdje suši negdje ne. Moj jedni zaključak, možda ću biti malo predirektan, ali moje iskustvo i stanje na terenu mi ukazuje samo na to. Ne na jednom mjestu negdje svugdje. Problem leži u zemljištu odnosno njenom tipu, a bakterija samo uradi svoj posao, jer su stabla već načeta. Gdje god je malo vlažnije i nepropusno tlo, tu dolazi do problema. Nebitno da li se radi na nagibu ili ravnici. Jednostavno zemljšta koja nisu dovoljno propustljiva ili imaju ispod glineni sloj. Još ako se samo malo zadržava voda tu je katastrofa. Evo navesću par primera, baš u mojoj blizini gdje je zemljište plitko tj ispod nekih 40-50 cm počinju pjesak i šljunak. Tu je fenomenalna, kondiciono odlično izgleda, kora nigdje nije popucala, za 10-tak godina sušenja je bilo možda 0,2%. Sad od domaćina do domaćina, neki uglavnom urade 2 prskanja zimsko-proljetno i u precvjetavanju. Jedni zapušteni, drugi ko pod špagu, redovno štićeni neki sa navodnjavanjem neki ne, ali nigdje se ne suši. Takođa i ja imam na takvom zimljištu gdje mi je rasadnik, posađeno nekih 30-tak komada i to na 1m razmaka prvenstvno radi uzimanja kalem grančica. Tu se reže ostro da izbijaja što više mladara i za 12 godina nijedna se nije osušila. Dok u brdu gdje mi je voćnjak tu je bilo na jednom djelu problema i to samo na krajvima redova. Tu ne leži voda, zemljišta je baš plodno, ali uvjek malo vlažno. Ostale sorte tu su ekstra. Samo se Ljepotica sva osušila, do poslednje.
Skoro sam bio u jednom zasadu oko 13 hektara 7-8 godina, zemljište je u razgovoru sa vlasnikom glinovito, uvjek pomalo vlažno odlčno čuva vlagu, blaga padina. U zasadu ima posađeno 12 sorti, sve redovno održavanao. Ove godine tj prije nikih 15-20 dana povadio je svu Ljepoticu i Č. Najbolju. Ljpoticu zbog sušenja i propadanja, a Najbolju zbog prebujnosti i nerodnosti. Ostale sorte izgledju sasvim OK i on kaža da je prezadovoljan. Opet na drugoj strani kod poznanika ima 4 hetktara od toka 2,5 Ljepotica ostalo Rodna i nešto sitno Stenli, uopšte nema sušenja, zasad je nekih 10-tak godina. Tu je zemljište kako on kaže pjeskovito, prahuljasto ali duboko. Kaže da mora zalijevti u sušnim periodima.
Takođe ima toga još dosta primjera, bar mene samo navodi na to. Pogotovo u malo vlažnijim godinama. Zato prlikom sadnje treba birati samo gdje to teren dopušta, jer je jako rodna i prodajna šljiva. Neki kažu treba visoko kalemljenje, 2-3 tretmana bakra u jesen, zbog pseudomanasa, krečenje 2 puta, manje đubra da ne puca kora, a samim tim i ulazak bakterije u stablo. Sve samo to već oprobali i nije dalo značajne rezultate, ako je bilo na vlažnom terenu.

To je neko moje iskustvo i zaključci, nadam se da će i ostale kolege iznjeti svoje mišljenje u vezi zemljišta i Ljepotice.

Edit:


Potkornjak je samo posledica loše kondicije stabala, on bira loša i izmorena stabla.
Kad smo već kod njega, juče je uhvaćen prvi u klopku, tako da kroz nekih 4-5 dana očekujem maksimalan let potkornjka. Tako da bi tamo pred vikend moglo se ići da se suzbije bar prva generacija.
 




vidite slike u pitanju je čačanska rodna u 4 godini nije olistala a i ono malo lista što je dala ono je malo smežurano i na vrhovima pocrnilo. Izgleda kao da se osušila ali kada presečem granu unutra je zdrava. prošle godine je bila jedna a sad ih imam oko 10-ak komada. zna li ko šta je u pitanju. znam da je čačanska ljepotica sklona sušenju u 4-5 godini ali ovo je rodna.

- - - - - - - - - -





šta znači ovo žutilo na lišću, nedostaju neki mikroelementi ili je u pitanju nešto drugo
 
Napiasao sam ja šta je uzrok ali imam vremena pa ću opat i za toga stojim 100%. Problem je u zemljištu, odnosno one parcele gdje se zadržava voda, ne mislim na poveršinske ili plavne vode. Tačnije na ona zemljišta koja nisu brzo ocjedita, glinasta i slična.
Колега Шљивар, потпуно се слажем са тобом. И ја сам запажањем дошао до истог закључка. Глиновито земљиште је главни разлог сушења. Прскао, ђубрио, радио шта год, ништа не помаже.
 
Napiasao sam ja šta je uzrok ali imam vremena pa ću opat i za toga stojim 100%. Problem je u zemljištu, odnosno one parcele gdje se zadržava voda, ne mislim na poveršinske ili plavne vode. Tačnije na ona zemljišta koja nisu brzo ocjedita, glinasta i slična.

Колега Шљивар, потпуно се слажем са тобом. И ја сам запажањем дошао до истог закључка. Глиновито земљиште је главни разлог сушења. Прскао, ђубрио, радио шта год, ништа не помаже.

Sad mi nije malo jasno... zar se lepotica ne kalemi na džanariku? Znači na takvom zemljištu kombinacija džanarika-lepotica ne daje dobre rezultate. Hajde da vidimo neku drugu kombinaciju odnosno podlogu koja trpi takvu vrstu zemlje. Moguće je i da neki klon džanarike može lepo da uspeva na takvom zemljištu (naravno u kombinaciji sa lepoticom).
 
vojinče@ Ovo bi mogao biti potkornjak. Pogledaj pažljivao da li na stablu i gdje se račvaju grane ima sitnih rupica (oko 1mm). Ako da, onda je to to.

