Šljiva

Treba bakrom kada opadne 75% lista, znaci trebao bi sad, a zbog toplog vremena koje i dalje traje bi valjalo ponoviti za mesec dana otprilike kad i ostali prskaju.
 
Ma opao, vec sam pisao , na nekim stablima i 100%, i to vec vise od dvadeset dana...
Znaci idem da prskam cim pre...
Hvala...
 
Koja je ovo sorta?

Nikako da napišem. Bili smo na sajmu šljiva u Osečini i baš sam obratio pažnju, da vidim ima li neke šljive slične onoj mojoj i na jednom štandu naišao sam na JOJO šljivu, plodovi mi deluju identično, oblik, krupnoca... Tako da mi i ova tvoja liči na nju. Ne znam, da li se još neko sretao sa tom sortom.
 
Za Jojo kaz da je kvalitetna sorta (plod)
Meni isto sa cacanskih sorti pootpadalo lisce od Top sorti topTaste je dosta pootpadalo, topHit i topGiant stoji (sve je u istom vocaru)
 
Ljudi da li iko od vas radi folijarnu prihranu ureom odmah posle berbe, i kakvi su rezultati ?
Citao sam da je dobro za stablo, da uskladisti rezerve azota za narednu godinu a i da je bolja diferencija rodnih pupoljaka.
Pa da cujem od vas sta praksa kaze. :)
 
I ja sam pre neki dan cuo o tome na TV u ...Ranije je bila prica da se prska ureom radi opadanja lisca, a sada i ova prica...Da li se doslo do novih saznanja u vezi toga ili je to to, ne znam...I ja bih voleo da cujem iskusnije, i one koji su vec primenjivali.
 
Moguće je da je razlika u koncentraciji kojom se prska.... za prihranu manje uree u rastvoru a za opadanje lista veća koncentracija... ali ja bih čuo mišljenje i tačne informacije od iskusnijih forumaša.... hvala
 
A zasto bi neko hteo da mu sada opadne list i da biljka predje u stanje mirovanja? Sta ako se toplo vreme oduzi pa procvetaju ponovo sto se i dogadjalo kada opadne list posle berbe, bas je i jedan kolega kacio slike... ?
 
Poslednja izmena:
Mislim da za sljivu nema potrebe prskati da opadne list jer uglavnom se to radi ako treba uraditi zimsko prskanje u novembru a list stoji sto kod sljive se uglavnom ne desava...taj slucaj sam imao ja na dunji decembar mesec a list se zeleni,e tu je pisao jedan kolega sa foruma da je u dunji radio prskanje ureom jer se list dugo u zimu zadrzava na drvetu a treba je okupati bakrom.
 
Ne ovo prskanje ide odmah posle berbe i koncentracija max 2% to nije prskanje za defolijaciju ono ide 5% i prsce se kad list pocne da mijenja boju a pre nego se stvori plutasto tkivo. A svrha defolijacije jeste takodje jednim dijelom usvajanje azota, ali njegova osnovna svrha je brza defolijacija kroz par dana, tako da je djelotvornije prskanje bakrom odmah se zastite sve rane od opalih listova. A i sam list se brze raspada i ugibaju sve gljivice i bakterije koje su bile na njemu. Ja cu ove godine da radim oba tj. ovo prvo sam vec radio odmah posle berbe.
 
Nije mi jasno kako da beli i da se kvari a u hladnjači je. Je li to suva šljiva od ove ili od prošle godine. Može slika pa možda i pomognemo.
 
Jedino što mi pada na pamet je da je to sušenje urađeno polovično tj. da su plodovi ostali nedosušeni, onda hvata ples po površini, i tu teško da ima pomoći, ali ako čovek ne suši prvi put, teško da može toliko da pogreši.
 
Kod nas se dešava da beli po krajevima kamare, ali to je od šećera (ušećeri se površina šljive), nije pokvarena. Baš smo danas gledali, a inače stoji u vajatu i šljiva je od prošle godine.
 
Meni sav list na šljivama opao. Mladie sadnice kojima sam povijao grane roze 'manilom' izgledaju veoma čudno... samo grane i kanapi....
Zakačio sam nešto malo u nedelju emisiju Uroša D. gde je pokazivao košticu od šljive koju je doneo Prof. Keserović. Jel gledao neko?
Da li je profesor reklamirao neku čačansku noviju ili novu ili je sam 'napravio' sortu?
 
Pozdrav ljudi,
hteo bih ovumoju rusku dzanariku da orežem tako da ide više u visinu,jer kao što vidite na slici,maline će biti ispod njih,pa da mi manje smeta,a i da pravi manju senku. Sljiva mi je ovde sporedna kultura,nju sam prvo posadio,pa sam se odlučio za malinu. Ako šljiva bude smetala,izvadicu je. Ali do tada,recite mi na ovom primeru šta da ostavim,a šta da orežem? I u kom periodu? Mnogo sam istraživao oko formiranja krošnje,ali svi pričaju o savijanju grana ka dole,a ja želim da ih savijem na gore :)
Jesenas su posađene
hvala unapred na savetima!
a171215576ddab0d2e77bd8a77860a62.jpg


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh