Šljiva

Jedan od mojih mladih zasada, u pitanju je Lepotica. Okrecih mal' da bIdne lepo :osmeh:

2vsrqmw.jpg
 
Ljudi...imam dve sljive u dvoristu...ali pratim ovu temu...vi to bre radite lepota :)

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Kolega Gorski, lijep vocnjak! Ja sam planirao na jesen da sadim jos 100kom sljive. Favorit mi je bila ljepotica, ali me brine to susenje njeno. Ne znam sta da radim. Ne znam sta je sa tom novom sortom Nadom da li ima sadnica i da li je ko sadio ?
Pa da cujem vase predloge ?
 
Kolega, tu novu sortu NADU nisam imao prilike da vidim, niko je jos ne sadi (bar u mom kraju). Nije bilo ni sadnica prosle godine na institutu, bar na njihovom sajtu nije pisalo da ima sadnica u ponudi.
Sto se tice sorti, ja sam ipak za nesto sto je vec provereno i dokazano u praksi u nasim agro ekoloskim uslovima.

Sto se tice saveta koju sortu da posadis, posadi onu koja se najbolje pokazala u tvom kraju i sa kojom imas iskustva u rezidbi, zastiti, prodaji itd... Sto se tice rodnosti ovde kod mene najbolje se pokazao Stenjej i Čačanska Rodna, sve ostalo ide u drugi plan.

Lepotica jeste dobra ali je mnogo nezna i ne prasta greske. Ako nisi spreman da prskas 10 puta nemoj da je sadis. Kod Lepotice se pojavio se problem sa susenjem stabala, najvise zbog toga sam ih i okrecio. Mlad je zasad pa se trudim da ga sacuvam, ove stare ne krecim sta im bog da..

Č. Rana alternativno radja i kad rodi to nisu neke kolicine, jeste skupa ali dzabe sve to kad na Ranoj bude 10kg plodova (kad ubode) a na Rodnoj ili Stenleju bude 50kg plodova svake godine a kad je rodnija godina moze i 100kg da rodi po stablu...

Od Sorti imam Stenlej, Rodnu, Ranu i Lepoticu i dobro sam ih prostudirao... U buduce sto budem sadio to je Stenlej za prodaju i Rodna za rakiju. Narucio sam sadnice krupnog Stenleja za jesen...
 
Poslednja izmena:
Jedan od mojih mladih zasada, u pitanju je Lepotica. Okrecih mal' da bIdne lepo :osmeh:

Šljive male lepe krečene u belo.... tako ti je nekad bilo selo... šumadijo, šumadijo.... sećam se kad sam se vraćao sa Hilandara pa iz Kragujevca preko Palanke... prelepa brdovita zemlja....


Ja sam ovih dana povijao grane na lepotici i na stenleju (po par komada), neverovatno kako rastu lastari - pravo uvis. Ja spustim on opet gore.. ja povijem granu ona malo ćuti pa opet gore... Jedina opcija je kanapom pa uteži...a razvodim grane na ovogodišnjim sadnicama. Posadio sam po jednu grosse de feliciju i timočanku. Ova timočanka je bila dobra sadnica i raste kao iz vode.... Na jesen ću probati da nađem par komada top sorti i sigurno kupujem ruth gesteter kao ranu... I naravno crvenu ranku... navadio sam neke izdanke i nisam siguran koje su to šljive. Probao da kalemim kajsiju pa nije uspelo, pa ću da posadim na među nek raste.... organski... ne mora da rodi...
 
Poslednja izmena:
Ruth gesteter za izbjegavati, Č.rana dođe par dana poslje nje ali fantazija od šljive
Imam rut samo dva stabla, vec obrane. Ako ih danas ne beres sutra su na zemlji. Samo za konzum dobra, wajbul ti lepo predlaze, kloni se te sorte.

'Naše' su sorte ne samo 'naše' nego i dobre.... Hvala na savetu.... i predlogu... samo nisam siguran kako se rana reže, da li ima neko specifično orezivanje... pisao je neko oko rezanja ili je to rodna....

Požegača, Stenlej, Čačanska ljepotica i Čačanska rodna rađaju pretežno na kratkim rodnim grančicama i kopljastim izraštajima koji su se obrazovali na dvogodišnjem i starijem drvetu.

