Razmišljao sam gdje da postavim ovaj post, da li u okviru teme o rezidbi koštičavih voćaka ili ovdje, pa se ipak odluči za ovu temu, a administratori ako smatraju drugačije neka ga "prebace" gdje misle da treba...
Naime, poštovane kolege molio bih za komentar na slijedeće navode vezane za određena pravila kod rezidbe šljive u rodu:
Sve jednogodišnje priraste, ljetoraste ostavljene za formiranje nosača rodnog drveta (bočnih razgranjenja duž provodnice ili skelentih grana) ne prikraćivati već nastojati dovesti pod odgovarajući ugao koji će omogućiti ujednačeno obrastanje rodnim elementima (kod šljive to je ugao od 45 do 60 stepeni).
Jače razvijene mladare duž provodnice, one koji imaju oštriji ugao otklona, ukoliko su nam potrebni treba suzbiti u porastu i bujnosti i dovesti pod odgovarajući ugao „uvrtanjem“ pri baznom dijelu u toku ljetne razidbe, u dva navrata sa razmakom od nedelju dana, sve dok mladari nisu odrvenjeli u osnovi.
Sve bočne priraste koji u bazi imaju veći prečnik od ½ prečnika provodnice (vretenasti uzgojni oblici) ili skeletnih grana (piramidalni uzgojni oblici) treba prikratiti na čep (patrljak) sa 2 vidljiva vegetativna pupoljka od kojih je onaj vršni donji ili bočni po položaju.
Dvogodišnje nosače rodnog drveta, one koji su obrasli rodnim elemntima prikratiti na projektovani broj rodnih elemenata, obično na dužinu od 50 do 80 cm.
U projektovanju broja i dužine nosača rodinh elemenata treba računati da 10-12 nosača sa po 25-45 rodnih grančica (elemenata), može dati prinos od 20 kg/stablu (plodova težine oko 40 gr).
Zamjenu nosača rodnog drveta obaviti u momentu kada se uoči njegovo slabije plodonošenje ili ogoljavanje u baznom dijelu (u odnosu na produžnicu ili skeletne grane), u prosjeku svake 3-5 godine.
Zamjenu obaviti rezanjem nosača rodnog drveta na čep (patrljak).
Kod Stenley-a i većine čanačanskih sorata (pogotovo Čačanske rodne) može se primjeniti kratka rezidba:
- Izabrane duge, mješovite rodne grančice na nosačima rodnog drveta, prikratiti na 4-5 pupoljaka u bazi;
- Prikraćeni dio naredne godine formira dvogodišnji nosač koji obrasta majskim kiticama ili kratkim rodnim grančicama (rodni čvor) koji plodonsi naredne 2 generacije;
- Ako se na ovom dvogodišnjem nosaču formira nova duga, mješovita rodna grančica ona se tretira kao u prethodnom slučaju, prikraćivanjem na 4-5 baznih pupoljaka i ciklus kreće iz početka;
- U momentu kada se rodni čvor formira suviše daleko od provodnice ili skeletne grane izvrši se zamjena nosača rodnog drveta i postupak obnavlja iz početka na novim jednogodišnjim prirastima.
Duga rezidba mješovitih rodnih grančica na kojma plodonose ostale sorte šljive ne dozvoljava ovako radikalno prikraćivanje tih dugih rodinih grančica, već se ona obavlja prikraćivanjem cijelokupnog nosača rodnog drveta, zajedno sa „izrođenim“ dugim, mješovitim grančicama i njegovog obnavljanja.
Naravno, ljetorasti su prirasti iz prethodne vegetacije koji se tretiraju u toku zimske rezidbe, a rodni elementi prestavljaju rodne grančice šljive (majske kitice, kratke rodne grančice i duge, mješovite priraste).
Znam da ste već sve ovo dobro poznajete i da vladate ovim, smo tražim eventualno neka vaša, drugačija mišljenja o ovome ili eventualno neka iskustva iz "realnosti" a koja se mogu smatrati gore navedenog.
Hvala!