Šljiva

A dok bude cekao , zivece od nade . Ma super uteha , bice bolje za dve godine .

Verovatno od plate! Svako normalan se ne oslanja na par hektara voca i ne gleda u nebo kad ce da padne grad i da ga obere, nego radi nesto od cega zivi, a posle posla radi vocnjake. A voce kad ubode, ubode. A kad ne ubode, vise srece sledece godine...
 
Nije bas tako. Onaj ko ima protivgradnu mrezu, sistem sa rasprskivacima protiv izmrzavanja i sve potrebne masine moze lepo da zivi od par hektara jabuke, tresnje, konzumne visnje tipa sumadinka ili kajsije. Verovatno i drugog voca tipa malina, borovnica, sumska jagoda, sepurak, drenjine...
Nama ostalima ko je kriv sto smo osudjeni da gledamo u nebo.
 
A dok bude cekao , zivece od nade . Ma super uteha , bice bolje za dve godine .

Pa sto je losa cena za cacansku ranu, i onako je prerodila ove godine bar tako kazu kod mene u Kraljevu, i Pedja placa prvu klasu kako mi rekose 70 -80 dinara... To je ipak lepa cena za sljivu, a za lepoticu najavljuju nekih 50ak dinara. danas mi rece ovaj lik sto mi je radio letnju rezidbu sljive...
 
Nije bas tako. Onaj ko ima protivgradnu mrezu, sistem sa rasprskivacima protiv izmrzavanja i sve potrebne masine moze lepo da zivi od par hektara jabuke, tresnje, konzumne visnje tipa sumadinka ili kajsije. Verovatno i drugog voca tipa malina, borovnica, sumska jagoda, sepurak, drenjine...
Nama ostalima ko je kriv sto smo osudjeni da gledamo u nebo.

U pravu ste. Ali to su vec profesionalni (ne amaterski) vocnjaci koji zahtevaju veliku investiciju, mnogo ulozenih para. Ko podize takav vocnjak taj ima pare i sigurno mu nije problem da prezivi jednu losu godinu.

Ova godina po pitanju Č.Rane sljive je odlicna, cena je ekstra a rod nikad bolji...

- - - - - - - - - -

Evo ga jedan zanimljiv prilog iz okoline Smederevske Palanke

 
Bilo sta bez Rusa i EU cena bi pala ispod cene kostanja. Da li da pricamo o sljivi, breskvi ili malini.
 
Čini mi se da je cena više vezana za ruse kao npr. malinari što su vezani za EU. Zato me i zanima kakve bi cene bile na drugim tržištima za ndb. Po ovim cenama bi se i malinarima,trešnjarima,svima isplatilo da krče i sade šljivu što se sigurno neće desiti.
 
ja sam prošle jeseni zasadio hektar č.rane, tačnije 590 stabala + oprašivače po 60 komada č. lepoticu i č. rodnu. Pa se sada pitam ima li budućnosti u tom poslu, s obzirom kako sada stvari stoje. Inače imam i kupinu na 30-tak ari već 25 godina, a tu je situacija šarena od godine do godine. Jeli tako i sa šljivom? Razmišljam da proširim šljivu na još dva hektara. Šta vi mislite kao dugogodišnji proizvođači šljiva? Hvala unapred na sugestijama.
 
Malo smo kosili travu po sljivama. Stenlej u trećoj godini, na većini ima bas dosta roda. Ove nedelje treba da se radi zelena rezidba.
7b57f9386f52a885f008882f7fe86125.jpg
35b23b61b9d6c65e93740a309345ac50.jpg
20bff7d983907c4c85f5d2935774c85e.jpg
85d6d90568a851312d39e1e397094f84.jpg
 
@SimkeVa

Odlican vocnjak. Reci mi sa kojim djubrivima djubris? Posto vidim da imaju jako dobar prirast, s obzirom da su na ledini koja se kosi...
Nisu na ledini, plac se radi voćarskim podrivacem, a oko stabala frezom. Tako radimo u jesen i na proleće, a sada kada počnu ove vrućine samo se kosi. Djubrene su već dva puta stajnjakom i to dobro i bacili malo kana negde u aprilu, dok su bile one kiše. Inace pošto imamo dosta stajnjaka, praktikujemo da na jesen njim što više đubrimo šljive, ako ne svake, bar svake druge godine i za prirast se pokazalo mnogo dobro, bar kod nas.
 
Imam oko 50-ak stabala čačanske rodne u trećoj godini i nose malo roda. Interesuje me sada pošto su neke grane duge i po 2-2,5 metara i dodiruju se u redu da li ih treba skratiti sada i koliko. Čini mi se da je nagdje ranije pisano da se trebaju ove grane skratiti da bi se izbjegla alternativna rodnost i da plodove ne donosi na krajevima grana pošto se lako lome. Sađene su na razmak 4x3 m.

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -[/COLOR]

[url=http://fotkica.com/slike.php?slika=1_489448297_IMG_20160630_191153.jpg]

- - - - - - - - - -

 
Nazad
Vrh