[h=4]Čačanska rodna – pretežno rađa na kiticama i kratkim grančicama razvijenim na dužim nosačima, kao i na mešovitim grančicama (rodni pupoljci raspoređeni u grupi sa vegetativnim na srednjim člancima letorasta). U godinama velike potencijalne rodnosti (mnogo rodnih pupoljaka) treba je oštro rezati, čime se sprečava alternativna rodnost. Kod sorti koje znaju da ponesu obilan rod pojedinih godina (poput Čačanske najbolje i Čačanske rodne) rezidbom je potrebno obraditi sve uspravne dvogodišnje priraste (letoraste prorediti i/ili orezati na patrljak- na 4 do 5 pupoljaka-, a rodne grane na njima-kitice, kratke rodne grančice ostaviti da plodonose). Potrebna je i proreda mešovitih grančica.[/h]Cacanska rana
Nastala je u Institutu za voćarstvo i vinogradarstvo u Čačku ukrštanjem Vangejhajmove i Požegače. Ima bujno stablo sa retkom piramidalnom krunom. Grančice u kruni su dobro obrasle cvetnim pupoljcima. Rod donosi na jednogodišnjim grančicama i majskim kiticama. Ima krupan list, ovalnog oblika. Cvet je krupan sa dobro razvijenim rasplodnim organima.
 
поштовани земљаче, предпостављам ), какав је тај крупни Стенлеј? Да ли је неко почео са Раном, ми смо јуче убрали неколико гајбица?!
 
Pisalo se na forumu da se razmnožava-širi-kalemi neki 'klon' stenleja koji ima krupniji plod. Tako se 'odomaćio' naziv krupnoplodni stenlej.... na netu ga nema (ja ga nisam našao)... Gorski će nam reći gde ga je ugovorio....
 
da li neko zna koja je ovo sorta sljive? Kupio sam vocnjak,pa ne znam,malo ih je grad srusio,pa sam pokupio...
2da10k0.jpg
2ldb0c7.jpg
 
поштовани земљаче, предпостављам ), какав је тај крупни Стенлеј? Да ли је неко почео са Раном, ми смо јуче убрали неколико гајбица?!

Sa krupnim Stenjejem nemam prakticna iskustva, ali imao sam prilike da ga vidim na stablu. Sljiva je krupna i rodna drugar koji ih ima zadovoljan je. Jedan prijatelj mi je iskalemio sadnice za jesen, ne sadim puno nekih 50ari, nekih 220-240 sadnica...

Rana se bere 100din... Ima otkupljivaca koji placaju 60din, njihovo je sve (beraci i transport) vama samo pare na ruke...
 
Hvala kolega Gorski na odgovoru. Ja imam nesto stabala ljepotice i rane. Rana je u 5 god. i sada je prvi put rodila ali stvarno rodila. postavicu kasnije par slika da vidite. Sto se tice ljepotice ona je u 7god. i radja svake godine obilno, zastitu radim u jesen, proljece, precvjetavanje i eventualno u julu ako ima napada grinje i biljne usi. I do sada je to bilo dovoljno. Prije dvije godine kada je bila bas kisna godina osusilo mi se 5 stabala ljepotice i to me dosta razocaralo kod nje, dok je sto se tice rezidbe mnogo jednostavnija od rodne.
 
I traži promotehniku, ali vidim da tebi to nije problem. Imas li letnje čišćenje, opadanje, plodova svake godine, i da li je obilno.
 
Pomotehnika mora da se radi svakako posto ja sadim gusto, a gusti sklop ne moze bez pomotehnike.
Da opadanje plodova ima svake godine i obilno je ali opet ostane mnogo. Prvih godina ja pogledam a pod njima lezi kontam nema od ovog nista, ali posle kad plodovi uzore opet mnogo roda. Tako da to nije nista u sustini ona i odbaci visak.
 
Prva je ruth gesteter a druga kalifornijska plava
Na stablu jedna a ispod stabla druga vrsta? :osmeh: Ovo su plodovi sa tog istog stabla,zato sam slikao i na stablu kako izgledaju a i ove sto su opale. Danas obisao desetak otkupljivaca u okolini Beograda (Vinca,Ritopek,Zaklopaca...),niko nece da otkupi sljivu,jel zna neko u okolini Beograda gde otkupljuju i koja je cena?
 
Хвала најлепше). Наше су данас отишле у Удовицама на 60 динара, нуде 55 и 50.
 
Nazad
Vrh