Šljiva

Kupis litar goemara stavis na atomizer od 300 litara i udri u punom cvetu najbo;ja i rana bez toga tesko radaju od kad to koristim a koristim6-7 godina rada izvaredno ,pre toga sam imao samo velika drva i nista vise .Provereno iz licnog iskustva:osmeh:
 
Sad sam citao o ovom preparatu, inace, nisam do sad cuo za njega. Jedan od onih aminokiselinskih preparata stim sto sadrzi i bor, azot, magnezijum i molibden.
Ovim preparatom ne mozes da "oprasujes". Moze samo da potpomogne oplodnju, po meni najvise zbog toga sto sadrzi bor

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam ga koristio ali nisam imao uzorak koji nij tretiran a i godina je bila takva da je sve prerodilo...košta 1560 dinara 1 litar za 300 litara vode, oznaka je Goemar BM86. Pisali smo o njemu u nekoj baš specijalizovanoj temi...
 
Kada je najbolje prskati borom ,u balonima ili punom cvetu i dali se sme mešati sa preparatima za zaštitu od monilije?
 
Ja redovno mešam sa Chorusom i Signumom, a prskao sam i jednu i drugu varijantu, mada mislim da je najbolje u punom cvetu ako se radi samo jedan tretman. S tim da bi bilo najbolje borom odraditi i u jesen posle branja a pre opadanja Lista. Ja sam za ovu godinu spremio za bele balone Chorus i Bormax20, a za pun cvet Signum i geomar bm86.
 
Prskao sam šljive prošle Subote (otvoreno je bilo oko 60% cveta) sa Signum-om i planiram da prskam još jednom, sada za vikend. Koristio bih neki drugi preparat jer Signum planiram da upotrebim još jednom pred dozrevanje protiv Monilije ploda (dozvoljeno je samo dva tretiranja u toku godine na istoj površini). Da li je u redu da sada koristim npr. Kubik ili Kubik plus a za leto da ostavim Signum?
 
img.php

(Post napisan 17.03.2015)

Što se tiče solitarnih pčela ja sam ih jos pre dve nedelje video na placu i voćnjaku dok sam sadio sadnice. Tada još uvek ništa nije cvetalo a one su letele. Temperatura nije bila viša od destak stepeni. Zato sam nasekao trsku na nekih dva ili tri zgloba - oko 30-ak cm i te delove sa jedne strane zatvorio (začepio) zemljom. Trske sam povezao u snop i zakacio iza prostorije za alat. Tako sam napravio 'hotel' za solitarne pčele. Proveram stalno - kad god sam na placu ali čini mi se da se još nisu uselile. Teši me da ih ima verovatno su u nekim pukotinama od zidova ili sličnim rupicama. Važno je da su tu. Mislim da će biti od koristi kad cvetaju kajsije a temperatura bude ispod 10 stepeni. Interesantno je za njih da lete samo u rasponu od 200 - 250 metara od staništa (mesta rođenja)(bar sam takve podatke našao). Imaju interesantan način zivota - to možete pronaći na netu.
images

Pčele medarice mogu da lete po par kilometara i trebe im viša temperatura. A u blizini na manjoj udaljenosti postoje desetak košnica. Još samo da zasađene voćke počnu da cvetaju i eto pčela. Imam nekoliko starih šljiva višanja i vin. breskvi pa će kad budu cvetale imati čime da se zaslade.
Osim ako ne namirišu da komšije prskaju svoje njive pa se naljute pa ne slete ni na moju.

Slažem se za preporuku za svoje košnice to je dobra ideja. Za mene za sada neizvodljivo jer treba znati i naučiti šta se kada i kako radi sa pčelama - ipak su to plemenita bića.

Pozdrav


Sinoć sam video da trud nije bio uzaludan. 'Hotel' za solitarne pčele je do pola pun. Bilo je kasno pa nisam stigao da fotografišem ali fotke stižu ovih dana.


Evo fotografija:

link ka postu sa fotografijama


 
Poslednja izmena:
Ja sam juce frezirao sljivak, i poprskao sam cacanksu lepoticu u cvetu, koja je fenomenalno cvetala, dok mi drugi de cacanske rodne nije cvetao jos... Zanimam me kod vas iskusnijih vocara da li bi smeo poprskati okolo stabla sa nekim preparatom da se malo sagori trava, posto znate i sami da sa ovom obicnom traktorskom frezom se ne moze bas lepo isfrezirati okolo stabla...
 
Nazad
Vrh