Šljiva

Pozdrav forumasi, evo ja sam danas malo frezirao vocnjak, i posle freziranja sam zalio svaku sljivu sa jedno 10l vode i mogu vam reci da je upijala zemlja samo tako.. Evo i koja slicica , nisam mogao slikati ceo vocnjak od jednom jel je pao vec mrak..

Cacanska Rodna :

qzj1i1.jpg


2rrtblu.jpg


Cacanska Lepotica :

awupa9.jpg


2u542h5.jpg
 
Pozdrav kolege vocari, novi sam ovde mada vas pratim unazad mesecima a posto mi nista konkretno nije trebalo nisam se ni oglasavao. Ovo konkretno nije moj problem nego od kolege.

2dvicti.jpg

vcrjgz.jpg

Ja imam samo jedno takvo drvo ali kolegi je ceo mladi vocnjak. Kazu hoce da je od herbicida posto u okolini ima dosta zita pa ako je duvao vetar a neki kazu da je bolest pa ako je neko nekada imao taj problem da da neki savet. Da li se to leci ili se vadi drvo.
Ovo slike iznad su od mog drveta sto je zahvaceno time.

Od Herbicida.
 

Za jedno nedelju dana. 10tak komada su mi srne vec pincirale ::jako_besan::

- - - - - - - - - -

Gorski Car jako dobro izgleda i kod mene ima takvih ali većinom su mladari od 15cm pa do 25 cm

Ima i kod mene mladara od 20-25cm srne su ih skratile tj obrstile. Ove su negde oko 35-40cm vecina je takvih,da narastu jos malo pa ide pinciranje. Zadovoljan sam sa porastom mladih sadnica.
Da napomenem, ove sadnice su kupljene kod naseg kolege forumasa @Miroljubceful stvarno su kvalitet, prezadovoljan sam prijemom i porastom. :ppozdrav:
 
sljivar

...a da nisu u pitanju oštećenja prouzrokovana od strane nekih od vašiju, npr Brachycaudus helichrysi (šljivina vaš savijačica, ili kako je već gdje zovu) ??? Pitam iz razloga što indentične probleme susrećem na stablima koja niti su blizu bilo kakvih ratarskih usjeva (dvorište kuće) niti im je zemljište održavano bilo kakvim hemijskim srestvima. Pored toga, još u rano proljeće primjećen je veoma zabrinjavajući broj bubamara i mrava na stablima na kojima su se, evo kasnije primjetili identični problemi a znamo čime se bubamare i mravi hrane. Vidim (u literaturi) da ta vaš savijačica zna dovesti do ovoga što imamo ovdje na slikama, a da se njeno suzbijanje zasniva na tretmanima još u to rano proljeće kada se prezimljujuće forme počnu hraniti lisnim i cvijetnim pupoljcima, a prije nego "odlete" na sekundarnog domaćina...

Što kažu na jednoj od društvenih mreža #samopitam
 
Poslednja izmena:
sljivar

...a da nisu u pitanju oštećenja prouzrokovana od strane nekih od vašiju, npr Brachycaudus helichrysi (šljivina vaš savijačica, ili kako je već gdje zovu) ??? Pitam iz razloga što indentične probleme susrećem na stablima koja niti su blizu bilo kakvih ratarskih usjeva (dvorište kuće) niti im je zemljište održavano bilo kakvim hemijskim srestvima. Pored toga, još u rano proljeće primjećen je veoma zabrinjavajući broj bubamara i mrava na stablima na kojima su se, evo kasnije primjetili identični problemi a znamo čime se bubamare i mravi hrane. Vidim (u literaturi) da ta vaš savijačica zna dovesti do ovoga što imamo ovdje na slikama, a da se njeno suzbijanje zasniva na tretmanima još u to rano proljeće kada se prezimljujuće forme počnu hraniti lisnim i cvijetnim pupoljcima, a prije nego "odlete" na sekundarnog domaćina...

Što kažu na jednoj od društvenih mreža #samopitam

Drugačije izgleda list od vaši, on se uskovrdža, ali nema ovih promena u boji na ivicama listova.
običnio to izgleda ovko

 
Drugačije izgleda list od vaši, on se uskovrdža, ali nema ovih promena u boji na ivicama listova.
običnio to izgleda ovko


To je OK, ali evo da iznesem problem na koji ja nailazim tokom obilaska nekih stabala šljive...tj da probam objasniti zbog čega sam posumljao na vaši...

...problem je što kod pojedinih stabala šljive koje "obilazim" uočavam simptome kovrdžanja slične onim na slikama iz prethodnog posta! Znači, negdje se dešava da se u proljeće iz vegetataivnih pupoljaka pojavi listić koji se nakon kratkog vremena ukovrdža. U nekim slučajevima ostaje jako sitan (nekoliko milimetara), u drugim malo više izraste pa liči na list nekog četinara, dok u trećem slučaju ipak izraste slično onima na slici, i naravno nikad se ne ispravi!!!
...u blizini tih stabala o kojima govorim nema njiva sa ratarskim kulturama, kao što je to slučaj sa šljivama sa slika iz Zagrashevog posta (pšenica ili šta već) pa sam na osnovu razgovora sa vlasnikom odbacio "hemiju" kao prouzrokovača problema! Navodno, on (vlasnik) nikad nije koristio neki herbicid za održavanje zemjišta u voćnjaku!?
...među problematičnim stablima postoje ona kod kojih su svi listovi zakržljali, stabla kod kojih su samo pojedine grane sa simptomima te stabla kod kojih se na istoj grani sa simptomima sada (ovog proljeća) razvijaju mladari sa "normalnim" lstovima...!?
...da stvar bude zanimljivija, simptome slične ovima o kojima govorimo sam ustanovio i na stablima divlje šljive i džanarike koje rastu nedaleko od zasata, pored puta, u šumi...itd...
...šta sam ja uradio...ponovio sam nekoliko tretmana protiv lisnih vašiju (počevši od momenta uočavanja simptoma, različitim preparatima i aktivnim materijama), pojačao ishranu (onu redovnu i folijarnu) i dao biljakama "dovoljno" vode, pa sad šta im bude! Ovo što se sada javljaju normalni ljetorasti i što se u situaciji gdje se simptomi javljaju samo na nekim granama, ostali dio biljke normalno razvija, uliva nadu da ćemo se izvući i koliko toliko spasiti narednu vegetaciju!