Sad mi nije malo jasno... zar se lepotica ne kalemi na džanariku? Znači na takvom zemljištu kombinacija džanarika-lepotica ne daje dobre rezultate. Hajde da vidimo neku drugu kombinaciju odnosno podlogu koja trpi takvu vrstu zemlje. Moguće je i da neki klon džanarike može lepo da uspeva na takvom zemljištu (naravno u kombinaciji sa lepoticom).

Takođe trebalo bi visoko kalemiti minimum na nekih 50-60 cm. Obično počne propadati prvo u tom djelu.
 
Hvala na odgovoru. Koliko sam skontao felicija je dosta bujna i ne moze u gusti sklop. Mislio sam dvije varijante sadnje ili kasne sorte ili rane, cacanku ranu, ljepoticu ili neku top selekciju. Druga je feliciju sa takodje top selekcijom..moram razmisliti. Inace imam 4ha kruske, jabuke, visnje

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Sad mi nije malo jasno... zar se lepotica ne kalemi na džanariku? Znači na takvom zemljištu kombinacija džanarika-lepotica ne daje dobre rezultate. Hajde da vidimo neku drugu kombinaciju odnosno podlogu koja trpi takvu vrstu zemlje. Moguće je i da neki klon džanarike može lepo da uspeva na takvom zemljištu (naravno u kombinaciji sa lepoticom).
И ја сам размишљао у том правцу. Чак сам и гледао једног паметног американца на ју тјубу како саветује да се воће сади на оним подлогама које одговарају том земљишту, а не на основу тога да ли желимо да воћка буде бујнија или кржљава, а да се бујност коригује резидбом на оном нивоу на коме нам то одговара. Чак је саветовао да се у неким условима воћка издигне при садњи, односно набаци земља десетак центиметара и онда посади. Не знам сад из ког разлога је то радио, заборавио сам, претпостављам да је то због влажнијег земљишта, али да не лупам, има овде искуснијих колега који то вероватно боље знају.
 
Hvala na odgovoru. Koliko sam skontao felicija je dosta bujna i ne moze u gusti sklop. Mislio sam dvije varijante sadnje ili kasne sorte ili rane, cacanku ranu, ljepoticu ili neku top selekciju. Druga je feliciju sa takodje top selekcijom..moram razmisliti.

Nije uopšte bujna, kao Stenli možda čak za jedno 10% i manje bujna od Stenlia.

https://youtu.be/mHGdOyufQKA
Evo kako italijani resavaju bujne podloge, mozda bi se ovo moglo primjeniti i na sljivi !

U koštićavaom voću bi se osušilo. To može kruška i jabuka.
 
Stalnom gledam snimke ali uvijek se nadje neki dobar. Ja sam svojim ocima vidio efekat na krusci.

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Dobar dan svima procitao sam malopre post od wajbula i balansera o tome koliko rakijese dobije od cacanske rane a koliko od cacanske rodne pa je gospodin Balansero objasnio da cacanska rodna posto mnogo kasnije stigne i nabije fruktozu a cacanska rana treba mnogo manje rakije da da jer je ranija sorta a ja bi samo rekao da je PRAVILO DA NE POSTOJI PRAVILO Vi imate neke rane sorte voca koje imaju izuzetno visok procenat secera a imate neke pozne sorte voca koje koriste secerasi i tu nema nabijanja fruktoze a 2015 godine u godini nenormalne suse i izuzetno visokih temperatura sljivar koji je provociran previse ogromnim kolicinama vestaka i na koren i prehrana preko lista i srestva za oprasivanje izbacio je mnogo veci rod od normalnog a to bi mozda i proslo ta sila od roda da je covek imao navodnjavanje ali nije Cacanska rana je prva prosla nalivena kako treba i krupnoca i secer sve super a posle nje do cacanske rodne sledi period vise od mesec dana a

- - - - - - - - - -

posle nje sledi perood od mesec dana sa temperaturama od 35 do 40 stepeni bez kise i kada je rodna stigla na rod od prevelikog tereta biljka je prvo otpustila 30 posto plodova a ono resto je licilo na gumene bonbone bez softa to nije bilo ni za rakiju ni za susenje ni za dzem a sva drveta su pocela da se suse od soka Kakva i koliko rakije bi tu ispalo da je probao da pece
 
Imam par ovakvih šljiva,prošle godine bilo sve ok,po malo se list žutio_Ove godine žuto lišće i suše se grane.
Jel to monilija?
Šta da radim,da je vadim ili?
fxtk5g.jpg
 
Pozdrav. Zanima me kakva su vasa iskustva sa zalivanjem sljive? Kakvi su zahtevi sljive za vodom,tj koliko puta u toku godine zalivate sljive i da li je bolji prinos sa sistemima kap po kap. Pozdrav svima...
 
Kako da ne zalivanje obavezno ali to nije ribizla da ga cinculiras kap po kap to mora da siklja ko onaj gejzir u Sijerinskoj banji sljiva je to lomi grane od roda nego to moras smekerski da odradis posto je kubik vode 85 dinara da ne bude skuplja dara nego mera ti ces na se prikljucis na divlje na mrezu to da ti odradi pouzdan covek i zapamti ako stelnej bez zalivanja izbaci 5 vagona ti sa zalivanjem mora da ga isforsiras na 8 vagona po hektaru znaci 12 vagona na hektar i po pa racunaj nisi mali e sad ako si pametan
 
Nazad
Vrh