Šljiva

Ja sam sadio na tom razmaku lepoticu a u starom šljiviku smo imali Požegaču i Stenlej na 4*4 , deda to nije mnogo rezo "samo ono što mora" i bilo je problem provući 539 sa kabinom tuda...

- - - - - - - - - -

Samo ti kreni sa tom racunicom i daleko ces da doguras. Proracun dobiti na osnovu toga "koliko ti je dovoljno" :osmeh: Vocarstvom se bave ljudi koji pre svega vole time da se bave, pre svega nematerijalna satisfakcija a posle ide dobit i.....::namigivanje::

Na jednom klipu postavljan je i na ovom sajtu u temi Kajsija kolega voćar kaže :na 1. mestu volim zemlju,pod broj 2 volim voće a pod 3 ova proizvodnja daje mi neku sigurnost...4. 5. i dalje nema
 
Pametno zboris, da ulozim gomilu novca bez racunice u to, pa da mi se ne vrati nista, pa onda kada ne budem imao od cega da zivim treba da se obesim iz satisfakcije ili da zivim od srece?
 
Pametno zboris, da ulozim gomilu novca bez racunice u to, pa da mi se ne vrati nista, pa onda kada ne budem imao od cega da zivim treba da se obesim iz satisfakcije ili da zivim od srece?
Ne razumes sta je hteo reci Tintoreti, jer nisi u tom poslu - savet posadi manju parcelu svakojakog voca - imaces za kucu voca, a vremenom ces shvatiti tu pricu.
 
Shvatam ja vocarstvo, radim ja malinu i tu mi sve odlicno ide, ali posto me hladnjacari nerviraju, i posto ne mogu da dobijem pravu cenu svoje robe, resio sam da predjem na nesto drugo, a to ce najverovatnije biti sljiva.Razumem ja tintoretija, jer i ja volim posao koji radim, ali iz ljubavi se radi par stabala, a ozbiljne povrsine zahtevaju bar neku rentabilnost :)
 
Svako ko u malo ozbiljniju proizvodnju a 4ha su za mene ozbiljna proizvodnja ,uđe bez računice taj nije normalan.E sad pored pozitivne računice MORAŠ imati ljubav prema zemlji,ataru,voću urezan u genetski kod u sam DNK e onda priča valja i "pije vodu" čim jedno šanta od posla nema ništa.

- - - - - - - - - -

Zlo je vreme u zemlji Srbiji kad Malinari prelaze u Šljivare:sta::ppozdrav:
 
Pa da vam kazem stanje u malini je za mene ocajno, radim prilicno intenzivan zasad, imao sam malinu vrhunskog kvaliteta nijedna trula 95% rolend i ove barabe hladnjacari nisu hteli da mi daju vecu cenu.....placali su isto moju malinu i onu gde je pola malina pola budj....Kontam da ako budem radio konzumnu sljivu, mocicu da je sam prodam ili ako tu popusim imam varijanu rakije, dzema, susenja itd....kod maline ima samo jedna mogucnost:da te zezne hladnjacar.... :(
 
Pa prijatelju ja ne znam gde su velike pare, verovatnu u sljivi nisu, ali ja mislim da ima nekih prednosti.Ja u malini imam mnogo posla sa radnicima (koji me znaju uzasno nervirati), sa hladnjacarima i sa neizvesnom cenom....Za sljivu ne treba mnogo radnika da se angazuje, vecinu stvari radi traktor i na kraju ne ako je losa cena mozes da peces rakiju i da tako izvuces pare....Naravno, ja ne mislim da se obogatim, da mislim gajio bih marihuanu, ja hocu samo posten i iole isplatljiv posao.Ipravi me ako gresim
 
Taman podla drugar, skapirao sam ja o čemu pričaš ali ja vadim sad 5ha šljive a imam 15ha.. Ako ćeš za šušenje da je šibaš po meni trenutno sila investicija, ali opet moj drugarski savet (meni realno ni iz džepa ni u džep, a da budemo realni nemam neko ogromno voćarsko istkustvo) je da dobro razmisliš :) Ne pravim se pametan nego iz mog iskustva meni ona nije nešto isplativa, a pored nje imam i višnju i krušku i kajsiju i jabuku :) A za malinu te potpuno razumem, al' potpuno :)
 
Jos cu videti, a mozete li mi reci koje sorte su dobre?Cuo sam neku pricu kako lepotica ne valja jer radja na krajevima pa se lomi.....Inace mislio sam da sadim stenli i lepoticu....
 