...ako je ipak problem sa primjenom, npr neselektivnih ili drugih vrsta herbicida u voćnjaku ili na parcelama pored voćnjaka (pretpostavimo da se i to desilo i da mi je vlasnik tako nešto prešutio), koliko vegetacija se kasnije, od momenta kontaminacije mogu javljati ovakvi simptomi ?

...i na kraju, još jedno pitanje za sljivar! Šta misliš ko bi nam sad znao dati bolji savjet, Trkulja, Dimić ili Mićić ? Praksa je ipak osnova svega...

Čim bude prilike postavljam slike problematičnih stabala...
 
Ove godine ima raznih problema sa Sljivom pogotovo sa C.Lepoticom, ne znam odakle da pocnem. Prvi problem slab rod, na stablu se mogu prebrojati plodovi.Na par stabala pojavio se ovaj problem:

photo0182.jpg


Grane koje su se osusile skratio sam do zdravog i jos malo vise, vidim neki listovi se polako vracaju u normalu mislim da ce preziveti, ako ne prezive bice vadjenje.
Kao i svake godine i ove godine se ponovo pojavio problem sa opadanjem plodova (kad su bili velicine lesnika) a odradio sam full agrotehniku sve kako treba.
Ima li kod vas slicnih problema?
Pojedina stabla C.Lepotice nisu rodila uopste, ne znam iz kog razloga mrazeva nije bilo a odradio sam sva prskanja u roku ::jako_besan::


Sto se tice Cacanske Rodne ona je dobro rodila nikad nisam imao problema sa sarkom do ove godine, sad je napala sarka nenormalno mnogo, gotovo se zute listovi::jako_besan::
Na jednom stablu C.Rodne koja je dobro rodila pronadjoh i nekoliko cvetova :sta:

photo0181.jpg


Ovo je neka bas sasava godina, videcemo kako ce se zavrsiti...
 
@Gorski car
A sta raditi kad je celo drvo takvo kao na prvoj slici?

Kod mene su takva cela stabla. Ono sto je bilo suvo odseko sam, ovo sto je "zdravo" ostavio sam (sta im bog da). Ako prezive, prezive, ako ne prezive bice vadjenje... Ovako nesto prvi put vidim, koga god da pitam niko ne zna o cemu se radi.

Sumnjam da je neko ostecenje korena izazvano preobilnim padavinama. Ako je stvarno ostecenje korena, to mogu da utvrdim samo ako budem vadio takva stabla...
 
Kalem voće Smiljković - Kruševac, znam da je antireklama, ali ni meni nije drago što ću 30 sadnica vaditi i izgubiti 2 godine, sađene su u proleće 2014.
Обзиром да болест није излечива и да се шири на сво коштуњаво воће (чак и неке корове) постаће значајан проблем у воћњацима. Шарка шљиве је у Мађарској и Румунији напала трешњу и вишњу па се ускоро очекује исто и код нас. Локално је шире биљне ваши а глобално подлоге и калемови.
Немој вадити саднице него нађуби овчијим стајњаком, заливај кречним млеком и сузбијај ваши.
 
Ja sam imao jedno takvo u mladom vocnjaku starom 3 godine. Nasadjeno je takvo i tako je bilo 2 godine dok ga nisam izvadio. Opadne lisce i sledece godine opet izadje isto . Rekoh mozda ima neki lek posto me zao da vadim ovo jedno sto je u trecoj godini.
 
posto me zao da vadim
Постоји директива ЕУ, мислим из 2000. г., да се такве саднице уништавају.
Иначе, наука нуди решење, само што се нама не свиђа, генетска модификација и нема проблема.
 
...i na kraju, još jedno pitanje za sljivar! Šta misliš ko bi nam sad znao dati bolji savjet, Trkulja, Dimić ili Mićić ? Praksa je ipak osnova svega...

Čim bude prilike postavljam slike problematičnih stabala...

Slike postavi obavezno.

Samo Dimić, ova dva su samo da nekažem šta....uf uf.

Sale iz kog mjesta si,i koliki je zasad u pitanju.
 
Slike postavi obavezno.

Samo Dimić, ova dva su samo da nekažem šta....uf uf.

Sale iz kog mjesta si,i koliki je zasad u pitanju.

Rodom iz RS (banjalučki student, poljoprivredni faks 2006), trenutno obilazim voćnjake po Fruškoj gori...tamo negdje i živim...

Šljivik nije komercijalni, ukupno oko 200 stabala, pola trogodišnjih a pola posađenih ovog proljeća! Ta starija stabla sam zatekao u jako lošem stanju, pa ću ih pokušati privesti kulturi...

Za ostalo se možemo čuti i preko pp...
 
Bio sam danas u apoteci sa slikama lepotice gde su neki listovi kao na slikama sto ste postavili i dali su mi sistemin
 
Nazad
Vrh