Dubina i rad tanjirače se šteluju na više načina.
Prvo, velika je razlika da li ste tanjiraču zakačili na gornju ili na donju rupu na mestu gde prolazi toplink. Na gornju kad se stavi ide dosta dublje, oseti se da traktor dosta teže vuče.
Drugo, na samom hidrauliku one dve ručke, ima jedna manja tkz "kockice" i one ako se gurnu skroz dole tanjirača ide dublje nego kada se stave na sredinu.
Sam toplink ima na sebi navoj i treba ga okretati tako da kada stojimo na ravnom i spuštamo tanjiraču, u isto vreme sva 4 ćoška tj 4 tanjira na ćoškovima u isti momenat dotaknu zemlju. Ako se ovo ne podesi lepo, dešava se da jedan red tanjira ide dublje a drugi pliće, što nekada zapravo možda i želimo.
Dalje, glavna ručica služi za dve stvari.
Prva, gornja zona kretanja ručice je UP i DOWN, odnosno dignuta i spuštena tanjirača.
Donja zona je FAST i SLOW a to zapravo utiče na ponašanje hidraulika kada oruđe naiđe na prepreku ili se usled neravnog zemljišta odigne od zemlje. Ako stoji na SLOW, dok se tanjirača opet spusti vi ste prešli već koji metar, pogotovo ako tanjirate drugom brzinom.
Generalno se tanjirača u voćarstvu treba kačiti na donju rupu, kockice idu skroz dole ili na sredinu po potrebi, a glavna ručica ide na FAST, nikako skroz dole na SLOW. Tome i služi onaj točkić graničnik donji koji treba podesiti kod položaja FAST, tako da kada spustimo ručicu skroz, ona zapravo nije skroz dole na SLOW, već na poziciji FAST (brzo spuštanje nakon prelaska prepreke, takoreći odmah padne).
Još jedna bitna stvar je gornji graničnik. On treba biti pomeren na gore tako da nam tanjirača tokom transporta ne lupa po putu kada prelazimo neravnine, ali ne sme biti ni previsoko jer hidraulik mora da ima rad na gore, kada tanjirača skače. Tačna pozicija je oko 32 cm mereno od ručice pozadi do kolena, za tačno objašnjenje pogledajte sledeći video gde je čovek sve lepo objasnio.
Donji graničnik, pocija SLOW se šteluje tako što se graničnik opusti i spusti skroz dole, onda se glavna ručica spušta dok se ne dođe u poziciju da hidraulik zapravo počne da se diže. Graničnik treba da stoji u takvoj poziciji da kad bi ručica išla samo malo niže od njega, hidraulik bi počeo da se diže.
Jako je bitno da odgledate naredni video jer je hidraulik jedan od vitalnih delova traktora i ne smemo rizikovati da ga pokvarimo, a ujedno se lepo i nauči ono što na žalost mnogi nismo ni znali, prvi ja.