Posadi trešnje.
И за трешње мора да тражи бераче.

- - - - - - - - - -

Нек посади кајсије калемљене на шљивама па ће имати мјешовит засад шљива и кајсија кад му се један дио кајсија посуши.
 
@The Chemist

Povrsina od 4ha je ozbiljan posao, razmisli dobro pre nego sto pocnes da sadis.

Sto se tice isplativosti u sustini svako voce ti je slicna prica, ekonomska isplativost je diskutabilna tema. Otvori svaku temu na forumu svi vocari su u istim *ovnima. Problem sa cenom i plasmanom je svuda prisutna pocevsi od kruske, jabuke, preko sljive, visnje, kajsije itd. Svaku vrstu voca jedni vade drugi sade, neki vade krusku neki je sade, neki vade sljivu neki je sade, neki vade dunju drugi je sade.

Nemoj da se zavaravas da oko sljive nema puno posla, ima posla i te kako. Znas i sam, kad neko voce radis odrzavas i ulazes u njega imaces i prihod. Ako samo posadis misleci da ce sa malo rada biti neki prihod, od tog posla nema nista bolje nemoj ni da radis.

Problem je u drzavi, stanje u svakom ali svakom poslu je ocajno pa isti problem ne zaobilazi ni vocarstvo. Rizik je ulagati, ali sta da se radi ko zna kako ce biti za 5-6 godina kad voce dodje na rod, ali ako sadimo i radimo mozemo da se nadamo nekoj zaradi, ako ne radimo nema ni nade...
 
Evo par slika od danas. Stara stabla su na 7. vegetacijii a mladi zasadi podignuti ove jeseni. Cvetanje nece jos 4-5 dana.

dscn2106.jpg


dscn2084.jpg


dscn2081.jpg


dscn2080.jpg


dscn2046.jpg
 
@Ubovicratko

Druze sve zavisi sta hoces od sljive. Po meni 5x4m za rakijski zasad je taman. Stari zasad Pozegace (koji sam povadio) bio je na 5x5 e sad, medjuredni razmak ne bi nikako smanjivao a sto se tice reda moglo je malo gusce, zato sam sada i sadio na 4m u redu...

Ja sam hobi vocar, to mi je ljubav,hobi,dodatna delatnost. Radim po ceo dan svoj osnovni posao od koga zivim za voce mi ostaju popodnevni casovi i nedelje, tako da nemam bas puno vremena da sadim na 4x2m, da se natezem sa granama i radim u njemu svakodnevno. Jedva stizem da odrzavam i ovo sto imam... :ppozdrav:
 
Ја шљиву садим само на ниским парцелама (до потока, неке мочваре...), тамо где ништа друго од воћа не успева због пролећног мраза. Мада ту могу, углавном, и јагоде, јабуке, па и крушке, али ја сам на тим (најлошијим) парцелама ишао на минимално улагање.
Што се цене тиче, претпрошле године сам Лепотицу дао на 25 динара, прошле 25 и 30. У ту цену се некако уклапа, нешто и остане. Највећи трошак је баш оног дана када се бере. На самој гајби се губи много. Платиш је (мислим) 38 динара, а увече на ваги (бруто/нето) после целог дана на 35 степени, она сасушена нема ни 500г, те је продаш за 12 динара. Радник набере највише 200кг, те те искошта 10 динара по кг. Значи, да резимирам, ТОГ ДАНА те 1кг шљива кошта (да си брао туђе, не рачунам претходне трошкове) око 15 динара (са нафтом...). Е сад, израчунај сам колико ти остаје по хектару, ако је продаш по 20 динара, рецимо. Дођеш у ситуацију да је не береш. Јбг, мало улажеш, мало зарађујеш...
 
Kod mene su pretprošle godine Lepoticu za konzum brali berači koje je poslao hladnjačar, uveče su imali prosek po 700 kg po čoveku. Beru za njega na 5 dinara po kilogramu, tako da sve zajedno sa gajbom i sl. ne sme da izađe više od 10 dinara za konzumnu šljivu. Jasno je da je ovo niskoprofitabilan posao i da se šljiva mora prodati za konzum ili da je sami sušite ili sl. Ako je prodate za sušenje na 12-15 dinara u rodnim godinama, tek što mogu da se pokriju troškovi, i to samo zahvaljujui tome što te godine imate dobar rod.
 
Nazad
Vrh