Šljiva

Imam nekog daljeg rodjaka po babine linije, on ima oko 1h vocnjaka sto lepotice, sto stenleja blizu moje vikendice, samo radi sa tanjiracama, i evo ti vocnajk ima nekih 10ak godina nista mu nije falilo.. Ali ja msm da se i na njima moze stelovati dubina, ne znam posto ih vidjam samo, a nikad nisam radio sa njima...
 
Ja sam ubedjen da lakom tanjiracom od 20 diskova nema sanse da se dohvati korenje. Od svih masina koje ljudi koriste u vocnjacima tanjiraca ide najplice. Ja kada prolazim tanjiracom dubina nije veca od 5-6 cm. Cak i kod tek posadjenih vocki korenov sistem je dosta dublje. Pa ne raste valjda na gore!? Neka me neko ispravi ako gresim.
 
Ne razumem kakve veze ima korenov sistem sa sortom sljive, kad je koren isti (dzenerika) za svaku sljivu :sta:

Kad smo kod obrade medjureda, ja orem i tanjiram medjured kod mojih sljiva i nisam imao nikakvih problema...

Sto se tice pokidanih zila, dobro je kidati debele zile, jer tada na njima izrastu sitnije zilice koje bolje usvajaju hranivo iz zemljista...
 
i ja mislim da im tanjiracaa ne moze nista.. Ja sam plitko orao do njih ove godine kada sam bacao djubre, i ni jednu zilu nisam zakacio.. Bas sam pratio i gledao.. A i kada se sadi sadi se na nekih 40 50cm u zemlju, ko da dohvati to, koren ide dole a ne u vis koliko je to meni poznato...
 
Mozes na hidraulici da podesis da ti taniraca ne ide duboko, a uopstalom ako vec sadis voce nemoj kao psenicu, posadi taman toliko duboko da ti tanjiraca glatko moze ici 10-15 cm u zemlju.
 
Tesko da moze da stigne do korena...bilo kako da podesis
 
Poslednja izmena:
Ne razumem kakve veze ima korenov sistem sa sortom sljive, kad je koren isti (dzenerika) za svaku sljivu :sta:

Itekako ima.
Sorte "kultivara" su jedno, a "hibrida" nešto drugo.
Lično sam ih sadio, presađivao, okopavao, kultivirao. Stare vadio ručno, čupao sajlom itd ...
Nagledao se svega i svačega, a Boga mi osetio i na grbači.
...:ppozdrav:...
 
Stare sorte tipa: C.Ranka, Madzarka (Pozegaca),Bugarka, Belosljiva itd. Su razmnozavane vegetativno (izdancima) i kod njih sigurno postoje znacajnije razlike u korenovom sistemu. Kod novih sorti sljiva svaka podloga je ista (dzenerika) tu nikako ne moze biti neke znacajnije razlike u korenovom sistemu.
Na razvoj korenovog sistema utice mnogo faktora...
 
Dubina i rad tanjirače se šteluju na više načina.

Prvo, velika je razlika da li ste tanjiraču zakačili na gornju ili na donju rupu na mestu gde prolazi toplink. Na gornju kad se stavi ide dosta dublje, oseti se da traktor dosta teže vuče.

Drugo, na samom hidrauliku one dve ručke, ima jedna manja tkz "kockice" i one ako se gurnu skroz dole tanjirača ide dublje nego kada se stave na sredinu.

Sam toplink ima na sebi navoj i treba ga okretati tako da kada stojimo na ravnom i spuštamo tanjiraču, u isto vreme sva 4 ćoška tj 4 tanjira na ćoškovima u isti momenat dotaknu zemlju. Ako se ovo ne podesi lepo, dešava se da jedan red tanjira ide dublje a drugi pliće, što nekada zapravo možda i želimo.

Dalje, glavna ručica služi za dve stvari.
Prva, gornja zona kretanja ručice je UP i DOWN, odnosno dignuta i spuštena tanjirača.
Donja zona je FAST i SLOW a to zapravo utiče na ponašanje hidraulika kada oruđe naiđe na prepreku ili se usled neravnog zemljišta odigne od zemlje. Ako stoji na SLOW, dok se tanjirača opet spusti vi ste prešli već koji metar, pogotovo ako tanjirate drugom brzinom.

