Šljiva

Nisam stigao prskati šljivu protiv ose i juče kad sam bio da obiđem voćnjak vidim da je cvetanje završilo, sve latice su otpale, ali na malim plodićima ima crnih tačaka od ubušivanja ose. Da li bi pomoglo da oprskam danas ili je već kasno?
 
Pozdrav drustvo.Evo i mene ,bas mi je drago da sam postao clan ovoga foruma.Zbilja ima ljudi koji znaju i to znanje dijele nesebicno.Hvala. Zeru bih skrenuo sa teme zastite,samo da mi date savjet .Naime,lani je moj vocnjak od 115 komada Cacanke rodne orezao covjek koji godinama radi na ekonomiji u vocarstvu.Ove godine sam uz vasu pomoc(citao puno na forumu i ucio iz filmova na you tube) pokusao sam rezidbu za koju mislim da sam solidno uradio.E sada dolazi ono glavno.Pozovem prijatelja koji ima cacanku rodnu staru oko 8-9 godina da vidi moj vocnjak. Covjek mi kaze da je ove godine uradena prilicno dobra rezidba ali tvrdi da je lani uradeno slabo.Veli slabo rezao,trebao je vise kratiti. Pitam ga ja koliko.Veli covjek da se dvije trecine rezu a jedna trecina ostavlja.Pitam ga da li je siguran u to,jer koliko sam ja razumio iz vasih postova upravo je obrnuto.Kaze da je siguran sta govori,veli da on ima prinos od oko 80-100 kila po stablu i da reze tako.Hm. moj vocnjak je tek treci list,ali je zbilja napredan,ima stabala debljine boce coca cole,pa kontam da se jos formira kruna(kombinirana piramida) i da jos netreba tako ostra rezidba.Pitanje je znaci,koliko se reze od grane npr.od jednog metra. Isprika ako sam malo preopsirno pisao.
 
Pozdrav drustvo. Evo ja imam ovaj problem sa Cacanskom Lepoticom, sto je zakasnila vegetacija, imam 3 stabla sa tim problemom, da li to da vadim da ne boluju vise, ili ima nesto da se poprska da se oporave.. A inace tu mi je lezala vodi na nekom delu, pa sam iskopao kanale oko sljiva zimus pa je voda sva usla u te kanale...
A evo i tri slike , kako izgledaju sljive..

2vwu1rb.jpg


2utq6pz.jpg


htcoc9.jpg
 
Pozdrav drustvo. Evo ja imam ovaj problem sa Cacanskom Lepoticom, sto je zakasnila vegetacija, imam 3 stabla sa tim problemom, da li to da vadim da ne boluju vise, ili ima nesto da se poprska da se oporave.. A inace tu mi je lezala vodi na nekom delu, pa sam iskopao kanale oko sljiva zimus pa je voda sva usla u te kanale...
A evo i tri slike , kako izgledaju sljive..

Ovde se jasno vidi "ispošćena" zemlja i možda je ležanje vode jedan od razloga ovakvog stanja, a drugi razlog je možda nešto što mi ne vidimo, tj ne znamo čime si i kad tretirao i prihranjivao šljive, možda tu negde leži problem ..?
Meni je još upalo za oko a nevezano za ovu temu, da formiranje krošnje i rezidba (bez ljutnje) nisu dobro rađeni, barem na ovim sadnicama koje se vide (lično mišljenje) ... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Samo te tri su u katastrofalnom stanju, i na tom delu je voda lezala pa je zato zemlja ovakva..Ali nije mi jasno ako kazes oko tretiranja i prihrane da je tu problem mozda, sto bi ostale vocke bile izvanredne i duplo vece, a sve sam isto prehranjivao preko lista,i djubrio u jesen i prolece, po mojojoj proceni voda ih je unistila , i mozda je jos napala neka bolest...
 
Evo danas slikano lepo se vide ti listovi sto me brinu , jel moze neko da mi kaze jel u pitanju neka bolest i sa cim da se prska?

Na prvi pogled moje mišljenje je da se ovde radi o Hlorozi. Neću ulaziti u sastav zemlje (mnogo krečnjaka, mangana, cinka, itd) i mali prostor na kojem se stablo nalazi, ni da li je voćka već nečim prihranjivana i u kojoj količini.
Reći ću samo ono što je po meni očigledno, a to je nedostatak sunčeve svetlosti.
U poljoprivrednoj apoteci možeš kupiti neki od preparata sa aktivnom materijom gvožđa u (helat obliku-bazi), Ferovit, Sequestren, Fitofert ferromax, itd. Ako se odlučiš za folijarni tretman, posavetuj se sa zaštitarom o eventualnom dodavanju još nekog elementa ...
:ppozdrav:
 
Ako se zadržavla voda duži period neće preživjeti. Stradao je korjen. Najbolje druge posaditi na jesen, te i ako prežive samo će bortati.
 
