Šljiva

Ja sutra planiram da okopavam oko voćki( ako noćas ne bude kiše) a u kasnijem periodu ću ići sa ili totalom ili fusilejdom jer mi onda ostanu samo uskolisni korovi...a pošto ne smeta vinovoj lozi , neće smetati ni šlivama ...Naravno moje su u 4-5 godini i mislim da može da se ide čak i totalom.
 
Ja prskam i ranije cak od sadnje sa glifosalom i nista ne fali ( mozda se desi 1-2 na 100 da se osuse mada ne mora da znaci da je od glifosala ) samo pazis da ne duva vetar i da ne prilazis oko 1 metar do sadnice. I onako taj metar se kopa tj frezira.

p.s. izdanke ako ima od dzanarike obavezno skidas pre prskanja a i sa stabla sve krenule pupoljke ispod 80cm naravno.
 
I kod mene jedan komšija prska totalom mlade višnje,kaže nije im ništa samo pazi na list i šibaj kaže mi a ja se prošle god.ubi kopajući oko njih.
 
Strucnjaci preporucuju prve 4 godine samo kontaktne herbicide. To se zove hemijsko kosenje. Ja sam probao i zaista spali sve ali zato posle 15 dana sve isto. Koren korova ostane zdrav i on gura dalje. Tako da sam odustao od te varijante.
 
Total deluje samo preko lista. Tokom prskanja pazite da otrov ne padne na list i nece biti nikakvih problema.
Redovno prskam totalom u redu, medjured obradjujem (u planu mi je zatravljivanje i kosenje medjureda). Prskam predvece kad nema vetra, ne prskam bas uz samu sadnicu nego oko 1m okolo, oko sadnice redovno kopam s jeseni riljam tako da nema ni trave. Izdanke i donje lastare redovno cistim da ih ne dotakne otrov tokom prskanja i nisam do sada imao nikakvih problema...
 
Na predavanju za održivu uporabu pesticida,predavač nam je striktno u par navrata naglasio o glikofosfatu glavnoj djelatnoj tvari u svim totalnim herbicidima.
Do tada sam ga i ja smatrao onak neškodljivim,ali naučno on je totalni otrov čiji su ostaci u zemlji plodovima prisutni i nakon 3-4 mjeseca taloži se u ljudi u vitalnim organima.
Do sada sam ga i ja koristio nakon ovoga nikada,uzeo sam međurednu kopačicu s ticalom i udri.
 
Recimo da je Total toliko stetan (kao sto je predavac rekao). Koliko su tek stetni pesticidi kojima prskamo direktno cvet, list, plod :sta:

Karenca Totala je 35dana, trava koja je osusena nakon tretiranja 7 dana posle primene moze da se daje domacim zivotinjama...
 
Колико су чачанска лепотица, рана и најбоља осјетљиве на сушење цвјетова. Прскао сам сигнумом у сриједу, а киша је пала јуче. Лепотица је имала око половине отворених цвјетова, а рана и најбоља су биле на почетку цвјетања (око 10 посто). Може ли се сигнум усвојити преко латица јер цвјетови нису били отворени?
 
Recimo da je Total toliko stetan (kao sto je predavac rekao). Koliko su tek stetni pesticidi kojima prskamo direktno cvet, list, plod :sta:

Karenca Totala je 35dana, trava koja je osusena nakon tretiranja 7 dana posle primene moze da se daje domacim zivotinjama...
Ostaje u zemlji i do 3 godine organski fungicidi brzo se ispiru za 30-tak dana ishlape osim bakra koji je teški metal isto tako ostaje godinama u tlu.
Da je lakše je ali pametnom dosta ipak je to znanstveno dokazano,do sada sam i ja koristio od sada ne.
 
Meni su sadnice stare 3 godine od sanje, ali kad sam ih kupovao u rasadniku Gilic , rekao mi je da su sadnice 2godine stare.. Pa letos sam kupio traktor, a tu frzu uzimam od drugara ali nije to to, mora da se okopava oko samih stabala, pa se ubijem okopavajuci 150kom pa sam mislio kad to isfreziram ako smem da poprskam ono okolo totlam, sto ima trave uz sljivu....
 
E izvinite mozda sam opet dosada malko , ali imam jedno pitanjce opet.. Kada bude cvet opao, sa kojim preparatom poprskati cacanksu rodnu i cacansku lepoticu, i da li bi mogao tu pomesati i da ih zastitim od plamenjace... :ppozdrav:
 
Nisi dosadan, forum tome i sluzi, samo nemoj vise da pises da ima jako puno posla okopati 150 sljiva, smejace ti se ljudi... inace pri opadanju cveta sljivu treba prskati insekticidom protiv sljivine ose (dimetogal ili Perfection ili sl) i mankogalom protiv plemenjace. To uraditi kad latice budu opale recimo jedno 70% ili vise.
 
Nije neki posao, maltene neradis nista.. Ali me mrzi da okopavam mesecno to , jel ova trava raste ko iz vode, da treba rasti nebi, sa traktorskom frezom izmedju redova ono sve odradim, ali kad dodje da se okopava uh..
 
Drage kolege, zamolio bih Vas za savet. Jedan stari voćnjak sam delimično pokrčio i posadio čačansku lepoticu, a deo sam ostavio pod već postojećim stablima crvene ranke. Na pojedinim stablima ranke, kora puca kao što možete videti na slikama. Ako neko ima savet šta bi mogao biti razlog i šta dalje raditi...

http://www.dodaj.rs/?4/9G/1QGT2n1t/dsc02355.jpg



 
Nije neki posao, maltene neradis nista.. Ali me mrzi da okopavam mesecno to , jel ova trava raste ko iz vode, da treba rasti nebi, sa traktorskom frezom izmedju redova ono sve odradim, ali kad dodje da se okopava uh..
Ako želiš dobro da okopaš šljivu onda tu ima lepog rada, ali više nema potrebe u toku jedne sezone. Moja preporuka posle okopavanja nečim malčiraj, jer ćeš na taj način sačuvati vlagu i zaustaviti rast trave, a malč kasnijim truljenjem i đubri voćku...

- - - - - - - - - -

Drage kolege, zamolio bih Vas za savet. Jedan stari voćnjak sam delimično pokrčio i posadio čačansku lepoticu, a deo sam ostavio pod već postojećim stablima crvene ranke. Na pojedinim stablima ranke, kora puca kao što možete videti na slikama. Ako neko ima savet šta bi mogao biti razlog i šta dalje raditi...
Ne bih da mi kolega zameri, a moguće je i da ja grešim, ali mislim da su ova stabla između ostalog malo i zapuštena, tj da nisu u dobroj kondiciji, a imaju lepih godina ...
 
Hvala kolega oktopod. U pravu si, i na nadmorskoj visini je oko 367metara. Primetio sam i ranije tvoje postove o obaveznom krečenju, i ne znam zašto do sada ne uradih. Voćar sam početnik! Poslušaću te, pa javljam rezultate! :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ne bih da mi kolega zameri, a moguće je i da ja grešim, ali mislim da su ova stabla između ostalog malo i zapuštena, tj da nisu u dobroj kondiciji ...
Nema zamerke dragi kolega, potpuno si u pravu. Bio je i previše zapušten. Taj voćnak je od relativno skoro pod mojim vlasništvom, a od boce, bagremara koji je bio udario...dobro je bilo šta preživelo. :ppozdrav: Ideja mi je da sačuvam par crvenki da bar mogu lastare kasnije presaditi.
 
Nazad
Vrh