Šljiva

Skidaj tu "manilu".

Oću... hvala...

Pozdrav ljudi,
hteo bih ovumoju rusku dzanariku da orežem tako da ide više u visinu,jer kao što vidite na slici,maline će biti ispod njih,pa da mi manje smeta,a i da pravi manju senku. Sljiva mi je ovde sporedna kultura,nju sam prvo posadio,pa sam se odlučio za malinu. Ako šljiva bude smetala,izvadicu je. Ali do tada,recite mi na ovom primeru šta da ostavim,a šta da orežem? I u kom periodu? Mnogo sam istraživao oko formiranja krošnje,ali svi pričaju o savijanju grana ka dole,a ja želim da ih savijem na gore :)
Jesenas su posađene
hvala unapred na savetima!

Generalno orezivanje bi trebalo da radiš kad vegetacija stane jer su grane prilično debele. Možeš te grane približiti centralnoj grani - provodnici (ako dobro vidim) 'manilom' (pozdrav kolega župa) ali onda ti drvo neće leo izgledati i sve će biti zgužvano, zbijeno, plodovi neće biti osunčani.
Možeš orezati-skinuti te niže grane a ostaviti jednu koja ide u vis pa formirati višlju krošnju rovašenjem pupoljaka ili prekraćivanjem provodnice pa kad krene ponovo lastar ponovo formirati ramene grane.
Možeš ostaviti to drvo kao zasenu malini a koliko vidim nije sadnica mnogo velika pa ćeš moći i da je presadiš ali tamo u kasnu jesen kad stane vegetacija.

Javiće se i iskusnije kolege pa će i one reći svoje mišljenje.
 
Mislim da cu napraviti "kombinaciju", tj da necu bas skinuti sve, nego cu ostaviti tri najviše...
Još jedno pitanje, što se tiče zaštite... što se tiče jesenjeg prskanja bakrom, preporučuje se galenikin bakar-oksihlorid 50%... ja sam za zimsko prskanje koristio plavo ulje, gde je ista aktivna materija i ostalo mi ga je poprilično, jer imam samo 30 stabala. Mogu li plavim uljem da uradim i ovo jesenje prskanje?
Hvala
 
Plavim uljem naravno da možeš, ali je dosta skuplje pa se u jesen kristi samo bakar bez ulja, koje se obično radi u proleće pre početka vegetacije. Moj savet za ovu sadnicu je da skineš sve grane sem centralne, odaberi onu koja raste pravo uvis i nju ostavi. Zatim i nju skrati na nekih 60-70cm od ovog mesta gde su se razgranale. Onda će ti iz te grane u proleće krenuti nove bočne koje će biti višlje od postojećih. Ako ih sad ostaviš 3-4 komada, one će se pre ili kasnije pod težinom roda otvoriti i naleći će na malinu. Pozdrav
 
Obzirom da sam potrosio 100ml ulja od litre, i da će mi obzirom na rok trajanja isteći pre nego ga potrošim,jeftinije mi je da prskam njime i sad u jesen :)
Odradiću tako kako si rekao u vezi orezivanja!
Hvala puno!


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Meni sav list na šljivama opao. Mladie sadnice kojima sam povijao grane roze 'manilom' izgledaju veoma čudno... samo grane i kanapi....
Zakačio sam nešto malo u nedelju emisiju Uroša D. gde je pokazivao košticu od šljive koju je doneo Prof. Keserović. Jel gledao neko?
Da li je profesor reklamirao neku čačansku noviju ili novu ili je sam 'napravio' sortu?



Profesor kaže da se spontano pojavila na belošljivi....eno nemci masovno sade belšljivu i nadaju se... nadam se i ja jer imam dve ruske džanarike... ko zna gde će onaj odozgo da nakalemi sortu.... :haha:
 
Poslednja izmena:
Počinje cvetanje
kWCRDu0.jpg
 
Pisao sam da je na šljivama opalo skroz lišće ali mi na jednoj šljivi jedan lastar ozeleneo. Sitno malo lišće... nadam se da neće da cveta.... kažu sutra moguć mraz ponegde.
 
Interesuje me da li neko cuo ima stenlej-krupni. Valjda je to izvorni stenlej kako mi je objasnjeno. Mada znam da je stenlej stenlej nikad nisam cuo za taj krupniji.
 
Interesuje me da li neko cuo ima stenlej-krupni. Valjda je to izvorni stenlej kako mi je objasnjeno. Mada znam da je stenlej stenlej nikad nisam cuo za taj krupniji.

Kalemari ga tako zovu "Krupni Stenlej" inace nema nikakve veze sa Stenlejom, pitanje koja je to sorta sljive. Prijatelj koji ima taj "Krupni Stenlej" kaze da je trulez ploda rak rana te sljive... Prijatej mi iskalemio oko 300 komada takvog "Stenleja" razmisljam da li da ga sadim ili ne...
 
Kalemari ga tako zovu "Krupni Stenlej" inace nema nikakve veze sa Stenlejom, pitanje koja je to sorta sljive. Prijatelj koji ima taj "Krupni Stenlej" kaze da je trulez ploda rak rana te sljive... Prijatej mi iskalemio oko 300 komada takvog "Stenleja" razmisljam da li da ga sadim ili ne...
Dobra zaštita i nema truleži,ja ove godine i pored ovoliko kiše nisam imao trulih
 
Ajd kad se već pomenula zima u ovoj temi...
Preko puta mene , znači u selu, u napuštenom dvorištiu, procvetala trešnja...
I to ne "neki" cvet , nego se skoro pa okitila...Ne sećam se da su komšije nekad sadile ili kalemile trešnju, već je verovatno divljaka i "neopaženo" izrasla , i ima oko 4-5 godina...
To ide samo u prilog prognozi o oštroj zimi...Mada meteorolog pre neki dan kaže " mož biti , ali i ne mora"...
 
Dobra zaštita i nema truleži,ja ove godine i pored ovoliko kiše nisam imao trulih

Kako se pokazao kod tebe ovaj "krupni Stenlej"?

- - - - - - - - - -

To znas po tome sto izbija mlado lisce i sprema se cvet ili ti se kazalo, a mozda imas "ziganje" u ledjima :osmeh:

Inace si tacan kao svajcarac sat. Rekao si da neces pisati do jeseni, i tako je i bilo!!!

Pozdrav zupa100! ::vino::


Tacan druze :osmeh: pratim s vremena ne vreme sta se pise, nema tu nista novo, uglavnom se vrti u krug jedno te isto :ppozdrav:

Stigla jesen, krecemo u sadnju pa hajde mal' da piskaramo :ppozdrav:
 
Ajd kad se već pomenula zima u ovoj temi...
Preko puta mene , znači u selu, u napuštenom dvorištiu, procvetala trešnja...
I to ne "neki" cvet , nego se skoro pa okitila...Ne sećam se da su komšije nekad sadile ili kalemile trešnju, već je verovatno divljaka i "neopaženo" izrasla , i ima oko 4-5 godina...
To ide samo u prilog prognozi o oštroj zimi...Mada meteorolog pre neki dan kaže " mož biti , ali i ne mora"...

Jel joj opao list pre nego je procvetala? Tačnije, sada kada je u cvetu da li ima i ovogodišnje lišće?
 
Nazad
Vrh