Šljiva

Hvala gorski, reci mi do kada se u toku god pincira tj ima smisla jer biljka ima dovoljan razvoj? Ove god cu da zasadim 150 lepotice, reci mi kakvu si im krunu formirao?
 
Ja sam moje dvogodišnje kaleme juče kanapom razvodio, tjt. formirao ramene grane za vazu. Koristio sam kanap za vezivanje, a vezivao sam za kolac, koji sam inače stavio još prilikom sadnje. Što kaže Gorski , to i nije pinciranje , nego opezivanje , s' obzirom da su neke bile dugačke i više od metra, a nokat je tu slab...Ovogodišnje kalemove sam capnuo , tjt. pincirao, još ranije na metar visine.
 
Jutros sam isao nesto do vikendice, i usput pogledao sljivak na Lepotici katastrofalno stanje, opalo preko 40% plodova sto krupnih sto sitnih, a vidim da ima jos koji plod da opadne, dok na Rodnoj neam toga.. Kakvo je stanje kod vas??
 
To je kod Lepotice normalna pojava u ovo vreme. Ja sam prethodnih godina probao svašta, folijarne prehrane, Yara đubriva, Calcijum, svašta i utvrdio da je to njena sortna osobina i da se protiv toga ne može. Da li rodila malo ili mnogo u ovo vreme se čisti. Jedina dobra stvar što kasnije ono što ostane bude krupno, ali je činjenica da zbog te osobine lepotica ne može da rodi sa stbla količinski kao Stenlej.
 
@Strahinja KV

To je druze za nju normalno. Sto rece kolega Zicaprom, sve sam isprobao i opet opada... Ako se vratis ovom temom godinu, dve i tri u nazad, videces da smo svake godine pisali o problemu opadanja plodova kod lepotice...
Stenlej je izmislio sljivu u odnosu na Lepoticu, ali o kvalitetu plodova te dve sorte ne vredi diskutovati. Plus sto Lpotica moze gusce da se sadi...
 
Poslednja izmena:
Evo par slika iz mog mladog zasada. Ovo je stenlej, i sada mu je druga vegetacija, sađene su pretprošle godine u jesen. Inače ova godina je izvanredna za prirast mladih voćaka. Nisam skoro video da do ovog vremena isteraju nove letorase od 50-60cm. Što se roda tiče, bilo je problema sa mrazom, onda sa gradom i sve u svemu nemamo kvalitetnog roda, ali je bar prijem i prrirast mladih izuzetan, i ne staje sa rastom, s obzirom da ima vlage.



 
Gledao sam malo temu unazad juce da vidim sta i kako oko nje, da nisam nesto propustio, ali vidim da je jednostavno takva sorta i to je to.. Prvo imao problema sa susenjem, osusilo mi se preko 40stabala, pa evo opt skoro samo jedna grana se osusila,(postavio sam to na forumu u temi)i evo sad tako stoji, jedna grana suva ove grane ok, listovi modri samo tako, sad mi na nekima opalo dosta lista ja ne znam sta da joj radm vise. Djubrio sam je vise u odnosu na rodnu, davao Calcium za plod, ali ne vredi, meni se ove godine nije desilo da ima dosta duplih plodova kao kod nekih sa foruma, ali neki su ostali sitni a neki krupni, i sad se to prebralo, a vidim da ima jos .. Jeste da je rodila vise u trecoj godini u odnosu na rodnu, ali sa rodnom te ne boli glava sem sto ima problem sa sarkom ali za rakiju to nema veze... Ali izboricemo se sa ovih 40ak komada sto je ostalo, pa kako joj bude.. To za otkup nece ici, nesto za dzem, ostalo se vadi kostac i u rakiju, ne mogu vise da se nerviram i da se trudim oko nje...
 
Vidim da imate problema s ljepoticom.Imam je ,sad je u 9g. Kad bih se vratio unazad ,posadio bih je barem 80%.
Redovno rodi i obilno.Jeste da sada opada ali to je normalno,ali puno ostane.Sigurno najbolja sorta

- - - - - - - - - -

Samo razvlači grane...
 
