Šljiva

a šta bi sa tehnikom pinciranja za razvodjenje grana

- - - - - - - - - -

čuo sam da nude 20 din redom u otkupu bez peteljke
 
a šta bi sa tehnikom pinciranja za razvodjenje grana

Lepotica je čudna po tom pitanju.... čini mi se da pinciranje uspeva samo na centralnoj koja ide pravo gore... ona onda proizvede lastare sa strane... na bočnim granama kad se pinciraju odmah iz prvog pupoljka tera na gore iako je on donji.... kod mene samo tera na gore... Ponegde na granama imam dva kanapa jedan granu vuče na sredini a drugi kraj lastara od desetak cm koji je krenuo na gore posle pinciranja.... ja pokušavam da pravim piramidu i pokušavam da oborim grane na veći ugao (nego kao kod Gorskog na fotkama) jer imam mesta pa nek se šire... čitao sam i da onda hoće da se pojave lastari-vodopije koje kreću iz sredine grane i teraju pravo gore...

sviđa mi se ovo što je kolega @TREBAVA uradio....

videćemo u narednom periodu kako će ići...
 
Poslednja izmena:
Moja lepotica od pre 4 dana.
fvbu5k.jpg
 
Gorski druze pokusavao sam sat vremena da ih okrenem i nikako, kako god ih ja okrenem prije upload-a ovaj program preko kog ih kacim okrene ih u ovaj polozaj kako stoje jbg.

Sto se tice Ljepotice i ostrog ugla grananja, moje neko iskustvo je sledece. Ne postavljam cackalice odmah na mladare duzine 20-30cm nego cekam period odrvenjavanja i tada ih postavljam, treba malo uci u fazon za taj optimalan trenutak da nebi previse odrvenili pa da pucaju, ali brzo se skonta. Sta postizem sa tim, dobijam mladar duzine 60-80cm koji veoma brzo odrvenjava tako da nema mogucnosti da se ponovo podize od sredine mladara ka vrhu tako da ne moram raditi duplo povijanje kao sto je to neko naveo gore. Odmah po povijanju ga pinsiram tako da on potjera prevremene grancice, u slucaju da je malo i krenuo da se ispravlja nije problem jer ga onda posle prevodim na neku od tih prevremenih koja ima najbolji polozaj. Istio ovako radim i na Rodnoj, ustedim dosta vremena a dobijem bolji efekat. Prije sam radio ranije cackalice pa sam imao iste probleme kao i kolega vuxsd.
 
a šta bi sa tehnikom pinciranja za razvodjenje grana

- - - - - - - - - -

čuo sam da nude 20 din redom u otkupu bez peteljke

Ta tehnika se kod ove sorte sljive pokazala manje uspesno u odnosu na Stenlej gde se pokazalo odlicno. Cak i kod lepotice se bolje pokazalo nego na ranoj. Lepotica je posle svakog pinciranja poterala novu granu u malo otvoreniji ugao sto kod rane nije bio slucaj, grane su rasle pravo u vis. Bez kanapa nikako ne bi mogao da otvorim krosnju, sto sam na kraju i uradio...

Ove sadnice su kupljene od naseg kolege sa foruma @miroljubceful, kupljene kao obicna prut sadnica bez prevremenih grana prirast je izuzetan, prezadovoljan sam...


Sto se tice Lepotice kod mene je sitnija nego prethodnih godina (ne znam zbog cega djubrena je u fulu). Mozda od ove kise malo popravi krupnocu jer ovako nije za prvu klasu, jutros cujem da je i kod nas cena 18din (neproverena informacija)...
 
Vasovac jeste u Dedevcima.. E to nebih znao da ti kazem, posto je juce cale zvao drugara iz Dedevaca i pitao ga za cenu, on mu je samo rekao da je 30dinara, a koji precnik se trazi i to stvarno ne znam.
..
 
Kako je krenulo stenlej nece izaci ni 10 dinara.

- - - - - - - - - -

2da10k0.jpg
Ne znam koja je sorta,ovo je slika od pre deset dana,kad sam poceo da berem,ove je tad vetar srusio,krupna je precnika od 4cm do 6 cm,lici mi i na Rutgešteter i na Kalofornijsku plavu. Postavicu kasnije nove slike.Sad je skroz sve sazrela,ceo vocnjak,pa idem da oberem,bice za rakiju,ako nista drugo.

- - - - - - - - - -
evo danasnjih slika...
av2y9w.jpg
2urmdz8.jpg
dze0le.jpg
nei801.jpg


Nema tu rakije.

- - - - - - - - - -

Pa sto je losa cena za cacansku ranu, i onako je prerodila ove godine bar tako kazu kod mene u Kraljevu, i Pedja placa prvu klasu kako mi rekose 70 -80 dinara... To je ipak lepa cena za sljivu, a za lepoticu najavljuju nekih 50ak dinara. danas mi rece ovaj lik sto mi je radio letnju rezidbu sljive...

