Šljiva

Koliko bi vremena trebalo da prođe od tretmana Galmin + Cuprozin do kratkotrajnog prolenog pljuska oko 0,4 l/m2 ?
 
Sinoć sam oko 20h počeo prskanje, ali je buka atomizera podigla ceo komšiluk u stanje pune borbene gotovosti. :osmeh: Jutros od 7h nastavio, a 2h je sigurno prošlo. Hvala kolega, Sloba31 . :ppozdrav:
 
Pozdrav.
Treba mi pomoc,prije pet god.sam zasadio 50 sadnica šljive i nisam zadovoljan kako sam ih formirao.
Juce sam zasadio jos 20i sada bih volio uz vašu pomoć da ih formiran u vreteno. Rupe kopao 50 sa 50 u dnu rupe pola kolica djubriva i dvije sake hemijskog djubriva zagrnuo sadnicu zemljom, onda sam stavio sadnicu pa zemlju ponovo st.djubrivo i na kraju zemlja.
Sadnice su visoke 2.5m i na svakoj sadnici ima od 3-6 grana. Sta dalje, ja tako planiram ostaviti do sledeće godine.
 
Molim vas pomozite mi, da li su ovo sljive na slikama, imam ih u basti vec par godina, a ne znam ni sta su
33bzh4o.jpg

2pruxiu.jpg

s60ydu.jpg

530orb.jpg
 
Druga, treća i četvrta su svakako šljive...a ona prva mi liči na jabuku...ako dobro vidim...
 
Ma ovo su topole. Naravno, salim se ali objasni sta im se desilo pa su ovolicke sa nekoliko godina starosti kako si objasnio. Pozdrav
 
Pozdrav forumasi.. Zanima me kad bi se sljive trebale prskati protiv plamenjace (pojavljuju se pege po sljivama braon boje, a kansije i narandzaste) prosle godine sam prskao kasno kada je ta bolest vec uzela maha, ali sam je i zaustavio u daljem napadanju.. Da li vredi kad pocnu sljive razvijati listove ili kako, ako neko zna neka mi pojasni malo.. Hvala vam u napred...


Malo sam citao o tome, kazu da vocke slabe, plodovi ostaju sitniji kiselkasti i opadaju...A nigde nisam nasao kada se treba prskati protiv toga.
 
Upravo tako, kada opadnu latice sa cvetova i vide se mali plodići (mankogal80 + insekticid). Ali kao i sva gljivična oboljenja, najviše ih suzbiješ još na jesen kad opadne list (bakar) kao i na proleće pred kretanje vegetacije (bakar + po potrebi ulje).
 
Tek u petak posadio sam 30-ak šljiva, o kojima sam pisao na nekim od prethodnih strana, nije se moglo ranije. Sadnice su "osrednjeg" kvaliteta, trudio sam se i primenio sve što je bilo u mojoj mogućnosti, sve što sam uvek i ranije radio. Ostalo, sve je na njima i na Božijoj volji, osim zalivanja koje ću raditi u slučaju potrebe. Sadio sam često puta u proleće i to veoma uspešno, ali se ne sećam da li baš ovako kasno (osim jedne godine "zbog moranja" par komada sa listom). Znam da je sve to relativno, ali eto s obzirom da je u pitanju mesec april, čisto da imamo i neki podatak da ne kažem iskustvo (nadam se pozitivno) u budućnosti, po pitanju kasne prolećne sadnje ...
 
Poslednja izmena:
Uf ja imam 70 ekstra sadnica i jos ih nisam posadio....
Sadnice su krenule... neznam sta da radim sa njima, ovo vreme i kisa haos napravise
 
Apsolutno se slažem ...
I mene su mučile sem tako, ali nisam se smirio dok ih nisam posadio ...
Doduše, vreme je stvarno bilo katastrofalno, još kada se preklopi i sa drugim obavezama, a dani prolaze ...
Ne bih da sugerišem pa budem "krivac" ali, ja ih ne bih ostavio ...
 
Poslednja izmena:
Naravno da može i to ne samo na rod, već u težim oblicima i na čitavu voćku. Međutim, ne znam koliko je konkretno kod tebe bilo hladno, jer mnogo je faktora koji na to mogu uticati.
Najbitniji od njih je faza razvijenosti pupoljaka, zatim kolika je bila minusna temperatura, koliko dugo je trajala, koliko puta se ponavljala, ali i to da li je pre mraza bilo kiše ili snega odnosno da li je cvet bio suv ili mokar u trenutku niske temperature, nadmorska visina, sorta šljive, itd ...
 
Sljiva Cacanska Lepotica i Cacanska Rodna ove godine totalno neravnomerno cvetanje(to se do sad nije desavalo). Neki od cvetova su se skroz otvorili, neki tek krecu. Moracu da prskam od monilije u 2-3 navrata tj kako se budu otvarali cvetovi. Sutra ide prvi tretman, ostalo posle Uskrsa do tad ce se valjda rascvetati kako treba...

photo0159.jpg


photo0160.jpg
 
Sljiva Cacanska Lepotica i Cacanska Rodna ove godine totalno neravnomerno cvetanje(to se do sad nije desavalo). Neki od cvetova su se skroz otvorili, neki tek krecu. Moracu da prskam od monilije u 2-3 navrata tj kako se budu otvarali...
Ista stvar se kod mene dešavala u vreme cvetanja prošle godine. Vreme je bilo slično ovogodišnjem i to je nažalost neminovnost ...
 
Nazad
Vrh