Šljiva

Kod mene je to normalno svake godine imam par stabala stenleja, kod trešnje takođe normalno, jedino kajsija zna da ga spiči u dan dva ali ove i prošle godine nije.
 
Može se reći da je za šljivu normalno, jer poslednjih godina imamo izraženo nestabilno prolećno vreme, a ono najviše rezultira neravnomernim cvetanjem ...
Problem je zbog same zaštite ali i zbog oprašivanja, jer i pčelice vole kad se stabla lepo zabele ... :pcelac:: ...
 
Sto se tice Sljiva koje su posadjene ove sezone. Kod mene Cacanska Rana bas krece (opravdava ime :osmeh: ), posadjena je isti dan kad i Lepotica, dok Lepotica po neka jos uvek drema vecina polako krece... Stara sorta Sljive Bugarka koju sam posadio proslog meseca, svaka se primila i krenula, videcu kako ce se pokazati... :veseljak::


Sljiva Bugarka posadjena na 5x4m, slike posle sadnje...

photo0145.jpg


photo0146.jpg
 
Poslednja izmena:
Na žalost danas sam se susreo sa manje lepim stvarima u voćarstvu.
Posetio me je zeka i oštetio jednu jabuku:

i šljivu stenlej i to malo više:


evo kako sam to sanirao - premazao voskom i privezao pramen od pseće dlake - dok ne postavim mrežicu:


ostaje samo da se molim
t0803.gif
da preboli i da nastavi sa rastom.

Ali zato su stare šljive počele da cvetaju u sumraku:




Sve u svemu - prelep dan na ovaj tužni dan (Veliki petak).
 
Ako moze informacija koliko je sljiva isplativa za gajenje, i da li je sigurna u rodu.....moja ekipa hoce da sadi neku vecu povrsinu, pa razmisljam ima li smisla?
 
Шљиву је могуће узгојити, али је тешко продати. Ако је неко добар трговац може нешто и на шљиви зарадити, а опет ако је трговац боље му је да се бави само трговином.
Прошла су времена из прошлог вијека кад је само требало знати произвести, сада треба знати и продати. Ја лично не бих шљиву садио.
 
Nimalo,ja vadim 1 h 533 kom. Cacanske rodne u 15 godini.Dobar rod daje ali ne znas sta ces sa njom.Pre cetri godine 8 din,a radnik kosta 6,ona 2 kosta ulaganje u sljivik,rezanje,djubrenje,prskanje.Berace uvece moras da kesiras a ja naplacujem sljivu za 6 meseci.Znaci nema nista.Za rakiju treba mnogo sudova i trziste.Jedino Cacanska lepotica je ok ako dajes Rusima,mada i njih slabo ima a i traze brane sa peteljkom i da se malte ne nevide prsti beraca.Ovo poskupljuje berbu ali je i cena 4 puta veca od rodne.Stenley se pak prodaje susarama i cena je izmedju ove dve Cacanke.
 
Nažalost svaka proizvodnja na kraju zahteva da budeš dobar trgovac da bi unovčio svoj rad.Prošle godine sam plaćao rodnu za rakiju 22 din ,malo li je za šljivu koja lepo rodi i koju otreseš a ne bereš.Šljiva traži skromnija ulaganja a tako i vraća ,ako si malo "komotniji" sa sredstvima i dalje su jabuka ,kruška...na vrhu sa MOGUĆOM zaradom.
 
Горски Царе, на коју дубину је трактор орао?

Nekih 35cm, u ovoj njivi sve sto je dublje od 30cm je mrtvica (ilovaca):ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Nimalo,ja vadim 1 h 533 kom. Cacanske rodne u 15 godini.Dobar rod daje ali ne znas sta ces sa njom.Pre cetri godine 8 din,a radnik kosta 6,ona 2 kosta ulaganje u sljivik,rezanje,djubrenje,prskanje.Berace uvece moras da kesiras a ja naplacujem sljivu za 6 meseci.Znaci nema nista.Za rakiju treba mnogo sudova i trziste.Jedino Cacanska lepotica je ok ako dajes Rusima,mada i njih slabo ima a i traze brane sa peteljkom i da se malte ne nevide prsti beraca.Ovo poskupljuje berbu ali je i cena 4 puta veca od rodne.Stenley se pak prodaje susarama i cena je izmedju ove dve Cacanke.


Pretprosle godine Sljiva je bila 8 din ali samo u onom slucaju u kojoj je kupac sam brao i sakuljao sve ostalo je islo preko 15 sto i nije lose jer je sljiva svima dobro rodila. Prosle godine je naj jeftiniji Stenlej bio 20din sto uopste nije malo... Cena varira iz godine u godinu, bude i dobra i losa...Da ne duzim, svako ima neku svoju racunicu pa tako i radi.

Ja na max 200m nadmorske visine ne mogu da sadim Malinu i Borovnicu pa moram Sljivu i Visnju. Bazirao sam se na ono voce koje pre svega dobro uspeva u mom kraju i koje obilno radja. Daj prvo dobar rod pa cemo tek posle da razmisljamo o ceni, dzabe dobra cena ako nemam sta da prodam po toj ceni, recimo dobra cena kajsije mi ne znaci nista kad kajsija u 90% slucajeva izmerzne. Sljiva bar svake godine dobro rodi pa moze da se proda i po dobroj i po losoj ceni na kraju, krajeva u rakiju.

U svakom slucaju vise se isplati nego da sejete psenicu i kukuruz koje sam godinama sejao i nikad nista zaradio saldo uvek 0
 
Pa ja sam nameravao da sadim jedno 4 hektara i mislim da oko nje nema nekog velikog posla, pa mi zato odgovara, a nadam se da se moze izvuci bar 2000 E po hektaru, toliko mi je dovoljno :)
 
Ma vidim da dosta njih iz Sumadije sadi na taj razmak, znam da je zemlja tamo izmisljena za sljivu, evo kod mene ona ruska dzanarika je stala sa rastom na visini nesto preko 3m, a grane 1m sa svake strane, znaci mogao bih je slobodno saditi na 4x2m
Te cacanske sorte imam ali su mlade, daleko od toga da ne verujem da im treba toliki razmak - vec da vidim tu bujnost.
 
Nazad
Vrh