Šljiva

Za rakiju moguce oko 10 dinara,a za susaru uvek bolja cena,prosle godine je za konzum isao stenlej kao lud,rusi su je kupovali a i danas su mi rekli da ce je uzimati.
 
Kod nas je prosle godine stenlej bio 30 dinara za susaru a ove godine se nesto najavljuje oko 15-20 dinara sto je po meni odlicno,3 dinara berba i to je ok.Prosle godine je lepotica u mom kraju bila jeftinija od stenleja,totalno ne interesantna roba,zasto neznam.Ove godine je bolja situacija.

Prosle godine je cena susene sljive bila veca i susare su radile punom parom, zato se Stenlej i otkupljivao po 30din i susio. Imam informaciju da je vrlo malo te suve sljive prodato i da ce ove godine cena biti manja. Daj boze da je informacija pogresna...

Ako vam je tih 3din za branje jedini rashod u proizvodnji onda se i uklapate u cenu od 15-20din/kg. Samo se pitam gde su tu djubrivo, hemija i gorivo, koje treba da se plati i uracuna u proizvodnu cenu. Za onog ko stiti i radi sve u "fulu" sve ispod 20din je cist gubitak. Onome ko stiti samo od monlije pokosi pred branje i bere, taj je sa cenom od 20din na konju... Znam ljude koji su prosle godine prodavali Stenlej koji nije sticen uopste, po 25din...

Ne znam samo kako se uklopiti sa Lepoticom od 18din, koju sam ove godine prskao 8 puta. Djurbivo i friziranje da ne racunam...
 
Prodata je suva sljiva,sve otislo za rusiju.

A ja sad od ulaganja imam rezanje(sam radim polako tokom zime),400kg NPK i oko 6 prskanja,imam svoj atomizer,hemija je jeftina i nije skupa,naprimer Mirage je 2500 dinara i jedan je od skupljih a radi posao odlicno tako da su ulaganja svedena na minimum.Vocnjak tarupiram i kao u parku je,i dva tanjiranja.Ne ode tu mnogo goriva na sve to do 50 litara nafte za sve operacije i prskanje.Freziranje vise ne radim jer je bespotrebno,isto ona radja i bez te operacije.Uglavnom troskovi nisu veliki ko hoce da se pokrene i malo ulozi truda i rada a onaj ko nece da se pokrene nemoze ga zadovoljiti i cena od 50 dinara.Inace vocnjak je u 15 godini 5x4 i sad se tesko prolazi kroz njega,sastavio se.:ppozdrav:

Sad izracunajte koliko kosta preko 20 tona sljive sa tog hektara pa 3 dinara branje plus ovo sto sam napisao gore.Koliko ostaje utvrdite sami.

- - - - - - - - - -

Da napomenem da je pomenuta cena od 8 dinara vec strasna,a na cenu od 15-20 smo navikli i tu nema cudjenja.Prosle godine je bila skuplja jer je nije bilo,nije rodila.
 
Ali, to je samo manji dio problema. Ponovo imam susenja koja pocinju od aprila i traju do danas. Preko 100 komada i to sljiva koje ulaze u petu godinu. Radi se o potkornjaku.


Ovo je slika od prije 2 dana. N a nekim stablima ima po 5-6 ubusenja, a kada se ta ubusenje raskopa, unutra bude po nekoliko komada. Cak sam ih vidjao i po granama.
Treba da oberemo tokom sledece nedelje i onda planiram da idem sa insekticidom nekoliko puta jacom koncentracijom (npr Perfektion) da okupam stablo do 1m visine.
Inace, sljiva koja je izdrzala do sada je jako krupna, najkrupnija do sada. Tome je mozda doprinelo i bacanje krecnjaka prosle godine. Bilo je nekoliko ljudi koji kupuju i odusevljeni su krupnocom, ali dzaba kada je sve izudarano.
Eto, izjadah se, a sada odoh da ispravljam sljive koje su vjetar i kisa zajednickim snagama ponaginjali :)

Ništa sa tim nećeš dobiti, pogotovo sa perfektionom koji uopšte ne djeluje na njega jer je tvrdokrilac, samo bacaš sredstvo i truješ se bez potrebe. Takođe ko ti je preporučio perfektion? Jedino sredstvo koje još nije izbaceno iz upotrebe je antocid D ili konzul ili pirel d... nebtno koji proizvodjač, bitno da je akt. mat. Hlorpirifos + cipermetrin. Prskati cjelu krošnju, on se sad dopunski hrani u njoj i treba ga suzbiti odnosno jedini mogući način. Prije je bio ultracid za takve stvari zakon. Prskaj odmah posle berbe i ponovi za 10 dana.
 
Hladnjaca na Caricu u Bukovici, a stvarno ne znam ko otkupljuje u toj hladnjaci, verovatno cemo ici po gajbe, pa cu videti za koga rade.
 
Onome ko stiti samo od monlije pokosi pred branje i bere, taj je sa cenom od 20din na konju... Znam ljude koji su prosle godine prodavali Stenlej koji nije sticen uopste, po 25din...

Jes, al njegova sljiva je "organska" :haha:

- - - - - - - - - -

Prodata je suva sljiva,sve otislo za rusiju.