Generalno se tanjirača u voćarstvu treba kačiti na donju rupu, kockice idu skroz dole ili na sredinu po potrebi, a glavna ručica ide na FAST, nikako skroz dole na SLOW. Tome i služi onaj točkić graničnik donji koji treba podesiti kod položaja FAST, tako da kada spustimo ručicu skroz, ona zapravo nije skroz dole na SLOW, već na poziciji FAST (brzo spuštanje nakon prelaska prepreke, takoreći odmah padne).

Još jedna bitna stvar je gornji graničnik. On treba biti pomeren na gore tako da nam tanjirača tokom transporta ne lupa po putu kada prelazimo neravnine, ali ne sme biti ni previsoko jer hidraulik mora da ima rad na gore, kada tanjirača skače. Tačna pozicija je oko 32 cm mereno od ručice pozadi do kolena, za tačno objašnjenje pogledajte sledeći video gde je čovek sve lepo objasnio.

Donji graničnik, pocija SLOW se šteluje tako što se graničnik opusti i spusti skroz dole, onda se glavna ručica spušta dok se ne dođe u poziciju da hidraulik zapravo počne da se diže. Graničnik treba da stoji u takvoj poziciji da kad bi ručica išla samo malo niže od njega, hidraulik bi počeo da se diže.

Jako je bitno da odgledate naredni video jer je hidraulik jedan od vitalnih delova traktora i ne smemo rizikovati da ga pokvarimo, a ujedno se lepo i nauči ono što na žalost mnogi nismo ni znali, prvi ja.

 
Tanjrača ide u dubinu onoliko koliko je teška i koliko je zakošena, naravno zavisi i od tipa zemljišta,nema veze sa kačenjem toplinga gornje kačenje toplinga znači da će te više moći da dignete priključak od zemlje.To što objašnjava štelovanje na kocikci i ručici hidraulika ima veze sa plugom i oranjem a ne sa tanjiračom. U voćarstvu se radi sa malim i lakim tanjiračama tako da neverujem da postoji zemlja u kojim bi one išle preduboko da bi se morale drzati na hidrauliku,osim naravno peska u Subotici
 
Tanjiraca ide u dubinu onoliko duboko koliko joj zemljiste dozvoli. Nema tu mnogo veze ni sa tezinom ni sa stelovanjem, ako je tvrda zemlja nece ici ni 3cm, ako je mekano icice 10cm. Nema tu velika filozofija!

Cak ni teske tanjirace ne mogu da idu duboko ako je tvrdo, a nekmoli ove lake 20 diska sto ne idu ni 10cm kad je jesenje oranje. Sljiva nije povrce sa zilama na 10cm ne zanosite se ljudi...
 
Lično koristim jedino tanjiraču jer jedino nju i imam tako da sam dobro izučio sve što sam rekao i odgovorno stojim iza toga.
 
evo i mene posle duze vremena,stisle obaveze a i taze ozenjen :haha: seca zila koje su sa strane i nije tako losa ko sto mislite,najprostije receno,svuda gde se odsece krene par komada isto ko kada se orezuje voce,neke krenu levo,neke desno,a bogme dosta njih krene i na dole,pogotovu kada se tanjira sada dok su u fazi mirovanja pa u prolece lepo krenu u dubinu dok je yemlja vlazna i lako prodiru u dubine,tu biljka ima bolju vlagu,primetili ste u zapustenim zasadima zile na vrhu zemlje i izdanke,dok u lepo obradjenim tog nema
 
evo i mene posle duze vremena,stisle obaveze a i taze ozenjen :haha: seca zila koje su sa strane i nije tako losa ko sto mislite,najprostije receno,svuda gde se odsece krene par komada isto ko kada se orezuje voce,neke krenu levo,neke desno,a bogme dosta njih krene i na dole,pogotovu kada se tanjira sada dok su u fazi mirovanja pa u prolece lepo krenu u dubinu dok je yemlja vlazna i lako prodiru u dubine,tu biljka ima bolju vlagu,primetili ste u zapustenim zasadima zile na vrhu zemlje i izdanke,dok u lepo obradjenim tog nema

Evo nama Miroljuba....nek je sa srećom ženidba...ČESTITAM!!!
Samo , mogu ti reći da si falio .... bar meni...
 
Nazad
Vrh