Cacanke rodne ... Pitanje je znaci, koliko se reze od grane npr.od jednog metra. Isprika ako sam malo preopsirno pisao.
Код већ формиране крошње Чачанске родне, да би се избегла алтернативна родност, једногодишњи леторасти се скраћују на 4-5 пупољака. За разлику од Родне, Лепотицу и Стенлеј кратиш за 1/3 до 1/2. Леторасте који су дебљи од 1/2 дебљине водилице одстрањујеш.
 
Na prvi pogled moje mišljenje je da se ovde radi o Hlorozi. Neću ulaziti u sastav zemlje (mnogo krečnjaka, mangana, cinka, itd) i mali prostor na kojem se stablo nalazi, ni da li je voćka već nečim prihranjivana i u kojoj količini.
Reći ću samo ono što je po meni očigledno, a to je nedostatak sunčeve svetlosti.
U poljoprivrednoj apoteci možeš kupiti neki od preparata sa aktivnom materijom gvožđa u (helat obliku-bazi), Ferovit, Sequestren, Fitofert ferromax, itd. Ako se odlučiš za folijarni tretman, posavetuj se sa zaštitarom o eventualnom dodavanju još nekog elementa ...
:ppozdrav:
Iskreno to je matori posadio pre par godine i niko nije brinuo o njima do sad..
Sunceve svetlosti do posle podne uopste nema jer ga kuca zaklanja.. ove godine sam nesto djubio bacio sam 15:15:15 a do ove godine nije bacano nista.. Hvala, uzecu neki od ovih preparata pa cu ih isprskati..
 
Radilo se ovih dana na krčenju i čišćenju jednog dela imanja, odnosno sečenju i vađenju stabala starog, davno ostavljenog i zapuštenog šljivika ... ::vadjenje_repe:: ...
Ako Bog da na jesen proširujem zasade, a ovde će biti mesta za otprilike nekih 200 sadnica šljive ... :ppozdrav: ...

Evo da sa kolegama šljivarima podelim nekoliko fotografija tokom "akcije", za više se nije imalo vremena, ali ni snage ... :osmeh: ...


 
Poslednja izmena:
Изгледа да ова бјелица има шарку. Не смета јој то много иако сви стручњаци пишу како је бјелица осјетљива на шарку. Болест је видљива на листу, али не и на плоду. Плодови не опадају зелени као код пожегаче. Принос је вјероватно мањи него кад нема шарке, али да је осјетљива као пожегача то није сигурно.
 




Čekamo kišu noćas ako je nebude ... zalivanje...

Nisam skroz zadovoljan kretanjem mladara odnosno na nekima celom visinom izbili samo sa jedne strane dok na nekima ima ih samo do zemlje na nekih 20cm višlje ih nema a sadnica nije suva.Uglavnom 80 posto je idealno a onih 20-tak tako-tako...
 
Ako se zadržavla voda duži period neće preživjeti. Stradao je korjen. Najbolje druge posaditi na jesen, te i ako prežive samo će bortati.



I ja sam isto mislo vaditi te tri, nego ajde ipak da pitam vas iskusnije.. Tri su se osusile skroz, a ove tri su ovakve, tako da cu to povaditi i jesenas paosaditi na ta mesta nove sadnice... A lezala je voda ono prosle godine bas dugo, nisam joj mogao nista, i onda sam nekako usao sa traktorom i iskopao kanale i spasio sam vecinu, da to nisam uradio taj deo bi se ceo posusio, tako da cu to morati ove godine malo nasuti i napraviti kanale sa strane da to odvlaci...
 




Čekamo kišu noćas ako je nebude ... zalivanje...

Nisam skroz zadovoljan kretanjem mladara odnosno na nekima celom visinom izbili samo sa jedne strane dok na nekima ima ih samo do zemlje na nekih 20cm višlje ih nema a sadnica nije suva.Uglavnom 80 posto je idealno a onih 20-tak tako-tako...

Ove sto si slikao su odlicne za ovo doba godine. Jos malo pa cackalice :ppozdrav:
 
Ma nismo se razumeli,nema problema sa porastom mladara nego sa mestom na kojem izbijaju tj. kao što sam pisao na jedno 20-tak posto mladari izbijaju samo sa jedne strane biljke ili samo na 20-30 cm od zemlje a preostali deo biljke nije osušen??? U međuvremenu sam čuo da Lepotica oće tako da neravnomerno pušta mladare???
 
Nazad
Vrh