Svaka cast na tome.Samo mi reci, da li kad to kazes mislis na svoju sljivu ili na svu suvu sljivu tvog i okolnih sela? Mozes li nas ostale uputiti na to otkupno mesto, odnosno dati nam kontakt?
Kod nas je situacija krajnje kompleksna proteklih godinu i po. Suva sljiva je zime 2014/15 isla i preko 2 evra u odredjenom periodu, zatim je prosle godine stenlej otkupljivan po 35din, da bi suva zimus pala na 1,4e a od proleca 1 evro, i to da molis da otkupe. Retko ko je prodao suvu sljivu, pune su ih zgrade i magacini(naravno niko nema ni hladnjacu). Inace, ove cene vaze za firmu Agranela iz Valjeva koja se bavi otkupom i preradom voca. Rusi u nasem kraju ne pamtim kada su kupovali, mada sam cuo jednu jako zanimljivu pricu koja se svodi na to da su ih jednom ovde prevarili, uvalili crepljike na dna od gajbica, i od tad ovde ne dolaze. Ipak, Loznica nije daleko, pa bi svaki kontakt kao i svaka moguca informacija dobro dosla.
Dakle, trenutno je trziste prezasiceno suvom sljivom, proslogodisnjom, i cena stenleja realno nece biti iznad 10-15 dinara. Nadam se da gresim.
 
Sljiva koju sam ja prodao prosle godine otkupljivacima u Osecini je osusena i prodata,saradjujem s ljudima i u toku sam jer sljivu imam preko 30 godina a vecina na forumu izbacuje slike sljiva u 4-5 godini i misli da je bog i za cenu i za otkup,a to sa crepom na dnu gajbica sam cuo i znajte da vam rusi nece doci u vas kraj joooos dugo.Sto se cene tice koliko vidim vecina forumasa kao da radi u interesu vucica i ekipe pa mole boga da sve bude dzabe u srbiji,ako vam tako odgovara daj boze da bude 5 dinara.Kao da molite boga da bude sve dzabe.
Kod nas ima novootvorena hladnjaca koja otkupljuje jagodu,sljivu,krusku i kod njih je svaki dan na utovaru po dva ruska slepera,svaki dan mi projure pored kuce MAGNIT-ovi kamioni(Magnit je Putinova firma,hipermarketi).A za reklamu nisam lud da pisem ko je otkupljivac i za koga radi.

Slika od juce
2dua4i9.jpg
 
Znam da nece doci. Mentalitet naseg naroda je takav da mu je bitno da OVOG TRENUTKA uzme novac na prevaru, makar nikad vise ne uzeo ni dinara. Zbog takvih budala ispasta veliki broj postenih.
Znaci predao si sljivu u A-granu, presnu, koliko sam shvatio, a ne suvu?
 
Zato otkupljivaci bilo kojeg voca obelezavaju cija je roba. A ti koji razmisljaju da uzmu novac sada i odmah sve ih je manje, jer niko nece sa njima da radi. Kada jednom podvalis procujes se i onda i otkupljivac sa kojim nisi nikada radio vec ima informaciju kakav si. Kao sto mi vocari sa jednog terena se svi znamo, tako i otkupljivaci se znaju.

Mada posle nekoliko godini i proizvodjaci i otkupljivaci se upoznaju pa postajemo happy family:haha:
 
Ima u Sumadiji jedan primer kad su Rusima prodavali kupus. Prikolicu sa kupusom na vagu vukli sa 558, posle istovara praznu na ponovno merenje vracali fergusonom :haha:
Rus ih normalno otkaci i celom selu ne otkupi ni kilogram kupusa... Izvinjavam se za :off_topic:
 
Da prodao sam presnu.

E tako vec moze. I u mom kraju je presna isla kao alva, i ispostavilo se da ko je susio jesenas sljivu-nadrljao je. O tome sam pisao, o suvoj sljivi, a ne o presnoj.

- - - - - - - - - -

Zato otkupljivaci bilo kojeg voca obelezavaju cija je roba. A ti koji razmisljaju da uzmu novac sada i odmah sve ih je manje, jer niko nece sa njima da radi. Kada jednom podvalis procujes se i onda i otkupljivac sa kojim nisi nikada radio vec ima informaciju kakav si. Kao sto mi vocari sa jednog terena se svi znamo, tako i otkupljivaci se znaju.

Mada posle nekoliko godini i proizvodjaci i otkupljivaci se upoznaju pa postajemo happy family:haha:

Da, tako radi i Agranela. obmotaju posebno gajbe svakog proizvodjaca i obeleze ih, pa ako na istovaru nesto ne stima-vrate i cao. Tako i treba.

- - - - - - - - - -

http://fotkica.com/slike.php?slika=1_133548889_IMG_3649.jpg
У Немачкој шљива лепотица,Мађарска,1,49Еура/кг,квалитет видите сами.

Flekave, nikakve... Takve kod nas nece ni da otkupe. Kada oduzmemo marzu prodavca, cenu prevoza, pakovanja, otkupa...dosli bi do neke cifre od 0,5e za kilo u otkupu, sto je nekih 60 dinara, i sto bi i bilo realno(mada sve preko 40 je realno za lepoticu). A ono trt-18! I jos da mu berem?
 
Nazad
Vrh