Slaba je cena jer rana ne radja svake godine(u vecini slucajeva), a kad rodi nema vise od 15ak do 20 kila po sljivi. Stenlej radja redovno i bude bar 50-60kg. Nek je cena stenleja 25, rana bi trebala biti bar 100. Stenlej je industrijska, rana je konzumna. Opet plus vecoj cenu za ranu. Rana se bere rucno, stenlej skuplja. Opet plus ceni ranoj. A isto ih i prskas, i orezujes, i djubris, obradjujes... I onda se nadje neko pametan da ti ponudi 40 dinara za ranu??? Pa i ovih 80 kod Cacka nije realno, al navikli smo na mrvice.

- - - - - - - - - -

Jel valja čačanska lepotica za pekmez,imam dobur ponudu što se tiče cene pa dal da pazarim ili da čekam neku kansiju sortu?

Za pekmez i rakiju nema bolje od cacanske rodne(ako zanemarimo "pokojnu" madzarku).

- - - - - - - - - -

Nisu na ledini, plac se radi voćarskim podrivacem, a oko stabala frezom. Tako radimo u jesen i na proleće, a sada kada počnu ove vrućine samo se kosi. Djubrene su već dva puta stajnjakom i to dobro i bacili malo kana negde u aprilu, dok su bile one kiše. Inace pošto imamo dosta stajnjaka, praktikujemo da na jesen njim što više đubrimo šljive, ako ne svake, bar svake druge godine i za prirast se pokazalo mnogo dobro, bar kod nas.

I ja slicno odrzavam vocnjak. U jesen i s'proleca podrivac i tanjiraca, a od maja košenje. Menja se klima, leta su u glavnom sušna, i po meni bolje je ostaviti da se zemlja malo "zaledini" preko proleca kako bi zadrzavala vlagu. Sto se stajnjaka tice djubrenje je optimalno vrsiti svake trece godine, svake druge preterano, a svake godine kad djubris samo bacas to djubre, nema tu pomoci sljivama. Jednostavno, ne mogu one da postignu da utrose toliku kolicinu djubriva, i steta je rasipati ga, a i trava tad raste kao luda.
 
Pozdrav za kolege vocare.
Sto se tice cijena sljive u okolini Brckog, ovako izgleda :
Cacanska rana je isla po cijeni vecoj od 80 dinara.
Cacanske lepotica konzumna isla po ceni od oko 40 dinara.
Ostecena lepotica za preradu ide po ceni od 20 dinara.
U mom vocnjaku jako losa situacija. Prvo smi imali led pocetkom aprila koji je ostetio 90 % plodova.
Ali, to je samo manji dio problema. Ponovo imam susenja koja pocinju od aprila i traju do danas. Preko 100 komada i to sljiva koje ulaze u petu godinu. Radi se o potkornjaku.


Ovo je slika od prije 2 dana. N a nekim stablima ima po 5-6 ubusenja, a kada se ta ubusenje raskopa, unutra bude po nekoliko komada. Cak sam ih vidjao i po granama.
Treba da oberemo tokom sledece nedelje i onda planiram da idem sa insekticidom nekoliko puta jacom koncentracijom (npr Perfektion) da okupam stablo do 1m visine.
Inace, sljiva koja je izdrzala do sada je jako krupna, najkrupnija do sada. Tome je mozda doprinelo i bacanje krecnjaka prosle godine. Bilo je nekoliko ljudi koji kupuju i odusevljeni su krupnocom, ali dzaba kada je sve izudarano.
Eto, izjadah se, a sada odoh da ispravljam sljive koje su vjetar i kisa zajednickim snagama ponaginjali :)
 
@balansero nema veze to sto pricas za cenu,prosle godine zna se koja je cena bila kod nas za stenli,40 dinara rusi 30 dinara za secenje.A to da se stenli skuplja zavisi koja je dalja namena,kod nas rucna pazljiva berba za ruse a za secenje moze neko potkupljanje
 
Pomotehnika... Cacanska rana prva godina, Vaza. Citav dan smo razvodili grane kanapima, pre pola sata zavrsismo...

xmpcb8.jpg


qydb1u.jpg


Ceo dan na kolenima, inace ovo nikad vise ne bi radio pa taman kad bi zlato radjale :haha:. U buduce kad budem sadio biram sorte koje imaju veci ugao grana :osmeh:

Moram da vam iznesem zapazanje od ove godine,mozda ce nekom pomoci.

Na sljivama posadjenim jesenas,formirana je vaza, gde god je ostao patrljak duzi, grane su krenule da prave dobar ugao i nije bilo potrebe za nikakvim povijanjem.
Tamo gde je patrljak kraci poneke grane su krenule u ostar ugao.
 
Nema to veze, ja sam takođe tako mislio, tako i piše u knjigama, međutim dešava mi se da to nema nikakve veze pa se čak dešava i da treća grana brojano odozgo izbije jako i pravo u vis.

p.s. taj patrljak obavezno odseći i namazati voskom!
 
Kod nas je prosle godine stenlej bio 30 dinara za susaru a ove godine se nesto najavljuje oko 15-20 dinara sto je po meni odlicno,3 dinara berba i to je ok.Prosle godine je lepotica u mom kraju bila jeftinija od stenleja,totalno ne interesantna roba,zasto neznam.Ove godine je bolja situacija.
 
Nazad
Vrh