Poz drustvu !
Eto ja sam razvlacio nesto grana, a one prerodile-pa se lome, ali mi se cini da se pricalo o nekoj hemiji za proreďivanje plodova pa dapitam jesam li zakasnio i koje je to sredstvo u pitanju ???
Hvala
 
Pomoc prijatelja, relativni sam nov u sljivarstvu. Posadio sam pre trigodine sljivu Stenlej 4 x 3. Sada je treca godina i konacno stize prvi skromni rod.
Imam ukupno 900 sadnica. Treba mi savet oko sledecih stvari:
1.Kad da prskam?
Koliko puta, od cega zavisi?
Da li je dovoljna obrada zemljista freziranje?
Sta jos trebamda radim oko obrade zemljista?
Kad se baca djubrivo i koje?
Orezivanje sam radio dok jos nije krenula vegetacija, treba li i u kom periodu?
Nemam frezu pipalicu, kako resimtravu oko stabala gde ne mogu da pridjem normaknom frezom?
Da li uvek moram da freziram ili je dovoljno da se predje podrivacima?
Da li je na kraju godine potrebno oranje izmedju sljiva?
Da li travu koja ostane oko sljiva mogu da pocupami ostavim oko stabla kako tu vise ne bi rasla trava a zemlja zadrzala vlagu?

Uh, mnogo pitanja i ne morate da mi odgovorite na sva naravno.
Unapred se zahvaljujem svim koji mi zele pomoci.

Sljivak trenutno izgleda ovako:
Snimak je u HD verziji.
https://www.youtube.com/watch?v=TvYmImWx0t4
 
Evo ja cu ti odgovoriti na par stvari, mada si sve to trebao da saznas pre sadnje jer 900 sadnica nije mala stvar...Prskanje imas programe razlicitih proizvodjaca, recimo Galenika http://www.fitofarmacija.rs/home/primena/programi_zastite_biljaka/zastita_sljive.html, koliko puta i kada tacno zavisi od vremenskih uslova i situacije u vockama. Vidim na snimku da si frezirao izmedju stabala, po meni je bolje zatraviti medjuredni prostor, evo zasto: Ne mucis se oko freziranja velike povrsine, uvek lepo hodas kroz vocnjak bez blata i sto je najvaznije trava zadrzava vlagu zemljista, a samu pokosenu travu koristis za malciranje ...Moj ti je savet da malciras travom ili slamom oko stabala, ja licno bacam travu koja istruli i hrani biljku a sprecava i rast korova, i obavezno oplevi ovaj korov oko stabala. Za djubrenje vocaka pitaj Google, recimo ovo http://vocarskisavetnik.com/content/djubrenje-jesenje/ ili ovo http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=V001_2.htm&autor=18...Orezivanje nek ti neko strucniji objasni, mada za 900 stbala uzmi dobrog rezaca i plati ga da ti ljudski odradi, ne znam da li si rezao do sada a trebao si
 
Da se i ja nadovežem sa par sitnica, ovo što si ti uradio po pitanju obrade je dobro, jedino ako rešiš da zatravniš, to je još bolje, a ovo oko svakog stabla što ti je ostalo, to ti ni pipalica ne može odraditi. Tu ti je jedino rešenje total ili motika. Mislim da je najveći problem u ovom voćnjaku totalno odsustvo promotehnike tj. povijanje grana, ili barem rezidba koja bi otvorila krošnju. Ovako imaš grane koje rastu uvis, prave malu krošnju, zasenjuju stablo manje rađaju, rod beži uvis i sl. Sad je malo kasno ali je izvodljivo. Ako uradiš ovog leta dobru promotehniku, voćnjak će ti biti za primer, đubrenje i prskanje se odradi ali formiranje krošnje je postupak koji traje par godina.
 
Vocnjak je obradjen za primer, ovo malo trave oko stabala nije nikakav problem isprskas totalom i to je to. Samo vodi racuna pre prskanja da uklonis sve donje mladare koji izbijaju iz stabla. Na kraju krajeva mozes i motikom okopati, ali veliki je to vocnjak lakse je totalom...

Jedini problem je zapustena krosnja, koja po meni nije rezana uopste. I ako je rezana, rezana je amaterski i mnogo lose. Greske na formiranju krosnje (i uopste u rezidbi) se tesko ispravljaju. Da bi se ove sljive dovele u red potreban je dobar rezac i dosta rada i truda, posebno na zelenoj rezidbi. Zelenom rezidbom se krosnja najbolje oblikuje.

