Šljiva

Ja умјесто чачкалица користим повијаче пластичне. Чачкалице избије вјетар. Чак и повијачи некад спадну. За даље повијање колац, зелено везиво и повијање крајем јуна.
 
Plasticne povijace koristim ali samo za mlade grane. Za deblje grane ranije sam koristio sasu a od ove godine stabljike kupine koje se seku na pocetku vegetacije. Imaju potrebnu cvrstinu a sa jedne strane moze da se koriste raklje od bocne grane. Za mene otkrovenje.
 
Sadjena je Lepotica i Stenlej-krupni ,Koje grane pinciraš,ove 4 što ostaju za ramene grane za vazu? i zašo ne koristiti makaze?Radio sam i dosad čačkalicama pa je ispadalo dobro, samo treba sačekati da grana poraste da ima svoju težinu koja je posle savijanja sama vuče ka zemlji
Za Sloba.. čačkalice su iz tempa kineske ali baš dobre,oštre i čvrste.
Odlicno, svaka cast. Koji sortiment si sadio?

Ja sam do prosle godine prvo postavljao cackalice, u drugi deo leta vezivao kanape i njima sirio krosnju. Nista znacajno nisam dobio, jer sve mlade grane koje izbijaju ponovo rastu pravo u vis (mislim na Lepoticu) tako da veci efekat ima ranije prekracivanje mladara (pinciranje) tako svaka nova grana koja krene da raste, raste pod otvorenijim uglom...
Ove godine sam mlade grane pincirao nesto ranije, tako su novi mladari krenuli u otvoreniji ugao. Jos jedno pinciranje za mesec dana i dobicu bas ono sto sam pre radio cackalicama i kanapima. Nema boljeg savijanja nego kad je rod optereti :osmeh:

Isprati ove grancice sto ih je zec prekratio, tu ce da izrastu mlade grane i imace ugao bas kakav treba.
 
Pinciram te 4 sto otaju kao ramene grane. Kad su nekih 25-30cm, pinciram i mlada grana koja krene iz njih raste pod vecim uglom. Kod Stenleja je to mnogo bolje nego kod Lepotice, ali i ona se dovede u red u dva pinciranja. Tako da sam batalio te cackalice. Inace sam i ja radio isto tako, prvo cackalice posle kanap za baliranje, ali nema pravog sirenja krosnje sve dok rod ne optereti krosnju...
 
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

Ovo-su-slike-sljiva-u-drugoj-godini.Formiram-vretene-ili-neku-vrstu-piramide.Ramene-grane-cu-da-povijem-i-one-su-vec-oko-metar.Dali-treba-grane-da-ih-skracujem-ili-samo-da-ih-povijem.Vodjicu-sam-vec-skratio-za-drugi-red-grana.
 
Može li mi neko reći koja je ovo vrsta insekta? Kod komšije ih ima po celom drvetu šljive, i na stablu i na plodovima.

 

Jeste bubamara ova crnožuta larva, dobro je što je ona tu, ona se hrani, po gajene kulture, štetnim larvama.
Ove druge nisu, neka lisna vaš jeste, a koja..da ga.... liči mi na žitnu vaš ali ??????

Da li tretirati ili ne?
Ako se tretira pobiće se i korisne bubamare, ako ne možda se bubamare same ne izbore.
Meni ne liči na nešto opasno, pratiti pomno i pokušati videti prave li kakvu šetu, neka oštećenja na listu, ko nema vidljivih oštećenja ništa, ako se ipak odluči za tretman, trebalo bi da ih ubije bilo šta, neki dimetoat npr.
 
S obzirom da je preporuka "bilo šta" izbegavajte dimetoat u ovoj fazi zbog karence tj, ostataka, osim ako ne koristite šljive za rakiju. Može se koristiti Nurelle D.
 
Dali mogu da se povijaju grane na č.lepotici.tj da nije rano.
U 2 godini je a s obzirom da je prošla bila sušna isterala lastare jedva 30cm ali zato ove po metar i nešto ali sve idu uspravno.
 
Kod lepotice je povijanje OBAVEZNo u prve 2 godine, a po potrebi i kasnije, dok ne prorodi i ne formira skelet. Jednostavno takva je sorta i sve grane tera uvis što za posledice ima umanjenu rodnost i daleko manji broj grana na stablu. Probaj da li su odrvenele tj. da li podnose povijanje ili su još uvek zeljaste i lako pucaju. Kod mene još ne može, moraće da sačekaju još 15-tak dana.
 
Lepotica je zivi uzas za formiranje! Ili da povijas, ili u prvoj godini da pinciras grane 2-3 puta na 15-20cm dok ne krenu odgovarajucim uglom.

Sadnica NADE prosle sezone nije bilo ni u institutu. Videcemo da li ce biti za jesen...
 
Moze li neko ukratko da mi pojasni pinciranje ili da neki link. Najpre sam razumeo da se koristi kod loze i da se vrsni delovi lastara skidaju da ne bi crpeli energiju. Na mladom vocu koje imam koristio sam za razvodjenje grana cackalice, flase, kanap..., ali probao bih i pinciranje, a nemam nekog iskustva. Vocke su mi od 1 do 3 god, a imam od svega po malo, pa i cac. lepoticu. Grane koje sam oborio cackalicom, krenule su uzbrdo oko 10cm, pa sada me interesuje kako da pinciram. Ako sam dobro razumeo, zalamam sada granu, ne makazama i logicno mi je iznad lista koji raste "na spolja".
 
Mozes i makazama, u sustini nema potrebe jer se mladari lako zakidaju noktom. Ne moras samo vrhove, slobodno iseci granu na zeljenom mestu tj tamo gde ti treba nova grana. Nova grana izrasta pod vecim uglom u odnocu na pincirani mladar i tako pravi veci ugao krosnje.

Imam problem sa postavljanjem slika, postavio bih primer kako sam ja radio.
 
Nazad
Vrh