Šljiva

Da li je kod vas poceo stenlej da cveta, kod mene jos nije?
 
700kg šljiva!!? Pa ti bi nabrali po 3 tone nektarina/kajsija onda! Baš bih to voleo da vidim... Kod nas kajsiju Ružu za Ruse izađu 400-500kg prosek (sređena u gajbama), tako da nisam baš siguran da se nisi nešto zeznuo. Kod nas šljivu beru za gornji red sa dva prsta da joj se ne bi boja obrisala. Nema šanse da od 07 do 17 časova (između imaju dve pauze od po 30 minuta) izguraju prosek veći od 25-26 gajbi (8cm zid), što je oko 220-230kg. Ne mogu ni ja, nekada odlučim da zapnem i vidim koliko mogu za ceo dan da izguram (retko imam priliku za tako nešto, iskreno) i nema šanse da preguram 30-ak gajbi. Zato se i čudim.

-------------

Neće ni kod mene cvet na Lepotici bar još 4-5 dana.
 
700kg šljiva!!? Pa ti bi nabrali po 3 tone nektarina/kajsija onda! Baš bih to voleo da vidim... Kod nas kajsiju Ružu za Ruse izađu 400-500kg prosek (sređena u gajbama), tako da nisam baš siguran da se nisi nešto zeznuo. Kod nas šljivu beru za gornji red sa dva prsta da joj se ne bi boja obrisala. Nema šanse da od 07 do 17 časova (između imaju dve pauze od po 30 minuta) izguraju prosek veći od 25-26 gajbi (8cm zid), što je oko 220-230kg. Ne mogu ni ja, nekada odlučim da zapnem i vidim koliko mogu za ceo dan da izguram (retko imam priliku za tako nešto, iskreno) i nema šanse da preguram 30-ak gajbi. Zato se i čudim.

-------------

Neće ni kod mene cvet na Lepotici bar još 4-5 dana.


Poznajem berace koji beru preko 200kg Oblacinske Visnje za dan, pojedini dobace do 300. Najgori neradnici su tu od 100-150kg oblacinke, iz tog razloga me bas cudi kakvi su to radnici koji ne mogu da naberu 300kg sljiva, pogotovo Lepotice koja je krupna i lako se bere :sta:


Sto se tice cvetanja kod mene su Lepotica i Rodna u punom cvetu...
 
Kod mene, ranka i proporka krenule stidljivo...možda, danas oko 20 %... a tamo gde nije rezana i krečena u punom cvetu.
Stenli ni da čuje...i opet tamo gde nije rezan i krečen ,počeo po malo...Čačanska rana , sutra će se rascvetati cela...vidi se da ima još cvetova koji se nisu otvorili...
 
Pomenutu berbu su odradili Romi, ali najkulturniji Romi koje sam upoznao. Došli su kombjem i kolima, njih 12 ukupno. Od toga je bio jedan glavni, šef, koji skoro nije ni brao, samo je obilazio, pazio da sve bude u redu, i upisivao im učinak, i jedno dete koje nije nešto bog zna nabralo, a uveče sam predao preko 7 tona Lepotice za konzum, nabrane u 8kg gajbe, sa peteljkom ( bar one što su po vrhu). Ti ljudi se time bave, celog leta negde nešto beru, ali kao što još neko gore reče, ima i ljudi (mahom žena i to starijih) koje naberu po 200 kg oblačinske višnje, tako da nema mesta čuđenju.
 
Pre par dana sam poprskao sljive kubik plusom danas sam gledao oko 90% je procvetala jel je trebalo kad sam prskao sa kubikom da poprskam i sa nekim insekticidom ili to ide kasnije?
 
Boske, nikada nikada NIKADA nemoj koristiti insekticid u cvetu. Pobićeš silne pčele, a dosta njih i narednih dana odvratiti od sletanja na cvet pa ćeš imati lošiju oplodnju.

Bokce84, ako ćeš praviti vreteno, ovaj rod će ti donekle i dobro doći da ostavi grane povijene i da ne rastu puno, ali ne verujem da ti je to ideja i da će to biti tako dobro, bolje ti je možda ipak da poskidaš.
 
Да вретено се формира,управу си,оставићу да помогне у савијању грана,иначе на њима су повијачи који су завршили функцију чим се оките плодом.
 
Bokce, malo je to sve ipak kocka, bojim se da ti previše roda ne zaustavi rast previše, mada mislim da neće puno roda ni ostati do kraja, neretko na mladom voću dosta i opadne, ali bi onda morao i da zaštitiš protiv monilije...uhhhh šta da ti kažem, sve znaš, na tebi je da odlučiš :) Ne postoji tačan odgovor, možda neko iz iskustva ako je imao isto da ti kaže?
 
Zastita od monilije je obavezna, bez obzira na velicinu, ali neces potrositi mnogo tecnosti. Inace i ja bih ovo ostavio sad a proredio malo kasnije sta ne opadne samo. Dovoljno je da ovde ima samo po 4-5 ploda na grani da je drzi povijenu, i nista vise od toga. Ali samo ti znas kakva ti je sadnica, tj. da li je imala dobre zile, da li si stavio stajnjaka, da li si dodao nesto vestaka u rupe i sl. jer biljci treba jako puno energije da cveta i zametne plod, a ona jos uvek nema list, tako da to mora da uradi iz svojih rezervi. Ako sumnjas u snagu i vitalnost sadnice, poskidaj cvet.
 
Саднице су нађубрене добро,а мислим пошто је лепотица да ништа не скидам за сада,јер она баш гура рамене гране у дужину и слабо се разгранава сем кратких родних гранчица.Хвала на саветима.
 
Nazad
Vrh