Za pomotehniku koja je izostavljena kasno je za ispravke.
Nadji nekog dobrog rezaca neka ti sad oreze sljive (na zeleno), posle rezidbe obavezno isprskaj Kaptanom. Mozes i bakrom u manjoj dozi cisto radi dezinfekcije. Imace vremena do kraja vegetacije da potera nove mladare, koje takodje treba pincirati na vreme da ne bi prerasli. Naravno sve grane koje idu ka unutrasnjem delu krosnje treba ukloniti do osnove, jer samo prave guzvu a kad tad moras da ih poseces, bolje sada makazama nego kasnije motorkom...
Odradi to i dobices za sad koliko toliko otvoreniju, provetreniju i osuncaniju krosnju. Sledece godine ponovo strucno lice u rezidbi, zimska i zelena rezidba da se odradi kako valja i bice to sljivik za primer, jer sve ostalo si odradio kako valja (mislim na obradu zemlje). Sto se tice zastite, konsultuj se sa nekim zastitarom neka ti objasni sta i kako ide, imas mnogo toga na internetu :ppozdrav:
 
Imam problem sa Lepoticom.danas išao da završim povijanje grana koje sam započeo pre dvadesetak dana i nikako da završim i ima šta da vidim
e7079d88a2a1e24c0ac520c1a0a84c09.jpg
ed1f83fcaa6d85e19feb2b31d1e6f77a.jpg

Mladari mi izgledaju bledo i ko da ih tukao grad a nije
2bff101e6d14df12401a7b4c205a695d.jpg
5f1e8f9aaac5415bc0ca152f9751f9e9.jpg
e2b58958d58d98c372c0d0973c30ac7a.jpg
0e45a7e1665f7f3e4cc6810c5d8e2b14.jpg

Takodje na pojedinim stablima sam primetio ovo
61831cdfba59528d36bb5e5c5295c034.jpg
e065ecc39d1e4d6ae1a4f933d2a384ff.jpg

Mislim da je uspelo povijanje
d05020a4e187410124e3170e58e01ada.jpg
6198146d31a923b889f9b107dcbc0794.jpg
pincirao sam vrhove
Molim za savet
 
Kolega povijanje grana znaci da grana u bazi treba da ima sto otvoreniji ugao u odnosu na provodnicu, a ne kao kod tebe grana je zauzela ostar ugao a ti je povio tek na 1\3 grane. Posledice su da ces naredne godine imati mnogo jakih uspravnih prirasta na tom povijenom dijelu, i prve godine kad stabla budu imala jaci rod grana ce se odcenuti u osnovi ili puci na povijenom dijelu. Po mom misljenju to mozes popraviti samo rezom na cep ili ostaviti tako pa na proljece naredne godine rovasiti pupoljak najblizi bazi i odgajiti sebi lijepu novu granu a ova postojeca ostaje da je koristis dok nova ne stigne. U buduce grane razvodi ranije dok su duzine 20-30cm sa cackalicama. Pozzz...
 
Kolega povijanje grana znaci da grana u bazi treba da ima sto otvoreniji ugao u odnosu na provodnicu, a ne kao kod tebe grana je zauzela ostar ugao a ti je povio tek na 1\3 grane. Posledice su da ces naredne godine imati mnogo jakih uspravnih prirasta na tom povijenom dijelu, i prve godine kad stabla budu imala jaci rod grana ce se odcenuti u osnovi ili puci na povijenom dijelu. Po mom misljenju to mozes popraviti samo rezom na cep ili ostaviti tako pa na proljece naredne godine rovasiti pupoljak najblizi bazi i odgajiti sebi lijepu novu granu a ova postojeca ostaje da je koristis dok nova ne stigne. U buduce grane razvodi ranije dok su duzine 20-30cm sa cackalicama. Pozzz...
Hvala druže
 



Na 3. slici se vidi stablo šljive koje je ove godine izguralo jako velike lastatre, i koje nikako nije bilo moguće poviti povijačima, jer su lastari prejaki. Ako ih ostavimo ovako i sve prepustimo rezidbi odbacićemo više od polovine prirasta, što nikako nije rešenje, a pri tome opet nismo dobili povoljan ugao na izlazu grane iz debla. Povijanje kanapima (kao na prve dve slike), je sporo ali jedino rešenje u ovom uzrastu, s tim što ima rešenja sa kesama ili čašam od jogurta i sl. Posle povijanja dobijamo to da smo spasili celu granu, ili ćemo je u proleće samo malo skratiti, ili nećemo ništa, zatim pravimo prostora da iznad njih ostavimo još novih grana, koje ćemo takođe povijati, i plus ovako imamo šanse da ta grana zanese i nešto ploda u toku leta, jer će se sada stopirati njen rast a više snage će ići na neko diferenciranje. Kanape treba skinuti za 15-20 dana tj. pratiti da ne počnu da se urezuju u grane, s tim što ih treba vezivati što labavije.
 
Nazad
Vrh